Лабиринтът” режисьорска експликация на Йонко Цонев върху пиесата “Столовете” от Йожен Йонеско



Дата20.08.2018
Размер94.22 Kb.
#80960
Лабиринтът”

режисьорска експликация на Йонко Цонев върху пиесата “Столовете” от Йожен Йонеско.
“Всички мои пиеси произлизат от две фундаментални състояния на съзнанието: като ту едното, ту другото е доминиращо, а понякога са й комбинирани.Това са постоянното чувство за празнота и измамното удоволетворение; чувството за присъствие и за отсъствие; усещането за красотата на света и това за дълбоката и непрогледна тъмнина.”
Йожен Йонеско

Пиесата “Столовете”от Йожен Йонеско е една от най-популярните му пиеси. За първи път е поставена в Париж на 22 Август 1952г. Като е едва третата продуцирана негова творба. По това време той е все още неизвестен драматург.


По голямата част от публиката и критиката не разбират сюжета на пиесата. В програмата за постановката Йонеско пише “След като света не е способен да ме разбере аз чакам някой да ме обясни.” Постановката претърпява огромен неуспех и се възприема единствено като образец на театъра на абсурда, показващ нищетата на човешкото съществуване.
През 1956г. В Париж се появява и втората постановка на “Столовете”. Този път пиесата претърпява шумен успех. По-голямата част от критиците и публиката приветстват Йонеско за неговия уникален начин на писане и невероятното му чувство за хумор. След тези две продукции на “Столовете” целият свят обръща поглед към Йонеско. Той се превръща в един от най-поставяните драматурзи до ден днешен в целия свят.


Йожен Йонеско

Бащата на театъра на абсурда Йожен Йонеско е роден на 26 Ноември 1912г. В Слатина, Румъния.Като дете неговото семейство се премества в Париж, Франция, където той прекакрва по-голямата част от детството си.На 13 годишна възраст Йонеско се завръща в Румъния заедно със семейството си. Завършва Френска филология в Букурещкия университет, където започва да пише поезия и литературна критика. След завършването си става учител по френски език.През 1930г. Йонеско отива отново в Париж, за да учи задочно поезия. По това време той работи при един френски издател и взима френско поданство. По време на Втората световна война Йонеско работи най-различни неща. Като на късната възраст от 38 години започва да пише своите пиеси.


През живота си Йонеско преживява две световни и две балкански войни. Става свидетел на немската окупация във Франция. Четири пъти сменя родината си докато не се задържи за постоянно във Франция. Постоянното лутане между Румъния и Франция го превръща в чужденец навсякъде. Неговият живот заприличва на една постоянна борба да открие своето място в света. Сменя различни професии – той е бил учител по френски, литературен критик, журналист, печатар, поет, писател. До 33-та си годишнина на практика Йонеско не знае какво е мир. Светът, като че ли е полудял мятайки се от война във война,от революция в революция. Той е свидетел на постоянно насилие, постоянна заплаха за собственото си съществуване. Пред очите му се раждат и умират диктатори, появяват се и изчезват идеологии. Ето защо в основен проблем за неговото творчество се превръща мястото на обикновения човек в този, побъркал се, свят. А в основна тема на неговите пиеси самотата на човешкото съществуване. Йонеско се вълнува от обезчуствяването на човека, претръпнал от многото войни и трагедии, които е преживял. Загубата на връзката между хората. Неспособността им да общуват помежду си. Все явления от модерния свят, които превръщат човека в аутсайдер, живеещ в уединения свят на собствените си разбирания, мечти, стремежи, комплекси, трагедии.
Големите надежди и жалките истини

Двайсти век започва с големи надежди. Човечеството тръгва в една нова посока – към модерния свят. Разпадат се големите империи – Османска и Австро-Унгарска. Раждат се нови държави. Това е времето на големите изобретения – Киното, Радиото, Телевизията, Компютрите, Интернет, Самолетите, Автомобилите, Ракетите. На големите пстижения – Проникването в космоса, откритието на квантовата теория, Появата на психоанализата, Възкръсването на демокрацията. Това е може би най-успешният период в науката от Древна Гърция на сам.


Не така успешен, обаче, се оказва периода за обикновения човек. Цената, която той заплаща за техническия прогрес е несъизмерима с него.Разпадането на големите империи ражда нови имперски интереси. Появата на нови държави предизвиква появата на нови конфликти. Техническите постижения дават нова мощ и самочувствие на държавите, в които са постигнати. На преден план излиза военната индустрия. Постиженията стават основа на борбата за военно надмощие. Всичко това води до поредица от войни – регионални, световни и пр. Техническият прогрес се използва за унищожението на хора – холокоста, водородната бомба, атомната бомба. Постепенно всяко едно изобретение на човека се обръща срещу него. Появяват се новите диктатори и идеологии. Възкръсването на демокрацията се превръща в поле за лов на вещици. Телевизията, киното, радиото, компютрите, интернет стават средства за печелене на пари и масово промиване на мозъци. Постиженията превръщат големите държави в господари на съдбата на малките. Огромни средства се инвестират в унищожението на хора.
Човекът в двайсти век плати за своите постижения с милиони невинни жертви, с мизерно съществуване, страх, отчуждение. Човекът превърна сам себе си в аутсайдер, научи се да мрази и да не вярва, научи се да се крие, научи се да отсъства от света, затворен в свойта самота.
СТОЛОВЕТЕ”

Не харесвам 20-ти век Йонеско също не го обича. Пиесата “Столовете” за мен е бунт на човека родил се в 20-ти век или казано иначе на неточното място в неточното време. Това е векът на великите диктатори, световните войни, атомната и водородната бомба, интернет, изкуственото общуване, оплождането инвитро. Векът, заменил книгата с телевизията, общуването с комуникациите. 20-ти век е олицетворение на загубените контакти – векът превърнал в своя емблема психоанализата, самотата, асоциалното. Йонеско има негативно отношение към психоанализата, която според него принизява човека до машина, като го анализира като някакъв апарат. Пиесата прилича на човешкия живот през това столетие. Това е причината героите да са на по 97 години. Техните характери са изградени от натрупаните през 20-ти век комплекси, открити от психоанализата. Те са самотни и забравени като човека от 20-ти век, те са асоциални, неспособни да изразят себе си и да общуват с другите също като човекът на 20-ти век. Заглавието “Столовете” оприличава хората със столове точно както психоанализата се отнася с човека през 20-ти век.

Йонеско заявява, че копнее по времето на Молиер, по театъра на Молиер. Смятам, че това е причината и за особения жанр на пиесата. Отношението на Йонеско към своите героите е такова, каквото би било това на Молиер към човека на 20-ти век.

НИЕ СЪЩЕСТВУВАМЕ”

Когато за пръв път прочетох пиесата “Столовете” от Йожен Йонеско впечатление ми направи самоубийството на двамата герои във финала на пиесата. Като че ли самоубийството отключи любпитството ми към тази творба. То нямаше вкуса на житейски край, а по скоро на едно оттегляне, изчезване от мястото на събитията, само че оттегляне с обратен знак, знак за тяхното присъствие. Самоубивайки се, героите искаха да ми кажат “ Тук сме, виж ни! Ние съществуваме!”.

Именно това послание мотивира моето решение на пиесата “Столовете”. Това “Ние съществуваме” е двигателят на действието в моя спектакъл. “Ние съществуваме” е ключът към поведението на героите в пиесата. То е източникът на енергията, с която героите преодоляват във всяка сцена ужасяващото чувство за отсъствие от света.

ЛАБИРИНТЪТ”

С помощта на своето въображение двамата герои създават свой паралелен свят, където двамата са отново млади, изпълнени с енергия и заобиколени от най-важните хора в обществото. В този свят те организират събрание, на което да съобщат своето послание пред света. Но дори в света, създаден от собственото им въображение те не успяват да открият своето място. Нещо повече те отново се оказват отсъстващи. Светът, който построяват за себе си се оказва олицетворение на собствените им комплекси, дори в него те не могат да избягат от това, което са. Така предизвиквайки появата на всяко едно обстоятелство, на всеки един гост те малко по малко се изгубват в лабиринта от хора създадени от самите тях. Неспособността им да контролират развилнелите се въображаеми гости засилва чувството им за отсъствие и необходимостта им един от друг, от закрилата на другия.

Изграждането на този Лабиринт чрез разминаване на желание и средства на двамата герои е събитието в моята постановка. Това е голямото препятствие, през което героите трябва да преминат, за да се срещнат отново от другата страна готови за голямото послание.


ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА

Взаимоотношенията в пиесата се обосновават от комплексите на 20-ти век, открити от Теорията на Фройд за психоанализата. Връзката между двамата герои е въз основа на Едиповия комплекс, който се изразява в зависимостта от майката при Старецът и отъждествяването със сина при Старицата.


Старецът задоволява или поне се опитва да задоволи всички изисквания, които Старицата има към него, чувствайки властта й над него. Подобна на властта на майката над детето. Неговото отношение към Старицата варира от привързаност и любов до омраза и бунт. От готовност за изпълнение на всяка прищявка и доброволно приемане на властта на Старицата до опит за откъсване от нея и завземане на властта. Неговото поведение наподобява борбата на детето за отхвърляне на едиповия комплекс, описана от Фройд.
Старицата гради своето поведение върху максимата открита от Фройд “Аз живея чрез него”. Тя неосъзнато отъждествява себе си със Стареца, като насочва към него всички нейни амбиции и изисквания, при което в нейното поведение се забелязва феноменът “Прегрижване”, характерен за самотните майки, които прехвърлят неосъществените си амбиции върху синовете си. Това в по-голямата част от случаите поражда ревност към всяка дейност, която Старецът извършва без нейно участие. Именно това отъжествяване определя и властта, която има Старецът над нея.
Взаимоотношенията между двамата са повод за постоянно напрежение между тях по време на цялото действие на пиесата, като непрекъснато пораждат необходиността от разширяване на кръгозора им и общуването им с други хора. Същевременно двамата винаги прибягват до закрилата на другия, когато светът стане прекалено враждебен към тях. Така всеки техен опит да се откъснат един от друг все повече укрепва връзката помежду им и усилва властта на всеки над другия.

ЖАНР И СТИЛ

Жанрът на пиесата, както Йонеско го определя е Трагичен фарс. Не смятам да променям жанра, зададен от автора, а по-скоро да се опитам да отговоря на въпроса: кое е фарсовото и кое трагичното в моя спектакъл.


Фарсът се състои в средствата, които използвам в построяването на сценичното действие – преувеличените и хиперболични средства в играта на актьорите, отскубването от реалистичното изпълнение, хиперболизирането на обстоятелствата.
Трагедията се състои в отношението на зарителите към съдбата на героите. В осъзнаването на тяхната трагедия от страна на зрителя. Търсенето на ефекта на катарзиса в зрителната зала, а не горе на сцената. Именно липсата на средства и неспособността на героите да заявят своето съществуване на сцената трябва да предизвика състрадателното отношение на зрителите.
За постигането на цялостното внушение на спектакъла използвам елемента на отчуждаване, характерен за Брехтовата естетика, който смятам, че прави действен жанрът на пиесата и помага за цялостното внушение. Този елемент обединява и изгражда всички елементи на спектакъла:
АКТЬОРСКАТА ИГРА

В репетициите целя постигането на активно отношение на актьора към неговия образ, достигащо до критикуване на героя. Актьорската игра е подчинена на открития коментар “Ето какъв е моят герой. Ето какво прави той в дадената ситуация”. Актьорите играят своите герои, а не се превъплащават в тях.



СЦЕНОГРАФИЯ

Този компонент почти отсъства в моята постановка. Или по-точно казано средата, в която се развива сценичното действие е средата на театъра – сцената, зрителната зала. Именно тя е и трибуната, от която двамата трябва да обявят своето съществуване. Това според мен ще спомогне за по-рационалното разбиране на действието от страна на зрителите и за тяхното активно отношение към случващото се на сцената. Столовете, които използвам също са подобни на тези, на които седи публиката, като в хода на действието актьорите умишлено пренебрегват публиката за сметка на невидимите гости.



КОСТЮМИТЕ

Костюмите в моя спектакъл са съвременни. Вечерен костюм и вечерна рокля, които героите обличат за предстоящото събрание. Те обаче са им омалели и като че ли не са обличани от години. Това ще даде усещането за сегашната епоха, като за отминала отдавна и ще даде необходимия елемент на отчуждаване, който търся, за да подсиля рационалното възприемане на спектакъла.


РЕКВИЗИТ

Всичкият реквизит в представлението е въображаем, такъв какъвто е зададен от автора. Това създава усещането за условност и театралност в действието, от каквато предствлението се нуждае.



МУЗИКАЛНА И ЗВУКОВА СРЕДА

Музикалната среда в представлението се състои от популярна музика от времето на френския шансон. Тя има двойна функция в представлението. От една страна използвам тази музика, за да подчертая театралността на действието. От друга страна тя ми дава възможност, чрез музиката да коментирам сценичното действие и поведението на героите.


Звуковата среда се състои от гласовете на актьорите, шумовете, които те издават и спецификата на театралното пространство. Именно чрез тяхните гласове и спецификата на интонирането на отделните части от пиесата ще се опитам да създам внушението за театралност на действието. За целта искам да сложа специален под на сцената, който да намали до минимум случайните звуци. Като използвам единствено звуците необходими за сценичното действие. Това ще подсили допълнително внушението на спектакъла.
Каталог: projects
projects -> Г за реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
projects -> Новини за общините 27. 08. 2014 г. Фокус
projects -> Г бнр безработицата в Ловешко бележи спад за пореден месец
projects -> И радиационна защита
projects -> Програма на С, която генерира и извежда на екрана редица от числа на Фибоначи: от 1 до зададено от потребителя число оценка: 4
projects -> Нсорб до есента ще има единен регистър за хора с психични заболявания
projects -> Г бнр в бургас започва общественото обсъждане на проекта за Парк "Българско Черноморие"
projects -> Новини за общините 11. 06. 2014 г. Бнр 1040 лева отгоре за Йорданка Фандъкова
projects -> Г. Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Продължава ремонтът на сградата на дкц-2


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница