Курсова работа по основи на управлението



Дата09.04.2018
Размер139.03 Kb.
#64666


ИКОНОМИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – ВАРНА

ФАКУЛТЕТ „УПРАВЛЕНИЕ”


КУРСОВА РАБОТА

ПО

ОСНОВИ НА УПРАВЛЕНИЕТО
на тема:
Стратегиите на Лучано Бенетон”
ВАРНА 2009


Създаване на компанията :

През 1945г., когато Лучано Бенетон е на 10 години, той загубва своя баща. През трудните следвоенни години в Италия, малкото венецианско момче трябвало да продава вестници, за да изхранва семейството си. Сестрата на Лучано - Джулиана, била много добра в плетенето, и те решили да създадът малка компания за производство на пуловери. Един щял да пректира моделите и да е натоварен с призводството, а другите трябвало да се справят с маркетинга и рекламата.


Днес компанията на „Четворката Бенетон” (Лучано, Джулиана, Джилберто и Карло) се е превърнала в истински „Макдоналдс на модата”, който произвежда в двете си фабрики повече от 110 млн. пуловера, панталона, други дрехи и аксесоари годишно и зарежда с колекциите си 5 хил. фирмени магазина в 120 страни – Италия, Франция, Испания, Германия, Русия, Китай, Япония, Англия, Индия и много други. Над 30 000 души по цял свят работят за „Бенетон Груп”.

Ядрото на компанията е производството на дрехи, въпреки че се занимава и с други дейности извън основната. Такива са например екипът от Формула 1, отборът по баскетбол, отборът по ръгби, списанието “Colours” и др.

Компанията цели да покаже силният италиански характер, чий-

то стил, качество, и страст са ярко изразени във всяка колекция под името „Benetton”: небрежната “United colours of Benetton”, модната Sisley”, “Playlife”- изразяваща свободомислие или “Killer Loop”- „улична мода”.

През последните години компанията има забележителен успех и още по-забележителни доходи:


Година:

2004

2003

2002

2001

2000

Продажби (млрд. евро)

1.686

1.859

1.992

2.098

2.018

І. Кои управленски роли според класификацията на Х. Минцбърк откривате в казуса?

През 70-те години на ХХв. американският учен Х. Минцбърк стига до заключението, че „функциите казват много малко за това, което всъщност правят ръководителите”. В изследването си „Природата на мениджърския труд” той счита за плодотворно при изучаване с какво се занимават мениджърите да се насочи вниманието върху ключовите роли, които те изпълняват. Тои разкрива 10 роли обединени в 3 категории:


  • Междуличностни роли;

  • Информационни роли;

  • Роли при взимане на решение;

Междуличностни роли – ръководителите осъществяват

междуличностни контакти, особено с подчинените си колеги. Междуличностните роли биват три: лидер, връзка и фигурант.



Лучано Бенетон е лидер. Той използва власт, координационни и мотивационни средства за насочване, координиране и мотивиране на подчинените си. Ролята на лидер включва и контролна дейност. Ръководителят трябва да бъде сигурен, че всички действия се изпълняват в съответствие с поставените пред подчинените задачи. Като ръководител на компанията, Лучано Бенетон изпълнява всички тези функции.

Ролята на връзка въвлича ръководителите в междуличностни отношения извън областта, която ръководят. Ръководителят създава и развива приятелски, неформални отношения с индивиди и оганизации извън неговата сфера на непосредствена отговорност.


През 1982г. се случило съдбоносното запознанство на Лучано с фотографа Оливеро Тоскани”
В резултат на това запознанство и съвместната дейност на Лучано и Тоскани се постигнало развитие и популяризиране на марката в цял свят.

Всички управленски роли изискват някои задължения, които не са символични или церемониални по своята същност. Това се постига чрез ролята на фигуранта.

След завръщането на силния мениджър, комуто Бенетон се доверявал повече отколкото на себе си (Палмиери имал професионално икономическо образование, докато никой от четворката Бенетон не бил завършил колеж, самият Лучано не говорел английски), се състояло пробното самоотстраняване на Бенетон от текущите дела...”

Показателно в това отношение е доверието, което Лучано гласува на Палмиери, а именно поемането на ръководството. За Лучано остава ролята на номинален глава.

Информационни роли – Всеки ръководител е централна фигура при получаване, класифициране и разпределяне на информацията, свързана с областта, която ръководи. При изпълнение на междуличностните си роли ръководителя е ангажиран в редица взаимодействия, които пораждат събиране и разпространение на информация. Междуличностните контакти му помагат да събира инфформация в ролята си на наблюдател, да я предава в ролята на разпространител и ролята на говорител.

Роля на наблюдател – събира информация от възможни източници (формални и неформални) на вътрешната и външната среда за промени, благоприятни възможности и проблеми, които могат да повлияят на ръководената от него дейност.



След спад в продажбите в Италия, международния пазар изглеждал много перспективен. Първите опити за пробив били на пазара в САЩ, но били безуспешни. Тогава компанията се насочила към пазпространение на Японския пазар.

Влизаики в ролята си на връзка Бенетон осъзнал причините за неуспеха си в САЩ, а именно различните вкусове на местните. Това наложило разработването на нова колекция в друга цветова гама, съобразена с американските вкусове.

Ролята на разпространител включва осигуряване на важна и привилигирована информация на подчинени, които не могат да я получат от други източници.

Като наблюдател Лучано получава инормация за състоянието и нуждите на съответните пазари, която той разпространява на своите подчинени, т.е. инормацията присъства на всяко ниво във фирмата.

В ролята на говорител ръководителя представя звеното си пред други хора, както вътре в организацията, така и извън нея, чрез представяне на необходимата инормация по различни въпроси.

В едно интервю през 1992г. Палмиери заявил, че е амбициран да увеличи стокооборота...”

В случая ролята на говорител се изпълнява от Палмиери, който е свързващото звено между компанията и пресата, която той осведомява за бъдещите намерения на „Бенетон Груп”.

Роли при взимане на решения – при взимане на решения ръководителя се изявява в четири роли: предприемач, разпоредител, разпоредител на ресурси и посредник.

В ролята на предприемач ръководителят е инициатор на контролируема промяна. Той идентифициравъзможностите и заплахите пред неговото звено и извършва промени за да се възползва от тях. Ефективният ръководител непрекъснато търси нови идеи и методи с цел подобряване на работата. Тази роля, заедно с ролята на лидера, са основни във фирмата.

Към тази роля отнасяме решенията за разширяване на асортимента на Палмиери, решенията за завоюване на нови пазари направени от Лучано Бенетон (САЩ и Япония), увеличаване на производството, въвеждането на нови технологични решения от Касано и други.

В ролята на разпоредител ръководителят се опитва да разрешава и взема решения по междуличностни конфликти, проблеми с други организации или каквато и да е друга заплаха за нормалното функциониране на управлението.

В средата на 90-те години на ХХв. е имало масови скандали около нарушенията в италианските семейни компании (например скандалът около „Parmalat”). За да избегнат подобен род конликти компания „Бенетон Груп” приема „Етичен кодекс”, в който ясно били записани всички правила на корпораивното управление.

В ролята на разпределител на ресурси ръководителят решава кой какви ресурси да получи (човешки, парични, материални и др.) и контролира решенията, относно разпределянето им.

Единственото, което може да се окаже сдържащ фактор за нашето развитие, са кадрите”-твърдял Палмиери. Компанията е концентрирала усилията си върху развитието на персонала, инвестирайки в проекти за школи-лаборатории, където перспективни новаци от цял свят да могат да се запознаят с корпоративната култура на компанията, оригиналния и подход към комуникациите и призводството.” Като ръководител Палмиери контролира решенията относно разпределението на ресурсите.

В ролята на посредник ръководителят прави опити, взема решения като посредник в преговори с други звена или организации, за да постигне изгодни резултати в нетрадиционни ситуации.

Именно такъв е случаят, когато фирмата се сблъсква с неуспеха на пазара в САЩ. Бенетон прави всичко възможно, за да реализира своята продукция като съобразява цветовата гама с местните вкусове.







ІІ.Кои са основните управленски функции, които откривате в казуса?

какво

как и кога

кой

постигане на цели

Планиране

Организиране

Ръководство

Контрол

да се открият източници за повишаване на ефективността.

критичен анализ: започва да произвежда аксесоари и обувки (обогатява асортимента); промяна на магазините (мъжки, дамски и детски облекла).

Палмиери предлага дейността на компанията.

Бенетон Груп” разширява бизнеса си.

1992 г. да се увеличи стоко-

оборота на компанията с 30%.


за 3 години; кадрите-развитие на персонала, инвестирайки в проекти за школи- лаборатории.



Палмиери се амбицира за да запознаят с културата на предприятието и оригиналния подход към комуникациите и производство-

то.

създават се нови кадри.

увеличаване на популярността на марката.

участия в състезания от “Формула 1”, асoциация с ярки цветове, скоростта и зрелищните спортни състезания, уговаря Михаел Шумахер.

Бенетон назначава спортен директор на “конюшнята” бившия търговски представител и продавач на джинси.


4% от оборота на рекламни и спонсорски проекти, без възвращаемост.



завоюване на нови пазари.



80% от дрехите се шият в Италия, 64% на вътрешния пазар.

Палмиери осигурява световната експанзия.

доходите рязко се увеличават, постигане на крайните резултати – печалба.


стратегия за присъствие на световните финансови пазари.

търгуват се акциите в Токио, Лондон, Милано. Акцентиране към борсите в чужбина.

Лучано Бенетон – важно за него е етиката.

не се отразяват никакви намаления на бизнеса от скандали.

етичен кодекс.


записани вдички правила на корпоративното управление.



фирмата.



директорите са длъжници или кредиторите и всички сделки на пазарни цени.

обновяване на

марката.


разширяване на асортимента.



остават само Лучано и

Силвано Касано.

вдъхва нов живот на марката дрехи.


комитет за вътрешни проверки с независими директори.


сформира се отдел на вътрешни одитори; задача да извършат ревизии на операционната дейност и корпоративните правила на управление; да се следи и чиновническата отчетност и да се отчитат пред директора.

Улрих Вайс

Луиджи Артуро Биянчи

Анджело Тантази.


определят се рисковете за групата и се осъществяват операционен и бюджетен контрол върху конкретните проекти.


2007 г. да увеличи приходите си със 17.6%.

среща с инвеститори; без да губи предимствата на семейния бизнес.

Силвано Касано.

акциите скачат;

съвременно управление.



ІІІ. Кои от идеите на основните управленски школи намират приложение в казуса?

Школата за научно управление - това е така поради факта, че усилията на Бенетон са насочени към персонала – подобрение на квалификацията, по-добри условия и среда на изпълняване на задълженията. По този начин се счита, че ще се постигне по-висока производителност и съответна печалба.

Школа на административно управление – в дейността на компанията “Бенетон Груп” се включва и администрирането, чийто основни елементи са:

  • Предвиждане

  • Разпореждане

  • Организиране

  • Съгласуване

  • Контролиране

Въз основа на тези елементи се реализират основни функции на компанията. Тук главно значение има функцията планиране, която се разглежда като програми за действие – т.е. бизнеса на Лучано Бенетон създава план за действие, към който непрекъснато се стреми.
Количествена школа – обхваща най-различни направления на разработване и приложение на математически методи и други средства включително и на електронно-изчеслителни машини. Пример за това са плановете за увеличение на приходите в процентно отношение.
Поведенческа (Бихевиористка) школа – ролята на човека в следствие на развитие на научнотехническият прогрес обективно налага да се обърне внимание на този фактор в процеса на производство. Компанията концентрира усилията си върху развитието на персонала, инвестирайки в проекти за школи – лаболатории, където перспективни новаци от цял свят могат да се запознаят с корпоративната култура на компанията.

Единственото, което може да се окаже сдържащ фактор за нашето развитие, са кадрите”.


Системен подход – системен начин на мислене, в съответствие с който процесът на обосноваване на решенията се основава на определяне на обшата цел на системата и последователно подчиняване дейността на множество подсистеми, а също и планове за тяхното развитие и стандарти за работа за достигането на тази цел. Тук можем да споменем и понятието синергия – цялото не е просто сума от частите, а системата като такава можв да бъде обяснена само като цялостно образувание.

Бенетон не е специализирал своята дейност само в производството на пуловери. Компанията се развива в различни направления, като например отборът във F1 , баскетболният отбор, отборът по ръгби, списанието „Colours” и други. Всички дейности на фирмата я допълват и имат определена цел, т.е. са свързани помежду си и създават „Бенетон Груп” като цяло.



Ситуационен подход – не съществува един-единствен начин за управление на организацията, а всяка от характеристиките на фирмата мойе да се променя, за да се постигне благоприятното за нея приспособяване към ситуацията.

Касано почти веданага приложил редица мерки за промяна на ситуацията. С въвеждането на нови технологични решения и след анализ на пазарните тенденции производството било разширено, и то според предпочитанията на магазините.”



С обогатяването на асортимента също откриваме този подход, тъй като Палмиери решава да разшири кръга от потребители с цел реализиране на по-големи приходи и разширяване на дейността на компанията.
Кибернетична школа –Информацията присъства на всяко равнище във фирмата (рекламите на Тоскани, пазарите в САЩ и др.)
В казуса откриваме и влияние на тезата на Честър Бърнард за „приемането на властта” – организацията се основава на взаимодействие между ръководителите и подчинените.
Стратегиите на Лучано Бенетон се оказват ефективни за постигането на всичките поставени цели. Семейният му бизнес завоюва широки територии на пазара като преодолява всякакви пречки и конкуренти и малката фирма се превръща в империя. Общият стремеж е насочен към увеличаване на приходите за в бъдеще. Преодоляването на всеки неуспех му позволява да се превърне в световен лидер. Умереният контрол и изграждането на система от правила спомагат за благоприятното развитие на фирмата и непрекъснатото разрастване на нейната дейност. Хармоничните отношения между отделните звена на управление е една от най-важните предпоставки за реализирането на поставените цели. Успехът е резултат от изграждането на цялостна концептуална стратегия - тя е идея, цел и факт на ефективната дейност на компанията.


Използвана литература:

  • Психология на управлението” – Райна Стойнешка

  • Основи на управлението” – Симеон Христов

  • Еволюция на управленската наука и на управленското мислене” – Мария Андреева

  • Прогнозиране и планиране” – Васил Манолов









Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница