Лекция I. 3: Разпространение на ултракъсите вълни



Дата05.06.2017
Размер150.04 Kb.
#22843
ТипЛекция

KONSTANTIN

PRESLAVSKY

UNIVERSITY

S H U M E N






ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ

ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”















РАДИОВЪЛНИ, АНТЕННО-ФИДЕРНА И МИКРОВЪЛНОВА ТЕХНИКА

Ц. С. Карагьозов
С любезното съдействие на

проф. д.т.н. А. Д. Лазаров


ТЕМА1: “РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА РАДИОВЪЛНИТЕ”




ЛЕКЦИЯ I.3: РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА УЛТРАКЪСИТЕ ВЪЛНИ

















  • Обща характеристика на разпространение на ултракъсите вълни

  • Определяне на разстоянието на пряката видимост

  • Разпространение на УКВ над плоска и сферична повърхност при високо издигнати антени

  • Разпространение на УКВ при неравности върху релефа на повърхността

  • Влияние на тропосферната рефракция на разпространението на УКВ

  • Разпространение на вълните от милиметровия, субмилиметровия и оптическия диапазон.





РАЗПРОСТРАНЕНИЕ НА УЛТРАКЪСИТЕ ВЪЛНИ
1. Обща характеристика на разпространение на ултракъсите вълни

Диапазонът на ултракъсите вълни (УКВ) обхваща радиовълните с дължини от 10-4 m до 10 m и съответно с честоти от 3.1012 Hz до 3.107 Hz. Освен широкия честотен обхват УКВ имат едно съществено качество - могат да се изграждат остро-насочени антени, което отстранява смущенията от близко разположени радиотехнически средства. Способността на УКВ да се разпространяват по направление на пряката видимост намалява взаимното влияние на радиосистемите, работещи на една честота. Възможността за едновременна работа на широко-лентови предавателни устройства на УКВ позволява да се изградят многоканални и магистрални комуникационни системи. Главна особеност на разпространението на УКВ е отсъствието на регулярно огледално отражение от йоносферата. Честотата на УКВ практически винаги превишава най-високите честоти, които могат да се отразят от йоносферата и преминават в космическото пространство. Особеност се наблюдава при дължини на вълните по-големи от 5 m, които при големи ъгли на падане 0 могат да се отразят от спорадичния слоевете ES и F2 в случай на висока йонизация. Повърхностната вълна трудно обхваща кривината на Земята и силно се поглъща от почвата. Ако не се отчита изкривяването на траекторията на радиовълната в тропосферата, радиообменът пределите на пряката видимост се осъществява, когато предавателната и приемната антена се намират на една права и между тях отсъства препятствие за разпространение на електромагнитните вълни. За осигуряване на дистанционни радиокомуникации извън пределите на пряката видимост се използват ретранслиращи радиосистеми.


2. Определяне на разстоянието на пряката видимост

Допуска се, че земна повърхност е идеално гладка, като не се отчита изкривяването на лъчите в резултат на тропосферната рефракция, т.е. траекторията на радиовълната се приема праволинейна. Определя се пределното разстояние на пряка видимост r0 между антените A и B, издигнати на височини h1 и h2 (фиг.1).



Фиг. 1. Определяне пределното разстояние на пряката видимост.
Антените се намират на пределно разстояние на пряка видимост, т.е. лъчът, който ги съединява е допирателен до земната повърхност. От геометричните съотношения на AOC се определя разстоянието r0
(1) .
В случай, че h1 << a, може да се запише . Аналогично от OCB сe получава . Оттук пределното разстояние на пряката видимост между двете антени се определя чрез израза

(2) .



3. Разпространение на УКВ над плоска и сферична повърхност при високо издигнати антени

Допуска се, че разстоянието между антените е много по-малко от разстоянието на пряката видимост, земната повърхност е плоска и идеално гладка. За да се осигури пряка видимост антените се повдигат над земната повърхност (фиг.2). В този случай височината на антените е много по-голяма от дължината на вълната.



Фиг. 2. Разпространение на радиовълна в пределите на пряката видимост в случай на антени, високо повдигнати над плоската повърхност.
Пряката вълна се разпространява в свободното пространство по най-краткия път r1. Под въздействие на Земята се формира отразена вълна по линията AOB с дължина r2. Интерференцията на двете вълни определя полето в точката на приемане. Разстоянието r, на което се осъществява радиообмен е много по-голямо от височините на антените h1 и h2. Полето се изменя по хармоничен закон. На фиг. 1 е показана пространствената ориентация на векторите на електрическа напрегнатост на пряката E1 и отразената E2 вълна при вертикална поляризация. При хоризонтална поляризация двата вектора са перпендикулярни на плоскостта на чертежа и са взаимно успоредни. Ъгълът  се определя от  ABC
(3) .
Ъгълът на плъзгане се определя от  A′ B C′

(4) .

В случай, че r >> h1, h2 сумарният ъгъл между векторите Е1 и Е2 при вертикална поляризация е много малък.

Сумарното поле в точката на приемане е геометрична сума от полетата на пряката и отразената вълна, т.е.


(5) ,
където

(6) ;

(7) ;

е разликата в пътищата на пряката и отразената вълна;

- модулът на коефициента на отражение на земната повърхност;

- фазата на коефициента на отражение на земната повърхност;

- мощността на излъчване на антената;

и са коефициенти на насоченост на предавателната и приемната антена.

За да се определи от геометричните съотношения на фиг. 1 се изчисляват r1 и r2 . От  A′ B C′ следва


(8) .
От ABC следва
(9) .

След разлагане на радикалите (6) и (7) в ред на Тейлор се получава


(10) ;

(11) ;

(12) .
При r >> h1, h2 може да се приеме r1 = r2 = r, което не оказва съществено влияние върху амплитудите на напрегнатостта на пряката и отразена вълна. С достатъчна за практиката точност може да се приеме = = , което води до изравняване на множителя в амплитудите на пряката (6) и отразена (7) вълна. След заместване на (6) и (7) в (5) и с отчитане на направените допускания, комплексната амплитуда на интерферентното поле получава вида
(13) .

Изразът се нарича интерференционен множител или множител на Земята. Параметърът V се изменя в интервала от 0 до 2. При V = 0 пряката и отразената вълна интерферират в противофаза и взаимно се компенсират, В случай, когато пряката и отразената вълна са синфазни и с еднакви амплитуди интерференционният множител има стойност V = 2.

В случай, че ъгълът на плъзгане се стреми към нула се стреми към единица, а към 1800 амплитудата на интерферентното поле се определя от израза

(14) .

Максимална амплитуда полето има при =1, т.е. при , където =1, 2, 3... . Разстоянията, при които се наблюдават максимуми се определят от израза:
(15) .
Изразът (14) не може да се използва: при малки разстояния между антените, когато ; при разстояния, превишаващи разстоянието на пряката видимост, което налага отчитане на сферичността на Земята.

При разстояние между антените по-голямо от 0,2 r0, където r0 се определя по формула (2), трябва да се отчита сферичността на земната повърхност (фиг. 3).




Фиг. 3. Определяне на приведените височини на антените.
При изчисление на разликата в дължините на лъчите r с отчитане на сферичността на Земята се въвеждат приведени височини h′1 и h′2 , които се отчитат относно плоскостта, допирателна към земната повърхност в точката на отражение O′. В този случай r се изчислява по формула (12), като се замени съответно h1 и h2 с h′1 и h′2. Сферичността на Земята внася съществена поправка в стойността на напрегнатостта на полето на разстояние, превишаващо половината от пределното разстояние на пряката видимост.

Фиг. 4. Ефект на намаляване на напрегнатостта на полето при отражение от сферична повърхност.

Сферичността на Земята влияе и на коефициента на отражение на радиовълните, което се обуславя от увеличението на ъгъла под който лъчите, ограничаващи определен участък от фронта на вълната, се разделят. Фронтът се “разтяга” и плътността на потока на мощността се намалява. На фиг. 4 се представя случаи на отражение на два лъча, изходящи от т. А в случаи на плоска и сферична повърхност. При отражение от плоска повърхност ъгълът, под който се разделят отразените лъчи A′B′ и А′B се запазва равен на . При отражение от сферична повърхност лъчите CB и CD се разделят под ъгъл  > . Намаляването на плътността на потока на мощността води до намаляване на напрегнатостта на полето на отразения лъч.


4. Разпространение на УКВ при неравности върху релефа на повърхността

За анализ на процеса на разпространението на радиовълната над силно пресечена местност се въвежда понятието просвет H (фиг. 5). Стойността на H влияе на разликата в хода на прекия и отразения лъч, като определя напрегнатостта на полето в точката на приемане.






Фиг. 5. Разпространение на радиовълните в пределите на пряката видимост над силно пресечена местност
От H зависи количеството на зоните на Френел в пределите на фронта на разпространяващата се вълна, участващи във формирането на полето в приемната антена. Ако в границите на просвета се нанасят 8-12 първи зони на Френел, напрегнатостта на полето в точката на приемане е еднаква с тази, получена при разпространение в свободното пространство. При намаляване на просвета полето се изменя, като приема максимални и минимални стойности (фиг. 6). Най-малкият просвет H0, при който се получава максимум на полето, помества изцяло първата зона на Френел. При отрицателни просвет в точката на приемане може да съществува поле, което се създава от зоните на Френел, които не са закрити от препятствието.


Фиг. 6. Зависимост на интерференционния множител от стойността на просвета
При дълги закрити трасета може да се наблюдава усилване на полето. При наличие на значително препятствие вълната се разпространява до най-високата точка по пряката линия AB и по линията AOB, в резултат на преотражение (фиг. 7).

Фиг. 7. Ефект на усилване при наличие на препятствие
При благоприятни фазови съотношения полетата на пряката и отразената вълна на най-високата точка съвпадат по фаза и се сумират. Най-високата точка е източник на вторично излъчване в резултат на дифракция на радиовълните. От най-високата точка до приемната точка разпространението е по два лъча, което може да доведе до нарастване на напрегнатостта на полето в точка C.

Разпространението на УКВ в градски условия се съпровожда с многократни вторични отражения, разсейване и дифракция на радиовълните. Отражение и преотражение, възниква, когато разпространяващата се радиовълна срещне обект с размери съществено превишаващи дължината на вълната. Отразените от земната повърхност и стените на сградите радиовълни интерферират с различни фази и обуславят затихване (фадинг) при някои обстоятелства. Разсейването се наблюдава, когато дължината на разпространяващата се вълната е равна или по-голяма от геометричните размери на обектите. Диаграмите на обратното разсейване са ненасочени. В една микроклетъчна комуникационна система ламповите стълбове и стълбовете с пътните значи са източници на разсейване електромагнитна енергия във всички посоки. Дифракцията на радиовълните се наблюдава, когато на пътя на радиовълните е разположено препятствие, непроницаемо за вълните, но те го преодоляват съгласно принципа на Хюгенс за вторичното електромагнитно излъчване.


5. Влияние на тропосферната рефракция на разпространението на УКВ

Изкривяването на траекторията на радиовълната в резултат на изменение на диелектричната проницаемост на въздуха при изменение на височината се нарича тропосферна рефракция. Степента на изкривяването на траекторията на радиовълната в тропосферата се дефинира с радиус на кривината R, който се определя от израза


(16) ,

където е производната на коефициента на пречупване на въздуха по височина.

При < 0 радиусът на кривината намалява - рефракцията е положителна (фиг. 8, а). При >0 радиусът на кривината се увеличава - рефракцията е отрицателна (фиг. 8, б).

(а) (б)
Фиг. 8. Траектория на лъчите при положителна рефракция (а) и при отрицателна рефракция (б).
Радиусът на кривината на лъча в тропосферата може да се изрази чрез индекса на пречупване N, който се дефинира с израза . Като се отчете, че за радиуса на кривината може да се запише

(17) .

Непосредствено до повърхността на Земята средната стойност на индекса на пречупване е N = 300.

За оценка на влиянието на рефракцията върху траекторията на радиовълната и пределното разстояние на пряката видимост се дефинира еквивалентен радиус на Земята при изправена траектория на радиовълната () (фиг. 9).




Фиг. 9. Определяне на еквивалентния радиус на Земята.
Относителната кривина на траекторията на лъча се дефинира чрез равенство на разликите
(18) ,
където a е радиусът на земната повърхност; R - радиусът на траекторията на лъча; - еквивалентният радиус на траекторията; - еквивалентният радиус на земната повърхност.

Като се отчете, че , за еквивалентния радиус на земната повърхност може да се запише

(19) .
С отчитане на израза (17) за еквивалентния радиус на Земята се получава
(20) .
Като се отчете (2) и (19), пределното разстояние на пряката видимост между двете антени се определя чрез израза
(21) .
Ако се означи отношението , изразът (19) получава вида

(20) ,


откъдето следва, че тропосферната рефракция променя радиуса на пряката видимост и напрегнатостта на полето в точката на приемане. При r > rmax (15) положителната рефракция води до нарастване на напрегнатостта на полето, което е в резултат на увеличаване на приведените височини h1 и h2 на антените. Положителната рефракция води до увеличаване на просвета (фиг. 10).


Фиг. 10. Увеличаване на просвета при положителна рефракция.
Ако при положителна рефракция модулът на придобива големи стойности, настъпва критическа рефракция и свръх рефракция. При критическа рефракция R = a. радиовълните обвиват земната повърхност, като описват траектория, концентрична на земната повърхност (фиг. 11, а), а еквивалентният радиус на Земята (фиг. 11, б).



(а) (б)
Фиг. 11. Траектория на лъчите при критическа рефракция: истинска (а), еквивалентна (б).

При свръх рефракция R < a. Траекторията се изкривява към Земята, като изпитва многократно отражение от земната повърхност (фиг. 12, а). При свръх рефракция . Еквивалентната траектория е показана на фиг. 12, б.




(а) (б)
Фиг. 12. Траектория на лъчите при свръх рефракция: истинска (а), еквивалентна (б).
Разпространението на УКВ е в пряка зависимост от тропосферните нееднородности (области на височина 1-2 km над Земята, с диелектрична проницаемост, различаваща се от тази на обкръжаващата среда). При взаимодействие с полето на радиовълната тези области се проявяват като източници на вторично електромагнитно излъчване. В случай, че нееднородностите са с размери многократно превишаващи дължината на радиовълната се формира диаграма на разсейване, еднопосочна с направлението на разпространение на първичната радиовълна (фиг. 13).



(а) (б)

Фиг. 13. Диаграми на разсейване: на единична нееднородност в тропосферата (а), където е линейният размер на нееднородността, - диелектрична проницаемост на обкръжаващата среда, - диелектрична проницаемост на нееднородността; на съвкупност от нееднородности (б).
Радиообмен чрез тропосферно разсейване е илюстриран на фиг. 14. Нееднородностите, участващи в разсейването на радиовълните, са разположени в обем V, ограничен от пространствените диаграми на насоченост на предавателната и приемната антена (фиг. 14, а). С увеличаване на ъгъла на разсейване θ вторичното отражение по направление на приемната антена се намалява. Енергията на вторичната вълна е неголяма в сравнение с енергията на пряката вълна. Тропосферно разсейване от локални нееднородности с глобулен характер е представено на фиг. 14, б. Схема на образуване на полето на вторичното излъчване за сметка на отражение и разсейването от слоести нееднородности е показана на фиг. 14, в: слоевете с големи размери създават отражение, а слоевете с малки размери – разсейване.

(а) (б) (в)
Фиг. 14. Радиообмен чрез тропосферно разсейване (а), тропосферно разсейване от нееднородности с глобулен характер (б); тропосферно разсейване от слоести нееднородности (в).
При радиообмен при наличие на тропосферни нееднородности в резултат на интерференцията на вълните, отразени от тях, амплитудата и фазата на сумарното поле се променя по случаен закон. Това предизвиква затихване със случаен период. Средният период на интерференционните затихвания варира в интервала (0.001-1) s. Фазовите изменения са пропорционални на честотата и разликата в пътищата на интерфериращите лъчи (), което означава, че затихването е честотно-зависимо (селективно). Това затруднява предаването на широколентови сигнали при тропосферния радиообмен. За да се отстрани негативното влияние на тропосферното затихване се прилага приемане на радиовълните с разнесени по ъгъл антени (фиг. 15), с което се диференцира приемането на отразените сигнали от различни нееднородности или разполагането на антените на линия, перпендикулярна на линията на радиовълните на височина 70-100 дължини на вълните.

Фиг. 15. Приемни антени разнесени по ъгъл.

Разпространението на УКВ в диапазона под 1.10-2 m в тропосферата се наблюдава съществено намаляване на енергията на електромагнитната вълна. Това се дължи на: поглъщане на енергията на радиовълната в хидрометеори (дъжд, сняг, град, мъгла); частично разсейване на падащата радиовълна, чиято дължина е съизмерима с размерите на хидрометеорите; резонансно поглъщане на енергията от молекулите на газа.

Далечно и свръх далечно разпространение на УКВ в диапазона на метровите вълни може да се реализира чрез спорадичния слой ES или от нееднородности йоносферата. Радиусът на действие на радиотракта при еднократно огледално преотражение от слоя ES е около 2000 km. Слоят ES е нерегулярен. Устойчив радиообмен не може да се осъществи. Отражението, възникващо от нееднородности, разположени в слоя D или ниските области на слоя E има определено практическо значение и може да се използва за изграждане на радиотракт в диапазона от честоти 3.107 - 6.107 Hz, на разстояние 1000-2000 km и затихване в границите от -90 до -120 dB.
6. Разпространение на вълните от милиметровия, субмилиметровия и оптическия диапазон

Милиметровите вълни (ММВ) обхващат диапазона от 1.10-3 до 1.10-2 m. Главна особеност от гледна точка на разпространението е силното поглъщане от хидрометеорите – дъжд, мъгла. При дължина на вълната  = 1cm поглъщането е δ = 20 dB/km, а при 1 mm се стреми към 40 dB/km. Освен това отрицателно влияние оказва и молекулярното поглъщане от газовете и водните пари в атмосферата, даже при оптически прозрачна атмосфера. В ММВ диапазона са характерни три резонансни максимума на поглъщана:  = 5 mm (δ = 12 dB/km);  = 2.5 mm (δ = 1.7 dB/km);  = 1.5 mm (δ = 30 dB/km). В субмилиметровия диапазон (СММВ) с практическа приложимост е електромагнитното излъчване с  = 0.87 mm, което е с минимално затихване (δ = 8 dB/km). В системите за тропосферна радиокомуникация на ММВ и СММВ могат да се използват честоти, разположени само в прозорците на прозрачност.

Създаването на квантово-оптическите генератори разкри възможността в радиотехническите системи да се използва оптическия диапазон на електромагнитните излъчвания от видимия спектър с дължини на вълните [(0.4-0.75). 10-6 m] и инфрачервения [(0.75-100). 10-6 m]. Тези електромагнитни вълни са кохерентни и практически монохроматични. Оптическите вълни притежават практически неограничени пропускателни информационни възможности. При ограничени размери на излъчващите апертури могат да се получат много тесни лъчи, което е от съществено значение за оптическите локатори. При разпространение в безвъздушното (космическото) пространство ширината на главния лист на диаграмата на насоченост на ниво половина мощност се определя от израза , където d е диаметърът на апертурата. При d = 10 cm и  = 1μm, диаграмата има широчина 2.5″, което обуславя използването на лазерните системи в космическото пространство. Върху разпространението на оптическото електромагнитно излъчване влияние оказват турбулентните процеси в атмосферата, които водят до разширение на диаграмата на насоченост на излъчващата апертура, както и поглъщането от хидрометеори (мъгла, дъжд, сняг).

Разпространението на оптическите вълни в реалната турбулентна атмосфера се съпровожда с изкривявания в резултат на разсейване на електромагнитното излъчване. Локалните нееднородности в атмосферата с турбулентен характер се преместват непрекъснато под въздействие на вятър и вертикалните въздушни течения като обуславят бързи флуктуации на амплитудата и фазата на сигнала приемната система. Радиовълните от оптическия диапазон се използват в космическите комуникации, осигуряващи висока информационна плътност, в радиолокационните системи, реализиращи висока разделителна способност и в радионавигационни устройства, осигуряващи по-добри навигационни характеристики.







Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница