Лист за преценка на риска от специфични опасност: Електрически инсталации, електрообзавеждане



Дата23.10.2018
Размер199.5 Kb.
#93823



ЛИСТ ЗА ПРЕЦЕНКА НА РИСКА ОТ СПЕЦИФИЧНИ ОПАСНОСТИ
ОПАСНОСТ: Електрически инсталации, електрообзавеждане /контакт с тоководещи или токопроводими части, намиращи под напрежение/




Обект:




Дата:




Лист № 03

Работно място/извършвана работа:

ЕЛЕМЕНТИ НА РИСКА




ВЕРОЯТНОСТ ( В ) - 0,1; 0,2; 0,5; 1; 3; 6 ; 10

ЕКСПОЗИЦИЯ ( Е ) - 0.5; 1; 2; 3; 6; 10

ПОСЛЕДИЦИ ( П ) - 1; 3; 7; 15; 40

Оценители /име, фамилия - длъжност и подпис/:

РИСК

( Р ) = В х Е х П

НИВО

  1. ...........................................................................................

/подпис/

  1. ...........................................................................................

/подпис/

  1. ...........................................................................................

/подпис/

0 Степен

-Приемлив

0<Р<20

1 Степен

-Необходимо внимание

21<Р<70

2 Степен

-Необходими мерки

71<Р<200

3 Степен

-Незабавни мерки

201<Р<400

4 Степен

-Преустановяване на работа

> 400

ПРЕЦЕНКА ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА НА ПРИЛОЖЕНИТЕ КЪМ МОМЕНТА МЕРКИ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКА

1 - достатъчно ефективни

2 - частично ефективни

3 - минимален ефект

ПРЕДПРИЕТИ МЕРКИ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКА

оценка

Електрически инсталации и електрообзавеждане

-

Работещите в електрическите уредби/по електрообзавеждането притежават необходимата техническа правоспособност и изискваната квалификационна група по електробезопасност.




Извършени са необходимите измервания за периодична проверка и оценка на съответствието на:

- изолационно съпротивление и електрическа якост на изолацията;

- импеданс на контура “фаза-защитен проводник”;

- съпротивление на защитните заземители.






Проходките на кабелите през отворите в кабелните входове, покривните плочи, стените, и др., са изпълнени по начин, който да гарантира механичната цялост на преминаващите кабели и проводници.




Няма кабели/проводници с повредена изолация (например гънки или оголени жици).




Електрическата изолация на кабелите и проводниците съответства на работната среда.




Няма повреден корпус на ел. оборудване или корпус, който да не е защитен срещу случайно докосване до тоководещи части под напрежение.




Не са установени повредени щекери или щепсели на захранващите шнурове или открити тоководещи части под напрежение в близост до работните места.




Токопроводимите части/корпусите на електрообзавеждането, които нормално не са под напрежение са занулени.




Взети са необходимите превантивни мерки за недопускане на възможността да се използва електрическото оборудване по неподходящ начин, който може да доведе до злополуки.




Работещите разполагат с необходимите уреди, приспособления, инструменти, лични предпазни средства и указатели за проверка наличието на напрежение.




При работа по електрообзавеждането се изпълняват необходимите организационни и техническите мероприятия, гарантиращи безопасността на работещите.




Забрана за ползване на електрооборудването, когато е влажно или с мокри ръце или влажни дрехи (и изрично за електрически инструменти и апарати от Клас І).




Заключване по подходящ начин на електрическите табла, съдържащи комутационни разпределителни устройства, които не са незаключени и дават възможност за достъп на до открити тоководещи части под напрежение от неквалифициран персонал и посетители.




Придобиване на първа кв. група по безопасност при работа от работниците, които използват ръчни и преносими електроинструменти от клас I на защита срещу поражение от електрически ток (електрически инструменти с метален токопроводим корпус).




Извършване на оглед за проверка целостта на изолацията на ръчните електрически инструменти и захранващия кабел преди започване на работа от лицата, използващи ръчни електроинструменти, преносими лампи и трансформатори и проверка за изправността им чрез пускане на празен ход.




Маркиране на корпусите на електрическите табла и оборудване със знака по БДС IEC 60417-5036 (черна светкавица на жълт фон в черен триъгълник).




Означаване на номиналните токове на защитите в разпределителните ел. табла и токовите кръгове или съоръженията, които защитават с четливи трайни надписи.




Електрически уредби с временен характер на монтаж и експлоатация

-

Работещите, които изграждат и експлоатират електрически уредби и инсталации с временен характер на монтаж и експлоатация (временни уредби), е запознат с правилата за безопасна работа и изискванията за периодичен контрол на временните уредби.




Специфичните изисквания за безопасност при работа във временни уредби са уредени с вътрешни инструкции за безопасна работа.




Машинистите на електрифицирани машини и съоръжения на временни уредби притежават втора квалификационна група по електробезопасност.




Периодичните прегледи, електролабораторните изпитвания и ремонтите на временните уредби се регистрират в дневник.




За временните уредби се води техническо досие, което съдържа:

1. пълни и точни електрически схеми (принципни, монтажни и др.);

2. дневник за отразяване на промените във временната уредба и списък на лицата от електротехническия персонал, които могат да работят по уредбата;

3. протоколи за въвеждане в експлоатация, за измерване на параметрите, свързани със защитата срещу поражения от електрически ток, и за следремонтни изпитвания;



4. инструкция за безопасна работа.




Присъединяването или разединяването на електрообзавеждане към временни уредби /без преносимите (мобилни) машини/ се извършва от лица от електротехническия персонал с трета квалификационна група по безопасност при работа.




В извънработно време временните уредби се привеждат в състояние, изключващо възможността за манипулации от странични лица.




Ръчни и преносими електрически инструменти, лампи и трансформатори

-

Определено е с писмена заповед лице с трета квалификационна група от електротехническия персонал, което да следи за изправността на ръчните електрически инструменти, преносимите лампи и трансформатори и ежемесечно да извършва визуални проверки на здравината на корпусите, изправността на изолацията на ръкохватките, състоянието на захранващите кабели и здравината на щепселните съединения.




Резултатите от проверките се отразяват в специален дневник, който съдържа данни за: дата на проверката, наименование на проверяваното изделие, фабричен (инвентарен) номер, резултат от проверката, име и подпис на проверяващия.




Има утвърдена инструкция за безопасна работа с ръчни и преносими електрически инструменти.




Няма ръчни и преносими инструменти, лампи, трансформатори с наранена защитна обвивка на фабричния захранващ кабел или със снадки по него които да се използват от работещите.




В среда с повишена опасност за поражение от електрически ток не се допуска работа с ръчни електрически инструменти, преносими лампи и трансформатори, които не са в съответното изпълнение за работната среда.




След приключване на работа лицата, използващи ръчни електроинструменти, преносими лампи и трансформатори изключват захранването на инструмента, лампата и трансформатора с изваждане на щепсела от захранващата електрическа мрежа.




Повредените ръчни електрически инструменти своевременно се извеждат от експлоатация за ремонт или брак.




Електрозаваръчни уредби

-

Електрозаварчиците притежават свидетелство за способност за заваряване и втора квалификационна група за електробезопасност.




Обслужването на електрическата част от електрозаваръчните уредби и поддържането им в изправно и безопасно състояние се извършват лица с трета квалификационна група по безопасност при работа.




Електозаварчиците използват предоставеното им специално работно облекло и защитни средства.




Захранването на електрозаваръчните апарати се изключва след приключване на работа в края на работната смяна и при продължително прекъсване на работата.




Използване на се електрозаваръчен агрегат с устройство, което за време до 1,0 s след прекъсване на заваръчната дъга автоматично изключва заваръчната верига или понижава напрежението на празен ход до 12 V, при извършване на заваръчни работи в затворено/ограничено пространство с токопроводими подове и стени.




Извършване на заваръчни работи във взривоопасна и пожароопасна среда с писмено разрешение на местните органи по пожарна и аварийна безопасност и с наряд за огневи работи.




РЕЗУЛТАТИ ОТ ОЦЕНКАТА НА МЕРОПРИЯТИЯТА ЗА ЗАЩИТА ОТ ИНДИРЕКТЕН ДОПИР С ТОКОВОДЕЩИТЕ ЧАСТИ ПОД НАПРЕЖЕНИЕ

Оценка на зануляването ИМПЕДАНС НА КОНТУРА “ФАЗА – ЗАЩИТЕН ПРОВОДНИК”: Протокол № ........

Установени стойности:

..................... Ω



Гранични стойности:

..................... Ω



Заключение на органа за контрол: Измерените стойности на импеданса съответстват на изискванията по НУЕУЕЛ 2004, ДВ. бр. 90 и 91 от 2004 год.

Оценка на защитното заземяване: Протокол № ........

Установени стойности:

..................... Ω



Гранични стойности:

..................... Ω



Заключение на органа за контрол: Измереното съпротивление на заземителите от защитната заземителна инсталация съответства на изискванията по НТЕЕ 2008, ДВ. бр. 26 от 2008 год.

Оценка на защитни прекъсвачи за токове с нулева последователност: Протокол № ........

Установени стойности:

Допирно напрежение - …… V

Съпротивление на заземителите ……. Ω

Време на изключване - …… ms

Ток на изключване - …… mA


Гранични стойности:

При норма - ……. V

При норма - …… Ω

При норма - …… ms

При норма - …… mA


Заключение на органа за контрол: Допирното напрежение и тока на изключване съответстват на Наредба № 16-116 от 2008 г.

Оценка на електрическата якост на диелектрични защитни средства: Протокол № ……

Установени стойности:

Диелектрични ръкавици – ………… Ω

Диелектрични боти – ……….. Ω

Оперативна щанга – без пробив



Гранични стойности:

14 Ω


5 Ω

Ипитвателно напрежение - 1,5 кV/см



Заключение на органа за контрол: Електрическата якост чрез напрежение и ток на утечка на диелектричните защитни средства съответства на изискванията на Наредба № 22 от 2006 год., ДВ. бр. 45 от 2006 год., за напрежение на уредбата над 1 кV.

Работещи, нуждаещи се от специална закрила:

Работещи на възраст под 18 години – няма

Бременни жени и кърмачки – няма

Трудоустроени с намалена работоспособност - няма

Работещи с професионални заболявания - няма данни

Работещи с хронични заболявания и противопоказания или ограничения за изпълнение на възложената работа във връзка с условията на труд – няма данни

Преценка на риска

за здравето и безопасността на:

КОЛИЧЕСТВЕНА ОЦЕНКА НА РИСКА

В

Е

П

Риск

ниво

степен

  • Работещи, чиято дейност е пряко свързана с опасността - …………………………………….
















  • Работещи, чиято дейност не е свързана с опасността, но могат да бъдат изложени на нейното въздействие - ……………………..
















  • Външни лица, които могат да бъдат изложени на въздействието на опасността – посетители, контрагенти и др.
















  • Работещи, които се нуждаят от специална закрила, включително, ненавършили 18 г., бременни и кърмещи работнички и с ограничена трудоспособност - ………………

-

-

-

-

-

Вземане на решение за планиране и прилагане на мерки:

  • При оценка 0 - Приемлив, не са необходими мерки;

  • При оценка 1 - Необходимо внимание, се планират превантивни мерки;

  • При оценка 2 до 4, се планират коригиращи и превантивни мерки;

  • Ако не са спазени законовите изисквания, рискът е неприемлив!

Забележка: Когато се взема решение дали един риск е приемлив се отчита пола, възрастта и здравословното състояние на работещите, за които се прави оценката.

МЕРКИ ЗА ЕЛИМИНИРАНЕ ИЛИ ОГРАНИЧАВАНЕНА РИСКА /предложени от оценителите/









































ІР хх - КЛАСОВЕ НА ЗАЩИТА СРЕЩУ ВЪНШНИ ВЪЗДЕЙСТВИЯ ВЪРХУ ЕЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ
При защита от проникване на твърди тела или течности в корпуса на електрическите устройства се прилага индекс, определящ степента на защита съгласно стандартите IEC 529 и EN 60529.

Съкращението на международно приетия стандарт се отбелязва с IP (Index of Protection) и две цифри, които отразяват степента на защита. Първата от тях се отнася до защита от достъп и проникване на твърди тела, а втората – от течности.

Ако определена част от оборудването е с по-нисък клас на защита, той се обозначава отделно. По-ниският клас на защита се отбелязва на първо място.

Класът на защита се обозначава на фабричната марка или върху корпуса на изделието.



първа

цифра

Защита от проникване на

твърди тела

втора

цифра

Защита от проникване на

течности

0

Без защита срещу проникване на твърди тела

0

Без защита срещу проникване на течности

1

Защита срещу проникване на твърди тела с диаметър по-голям от 50 mm (случайно докосване с ръка)

1

Защита срещу вертикални водни пръски (конденз, вертикално падащи капки)

2

Защита срещу проникване на твърди тела с диаметър по-голям от 12,5 mm (случайно докосване с пръст)

2

Защита срещу водни пръски, падащи под ъгъл до 15 градуса спрямо вертикалата

3

Защита срещу проникване на твърди тела с диаметър по-голям от 2,5 mm (случайно докосване с инструменти, проводници и др.)

3

Защита срещу водни пръски, падащи под ъгъл до 60 градуса спрямо вертикалата

4

Защита срещу проникване на твърди тела с диаметър по-голям от 1 mm (случайно докосване с прецизни инструменти, тънки проводници и др.)

4

Защита срещу водни пръски, падащи под произволен ъгъл - от всички страни

5

Защита срещу проникване на прах (пропуска незначително количество фин прах)

5

Защита срещу водна струя, падаща от всички страни – обливане с вода

6

Пълна защита срещу проникване на прах

6

Защита срещу водна струя под налягане, падаща от всички страни







7

Защита срещу краткотрайно потапяне във вода

8

Защита срещу престой под вода при специални условия


КЛАС НА ЗАЩИТА СРЕЩУ ПОРАЖЕНИЯ ОТ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТОК - ХАРАКТЕРИСТИКА, КОЯТО СЛУЖИ ЗА ИЗРАЗЯВАНЕ НА НАЧИНА НА ЕЛЕКТРООБЕЗОПАСЯВАНЕТО ПРИ ЕЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКИ И ЕЛЕКТРОННИ ИЗДЕЛИЯ ЗА НАПРЕЖЕНИЕ ДО 1000 V

  • Изделие от клас I на защита срещу поражения от електрически ток - изделие, което има навсякъде основна изолация и има защитна клема; изделията от клас I могат да имат части с двойна или усилена изолация или части, които работят при безопасно свръхниско напрежение. Електрически изделия с токопроводими/метални корпуси.

  • Изделие от клас II на защита срещу поражения от електрически ток - изделие, което има навсякъде двойна или усилена изолация и няма защитна клема; изделията от клас II могат да имат части, които работят при безопасно свръхниско напрежение. Електрически издилия с корпуси от изолационен материал, маркирани със знак .

  • Изделие от клас III на защита срещу поражения от електрически ток - изделие, което е предназначено да работи само при безопасно свръхниско напрежение; изделията от клас III нямат вътрешни вериги за напрежение, по-високо от номиналното, и нямат защитни клеми.







Каталог: documents -> documenti -> vhod -> !Ocenka Risk
vhod -> Правила за оказване на пъра долекарска помощ
vhod -> Програма за прилагане на добри производствени и хигиенни практики при предлагане на храни за консумация
vhod -> Ръководство за прилагане на системата за безопасност на медицинските изделия
vhod -> Вещества, които могат да предизвикат професионални белодробни заболявания
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Химични агенти – вредни и опасни вещества
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Работа в среда с потенциално експлозивна атмосфера
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Работа на височина – достъп до работните места и работа на височина над 1,5 метра от нивото на терена
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Вибрации – източници на вибрации
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Работа до или над водни басейни или резервоари с течности


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница