Лекарственият регулатор сезира прокуратурата за нарушения



Дата27.10.2018
Размер215.09 Kb.
#101332
Прес клипинг: „Здравеопазване”
30.09.2014


Лекарственият регулатор сезира прокуратурата за нарушения

Под влиянието на Веселин Марешки агенцията е притискала едни и е толерирала други участници на пазара, се твърди в сигнала

Десислава Николова
Изпълнителният директор на лекарствения регулатор - Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), е подала сигнал до прокуратурата с молба да бъдат разследвани практиките на работа във ведомството през последната година, научи "Капитал". Директорът на ИАЛ доц. Асена Стоименова потвърди, че е внесла сигнала и е уведомила президента и премиера. В сигнала според данни на "Капитал"е посочено, че след встъпването си в длъжност Стоименова се е натъкнала на конфликти на интереси и неравнопоставени условия в контрола и работата с едни участници на пазара за сметка на други. Затова Стоименова иска прокуратурата да разследва дали има данни за престъпления.

Роднинска агенция

Както "Капитал" писа, последните двама директори на ИАЛ бяха свързани с варненския бизнесмен Веселин Марешки, който е собственик на един от най-големите национални дистрибутори - "Фармнет", и на най-голямата верига от над 250 аптеки - "Аптеки Марешки". Съпругата на единия от бившите директори - д-р Евелин Благоев, беше управлявала до встъпването му в длъжност козметичния бизнес на веригата. Д-р Кирил Ненов пък е заемал места в листите на партията на Марешки -"Либерален алианс".

Оказва се, че в агенцията са работели лелята на бизнесмена и неговата бивша адвокатка, както и много други приближени. В крайна сметка част от участниците на пазара са били проверявани доста по-често, отколкото близките до бизнесмена дружества.

С последствия

Встрани от натиска, на който целият пазар беше свидетел, агенцията на практика с месеци не работеше. Така бяха бавени влизането на пазара на нови лекарства с по-ниски цени, нови терапии, различни видове медицински изделия, провеждането на клинични проучвания, контролът върху производителите, търговците, аптеките и др. Причината е, че по закон само директорът на ИАЛ може да подписва документацията и липсата му на практика обезглавява лекарствения регулатор, който трябва да контролира процесите на пазар за около 6 млрд. лв. годишно.

"През годините е оказван невъобразим натиск върху част от участниците на пазара и са толерирани други. Регулацията и контролът трябва да се еднакви за всички и в полза само на държавата и гражданите. Част от неработещите и оказващите натиск служители бяха освободени след преструктурирането през последния месец и имаме воля лекарственият регулатор да работи експедитивно и прозрачно", коментира доц. Стоименова. Тя обаче не пожела да разкрие засега подробности от сигнала и допуснатите нарушения.
Тристранният съвет за актуализацията на бюджета е отложен за сряда
"Националният съвет за тристранно сътрудничество ще разгледа проектите за изменение и допълнение на законите за държавния бюджет за 2014 г. и за бюджета на Националната здравноосигурителна каса на заседание в сряда, 1 октомври, от 11.00 часа", съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Заседанието в Министерския съвет ще бъде председателствано от вицепремиера Йордан Христосков.

Първоначално заседанието бе насрочено за понеделник в 15 часа, но синдикатите и работодателите отказаха да участват, понеже не бяха получили навреме материалите за него. Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни в понеделник, че това не е бойкот.


Тони Томпсън, представител на Световната банка:

Готвим диагноза за българското здравеопазване

Татяна Димитрова
Новият постоянен представител на Световната банка за България Тони Томпсън е от месец в страната. Роден и израснал в Белфаст, досега не е идвал в тази част на Европа. Казва, че от доброволческите си мисии преди години в Индия и Ливан, както и от работата си в болница в Танзания, преди да започне работа за Световната банка, сее научил да намира решения на всякакви проблеми. Още със самото му идване стана известно, че България ще поиска експертна помощ за новосъздадения Енергиен борд. В кои други сфери предстоят нови проекти на банката, как върви изпълнението на вече започнатите, какви предизвикателства вижда пред страната - по тези и други въпроси разговаряме с Тони Томпсън.

- На фона на предишната би работа какво предизвикателство е постът в България?

- Когато започнах работа в банката - преди 22 години, бях назначен в представителството в една държава. Там се научих да работя в тясно сътрудничество с хората на място. Работил съм в различни отрасли, бил съм в различни роли - занимавал съм се с въпроси на данъчната администрация, на икономическото развитие, с финансирането на проекти. Научил съм се как работи банката, за да подпомогне най-добре клиентите си. Много се радвам, че съм в България. Назначението ми тук дойде след конкурс - както всяка позиция в банката. Аз наистина безкрайно се зарадвах, че съм получил това назначение, и идването на този пост е много вълнуващо.



- Специално за България какво наследство заварвате в изпълнението на програмите на Световната банка и взаимоотношението й с управляващите?

- Тук заварих страхотен екип и славата им се носи далеч извън границите на България. В момента водим разговори в областта на енергетиката и заедно с други международни финансови институции да помогнем с консултации на новосъздадения Енергиен борд.

Когато се срещнахме с вицепремиера Екатерина Захариева, тя конкретно се позова на изготвения преди година доклад от екипа на банката за ситуацията в енергетиката и каза, че и сега го ползват непрекъснато. Това за нас е много важно, защото банката може да предостави много качествена техническа помощ. Освен това работим с Министерството на здравеопазването по проблемите на финансирането на тази сфера. Трябва да поставим диагноза на ситуацията и да дадем препоръки за решаването на тези въпроси. Вече 22 години Световната банка присъства в България. И за този период взаимоотношенията й с България са преминали през, да ги наречем, различни сезони.

- Има ли изоставащи проекти или програми, по които трябва да се ускори работата? Какво е състоянието на изпълняваните в момента съвместни проекти?

- В момента имаме два действащи проекта. За единия от тях се наложи преструктуриране заради натрупано забавяне. Става въпрос за проекта за развитие на общинската инфраструктура. Преструктурирането ще даде възможност екипът да изпълни целите си.

Редовно се срещаме с представители на Министерството на финансите, правим преглед на портфейлите, на резултатите, които се постигат, и така се определят областите, в които има проблеми.

- След демократичните промени в България неколкократно Световната банка оказваше помощ на България в сферата на здравеопазването, но всъщност и до днес там няма направена значима реформа. При този безспорно обезкуражителен резултат за банката ще продължи ли тя с тази подкрепа и под каква форма?

- В сферата на здравеопазването предизвикателствата са големи навсякъде по света. Дори тези дни видях, че в моя роден град Белфаст прекалено дълго се чака Бърза помощ. Така че за България предизвикателствата са същите както и за много други страни. Развитието в това отношение е изключително трудно. Затова важното е човек да е заел позиция, така че, когато възникне възможност, да използва тези свои позиции, за да върви напред. Както вече споменах за енергетиката - това, с което се занимавахме преди година, като че ли не даде резултат, но ето че сега постигнатото тогава се използва като изходна позиция.

Така че се надявам подобно нещо да се случи и в здравеопазването. В момента има екип, който се занимава с проучване на предизвикателствата при финансирането на здравната система. Работата на екипа ще е на два етапа -да се постави диагнозата на база на данни, събрани от НСИ, Министерството на здравеопазването, и след това тя ще се използва, за да се разбере положението. Обобщението ще бъде предоставено на всички заинтересувани страни, за да могат те да постигнат консенсус. Той показва, че всички разбират ситуацията по един и същ начин.

Важно е да се знае, че решаването на тези въпроси в една държава става бързо, в други отнема повече време. Така че трябва да се види колко време за такова решение е приемливо за България и да се направят политически препоръки по политиките. Надяваме се, че диалогът в здравеопазването ще върви по този начин.



- Същата констатация важи и за водния сектор, в който през годините бяха направени някои неща, но като цяло вероятно резултатът е разочароващ за банката. Там какво предстои?

- Както знаете, в Министерството на регионалното развитие беше разработена стратегия за периода 2014 - 2023 г. Това е първата стратегия в отрасъла, тя е прекрасно начало. Оттам нататък трябва да се изработи план за действие. Усилието е огромно, ангажирани са редица ведомства -Министерството на финансите, Министерството на околната среда и водите и всички заинтересувани страни. Това действително е голяма крачка напред, защото доскоро такава стратегия нямаше. За да се изпълни всичко заложено по стандартите на ЕС, страната трябва да направи много. Инвестициите би трябвало да са огромни от данните, които виждам. Така че предизвикателството ще бъде голямо. Но аз съм оптимист. Когато се изпълнят няколко пилотни проекта, те ще дадат добър ориентир как да се върви напред.



- С вашия мандат да се очакват ли промени в акцентите от работата на банката в България, нови програми или нов подход в прилагането им тук?

- Както вероятно знаете, в банката има вътрешни промени. Ние изменяме малко центъра на вниманието. Съответно това ще се отрази и на дейността ни в България. Основната ни цел е да се сложи край на дълбоката бедност и да се върви към просперитет, който обаче да се споделя от цялото общество. Ние не подкрепяме модела, при който отделни хора създават богатство, а останалите са бедни. Подкрепяме развитие, което включва всички. Затова е важно всички членове на обществото да се развиват и да имат достъп до образование, до здравеопазване. Затова се разработва стратегия за определяне състоянието на отделните държави и възможностите за преодоляване на пречките пред това така наречено споделено развитие. Така че искаме да проведем разговор по този въпрос с партньорите ни от България и след това да разработим стратегията така, че всички българи да могат да вървят напред.



- В момента има съвместен проект на Световната банка и Агенция "Пътна инфраструктура" обвързан с финансиране от ЕС, който предвижда да се изработи Стратегия за развитието на пътната инфраструктура в България. Какво може да се очаква от нея, доколкото България е доказала многократно, че се приемат тонове стратегии, които просто остават на хартия?

- Зная, че и двете са важни. Управление без стратегия води до хаос. Обратното е нещо безполезно. Така че по отношение на пътищата в стратегията посочихме различни нива - с ниски, средни и високи инвестиции. Разходите нарастват, като се върви нагоре по тази скала. В момента се правят средните инвестиции и очевидно има напредък. Виждам, че има някои пътища, които се нуждаят от ремонти, други са съвсем нови. Ако трябва да обобщим - ясно е, че стратегиите не са, за да стоят само по рафтовете, но има нужда от ускоряване на изпълнението. Възниква и въпросът за усвояване на средствата - дали ще върви и сценарият за средни инвестиции, или ще се търсят големи вложения. Това правителството трябва да реши.



- България навлезе във втори програмен период, в който ще разполага със значителни средства от европейските фондове. Това ще доведе ли до промени работата на Световната банка?

- Членството в ЕС е фантастична възможност за България. Това е начин да се оптимизира финансовият цикъл - нещо, което е много важно за страната. Така че аз не виждам конфликт, че България е член на ЕС, а от друга страна, се изпълняват целите на Световната банка като тази за намаляване на бедността. Всъщност идеята е различните възможности да се обединят, за да се постигнат тези цели.





Експерти са против актуализацията на бюджета

Работодатели и синдикати излизат с обща позиция

Дарина Кахраманова
Икономически експерти се обявиха против готвената от служебното правителство актуализация на бюджета. След среща с финансовия министър Румен Порожанов вчера те обявиха, че не подкрепят увеличаването на разходите за администрацията, раздуването на бюджетния дефицит и поемането на нов държавен дълг.

В актуализацията се предвижа приходите в бюджета да бъдат съкратени с 1,06 млрд. лв., а разходите да се увеличат с 448,5 млн. лв. Допълнителни средства ще получат здравната каса, МВР, а също и здравното и социалното министерството. В проекта на финансовото министерство обаче не е направена разбивка кое ведомство колко точно взема.

След поредица от срещи и консултации с министерствата те са заявили 1 млрд. лв. недостиг на средства до края на годината, но финансовото министерство е свило заявените разходи до нормални граници, обяснил министър Порожанов по време на срещата. Той е припомнил още, че ведомствата в момента работят с 22% намален бюджет.

Според актуализацията на бюджета дефицитът на касова основа трябва да се увеличи до 4% от БВП. До края на годината се планира и нов дълг от 4,5 млрд. лв.

"Твърде комфортно се чувства администрацията, нейната дажба продължава да расте, а всички останали се свиваме според свиващата се черга. Преди да се тръгне към съкращаване на приходите и увеличаване на дефицита, правителството трябваше да мисли за съкращаване на разходите", коментира финансистът Емил Хърсев.

Предложението за дефицит от 4% от БВП не е аргументирано, коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред БНР. Според него липсват мотиви и за драстичния ръст на дълга. Днес се очаква четирите работодателски организации и двата синдиката, които участват в Националния съвет за тристранно сътрудничество, да публикуват обща позиция по проекта за актуализация.


Работа за милион, здраве без пари
Обещания за нови работни места този път идват от формацията на Николай Бареков - "България без цензура" (ББЦ).

Ако вземат властта, политиците от новосъздадената партия щели да осигурят работа на 1 млн. души. За изпълнението на това обещание на ББЦ щели да им трябват 8 години, т.е. два пълни мандата.

Така всяка година заради икономическия растеж щели да се разкриват по 150 хил. работни места. Бареков обеща и безплатно здравеопазване за деца и възрастни. Идеята за безплатни таблети за учениците от евровота е "замразена" поне в публичното говорене.

Задължителна казарма със "социална" цел е друг пирон в програмата на ББЦ. Право на вот пък щели да имат само българските турци, минали през езиков изпит - трудно осъществима идея, защото е на ръба на конституцията.

За младите ББЦ обещава фонд "Чиста земя", който ще ги оземлява, а за фермерите - безлихвени кредити.



Когато докторът е далече

Българите, които нямат никакъв медицински специалист в населеното си място, са над половин милион

Боян Захариев
Освен финансирането на здравеопазването и спешната помощ, които са критични теми за здравната реформа, другата важна и често обсъждана тема у нас е за отлива на медицински специалисти и високата средна възраст на останалите в страната лекари и медицински сестри, което предвещава проблеми при масовото им пенсиониране.

Ще припомня, че по данни от регистрите на Българския лекарски съюз само заминаващите на работа в чужбина лекари са около 500 на година. В страната ни работят около 32 000 лекари, а от тях половината упражняват професията си в трите най-големи градове в страната - София, Пловдив и Варна. В София лекарите са близо една трета от всички в страната, в Пловдив и Варна - около 20 на сто. А работата на чужди лекари в България все още е маргинално явление и предвид глобалните потоци може още дълго да остане такова.

Друг е въпросът, че когато България започне да привлича стотици чуждестранни медицински специалисти на година, вероятно вече няма да губи собствените си лекари с такива темпове. Всъщност последното не е задължително. Има страни, които губят висококвалифицирани медицински специалисти и същевременно привличат от послабо развити страни понискоквалифицирани в сходни или други специалности.

В големите ни градове има платежоспособно търсене, където частни клиники биха могли успешно да комбинират плащанията от здравноосигурителната каса с допълнителни такси за предлаганите здравни услуги или с предлагане на изцяло платени услуги, които въобще не се финансират от здравната каса.

И сега много българи, които имат възможността да си го позволят или успеят да съберат средства по някакъв начин, ходят на лечение в чужбина.

Български пациенти посещават например онкологични клиники в Турция, където хората, които имат възможност да платят, могат да получат достъп до някои от най-новите методи за лечение с използване на високи технологии.

Но освен от достъп до високи технологии обикновените български пациенти страдат и от далеч по-тривиални проблеми. Отдалечените ни райони обаче продължават да са непривлекателни дори за общопрактикуващите лекари, дори ако оставим настрана достъпа до специалисти в доболничната помощ, където нещата са още по-зле.

Досега предлаганите финансови стимули не изглежда да са били достатъчни, защото продължава да има стотици незаети практики.

Ще припомня, че българите, които нямат никакъв медицински специалист в населеното място, в което живеят, са над половин милион. В много от областите на страната става дума за десетки подобни населени места. Това са главно села, обитавани от възрастно население без лични автомобили и с нередовен, неудобен или липсващ обществен транспорт.

Така че дори да приемем, че при нужда спешната помощ ще се отзове и човек ще стигне навреме до болница (а това в много случаи също не е вярно), по-голяма част от посещенията при лекар не са по спешност. При възрастните и хронично болните тези рутинни посещения са чести.

България няма проблеми в сегмента на частните специализирани клиники и широкопрофилни болници в големите градове. Има проблем в небалансираното териториално разпределение на болничната и още повече на доболничната помощ.

* Боян Захариев днес коментира какви проблеми ще породят отливът на медицински специалисти от България и високата възраст на останалите в България медици
Затвориха инфекциозно отделение - лекарите са болни

Тони Маскръчка
Ифекциозното отделение на благоевградската болница затвори вчера и няма да приема пациенти поне до 10 октомври. Причината - и трите лекарки със специалност инфекционист са в болнични. Останалите медици в отделението са без специалност и нямат право да приемат пациенти.

Настанените пациенти в отделението вече били изписани, а новите се пренасочват към други болници. Сестри, санитари и др. служители в инфекциозното са пратени в отпуск.

Шефът на болницата д-р Владимир Пандев пък е в отпуск за предизборната кампания, тъй като е 2-и в листата на БСП. Веднага щом се върнел на работа след 5 октомври обаче, щял да иска проверка на болничните листове.



Актуализацията на бюджета изправи всички срещу ГЕРБ

Завишаването на разходите е най-остро критикуваната част от проекта на служебния кабинет

Таня Петрова
Всички партии без ГЕРБ са против предложената от служебния кабинет актуализация на държавния бюджет за 2014 г. Критики предизвикват както завишаването на разходите с още 448.5 млн. лв. на фона на липсващи приходи и нарастващи дългове, така и предложените алтернативи за изход от кризата с КТБ.

Това става ясно от първите коментари по предложения от служебното правителство проект за актуализация на държавния бюджет. Проектът предвижда намаляване на приходите с близо 1.06 млрд. лв. и завишаване на разходите с 450 млн. лв. Този нов дефицит от близо 1.6 млрд. лв. (заедно с минуса при еврофондовете и НЗОК) трябва да се покрие с теглене на нови заеми. Допълнителен дълг в размер до 2.9 млрд. лв. се предвижда и за евентуално оказване на ликвидна подкрепа на банковия сектор.

Според прочита на ГЕРБ тази актуализация е показателна за наследството от кабинета "Орешарски". "Като гледам каква трябва да бъде актуализацията на бюджета, и най-тежките прогнози се сбъдват", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, без да навлиза в детайли. С повече аргументи, които припокриват мотивите на служебния кабинет, излезе кандидат-депутатът на ГЕРБ Менда Стоянова. Според нея очакваното неизпълнение на приходите в размер на 1 млрд. лв. е логично следствие от раздути прогнози и ревизираните в посока надолу макроикономически показатели са доказателство за това. Стоянова счита за неизбежно и предложеното завишаване на разходи. "Бюджетите на министерствата бяха отрязани с 12% при приемането на бюджета заради програмата за растеж на регионите, после се орязаха втори път със заложения буфер от 10%. В същото време има поети ангажименти без осигурен ресурс - само в МВР за подсигуряване на вече увеличени заплати са нужни 112 млн.лв.", даде пример тя. Според ГЕРБ недостиг има и в други системи. Както "Сега" писа, подобна разбивка в проектозакона отсъства и от него не става ясно за какво ще бъдат извънредните разходи. Сумата от 448.5 млн. лв. се предоставя като резерв на правителството - подход, заради който м.г. президентът Росен Плевнелиев наложи вето над актуализацията на кабинета "Орешарски".

Партиите от Реформаторския блок са категорично против това безадресно завишаване на разходите. "Финансовото министерство трябва да излезе с много подробен разчет за какво точно смята да разпредели средствата, с които ще натовари данъкоплатеца", коментира пред "Сега" кандидат-депутатът Гроздан Караджов. Според Мартин Димитров нито една фирма и нито един семеен бюджет не би постъпил при криза така, както се предлага в актуализацията. "Няма никакъв опит за намаляване на неефективни разходи, допуска се прекалено голям дефицит", коментира той. В блока не одобряват и предвиденото вземане на заем, с който да се осигурят пари за КТБ. Реформаторите обаче намират актуализацията за нужна заради нереалистично заложените приходи в бюджета. От там са готови между първо и второ четене да предложат промени в проектобюджета и да отстояват нуждата от оптимизиране на разходите. Неофициално и в ГЕРБ не отхвърлят възможността по част от параметрите да има промени при евентуално гласуване в парламента.

От ДПС вчера разкритикуваха остро момента на публикуване на проекта, но движението също дава знак, че е готово да работи по него. "Ние не сме наивници. Очакват от нас да приемем безрезервно представянето на проекта точно в седмицата на изборите. Защо това не бе отложено за идната седмица", коментира пред "Сега" кандидат-депутатът Йордан Цонев. Той допълни, че ДПС продължава да стои зад предложената при кабинета "Орешарски" актуализация, която предвиждаше намаляване на приходите в по-малък размер - 500 млн. лв., и допълнителни разходи единствено в полза на НЗОК. Цонев обаче даде знак, че движението е готово на диалог. "Стоим зад предходната актуализация, защото за нея има ясни разчети. Сега се предлагат нови числа, по които трябва допълнително да се работи", допълни той.

В БСП не приемат предложената актуализация на бюджета нито в приходната и разходната му част, нито в увеличаването на дълговото бреме. "Предложеното намаление на очакваните приходи с 1 млрд. лв. е безумно на фона на данните за изоставане от около 650 млн. лв. Това означава, че не се полагат никакви усилия за повишаване на събираемостта. Това е най-лесният начин - като не можем да изпълним приходите, да не се опитваме да го правим", коментира кандидат-депутатът от БСП Георги Кадиев пред "Сега". "Предвидената възможност за ликвидна подкрепа от 2.9 млрд. лв. за банковия сектор говори за тенденция КТБ да се спасява с публични средства", коментира още Кадиев. Групата на БСП бламира и предложената от кабинета "Орешарски" актуализация, която предвиждаше намаляване на приходите с 500 млн. лв. и завишаване на разходите с 225 млн. лв. заради НЗОК.


ПОЗИЦИИ

Георги Ангелов, икономист от "Отворено общество":

Няма как заложените приходи в бюджета да се изпълнят и това прави актуализацията необходима. В разходната част обаче не се дава никакъв знак, че безконтролното харчене на пари от нереформирани системи ще спре. Отново се предвиждат допълнителни пари за системи като МВР и здравната каса, които постоянно не успяват да се справят с бюджетите си. Това е много лош сигнал - че нереформираните системи спокойно могат да продължат да харчат, защото ще получат пари. Не е лошо да се мисли за поемане на изрични ангажименти за реформи в тези системи. По отношение на КТБ законопроектът всъщност развива две алтернативи. В случай че се върви към неплатежоспособност на банката, се предвижда възможност фондът за гарантиране на влоговете да вземе гарантиран от държавата заем в размер на 2 млрд. лв. и да се покрие недостига в него за изплащане на гарантираните депозити. Развит е и друг сценарий - за спасяване на банката чрез осигуряване на ликвидна подкрепа от бюджета до 2.9 млрд. лв. Не считам за правилно този въпрос да се решава сега, било то с осигуряването на алтернативи, преди да е ясно състоянието на банката.



Божидар Данев, БСК:

Единственото безспорно нещо около проекта е, че ще има неизпълнение в приходната част, което се дължи и на лошо планиране, и на други обективни обстоятелства, като политическа криза, спад на европейската икономика и банкова криза. Начинът, по който се предлага тази актуализация обаче, е абсолютно неприемлив. Не знаем какво е очакваното неизпълнение на бюджета за тази година към края на септември, не знаем какво е състоянието на фискалния резерв, не знаем с каква срочност заеми се взимат и кога ще ги връщаме. По адрес на разходната част в бюджета не може да се разрешават 500 млн. лв. нови разходи, когато се вземат такива заеми. Тези пари не са предвидени за инвестиции, ще ги изсипем в канала. Не знаем каква е картината и при КТБ, колко точно е недостигът във фонда за гарантиране на влоговете. Просто е недопустимо лимитът на дълга да расте толкова рязко. Постоянно се изтъкват като контрааргумент големите плащания по падежи в началото на 2015 г., но те са въпрос на следващия бюджет и могат да се решат догодина.




Кабинетът "Близнашки" с над 500 страници стратегии

Галя Маринова
За 55 дни на власт служебното правителство е написало над 500 страници стратегии, установи "Преса". Националната програма "България в НАТО", която вече е готова, ще бъде одобрена утре. На редовно заседание министрите ще се съберат в късния следобед, тъй като премиерът Близнашки ще открие учебната година в СУ. През това време съветът за тристранно сътрудничество ще обсъжда актуализацията на бюджета. В сряда този въпрос ще е основна точка за правителственото заседание. Тогава се очаква да бъде одобрена и Стратегията за интелигентна специализация и фокус върху гъвкави форми за финансиране при усвояване на европейските програми. В процес на изготвяне са усъвършенстване на Националната здравна стратегия за периода 2014-2020 г. и тази за развитие на българската култура.

Досега правителството е заседавало осем пъти, като за това време е одобрило 63 постановления и е взело 86 решения.


Присаждане на стволови клетки не помага при всяка болест

Доц. Евгений Генев
Уважаема редакция, следния текст смятам за важен във връзка с информация по Нова телевизия (28 септември, събота), че се събират дарения за присаждане на стволови клетки на дете с тежка форма на микроцефалия и детска церебрална парализа. За целта били необходими 27 хиляди евро!

Защо реших да взема думата по проблема? Казвам се Евгений Генев, доцент по педиатрия, бивш ръководител на Катедрата по педиатрия и медицинска генетика при МУ В Пловдив и председател на Българската педиатрична асоциация до 2012 г. (сега пенсионер). Бях 4 години член на Обществения съвет при фонда за лечение на деца в чужбина, където сме разглеждали подобни заявки за трансплантация на стволови клетки в Русия. И аргументирано сме отказвали да отпуснем обществени средства за нещо, от което ползата не е доказана и няма да бъде доказана!

Как се лекува детската церебрална парализа (ДЦП)? Това е сериозно заболяване, което се дължи на предродово или по време на родовия акт увреждане на структури в централната нервна система. По своя характер заболяването е вродено и не прогресира след раждането, т.е., каквото е станало, то е окончателно...

Заболяването е добре познато в педиатричната наука и практика и категорично се знае, че каузално лечение (доказано водещо към пълно оздравяване - б.р.) днес не съществува. Лечението се състои в активна и продължителна двигателна рехабилитация. Прилагат се и медикаменти, които стимулират психомоторното развитие в по-благоприятна посока, и толкоз. До днешна дата медицината не е намерила друго ефективно каузално средство за лечение, включително и трансплантацията на стволови клетки, което е един съвременен лечебен метод, но при съвсем други заболявания.

В случая, съобщен по телевизията, се събират близо 30 хиляди евро, за да се извърши бленуваната, но с недоказана полза трансплантация на стволови клетки. Посочената сума - около 60 хиляди лева, може да се използва по-ефикасно, за да се осигури една продължителна ежедневна рехабилитация. И моят професионален съвет към майката на въпросното дете е да употреби събраните средства за двигателна рехабилитация, от която може да се очаква все пак съществено подобрение на двигателния статус на детето, вместо да пълни джобовете на руски шарлатани.

(С незначителни съкращения. Заглавието е на "Трибуна".)



Психиатрии отказват да преглеждат сирачета

Анна Ефтимова
Психиатрични отделения отказват да преглеждат деца от домове за изоставени. Това констатирал доклад на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). "Имахме случаи, в които децата чакат часове наред в линейки, докато им уредим прегледи", обясни председателят на агенцията Ева Жечева.

Психиатрите отказвали да прегледат децата, защото в повечето случаи не са добре диагностицирани, а на други диагнозата била формално поставена. "Всяко дете трябва да бъде прието по определена клинична пътека, а част от децата били с множество заболявания. По този начин се създава едно сложно медицинско досие, с което трудно би се справил който и да е специалист", заяви още Жечева.

По проекта "Детство за всички" трябва да бъдат изведени от институции всички непълнолетни с психически и физически проблеми. Те ще бъдат настанени в 149 центъра от семеен тип, където за тях ще се грижат психолози, логопеди и рехабилитатори. По проекта беше направено и проучване сред 1388 родители, изоставили болните си деца. Оказа се, че част от родителите дори не са знаели, че децата им са живи, след като в родилния дом са им казали, че бебето няма шанс да оцелее. Данните от проучване към проекта показват, че 71% от семействата искат да поддържат връзка с изоставените си преди години деца, а някои дори са взели хлапетата в дома си.


Близо една трета от смъртните случаи в света са причинени от сърдечносъдови заболявания
Близо една трета от смъртните случаи в света са причинени от сърдечносъдови заболявания. Голяма част от тях могат да бъдат предотвратени при редовни прегледи.

По повод Световния ден на сърцето – 29 септември, специалисти от няколко лечебни заведения в страната предлагат безплатни кардиологични консултации.

Тази година фокусът на Световния ден на сърцето е върху алармирането на институциите и обществеността за вредната среда, в която живеем.

Сърдечносъдовите заболявания продължават да са най-честият убиец в световен мащаб. Все повече спада и възрастта на засегнатите.

Най-малко 80 процента от преждевременните смъртни случаи от сърдечносъдови заболявания и инсулт обаче могат да бъдат избегнати чрез контролиране на рисковите фактори. Това са: тютюнопушене, вредна употреба на алкохол, голям прием на сол, липса на физическа активност и повишено кръвно налягане.

В столицата, в "Пирогов", екипът на доц. Мария Миланова от клиниката по кардиология обявяват ден на отворените врати за консултация на пациенти със сърдечносъдови заболявания.


Деца с тежки увреждания чакат да бъдат преместени от Домове за медико-социални грижи
75 деца с тежки увреждания на възраст до 3 години чакат да бъдат преместени от Домове за медико-социални грижи, в среда близка до семейната. Преговори за това се водят между здравното и социалното министерство.

Според председателя на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева, за да бъда изведени децата по-лесно от институциите трябва да се промени Закона за здравето.



Ева Жечева: Повечето от тези деца са не само с множествено увреждане. Те са деца, които са зависими от апарати и от специална терапия. Разговорите, които се водят с Министерството на здравеопазването, са за това в Закона за здравето да бъде записана здравно-социална услуга с необходимите медицински стандарти и отговаряща на стандартите за деца по отношение на социалния им характер. Това ще бъде резидентна услуга, малък социален дом, където ще работят и специалисти с медицинско образование. Ще има и медицински стандарти, които ще регулират начина и работата в тези институции.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница