Лъчо запази пост лекар на Борисов Атанас Атанасов стана зам шеф на парламента Лиляна Клисурова



страница1/2
Дата13.01.2018
Размер410.52 Kb.
#45088
  1   2
15 юли 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Лъчо запази пост - лекар на Борисов

Атанас Атанасов стана зам.-шеф на парламента
Лиляна Клисурова
Това заяви самият той вчера, седмица след като бе отстранен от всички постове в парламента.

Депутатът уточни, че отношенията им с премиера са “прекрасни”. Запитан дали Бойко Борисов е сред верните му приятели, Иванов каза: “Категорично да, въпреки че той декларира, че няма приятели.”

Прекалената ми емоционалност ми изигра лоша шега, каза Иванов. Човек трябва да посреща нещата с достойнство и като е сбъркал, да направи крачка назад, коментира той скандала, разразил се след опита му да спре репортаж на Нова телевизия за близък свой митничар.

Иванов обаче отказа да каже дали ще даде имунитета си, за да бъде разследван. В Наказателния кодекс нямало параграф за търговия с влияние. Той не се чувствал аутсайдер в ГЕРБ, защото бил създател на партията.

“Всяко зло за добро. Така ще имам възможност да осмисля нещата по-добре, да се концентрирам. Ще се отдам изцяло на здравеопазването”, каза депутатът. Допълни, че му предстои защита на дисертация за доцентура. И обеща да помага на новия шеф на здравната комисия Десислава Атанасова.

Докато аз съм председател на комисията, няма да има такива скандали като наркопоправката, зарече се Атанасова, минути след като парламентът я избра. По-рано вчера Бойко Борисов разказа пред Нова тв, че за този пост кандидатурите са били две - нейната и на Геновева Алексиева, но след гласуване Изпълнителната комисия избрала Атанасова.

Само един е бил кандидатът за другия овакантен от Иванов стол - зам.-шеф на парламента. Ръководството на ГЕРБ се обединило около името на Анастас Анастасов. Затова и той е бил единственият, извикан на заседанието на Изпълнителната комисия. Съгласен ли си, попитал го Борисов. След като чул отговора “Да”, му казал довиждане и го изпратил да си ходи, разказаха запознати.

Приемам поста не като привилегия, а като задължение и признание за работата ми в парламента, коментира Анастасов след избора си. Той остава и шеф на вътрешната комисия, макар че имало достатъчно хора, които да го заместят.

Анастасов разказа, че вече е видял новия си кабинет, въпреки че на вратата му и вчера стоеше табелката с името на Лъчезар Иванов. По-удобен обаче му бил този в комисията.

България има нужда от закон за лобизма и се надявам скоро да има такъв, каза още Атанасов. Само час след избора си той пое воденето на заседанието, въпреки че предполагаше, че това ще му се случи утре.

Рано сутринта вчера Цецка Цачева обяви в зала постъпилите оставки на Светлин Танчев и Пламен Цеков от ръководствата на комисии, а по-късно депутатите попълниха овакантените места. Начело на комисията по европейски въпроси застава шефката на младежкия ГЕРБ Моника Панайотова. Геновева Алексиева пък поема зам.-шефския пост в здравната комисия.

Така замесените в скандала с наркопоправката бяха отстранени от постове, без присъдата им да е официално оповестена с приемането на доклада на временната комисия по случая. По-рано Борисов заяви, че вярва на Цеков, който е бил подведен и наказанието му е пресилено.

Депутати от ГЕРБ обаче недоволстват, че “суха” от скандала се е измъкнала Цецка Цачева, след като всички в парламента знаят, че замесеният заедно с Танчев чиновник Стефан Катев е нейно протеже и не прави нищо без съгласието й.


Фелдшерите ще преглеждат под надзор на лекар

Продавачите в дрогерии с медицинско образование
ПАВЛИНА ТРИФОНОВА

Фелдшерите ще упраж­няват професията си под ръководството на лекар. Това става ясно от одобре­ни вчера от правителство­то промени в Закона за здравето. С тях се регла­ментира статутът на про­фесията "лекарски аси­стент".

Здравният министър Анна-Мария Борисова не даде разяснения за важни­те изменения. Според официалното съобщение

на правителствената пре­сслужба професия "лекар­ски асистент" ще се упражнява от лица с бакалавърска степен по меди­цина или от фелдшери с висше и средно образова­ние, които са практикува­ли медицина. Те ще работ­ят под ръководството на лекар, като същевремен­но ще притежават компетентност за самостоятелна профилактика, диагнос­тика и лечение на заболя­ванията. В какво ще се изразява тя, ще станело ясно с наредба.

Не бе съобщено и кой ще работи в здравните ка­бинети в училища, детски градини и домове, след ка­то се премахва изискване­то за лекар и медицински специалист. То бе въведе­но от предишния кабинет, но се оказа, че няма доста­тъчно подготвени кадри.

С промяна в закона за лекарствените продукти пък се задължава продава­чите в дрогерии да бъдат медицински специалисти. Досега такова образова­ние трябваше да има само шефът на магазина. Дрогериите все повече навли­зат у нас, тъй като в тях се предлагат лекарствени продукти, за които не трябва предписание от доктор.

Изменения се правят и в режима за издаване на раз­решения за лекарства, ка­то малките промени в да­дени позиции ще се доклад­ват в рамките на година. Отпада изискването за предварително докладва­не в Изпълнителната агенция по лекарствата. Така тя ще можела да се концентрира върху проце­дурите за безопасност и контрол.


Бербатова посрещна Борисова
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Главната сестра на благоевградската болница и майка на футболната ни звезда Димитър Бербатов - Маргарита, се яви на срещата със здравния министър проф. Ан­на-Мария Борисова в Благоевград вчера. В къса бяла рокля с презрамки и силен слънчев загар Бербатова събра погледите на колегите си в залата.



Здравният министър проф. Анна-Мария Борисова изненада лекарското съсловие, пристигайки половин час по-рано. Когато се събраха шефовете на болници, на РЦЗ, лекарския съюз, и кметовете, журналисти­те бяха помолени да напуснат. Благоев­градската болница вчера бе специално излъскана за министърката.



5 милиона българи не ходят на преглед

Нели Нешева - шеф на НЗОК
Въпреки че през лятото цялата държава изпада в летаргия, здравеопазването продължава да ври и кипи. Неотдавна лекари и пациенти за пореден път попитаха къде са парите на здравната каса. Този път обаче премиерът Бойко Борисов нареди да се направи проверка. За резултатите от нея и затова дали средствата в сектора ще стигнат до края на 2010, "Стандарт" разговаря с управителя на НЗОК д-р Нели Нешева

- Д-р Нешева, какво е финансовото състояние на здравната каса, ще се нормализират ли плащанията?
- Плащанията към лечебните заведения за доболнична помощ и аптеките се нормализираха. При аптеките се плаща на 45 дни, но това е заради Наредба 10, където е регламентиран този срок, трябва промяна, за да се мине на 30 дни. При тях обаче няма забавяне. Забавяне има само при болничната помощ. Миналия месец платихме на 16-ти, сега до няколко дни ще направим следващите плащания към болниците. Така че към септември-октомври тази разлика от един месец постепенно ще се стопи. Правителството вече одобри проект за актуализация на бюджета на НЗОК с 220 млн. лв. С приемането му ще се осигурят повече средства за здравноосигурителни дейности.
- С актуализацията ще стигнат ли средствата за болниците до края на годината?
- От месец юли ще изпълним изискването за попълване на Приложение 2 (делегираните бюджети), което е част от договора с болниците. Това ще даде възможност на директорите да преценяват каква дейност могат да извършват и на какви средства да разчитат. Смятам, че при добро разпределение ще бъде възможно да се впишем в този бюджет.
- С тази актуализация компенсира ли се напълно месец ноември от 2009 г., който беше платен със средства от 2010?
- Не мога да отговоря еднозначно с "да" на този въпрос. Но още веднъж уверявам изпълнителите на медицински дейности, че ще имат един регулярен бюджет, който ще получават в определено време и ще могат да разчитат на него. Убедена съм, че така те ще имат повече сигурност.
- С актуализацията каква част от отчетената дейност ще им плащате, сега е към 80%?
- Колко процента от кое? Изпълнителите на медицинска дейност и по-скоро директорите са подписали Приложение 2 за януари, февруари и март. Там има разпределение на бюджета за тези месеци. След това нямат такова приложение и очакват цялата фактурирана стойност да бъде изплатена след проверка. Така че кое е 80 и кое е 100 процента. Няма фиксирана сума, която да приемем за 100 процента и да кажем, че я плащаме. Всички знаем, че се гласува финансова рамка, в която трябва да се вместят разходите и трябва да се съобразяваме с нея. Остава и въпросът защо миналата година болниците са се справяли с 90 млн. месечно, а сега отчетите стигат до 110 млн.
- Ако болниците трябва да се вместят в тази финансова рамка, как да планират дейността си - да увеличават листите на чакащи ли?
- Тези листи съществуват в момента. Няма нищо лошо в тях, стига да бъдат добре планирани и да не засягат спешната дейност. Още повече че в летните месеци намалява дейността на болниците, респективно и на разходите на НЗОК. Това ще помогне на директорите на болниците, когато започнат активните месеци да се впишат в бюджета, който ще имат.

- Защо за миналата година касата е натрупала излишък от 445 млн. лв. при положение, че за ноември не беше платено на болниците? Къде е този излишък?

- Става дума за поредния скелет от предишните управления. Те са възприели технологията на формиране на фискален резерв така, че дължимите суми за здраве, за които плаща държавата (за деца, пенсионери, учащи), да са част от консолидираната фискална рамка на България. Излишъкът на НЗОК пък се формира точно от тези суми. Така в края на 2008 г. е приет излишък за касата в размер на 401 млн. лв., който в края на 2009 е достигнал до 445 млн. лв. Той отива във фискалния резерв на държавата, защото такава е наложената политиката от тройната коалиция. На фискалния резерв пък се крепи икономическата и финансовата стабилност на страната. Това са бели пари, които всяка страна отделя за черни дни, в каквито се намира страната ни сега заради кризата. Затова излишъкът на НЗОК, който е част от този фискален резерв, в момента не може да се използва.

- Какво показват проверките на НЗОК, нарастват ли хоспитализациите в болниците?

- Да, през 2008 е платено за лечение на 1,6 млн души, а за 2009 са 1,7 млн. Тази тенденция продължава и през тази година - броят на хоспитализациите се е увеличил с 8-9%.

Накрая на месеца ще отчетем конкретните лечебни заведения, в които това се случва. По принцип тези процеси се наблюдават във всички видове болници - университетски, областни, общински, поради различни причини.

- Какво е качеството на лечение в болниците?

- Ние по-скоро следим количеството на хоспитализациите, качеството е делегирано на агенцията за медицински одит. Този въпрос обаче много ни интересува и от догодина сме решили чрез интегрираната информационна система да въведем последващ контрол на лечението на пациентите. Той предвижда 6 месеца или 1 г. след като болният е напуснал лечебното заведение, да се види какво е състоянието му и какъв е резултатът от лечението в болница. Дали е приеман отново за лечение или не. Както и колко такива случая е имало в дадена болница, а при тях дали се е стигнало до инвалидизиране, до леталитет и т. н. Тогава вече болниците ще могат да се класират по резултатите от тяхната дейност, което пък ще доведе съответно до бонуси за добрите и финансови ограничения за лошите.

- Какво се случва с дейностите в извънболничната помощ, има ли увеличаване на профилактичните прегледи?

- Към края на май от малко над 6 милиона здравноосигурени над 18 години, на профилактичен преглед са преминали само 872 хиляди от тях. Затова взехме решение догодина да вложим повече средства в профилактика. Много по-важно е да се вложат малко повече средства в профилактика, отколкото много повече за лечение.

- Какви други промени предвиждате за следващата година?

- Ще работим върху това, някои процедури, които се извършват в болничната помощ, да преминат в доболничната. Това ще спести средства, без да се нарушава качеството на медицинската услуга. Обмисляме и да се преразгледа механизмът за разпределяне на направленията за консултация със специалист и за направленията за медико-диагностична дейност. На шест месеца да се прави анализ на реално усвоените направления. Целта е в лекарски практики, където остава неусвоен ресурс, той да бъде разпределян към такива, където има недостиг.

- Ще има ли повече средства за извънболничната помощ през 2011?

- Задължително е да помислим в тази посока, трябва да се покрият дейностите, които ще преминат от болничната помощ в извънболничната помощ.



Мария Чипилева


ГЕРБ попълни овакантените от доктора постове
Лъчо Иванов остава лекар на премиера

Верен приятел съм на Бойко, обяви доскорошният заместник на Цачева

Отношенията ми с премиера са прекрасни, аз оставам негов лекар. Това заяви в кулоарите доскорошният зам.-шеф на парламента Лъчезар Иванов. Вчера бяха гласувани двете му оставки от началнически постове, които заемаше. Д-р Иванов се беше пременил в бял костюм и крачеше жизнерадостно из кулоарите.


Въпреки че Борисов няма приятели, аз оставам негов верен приятел, каза още той. Иванов се зарече, че никога няма да предаде свой приятел, но щял да преосмисли отношенията си с много хора, които смятал за близки. "Няма драма, човек трябва да посреща нещата с достойнство", коментира депутатът. Той добави, че не може да съжалява за нищо, защото съжалението не е добър съветник. "Да, емоционален човек съм, може би тази емоционалност ми изигра лоша шега. Но човек продължава да върви напред", каза още Лъчезар Иванов. Той не се чувства аутсайдер, защото е създател и на сдружението, и на партия ГЕРБ. "В България професия политик няма. Всеки човек има възход: това е като една спирала. Има моменти, в които трябва да се отдръпнеш", обяви още той. И допълни, че се отдава на здравеопазването, предстои му дисертация и доцентура. На искането на БСП да си свали имунитета Иванов отвърна, че няма за какво да го прави и че червените не познават законите.
Шефът на вътрешната комисия Анастас Анастасов зае овакантеното от Иванов кресло на зам.-шеф на парламента. Той обясни, че си харесва повече кабинета като шеф на комисия. В пленарна зала бяха обявени и оставките на Светлин Танчев като шеф на комисията по еврофондове, и на колегата му Пламен Цеков като зам.-шеф на здравната комисия.
Главите на двамата хвръкнаха след фалшивата наркопоправка, която излезе в Държавен вестник и целеше разрешаването  на рекламата на дрога върху опаковките на продуктите. Моника Панайотова стана шеф на комисията по еврофондове и се зарече, че ще играе екипно. Десислава Атанасова пък бе гласувана за зам.-председател на здравната комисия. Тя обясни, че се надява в нейната комисия да няма повече гафове като наркопоправката.
Милена Минчева


Русенска отличничка в здравната комисия
Десислава Атанасова няма особени поводи за празнуване покрай избирането й за председател на здравната комисия. Младата русенска юристка ще трябва преди всичко да се захване с изчистването на образа на комисията след нароилите се напоследък скандали там.
Още повече че във всеки един парламент здравната комисия е била подозирана в лобизъм и прокарването на големи финансови интереси. В първото си изявление Атанасова посочи, че ще насочи усилията си към бързото приемане на Закона за лечебните заведения, който да задвижи дълго отлаганата и дълго чаканата здравна реформа. В редиците на ГЕРБ тя минава за същински вундеркинд - завършила е Природо-математическа гимназия, а после и право в Софийския университет.
Има магистратура по европейска интеграция и политология. До миналата години беше общински съветник от ГЕРБ в Русе и юрисконсулт на местната болница. Познаването на тежкото състояние на здравеопазването по места ще й помогне да намери верните решения за вечно буксуващата здравна реформа. "Поставени сме в една ситуация, в която има няколко пътя.
Единият е да бъде увеличена здравноосигурителната тежест за бизнеса, защото се оказа, че те са най-недоволни от тази тежест. Втората посока бе да влезем в свръхдефицит, каквото е положението в Гърция", обясни дилемата наскоро Атанасова.



Правителството се загуби в кризата и реформите
Таня Петрова
Първата година на правителството на ГЕРБ измина неусетно - криза, бюджетни неволи, лобистки скандали и необичайно много (поне за първата четвърт на един мандат) рокади по върховете на властта. Какво свършиха министрите, какво пропуснаха и къде сгрешиха - в три поредни броя ще представим отговорите на нашите репортери на тези въпроси.
"Като се гледам по снимките отпреди една година, аз самият не мога да се позная", сподели на прага на първия си премиерски рожден ден Бойко Борисов. Когато поемаше поста, той бе убеден, че "Да си премиер е 10 пъти по-лесно, отколкото да си в МВР или кмет" и че "Имаш телефон с копчета, всеки министър ти казва каквото искаш да знаеш, никой не ти пречи". Днес някои копчета заяждат, други изобщо не работят, а при трети връзката се получава, но от двете страни говорят на различни езици. На пулта стои актьор, който лесно влиза в разни роли - на гневен, строг, отзивчив или хокащ, но декорите на сцената са опоскани, а публиката все по-трудно може да си позволи билетчето.

Противниците му сигурно са доволни. Кризата и липсата на пари не позволяват на Борисов да прави това, което най умее. Вместо да движи конкретни проекти, които остават и се виждат, трябва да прави непопулярни реформи, в които политическият усет и личната воля, които помагат в критични моменти, не са достатъчни. Тук премиерът попадна в тройна преса - на собствения му управленски маниер да централизира решенията, на недостатъчно силни екипи в министерствата и на общественото мнение, на което ту се опира, печелейки легитимност, ту слугува безпринципно.

Един разклон стана нарицателен за кадровата криза в ГЕРБ. "Поговорих с нея около половин час, горе-долу разбрах какво мисли и сиреч в една и съща посока са ни разбиранията по реформата, по съкращенията, по безкомпромисното действие...", разказа Борисов за срещата си с новата министърка на здравеопазването Анна-Мария Борисова. Покрай провала на кандидат-еврокомисарката Румяна Желева премиерът твърдеше, че разполага с дълга скамейка от резервни играчи. Но когато се наложи да намери нов външен министър, Борисов забрави резервите и размести титуляри във външното и военното министерство. С жертването на Нанев заради сигнал за корупция кабинетът "Борисов" претърпя поредна рокада още в бебешките си месеци.

Кадровите рулетки са нещо позитивно - доколкото Борисов внимателно избягва и лесно прокужда изтощени и оцапани в политиката лица (с малки изключения като бързо отшумелия съветник Кольо Парамов). Службите проверяват всеки кандидат за висок държавен пост. Само че това силно стеснява кръга от хора, на които ГЕРБ може да разчита. Кадровите смени смущават и администрацията, превърната ненужно във враг покрай лутанията в административната реформа и разчистването на оборите след тройната коалиция.

Първата година на кабинета изтече под знака на възмездието.

Прокуратурата се превърна в дясна ръка на правителството с произтичащите от това съмнения - доколко е обективна Темида и какъв е смисълът от задръстването й с всякакви сигнали. На прокурор бяха дадени хиляди заменки на ниви и гори, "изскочилите" от чекмеджета необезпечени договори, контрактите за газа и какво ли още не. Голяма част от тези сигнали са пушилка. Но пък е факт, че това е първият кабинет, пратил на съд свои министри. С всички уговорки, които могат да се направят около отстраняването на Божидар Нанев и на шефката на НЗОК Жени Начева, Борисов показа, че няма да носи чужди негативи и да рискува петна от съмнения по знамето на мандата си - битката с корупцията. Не може да се отрече и че полицията заработи по-видимо - подобрявайки рейтинга си, но и засилвайки опасенията за полицейска държава и натиск върху съда.

Активността на полиция, прокуратура и съд спечелиха външнополитическо одобрение на кабинета. Премиерът ползва тази подкрепа като контрапункт на вътрешнополитическите несгоди. Тя остана факт въпреки недомислените акции срещу електроразпределителните дружества и оттеглянето на RWE от АЕЦ "Белене".

Не е безусловно и благоразположението на Европейската комисия. Доказват го острите изказвания на еврокомисаря Оли Рен за корекциите в дефицита за 2009 г. и заплахата на Брюксел да замрази 106 млн. евро по програма "Рибарство". Така един от основните козове на премиера "Ние размразихме европарите" е под въпрос.

Прехвърлянето на дефицити от 2009 в 2010 г. бе една от малкото грешки, публично признати от премиера Борисов. Това допълнително разлюля зле скърпения бюджет за 2010 г. Цели сфери като здравеопазване увиснаха "на червено", а актуализацията се оказа неизбежна. В лутане как да повиши приходите и в търсене на антикризисни мерки кабинетът забави драстично критичните реформи в здравеопазването и администрацията.

В нервността около актуализацията на бюджет 2010 и слабата икономическа политика кабинетът загуби бонтона на присъдружните партии в парламента, а врагът в лицето на тройната коалиция отдавна е изчерпана линия на противопоставяне. Така радостното "Никой не ти пречи" се превърна в един от най-големите проблеми на премиера. Остават противопоставянето с президента Първанов и хипотетичният му политически проект.

(Следва в утрешния брой)


Здравеопазването - от аферата "Тамифлу" до Усмивката
ГЕРБ влязоха в здравеопазването като всички предишни - с реформа на уста. И верни на традицията, произведоха тонове приказки, в които се откроиха два лъча на реформа. Единият лъч, начело с вече бившия шеф на здравната комисия в парламента Лъчезар Иванов, сочеше към промяна на осигурителния модел. Според Иванов монополът на здравната каса трябваше да падне, а гражданите да започнат да се осигуряват задължително и в частни фондове. Кризата постепенно заличи идеята. Засега управляващите наблягат на мерки, които засилват ролята на държавата - в ограничаване на разходите и в разрастване на лечебната мрежа. На теория добре, но какво е изпълнението?

В началото на годината на фона на орязан бюджет и растящи дългове в системата здравното министерство тръгна да реже броя на болниците, които имат договор със здравната каса, на път беше въвеждането на делегирани бюджети, които да не позволяват свръххоспитализация. Зададе се опасност от закриване на десетки общински лечебници без осигурени алтернативи за населението. Последваха протести и компромиси и преструктурирането почти не се случи. По тази причина или по друга прокуратурата подхвана тогавашния министър Божидар Нанев за неизгодни договори за лекарството "Тамифлу", а той и целият му екип подадоха оставки.

Появи се ексцентричната професорка по ендокринология Анна-Мария Борисова. Засега тя избягва да разговаря с медиите, отговаря със "само се усмихвам" на въпросите и следва курса, зададен от Нанев. Бяха приети поправки в закона, които предвиждат НЗОК да работи по задължителна здравна карта, която казва с какъв брой легла от различните медицински специалности може да се сключва договор. Целта е касата да не работи с всеки, който се появи на пазара, а дейността на част от вече съществуващите болници да се закрие или преобразува. Картата още не е готова, затова не се знае дали тя ще има саниращ ефект, ще лиши от достъп до медицинска помощ ред пациенти, или ще е просто камък в блатото.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница