Лекции по темата за националните символи на България и Полша



Дата14.12.2017
Размер46.23 Kb.
#36715
ТипЛекции


ПРОГРАМА

на Българския културен институт

за март 2014

1 март 2013 (събота), 11.00 - 13.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
БАБА МАРТА
В ГАЛЕРИЯТА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

По случай 1 март – празника на мартеницата и пристигащата пролет, каним всички сънародници и полски приятели на общо плетене на мартеници.

На първи март и в следващите няколко дни българите си разменят червено-бели конци във формата на куклички, панделки и плетеници. В народните вярвания март месец се оприличава на старица, която често сменя настроението си – Баба Марта. Размяната на мартениците цели да излъже старицата, за да може тя да пусне пролетта да дойде. Обичаят е един от най-разпространените в България.

По покана на Михаела Тодорова – директор на БКИ в изработката на мартениците вземат участие доброволци и деца от Обществената библиотека в Урсус. Те гостуват на БКИ с полския обичай – Морана (чучело на славянската богиня Морана, което се изгаря или „удавя”, за да се проправи път на пролетта).

През тази година са поканени д-р Роберт Костро – директор на Музея на полската история и Валери Вачев – учител в българското училище „Дора Габе” във Варшава. По случай наближаващия национален празник те ще изнесат лекции по темата за националните символи на България и Полша.


10-11 март 2014 (понеделник-вторник)

НАЦИОНАЛЕН ИНСТИТУТ „ОСОЛИНСКИ”

ул. „Шевска” 37, Вроцлав
ЧЕСТВАНИЯ НА 3 МАРТ – НАЦИОНАЛНИЯ ПРАЗНИК НА БЪЛГАРИЯ

ПОС ПОЧЕТНИЯ ПАТРОНАЖ НА ПОСЛАНИКА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПОЛША ВАСИЛИЙ ТАКЕВ И ПОЧЕТНИЯ КОНСУЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ВЪВ ВРОЦЛАВ ЯН ХОРОСТКОВСКИ

10 март 2014 (понеделник), 19.00 ч.

АУЛА НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ „ОСОЛИНСКИ”

ул. „Шевска” 37, Вроцлав
ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБАТА
ЗЛАТНИ СТРАНИЦИ ОТ БЪЛГАРСКОТО СРЕДНОВЕКОВИЕ”

Автори: Аксиния Джурова и Иво Хаджимишев.

Изложбата показва българската култура в периода VII –XIX век, представя най-ранните паметници на езическа България и началото на християнизацията й. Показват се и ръкописи, архитектура, иконографско изкуство и фрески, емблематични за първата славянска книжнина, която присъединява славяните към голямото семейство на византийската цивилизация.

Концепция на изложбата - проф. Аксиния Джурова, директор на Центъра за славянско-византийски проучвания при СУ „Св. Климент Охридски”. Автор на снимките Иво Хаджимишев, представител на Българския фотографски съюз.

На фона на изложбата прожекция на документалния филм: България – код на вечността (реж. Г. Торнев),


11 март 2014 (вторник), 18.45 ч.

КОНФЕРЕНТНА ЗАЛА НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНСТИТУТ „ОСОЛИНСКИ”

ул. „Шевска” 37, Вроцлав
ПРОЖЕКЦИЯ НА ДОКУМЕНТАЛНИЯ ФИЛМ
ПОЛСКИТЕ СЛЕДИ В БЪЛГАРИЯ
Сценарий и реализация: Божидар Славов, продуцент: Boby Film Production

Времетраене: 30 мин, 2007 г.


Исторически филм за съдбите на поляците в България. Разказва за Владислав Варненчик, за участието на поляци в Руско-турската освободителна война и за съдбата на въстаниците след Пролетта на народите.

Двете събития са в рамките на „Източна зимна школа”, организирана от Колегиум Източна Европа „Ян Новак Йежорански” във Вроцлав и Студиум Източна Европа при Варшавския университет.








19 март 2014 (сряда), 18.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава

ЛЕКЦИЯ НА

КРУМ КРУМОВ

В РАМКИТЕ НА ЦИКЪЛА ОТ НА БКИ „ЛЕКЦИИ ЗА КУЛТУРАТА, ЕЗИКА, ТРАДИЦИИТЕ И ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ”
ПЕТТЕ СИМВОЛА НА БЪЛГАРИЯ
Ако става въпрос за обсъждане на стереотипи или търсене на свободата, Крум Крумов е изключително ангажиран. Ето защо съзнателният му живот е под знака на дългите пътешествия, спорта, литературата и запознанствата с нови хора.

През 2007 г. Крум Крумов завършва славянска филология с полски език в ПУ „Паисий Хилендарски” От този момент се старае да популяризира родината си сред поляците. Ето защо следва и дипломира специалност, свързана с туризма в Университета в гр. Лодз.

През 2013 г. основава Полско-българската фондация Open Europe, която с успех работи на полето на културния обмен между Полша и България.

От 2013 г. Крум е кореспондент на БНР и редовно информира българските слушатели за културните събития в Полша.


Презентацията се съсредоточава върху петте официални, утвърдени от правителството на Република България символа. Историята, свързана с тях, започва с основаването на България, преминава през началото на славянската писменост и достига до мистицизма на православието, засяга и природните дадености на нашата държава, познати по целия свят.

27 март 2014 (четвъртък), 12:00 ч.

ЦЕНТРАЛНА СЕЛСКОСТОПАНСКА БИБЛИОТЕКА

ул. „Краковске пшедмешче” 66, Варшава
ТЪРЖЕСТВЕНО ЗАКРИВАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ КОНКУРС
SŁONECZNA ZAKŁADKA”
ПОД ПОЧЕТНИЯ ПАТРОНАЖ НА СЪПРУГАТА НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА ПОЛША АННА КОМОРОВСКА
ПРОЛЕТЕН ПРАЗНИК
Международният конкурс за художествено творчество „Słoneczna Zakładka” се организира в продължение на повече от 5 години. В досегашните издания са се явили повече от 3 500 участници от 10 страни – Австрия, България, Индонезия, Ирландия, Румъния, Португалия, Сърбия, Украйна, Италия и Полша.

През тази година събитието е озаглавено „Пролетен празник”. Названието е вдъхновено от общите инициативи на БКИ-Варшава и Обществената библиотека в Урсус, по време на които български и полски деца изработват мартеници, а доброволците от Урсус гостуват на с полския обичай – Морана (чучело на славянската богиня Морана, което се изгаря или „удавя”, за да се проправи път на пролетта).











Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница