Курсова работа взк „христо ботев“



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер37.59 Kb.
#113078
  1   2   3   4
12 - КУРСОВА РАБОТА ВЗК ''ХРИСТО БОТЕВ'' на Емине Алиева
Свързани:
1-курсова работа по ФА

КУРСОВА РАБОТА

ВЗК „ХРИСТО БОТЕВ“

на Емине Хамзова Алиева от 11 „д“ клас


Търговска гимназия - Бургас



  1. Предмет на дейност

Фирмата се намира в гр. Бургас, 5-ти километър. Фирмата се занимава с търговия и производство на хлебно и фуражно зърно, слънчоглед, грозде, мляко - овче и краве. Предлагат на пазара семена от пшеница, семена от царевица, семена от ечемик.

Основоположник на кооперативното движение е уелският предприемач Роберт Оуен, който прави първите опити в тази област в началото на 19. век. Неговите възгледи са популяризирани от Уилям Кинг. Първите ефективни и трайни кооперации започват да се създават във Великобритания през 1840-те. Първата българска кооперация е основана през 1890 г. от Тодор Влайков и Тодор Йончев в с. Мирково (Мирковско взаимодавно спестовно земеделческо дружество „Орало“).

За да се създаде кооперация е необходимо да се проведе учредително събрание. В него могат да вземат участие само физически лица, т.е кооперацията е само първично юридическо лице. Недопустимо е юридически лица да бъдат както учредители така и членове на кооперация. На учредителното събрание учредителите избират помежду си с обикновено мнозинство председател и секретар, които ръководят събранието.След това с единодушие се приема устав, в който трябва да се посочат наименованието, седалището адреса на управление, предмета на дейност, правата и задълженията на членовете, разпределение на печалбата,размера на вноските и др.


  1. Права и задължения на членовете



    1. Права



  • Право на дивидент-най-важното имуществено право, което е отменимо. По решение на общото събрание дивидент може да не се разпредели.

  • Право на глас-най-важното неимуществено право. Дава право на титуляра си да взима участие в гласуването на общото събрание.

  • Право да се ползва от дейността на кооперацията-неотменимо право, но кооператорът може да се откаже от него.

  • Право на управление-кооператорът може да взима участие в заседанията на общото събрание, да се изказва, да прави предложения.

  • Право на информация - включва във себе си възможността да се отправят питания към членове на управителния съвет, да се преглеждат счетоводните книги и да се информират за хода на кооперативните дела.

  • Право на имуществен дял при прекратяване на членството.

  • Право на социално и здравно осигуряване.





    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница