Лекция Ницше (основни акценти)



Дата23.10.2018
Размер127.67 Kb.
#93313
ТипЛекция
10. лекция

Ницше (основни акценти)

Според Хайдегер понятието, което съсредоточава в себе си фрагментарните по своята форма текстове на Ницше, е волята за власт (Wille zur Macht). В него той съзира достигналото до своята същност (а както знаем, същността се разкрива най-късно в хронологичното време) представно отношение към съществуващото (но както ще бъде показано, волята за власт не остава заключена в представата, а осцилира между нея и участието в неподвластни за представящия Аз ситуации). Познанието открито се изказва като овладяване на своя предмет, служещо на самоподсигуряването на субекта. Думите от словосъчетанието „воля за власт“ не са прикачени една за друга случайно, а същностно си съпринадлежат. Всяка воля е воля за власт, тъй като волята е отправеност към това, всичко да бъде положено чрез нея (да го има дотолкова, доколкото е за нея), което собствено е властта (по-точно мощта, могъществото). Т.е. волята желае във всичко самата себе си.

От друга страна, според Хайдегеровото определение Ницшевото творчество е завършек на метафизиката (епохата във философията от Платон насетне, в която властва разбирането за битието като наличие, респективно представното отношение към биващото) и в този смисъл, че то, като схваща нейната същност, с това вече сочи отвъд нея. Ницше е пламенен критик на учредения от Платон свръхсетивен свят на идеите. Той разобличава идеалните, трансситуативни същности като оптически, т.е. повърхнинни, без фактическо „покритие“, създаващи привидност. Този Аз, който се основава на тях (който обитава изцяло представата), е едно фикционално единство, подмолно управлявано от онези „нагони“ или „афекти“ на тялото, които са надделели в дадения момент. Ницшевата реабилитация на телесното, преобръщаща хилядолетната йерархия на душа и тяло, следва да бъде четена не като биологизъм, а като настояване, че „съзнанието“ е само видимата част на един айсберг. В смисъла на настоящия курс – че човек винаги е разположен в някаква неподвластна му ситуация, която „настройва“ предварително разбирането му. Призивът за преоценка на всички ценности има предвид тъкмо това преобръщане, насочен е срещу фиксираните, трансситуативни истини.

Но тази възхвала на „несъзнаваното“, на „чувствата“ не пропагандира ли себеразтваряне на човека в ситуациите, в които е „вписан“ чрез тялото си, не е ли точно обратното на волята за власт? Тъкмо напротив! Ницше изтъква, че волята се самоутвърждава, белязва с клеймото си другото именно тогава, когато надмогва себе си, отива отвъд себе си. Тъй като волята се „храни“ от другото, нуждае се от него, за да потвърди себе си в овладяването му, тя по необходимост е излизане от едно фиксирано Себе-си, което е затворено по отношение на средата, не допуска съществуването на друго. Можем ли да си представим съществуването на нещо живо без неговата околна среда? Разбира се, за себе си то стои в центъра (поради това и средата е „околна“) и се отваря към другото, позволява му да се яви само за да го постави на свое разположение (дървото превръща водата в своя храна, т.е. в нещо годно, предестинирано специално за него, докато камъкът лежи в безразлични съседства).

Но в човешкия живот това, по думите на Ницше, вечно възвръщащо се едно и също не е едно и също в смисъла на циклично възпроизвеждащо се, непроменливо съдържание. Човекът – доколкото съществува човешки – трябва да допуска другото много по-радикално, отколкото това се случва в природата. Той рискува континюитета на своя Аз (нещо, което животните не притежават), има съзнанието, че може и да не бъде потвърден в идното, т.е. съществува в хоризонта на смъртта. Отива отвъд себе си, открива се за другото единствено този, който е решен да у-частва в една неподвластна му ситуация (не се стреми да бъде всемогъщ, да предопредели изцяло случващото се, а поема частта, която му е отредена от ситуацията, своята „участ“), да се подчини на една неподсигурена въз-можност, която не е само все-още-нематериализираността на настоящите му очаквания. За да устои, човек парадоксално трябва да е готов да умре в очакванията си, като предпоставящ от настоящето предстоящото, да се откаже от себе си като наличен, т.е. като трансситуативен и безграничен, и да се остави да бъде о-пределен от разположението си в конкретната ситуация. Това не означава обаче да загуби устоите си, идентичността си, разтваряйки се в ситуацията, попадайки в плен на несъзнаваните си „нагони“ и „афекти“. Той позволява да се случи нещо извънредно само доколкото е предварително отправен към неговото овладяване, т.е. към препотвърждаването на основната част от своята идентичност. Чувствата, които са всъщност аспектите на разположението на човека в надхвърлящи контрола му ситуации, са неконтролируеми, т.е. явяват се като „нагони“ и „афекти“ именно тогава, когато той пренебрегва своята телесна ситуираност. Човек я поема, преодолява раздвоението си на съзнание, душа, и несъзнавано, тяло, заявявайки: „Така съм искал да бъде!“. Това не е пасивно приемане на „фактите“, „обстоятелствата“, защото предполага активното, превъзмогващо инерцията на готовите рецепти за съществуване отправяне в неразполагаеми екзистенциални възможности. „Скачайки“ в една чиста, абсолютно бъдеща, неузурпирана от настоящето възможност, той застига, наваксва себе си като вече осъществяващ някаква възможност, която не е проектирана от него, а от ситуацията като хоризонт, разпореждащ се с „перспективите“, т.е. която го предхожда, но не откъм миналото на линейното време, откъм едно предходно „сега“ (тук отново се сблъскваме с онова, което нарекохме изначална, екстатична времевост).

Ницше нарича човека „неустановено (нефиксирано) животно“ (nicht festgestelltes Tier) именно в смисъла на това, че последният стои в откритостта на съществуването, т.е. представлява една воля за власт, която не е обзета от някаква фиксирана схема на усвояване на другото. Устояващото чрез себенадмогването си Себе-си няма установено съдържание, а съществува в непрекъснатото осцилиране между устойчивостта и промяната, „същото“ и „другото“. Немският философ не отхвърля ценностите (фиксираните смисли) като такива, а привидността за тяхната вечност, трансситуативност. Те са нужни като „статичната“ компонента на волята за власт, като страната на устояването на Аза, към която биват интегрирани учредяваните от ситуациите съдържания. Без тяхната „твърда почва“ човек не само би загубил себе си, своята идентичност, но и не би могъл изобщо да у-частва в спо-делени с други ситуации. За да се случи това у-частие, той трябва да при-съства, да влезе със своята версия за света като със залог в надхвърлящия го ред на една игра, да изпълни своя дял, своята „партия“. От друга страна, затварянето в един херметичен хоризонт на смисъла откъсва човека от „жизнената му среда“, „зазижда“ го приживе подобно на Антигона. Волята е воля именно дотолкова, доколкото полагайки един ценностен хоризонт, тя, бидейки в тази суверенна позиция, вече го е трансгресирала (прекрачила) – но в посока на следващия, тъй като Азът е отменил себе си в едно „извънредно положение“ единствено с оглед на устояването на „нормалното“ си такова (тук терминът „хоризонт“ не е употребен в смисъла на неразполагаема и разпореждаща се с перспективите взаимовръзка, а на поставена в представата картина за света).



Ницше нарича човека, осъществяващ волята за власт, господар. Както стана ясно, господарят е именно онзи, който се подчинява на неподвластни му възможности или ситуации, и това не е чиста пасивност, а решително превъзмогване на инерцията на сигурните рецепти за тълкуване на света и действие в него, дръзко излагане на самия себе си на едно непредопределено случване. Поеманият риск не е, разбира се, каране на мотор с 200 км/ч по „Цариградско шосе“, а предварително поемане на своя дял, на своята „участ“ в спо-делени с други, дори и наглед безобидни ситуации, откритост към съдържания, които биха могли да разклатят представите за света и самия себе си, т.е. собствените устои. Господарят е господар, защото по пътя на деструктивното спрямо заварените и установени ценности (лъвът от „Трите метаморфози“, екстазът на бъдещето) послушание спрямо една надхвърляща го събитийност (камилата, екстазът на бивалото) постига себе си като воля, като чисто самоопределение (детето, екстазът на настоящето), извоюва правото да оповестява собствена версия за света (допускайки обаче съществуването на други такива, тъй като провъзгласява тази версия из разположението си в спо-деления с други свят). Неговият Аз е суверенен като стоящ на границата между „нормалното“ и „извънредното“ си положение и по този начин интегриращ към себе си не виртуално, а фактически своите ситуативни о-пределености (вж. 9. лекция, стр. 8-9). Робът, напротив, е боящият се да се впусне екзистенциално в неподсигурени възможности, да се оголи за едно спо-делено с други и следователно непредвидимо случване. Той е роб, защото е несамостоятелен, не е определен чрез самия себе си, чрез собственото си решение, а чрез случайно натрапилите му се и инертно следвани рецепти на съществуване. Макар привидно да е центриран в своя Аз, никога да не напуска последния, прибягвайки само до инструментално разполагаеми възможности, тъкмо тези възможности са заварени от него, приети „отвън“, защото както бе показано (вж. 9. лекция, стр. 2-3), истинските въз-можности не стоят на разположение, не са нещо, което човек непосредствено „може“.

Господарят различава между добро и лошо (gut und schlecht), като доброто е съответстващото, а лошото – пречещото на самоопределението, на волята. Неговият морал е справедливост (Gerechtigkeit) – понятие, което означава при Ницше точно обратното на съ-образяване с, равняване по правила. Хайдегер извежда значението му от старонемското „gerad“ (прям) – господарят е спонтанен и откровен, защото е тъждествен с „чувствата“ си, т.е. с аспектите на своята (телесна) ситуираност. Робът, на свой ред, различава между добро и зло (gut und böse). Подмяната на втория член на опозицията изобщо не е невинна. За роба доброто е онова, което обслужва и обезпечава боязливо охраняваното му наличие, вкопчеността му в „статичната“ компонента на неговото същество. А злото, застрашаващото наличието на неговия Аз, се среща тъкмо в лицето на господаря, на внасящия елемента на събитийността, непредвидимостта, риска. Ницше разчита в историческия феномен на юдео-християнството най-сполучливия и ненадминат по коварството си опит на роба да преобърне йерархията. Последният изобретява един общочовешки, абстрактно-универсален морал, който има двойна функция. От една страна, със своята абсолютна отвъдност, трансситуативност този морал служи за алиби на слабите, нерешителните да не участват истински в несъвършения свят, да съхранят ненакърнена нарцистичната си цялост (вж. 9. лекция, стр. 11). Позоваващите се на него не признават истински другия, унищожават го виртуално, защото се изнасят от единственото място, където могат да го срещнат – конкретната, спо-делена ситуация, защото признават един фиктивен, несъществуващ друг човек. Тяхната тартюфщина (притворство), фактът, че те не са там, където обявяват, че са, контрастира рязко спрямо прямотата на господарите. А тази прямота съдържа и това, че допуска да бъде в известна степен „зла“, причиняваща насилие, поставяща другия в страдателна позиция. Това е така, защото господарят е самостоятелен и самотъждествен, застига себе си като винаги вече вървящ по един зададен от надхвърлящата го ситуация път дотолкова, доколкото е предварително решен да поеме своята все още непозната му напълно „диспозиция“ по отношение на другия, с всичките й „добри“ и „лоши“ страни. Неговата справедливост винаги е ситуативна, нарушаваща абстрактното и лишено от фактическо покритие равенство. Господарят не е равен, а равноправен, равнопоставен с другия, стоящ под един и същ регламент с него, тъй като отстоява своя версия за света, стоейки в последния, противо-стоейки на „конкурентната“ версия в едно спо-делено и непредвидимо случване. Той признава другия, допускайки възможността да надделее над него, да го подчини, т.е. конкретното „добро“ включва в себе си „зло“. Тъкмо в този пункт се захваща коварството на роба, който заявява, че господарят дължи превъзходството си чисто и просто на упражнено от него насилие. Със своята трансситуативност общочовешкият морал – ето я втората му и основна функция – трябва да затормози винаги ситуативно, не изцяло контролирано разгръщащата се спонтанност на свободния, да хвърля постоянно в лицето му обвинението, че е наранил „ближния“. Ницше тълкува християнската „любов към ближния“ не като отричащо собствения нарцисизъм признаване на конкретния, ситуативен друг човек в неговата другост, а обратно, като маска на боязливото подсигуряване на биологическия живот, заговор на треперещите за физическото си просъществуване, освещаване на сигурността на всекидневните рецепти и морала на удобството (комфорта). Трансситуативният морал парализира волята на самостоятелния и с неудовлетворимите си изисквания, пренебрегващи човешката крайност, това, че човек може да бъде истински загрижен единствено за онези, с които споделя конкретни и изграждащи идентичността му участия в света. Състраданието към изнесеното на улицата страдание, което присъства чисто „оптически“, защото корените му лежат в недостъпни за погледа социални светове, поваля на земята само-стоятелния с шемета на една отговорност за света като съвкупността на всичко съществуващо във физическото пространство.

Както при неговия антагонист Кант, при Ницше човекът има морална конституция. Индивидуалният живот става човешки с обръщането на една негова част, явяваща се „агент“ на общото, срещу самия него. „Инсталирането“ на вътрешната контролна инстанция на съвестта прави индивида годен да живее в общество, превръщайки поведението му в нещо предвидимо, нещо, на което може да се разчита. Той се отказва от непосредственото удовлетворяване на желанието си, налага му граници, за да бъде защитен от несигурността и ужаса на природното съществуване. Това обаче не е съзнателен и свободен избор, а адаптиране към една жестока необходимост, която човешкият прародител си е навлякъл като проклятие в пред-историческото минало с непредпазливото си прекрачване в перспективата на битието си като човек. Същевременно това станало възможно под постоянния надзор на съвестта постоянстващо в индивида – неговият Аз – е предвидимо не само за околните, но и за самото себе си, притежава континюитет отвъд мигновената ситуация. Имащият съвест (Gewissen) не само е подсигурил съществуването си, но е и сигурен (gewiss) в самия себе си. Нещо повече, благодарение на съвестта си Азът не просто устоява по линията на времето, а изобщо знае себе си, конституира се като Аз, самосъзнание, тъй като съвестта е саморазличаване (самоудвояване) и самоотношение (както посочва Христо Стоев в книгата си „Евдемонии“, в редица езици, вкл. и в българския, думите „съвест“ и „съзнание“ имат общ произход). Той е обречен да посредничи между единичното на природната индивидуалност и общото на морално-социалното, да търси форми на тяхното съгласуване, които го предпазват от помитащото го нахлуване на едното в другото. Както бе показано, човек е истински сигурен в себе си тогава, когато е суверенен, т.е. когато разбира моралния закон не като външен и фиксиран, а като подлежащ на трансформиране в хоризонта на конкретната ситуация. Според Ницше контекстът, от който произлизат понятия като „вина“ и „дълг“, е най-старата форма на човешко общуване – частно-правното отношение между длъжник (Schuldner) и кредитор (Gläubiger – букв. доверител). Това отношение бива пренесено върху онова между Аза и неговата съвест като репрезентант на общото. Както ще каже по-късно Фройд, човешкото съществуване е неотделимо от чувството за вина. Азът дължи себе си на репресията, упражнявана от моралните норми върху собствената му природа, и трябва да им се отплаща, като им принася тази природа в жертва. Той се чувства виновен, когато пренебрегва своята задлъжнялост, своята повинност спрямо тях – и то не само в конкретно провинение, а в самата представа за едно никога небивало и невъзможно в хоризонта на човешкото съществуване, утопично освобождение. Тогава той губи не само доверието на своя кредитор, но и доверието си в самия себе си.



Чувството за вина е минимизирано при господаря – човека на ситуативния морал, утвърждаващ своя Аз посредством частичното му отменяне в извънредното положение на една непредвидима събитийност. В историческа перспектива обаче немският философ застъпва, подобно на Киркегор, схващането, че в ранните, основани на морала като нрави форми на социален живот, вината не е чак такова бреме поради това, че е субстанциализирана. Тя причинява тъга, защото не е „субективно рефлектирана“, т.е. връхлита индивида отвън като грешка или инцидент, като сляпа и механично действаща участ, в която той не вижда собственото си участие. Етическите религии, обслужващи по-големи социални единици, интровертират вината, за да може отделният човек да бъде под надзора на общото и след като вече не е непрекъснато пред неговия взор. Репресията на съвестта става много по-ефективна, щом последната бива видяна като част от собствената човешка същност, каквато тя поначало е. На свой ред, християнството превръща моралния дълг в едно винаги недостижимо от битието длъженствуване, прави вината неизкупима именно с това, че сам Бог се жертва, за да я изкупи. Идеята, че човек не може да се спаси из самия себе си, че Спасението е Божие дело, го превръща в заложник на Спасителя. „Кредиторът“, който изкупува от самия себе си дълга на своя „длъжник“, нарушава с този „фокус“ равнопоставеността и опазващата индивидуалната свобода граница в отношенията на размяна, дарява го подобно на „кръстник“ по един поставящ в зависимост начин. По-точно, за Ницше християнският Бог има структурата на това, което в предишните лекции нарекохме „демонично“ – въобразена всеобщност, иззела от Аза и обърнала срещу него определението на суверенността (вж 9. лекция, стр. 10-11). Като откупва човека от закона, Той не го оставя на неговата свобода, а го поставя в клопката на един закон, който е станал нефиксиран, иреференциален, за да може да подведе под себе си конкретната, непредвидима ситуация. Този закон отваря вратата си, разрешава на Аза да излезе „навън“ в света единствено за да го улови тотално – не само като „публична роля“ (външно наблюдаемо поведение, оценявано съобразно абстрактни норми), но и като „частна личност“ (вътрешен „свят“, разкриващ се в отношения на любов и близост). Структурно идентична е комплементарността между тоталитарната държава и мнимия опозиционер О’Брайън при Оруел, едва посредством която тази държава обхваща тотално екзистенцията на своите „граждани“. От друга страна, ако се изходи от разбирането, че „ъпгрейдващият“ се, „мутиращият“ чрез „любовта“ закон съществува в представата, т.е. противоречи на същностната за човека телесна разположеност в ненапълно подвластни на Аза му ситуации, „изнесеност“ навън в света, така разбираният християнски Бог е по-скоро като мафиота, който ти помага да заобиколиш световния закон, изискващ от теб да ограничиш желанията си, но прави себе си не-обходим при всеки подобен неконформистки акт. Същата фигура на зависимостта се среща например при алкохола, който ти помага да се „отпуснеш“, но след време вече не те „пуска“, защото се е подпъхнал като трайно основание на всяка твоя непринудена общителност. Или при нарцистичната майка, която обсебва детето си, позовавайки се подобно на мафиота на предмодерни, природни, неграждански връзки и „жертвайки“ се от любов подобно на Ницшевия Спасител. Огледален на този е образът на Спасителя при Хегел и Киркегор. За тях Себе-си-то, из което човек не може да се спаси, е трансситуативният и поради това абстрактен Аз, който впрочем не е самостоятелен и за самия Ницше. Откупвайки човека като такъв от задлъжнялостта му към един морал на длъженствуването, Изкупителят прави себе си не-обходим не като хетерономна същност, присъстваща редом (стояща диван чапраз) при всеки акт на свобода и спонтанност, а именно като онова стоящо в откритостта на споделените ситуации Себе-си, което суспендиращият фиксираните норми наваксва и реституира. То не е нещо налично, а се случва като самоотнасящото се във взаимоотношението между Аза и другия медиално, доколкото те са отишли отвъд своето наличие и така са се оставили да бъдат определени откъм самата събитийна взаимовръзка.

Ницше назовава самоподсигуряващия се, изповядващия морала на прикътаността, устройването, удобството също така последния човек. Тук иронията се състои в това, че краят на човека не е телос, осъществяване. Не е дори и прост свършек, а водено от инерцията на съществуването по рецепти пропадане в безсъбитийността на калейдоскопично повтарящото се едно и също. Целта на човека лежи отвъд самия него, в свръхчовека, доколкото конститутивно за човешкото е чувството за вина, което достига до своя екстрем в неудовлетворимите изисквания на абстрактно-универсалния морал (тази цел не е обаче телос, т.е. предварително задаваща посоката и привличаща към себе си, а е съзряна като възможна перспектива на едно лишено от необходимост развитие). Свръхчовекът не е естествено или изкуствено селектиран расов тип. Той не е отрекъл чувстото за вина, тъй като това би била една невъзможна реставрация на предчовешкото състояние, а го е снел като си е реституирал определението на суверенността от държащия в повинност трансситуативен морал и по този начин е вкоренил морала в хоризонта на конкретната ситуация.




Каталог: filebank
filebank -> Тема на дипломната работа
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> 1 3 в е к а б ъ л г а р и я“ Утвърдил
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Доклад на национален дарителски фонд „13 века българия
filebank -> Зимна сесия – уч. 2015– 2016 г. Начало на изпитите 00 ч. Теоретична механика ІІ ч. Динамика
filebank -> Упражнение №1
filebank -> О т ч е т на проф. Д-р инж. Борислав маринов – декан на геодезическия факултет при уасг пред общото събрание на факултета
filebank -> Техническа механика
filebank -> Дати за поправителната сесия септември 2013 г катедра “Техническа механика”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница