Линейките ще идват за 8 минути, но чак през 2020 г



страница1/14
Дата02.02.2018
Размер0.72 Mb.
#53633
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
16.12.2015
Национални вестници



Линейките ще идват за 8 минути, но чак през 2020 г.


Пациентите ще се делят на червени, жълти и зелени според това колко са спешни

Янина Здравкова

Сега  стр. 1, 3  

Още едно гръмко обещание на настоящия екип на здравното министерство се отлага далеч във времето. Фиксирането на кратки срокове, в които линейките да пристигат при спешните пациенти, ще влезе в сила чак през 2020 г., предвижда окончателният вариант на наредбата за стандарта за спешна медицина. Обещанията на МЗ бяха наредбата да е в сила още през септември тази година, а заедно с нея да са в сила и сроковете за линейките.

Според документа пациентите вече ще се разделят на три категории. Критичните спешни пациенти ще се обозначават с код червено и при тях линейката ще трябва да пристигне най-късно до 8 минути. Това са хора с "животозастрашаващи признаци и симптоми", "с висока вероятност от летален изход, ако не се предприемат незабавни интервенции за предотвратяване на последваща нестабилност на дихателната функция, циркулацията и/или неврологичната функция". Нестабилните спешни пациенти са с код жълто и екипът следва да е при тях за 8-20 минути. Те са определени като пациенти "с подозиран риск и потенциална опасност за живота, налице са признаци и симптоми вследствие заболяване или увреждане, които могат да прогресират по тежест и да доведат до усложнения с висока вероятност от настъпване на тежки последствия за жизненоважните функции, системи или органи, ако лечението не се приложи бързо". От 20 до 120 минути пък ще чакат третата категория пациенти - "стабилни спешни", обозначени със зелено. При тях "са налични признаци и симптоми вследствие заболяване или увреждане с нисък потенциал и риск от настъпване на тежки последствия или усложнения и прогрес към по-тежко състояние". Наредбата позволява и до 10% отклонение от това време. При пристигането на място екипът има до 10 минути да тръгне към болница, ако това е необходимо. Този срок обаче също влиза в сила през 2020 г.

Записаният срок до 2020 г. е краен, времето за отзоваване на адрес започва да се въвежда постепенно още от догодина, а целта е след 5 години то да е факт навсякъде, обясниха от МЗ вчера. Освен това до 2020 г. трябва да се предприемат мерки за осигуряване на съответната материална и кадрова база на системата, така че да има реална възможност за изпълнение на изискванията на стандарта. Очаква се по ОП "Региони в растеж" МЗ да получи 160 млн. лв., с които до 2020 г. да се купят 400 линейки и апаратура. "Освен това се предвижда и прегрупиране на екипите, осигуряване на допълнителни екипи, внедряване на телемедицинска апаратура, за което е необходимо време", допълват от ведомството.

Първоначално всички случаи на забавяне на екипите ще бъдат подлагани на анализ, за да се види каква е причината и да се подобрят нещата, обяви вчера зам. здравният министър Ваньо Шарков. "Стандартът не е механизъм, с който търсим наказание на екипите за спешна помощ, а механизъм, по който търсим подобряване на дейността", отбеляза той.

В момента у нас няма нормативни изисквания и стандарт за времето за пристигане на линейките. По данни на МЗ от 2013 г. средно линейките пристигат на адрес за 28 минути.

ПРЕЦЕНКА

Първоначалната пресявка на пациентите, според която ще се преценява кой е червен, жълт или зелен, ще се прави по телефона от диспечерите на телефон 112 по точно определени протоколи. Те ще включват общо 550 въпроса за различни ситуации. И в момента диспечерите задават стандартни въпроси и разпределят линейките към приоритетните пациенти.



РБ си измисли алиби да остане във властта


Реформаторите поискаха предоговаряне на коалиционното споразумение, но ГЕРБ категорично отхвърли тази възможност

Людмил Илиев

Сега  стр. 2  

Искането на ДСБ Реформаторският блок да напусне правителството и парламентарното мнозинство очаквано не намери подкрепа сред останалите партии в дясната коалиция. След тричасово общо заседание вчера ДБГ, СДС, БЗНС, НПСД и БНД обявиха, че няма да излязат от властта. В замяна на това настояват за предоговаряне на сключеното с ГЕРБ коалиционно споразумение. От партията на Бойко Борисов веднага отказаха. Лидерът на ДСБ Радан Кънев, който продължава да е в ПГ на РБ, но декларира, че е в опозиция, пък излезе с нова радикална идея. Той поиска оставка на Борисов и правителството му и сформиране на нов кабинет в рамките на това НС, обаче не намери разбиране дори у партньорите си от РБ. С това парадоксите не свършиха. Неформалното разцепление на блока няма да се отрази на позициите на тъмносините - ДСБ остава част от дясната коалиция, а Кънев - съпредседател на ПГ.

Блокът запазва и доверието си в министрите си Божидар Лукарски (на икономиката), Тодор Танев (на образованието), Даниел Митов (на външните работи) и Николай Ненчев (на отбраната). Нотка на критика се усети към партньорите на РБ - ГЕРБ, АБВ и ПФ. "Обезпокоени сме от липсата на единодействие в рамките на управляващата коалиция по знакови реформаторски политики като съдебната реформа и антикорупционното законодателство", записаха в позицията си от РБ. Но в духа на обявената в понеделник декларация на ДБГ за определяне на съвместни приоритети с ГЕРБ за следващите шест месеца от 2016 г. реформаторите декларираха, че започват преговори с партията на Борисов за преглед и оценка на постигнатото досега.

От обясненията на съпредседателя на ПГ на блока Найден Зеленогорски (ДБГ) стана ясно, че причината за позицията на блока е опасението, че при предсрочен парламентарен вот няма да влязат отново във властта. "Най-вероятно ГЕРБ ще имат самостоятелно мнозинство. Не вярвам, че България и нашите избиратели искат точно това", обясни той. Затова реформаторите решили, че по-реалистичният вариант е да подкрепят правителството и паралелно с това да поискат ново споразумение с ГЕРБ, тъй като "голямата коалиция скърца". Зеленогорски увери, че няма да има проблем да се осигури подкрепата на ДСБ за повечето реформи, въпреки че може да има моменти, когато тъмносините ще гласуват опозиционно. "Оттук насетне трябва да си прецизираме и механизма на взаимодействие и на взимане на решения. Очевидно механизмът ни не отговаря на реалностите", призна заместникът на Кунева.

Радан Кънев обаче смята, че партията му ще е опозиция. "Ние не сме полуопозиция, ние сме снели доверие от правителството. Ние нямаме министри", бе категоричен лидерът на ДСБ, въпреки че шефът на МЗ Петър Москов продължава да твърди обратното. Кънев даде да се разбере, че вариантът ДСБ да излезе от РБ е актуален, но има поне три месеца - до март, да реши окончателно. Тогава ще заседава Националното събрание на партията. А самият той не виждал причина да напусне ПГ.

ОТКАЗ


ГЕРБ няма намерение да актуализира коалиционно споразумение с реформаторите. Това се разбра от коментар на зам.-председателя на партията Цветан Цветанов. "Смятам, че това е несъстоятелно. Всичко това, което сме направили преди една година, сме се ръководили от рационалните интереси. Днес не смятам, че трябва да коментираме емоционалните изказвания на когото и да било. Когато сме направили взаимните компромиси, за да направим стабилно правителство, за да можем действително да стабилизираме държавата, е несериозно да излезеш и да си тръгнеш", обясни той, цитиран от "Фокус".

ОСТАВКИ


Областният управител на Сливен Димитър Сяров, който е член на националното ръководство на ДСБ, обяви, че напуска поста. "Не може да приемем ревизирането на постигнато вече съгласие", написа той във "Фейсбук" по повод съдебната реформа. Във Варна пък пред оставка е зам. областният управител Цветомир Петров. Той отказа да обяви бъдещото си, но среди от ГЕРБ съобщиха, че са информирани за отказването му.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница