Лист за преценка на риска от специфични опасност: Работа в среда с потенциално експлозивна атмосфера



Дата06.02.2018
Размер116.76 Kb.
#55757



ЛИСТ ЗА ПРЕЦЕНКА НА РИСКА ОТ СПЕЦИФИЧНИ ОПАСНОСТИ
ОПАСНОСТ: Работа в среда с потенциално експлозивна атмосфера /травми и нараняване в следствие на взрив/




Обект:




Дата:




Лист № 19

Работно място/извършвана работа:

ЕЛЕМЕНТИ НА РИСКА




ВЕРОЯТНОСТ ( В ) - 0,1; 0,2; 0,5; 1; 3; 6 ; 10

ЕКСПОЗИЦИЯ ( Е ) - 0.5; 1; 2; 3; 6; 10

ПОСЛЕДИЦИ ( П ) - 1; 3; 7; 15; 40

Оценители /име, фамилия - длъжност и подпис/:

РИСК

( Р ) = В х Е х П

НИВО

  1. ............................................................................................

/подпис/

  1. ............................................................................................

/подпис/

  1. ............................................................................................

/подпис/

0 Степен

-Приемлив

0<Р<20

1 Степен

-Необходимо внимание

21<Р<70

2 Степен

-Необходими мерки

71<Р<200

3 Степен

-Незабавни мерки

201<Р<400

4 Степен

-Преустановяване на работа

> 400

ПРЕЦЕНКА ЗА ЕФЕКТИВНОСТТА НА ПРИЛОЖЕНИТЕ КЪМ МОМЕНТА МЕРКИ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКА

1 - достатъчно ефективни

2 - частично ефективни

3 - минимален ефект

ПРЕДПРИЕТИ МЕРКИ ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА РИСКА

оценка

Прилагане на нормативно установените мерки за недопускане работното оборудване да създава рискове от експлозия, свързани както с него, така и с произвежданите, използваните или съхраняваните от него субстанции.




Маркирани с предупреждаващ знак входове на местата, където може да възникне експлозивна атмосфера в такова количество, което да застраши здравето и безопасността на работещите.




Обучение за предпазване от експлозии преди възлагане на работа на работещите в места, където може да възникне експлозивна атмосфера.




Класифициране на местата, където може да възникне експлозивна атмосфера, по зони, като: опасни и неопасни места.




Опасните места се класифицират по зони на основата на честотата и продължителността на случаите на възникване на експлозивна атмосфера.




При класифициране на местата, където може да възникне експлозивна атмосфера, се отчита наличието на възпламеними и/или запалими вещества.




Потвърждаване на цялостна безопасност от експлозия за всяко работното място, съдържащо зони, където може да възникне експлозивна атмосфера, преди да бъде използвано за първи път, от компетентни в областта на предпазване от експлозия лица, която е резултат от техния опит и/или професионално обучение.




Утвърдени и поддържани актуализирани правила за предпазване от експлозия. Извършване на работа в места, класифицирани като опасни, в съответствие с писмени инструкции, утвърдени от работодателя.




Прилагане на система за разрешения за работа, при извършване на дейности, които могат да доведат до опасност от експлозия или които при взаимодействие с друг вид работа могат да породят такава опасност.




Наслояванията, натрупванията и количествата запалим прах се отчитат както всеки друг източник, който може да формира експлозивна атмосфера.




Всяко преднамерено или случайно изтичане и/или изпускане на възпламеними газове, пари, аерозоли или на запалим прах, които биха могли да породят опасност от експлозия, директно се отстраняват или отвеждат по подходящ начин на безопасно място или ако това практически не е възможно, се събират безопасно и надеждно отстраняват по подходящ начин.




Въвеждане в експлоатация на съоръженията, работното оборудване, системите за защита и всички прилежащи свързващи устройства само ако могат безопасно да бъдат използвани в експлозивна атмосфера.




За работно оборудване и прилежащи свързващи устройства, които не са съоръжения или системи за защита, ако тяхното свързване в инсталация може само по себе си да предизвика опасност от възпламеняване, се предвиждат и прилагат необходимите мерки за безопасност.




Прилагане на резервно енергийно захранване, което да осигури безопасно функциониране на съответното работно оборудване и системи за защита, когато прекъсване на енергозахранването може да породи увеличаване на съществуващите или възникване на допълнителни рискове.




Осигуряване на ръчна система с приоритетно действие за изключване на работно оборудване и на системи за защита, които са част от автоматизирани процеси, при отклонение от предвидените условия на работа, при условие че това не накърнява безопасността, задействана само от компетентни и оправомощени работещи.




Осигуряване възможно най-бързо и безопасно разпръсване на акумулираната енергия при извършване на аварийно изключване, или изолиране така, че повече да не представлява опасност.




Осигуряване на работещите с подходящо работно облекло, изработено от материали, които не предизвикват електростатични разряди, които биха могли да възпламенят експлозивна атмосфера.




Където е необходимо, се осигурява подаването на визуален и/или звуков предупредителен сигнал, така че работещите да могат да напуснат опасните зони, преди да се достигнат условията за експлозия.




Където е необходимо и се изисква за предпазване от експлозия, се осигуряват и поддържат необходимите спасителни съоръжения, средства и условия за незабавно и безопасно евакуиране на работещите от застрашените места в случай на опасност.




Работещи, нуждаещи се от специална закрила:

Работещи на възраст под 18 години – няма

Бременни жени и кърмачки – няма

Трудоустроени с намалена работоспособност - няма

Работещи с професионални заболявания - няма данни

Работещи с хронични заболявания и противопоказания или ограничения за изпълнение на възложената работа във връзка с условията на труд – няма данни

Преценка на риска

за здравето и безопасността на:

КОЛИЧЕСТВЕНА ОЦЕНКА НА РИСКА

В

Е

П

Риск

ниво

степен

  • Работещи, чиято дейност е пряко свързана с опасността - …………………………………….
















  • Работещи, чиято дейност не е свързана с опасността, но могат да бъдат изложени на нейното въздействие - ……………………..
















  • Външни лица, които могат да бъдат изложени на въздействието на опасността – посетители, контрагенти и др.
















  • Работещи, които се нуждаят от специална закрила, включително, ненавършили 18 г., бременни и кърмещи работнички и с ограничена трудоспособност - ………………

-

-

-

-

-

Вземане на решение за планиране и прилагане на мерки:

  • При оценка 0 - Приемлив, не са необходими мерки;

  • При оценка 1 - Необходимо внимание, се планират превантивни мерки;

  • При оценка 2 до 4, се планират коригиращи и превантивни мерки;

  • Ако не са спазени законовите изисквания, рискът е неприемлив!

Забележка: Когато се взема решение дали един риск е приемлив се отчита пола, възрастта и здравословното състояние на работещите, за които се прави оценката.

МЕРКИ ЗА ЕЛИМИНИРАНЕ ИЛИ ОГРАНИЧАВАНЕНА РИСКА /предложени от оценителите/









































Приложение № 1 към чл. 8 от НАРЕДБА № 11 ОТ 27.12.2004г.

Класификация на местата, където може да възникне експлозивна атмосфера

1. Местата, където може да възникне експлозивна атмосфера, се класифицират в две групи:

а) опасни места;

б) неопасни места.

1.1. При класифициране на местата, където може да възникне експлозивна атмосфера, се отчита наличието на възпламеними и/или запалими вещества.

1.2. Наслояванията, натрупванията и количествата запалим прах се отчитат както всеки друг източник, който може да формира експлозивна атмосфера.



2. Класификация на опасните места.

2.1. Опасните места се класифицират по зони на основата на честотата и продължителността на случаите на възникване на експлозивна атмосфера. Обхватът на мерките, които се предприемат съгласно раздел III, се определя от тази класификация.



2.1.1. Зона 0

Място, където експлозивна атмосфера, състояща се от смес на възпламеними вещества под формата на газове, пари или аерозоли и въздух, съществува постоянно или продължително време или възниква често.



2.1.2. Зона 1

Място, където експлозивна атмосфера, състояща се от смес на възпламеними вещества под формата на газове, пари или аерозоли и въздух, е вероятно понякога да възникне при нормални условия на работа.



2.1.3. Зона 2

Място, където експлозивна атмосфера, състояща се от смес на възпламеними вещества под формата на газове, пари или аерозоли и въздух, не е вероятно да възникне при нормални условия на работа, а ако възникне, това ще бъде само за кратко време.



2.1.4. Зона 20

Място, където експлозивна атмосфера под формата на смес от диспергиран запалим прах и въздух съществува постоянно или продължително време или възниква често.



2.1.5. Зона 21

Място, където експлозивна атмосфера под формата на смес от диспергиран запалим прах и въздух е вероятно понякога да възникне при нормални условия на работа.



2.1.6. Зона 22

Място, където експлозивна атмосфера под формата на смес от диспергиран запалим прах и въздух не е вероятно да възникне при нормални условия на работа, а ако възникне, това ще бъде само за кратко време.



ПРАВИЛА ЗА БЕЗОПАСНО СЪВМЕСТНОТО СЪХРАНЯВАНЕ НА ПОЖАРО- И ВЗРИВООПАСНИ ВЕ­ЩЕСТВА

Г

Р

У

П

А

ВЕЩЕСТВА


Вещество от

дадена група не се допуска да се съхранява съвместно с вещества от групите

Вид на помеще­нието за съхраняване


І

Вещества склонни към образуване на взривни смеси:

калиев, натриев, калциев и бариев нитрати, калиев перхлорат, бертолетова сол и др.



ІІа, ІІб, ІІв, ІІІ, ІVа, ІVб, V и VI

Изолирани поме­щения на огнеустойчиви складове

ІІ

Сгъстени н втечнени газове:

а) горими н взривоопасни газове;

ацетилен, водород, блаугаз, метан, амоняк, сероводород, метилхлорид, етиленов окис, бутилен, бутан, пропан н др.



І, ІІв, ІІІ, ІVа, ІVб, V и VI

Специални огнеустойчиви складове или на открито под навеси. До­пуска се съв­местно съхраня­ване с инертни и негорими газове

б) инертни н негорими га­зове :

аргон, хелий, неон, азот, въглероден двуокис, серен двуокис и др.



III, ІVа, ІVб, V и VI

Изолирани отде­ления от общи складови помеще­ния

в) газове, които поддържат горенето:

кислород н въздух н сгъстено и течно състояние



І, ІІ,а, ІІІ, ІVа, ІVб, V и VI

Също

ІІІ

Самозапалващи се и самовъзнламеняващи се от вода н въздух вещества:

а) калий, натрий, калций, калциев карбид, калциев фос­фат, натриев фосфат, цинков прах, натриев прекис, бариев прекис, алуминиев прах и пуд­ра, никелов катализатор от типа Риний н др. бял и жълт фосфор.

І, ІІа, ІІб, ІІв, ІVа, ІVб, V и VI

Изолирани отде­ления в общи огнеустойчиви складове.

Фосфор се съхра­нява отделно под вода



б) триетилалуминйй, диетилалуминиев хлорид, триизобутилалуминии и др.

I, ІІа, ІІб, ІІв, ІІІа, ІVа, ІVб, V и VI


Специални огнеустойчиви складове

ІV

Лесновъзпламеняващи се горими вещества:

а) течности — бензин, бен­зол, сероводород, ацетон, тер­пентин, толуол, ксилол, амнлацетат, лек суров нефт, лигроин, керосин, алкохоли (спиртове), диетилов етер, ор­ганични масла и др.

I, ІІа, ІІб, ІІв, ІІІ, ІVб, V н VI

Специални огнеустойчиви складо­ве, негорими на­веси, резервоари, цистерни, металически варел

б) твърди вещества — целулоид, червен фосфор, нафта­лин н др.


І, ІІа, ІІб, ІІв, ІІІ, ІVа, V и VI

Изолирани огнеустойчиви сгради

V

Вещества, които могат да причинят запалване: бром, азотна н сярна киселина, хро­мов анхидрйт, калиев перман-ганат.

І, ІІа, ІІв, III, ІVа, V и VI

Изолирано от веществата от дру­гите групи



Лесногорими вещества:

памук, сено, вата, юта, коноп, сяра, торф, дървени въглища, растителни и животински сажди



I, ІІа, ІІб, ІІв, III, ІVа, ІVб, V

Също

ЗАБЕЛЕЖКА: При нужда да се съхраняват пожаро- и взривоопасни ве­щества, невключени в горната таблица, въпросът за тяхното съвместно съх­раняване се решава след изясняване степента на пожарната и взривната им опасност.









Каталог: documents -> documenti -> vhod -> !Ocenka Risk
vhod -> Правила за оказване на пъра долекарска помощ
vhod -> Програма за прилагане на добри производствени и хигиенни практики при предлагане на храни за консумация
vhod -> Ръководство за прилагане на системата за безопасност на медицинските изделия
vhod -> Вещества, които могат да предизвикат професионални белодробни заболявания
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Химични агенти – вредни и опасни вещества
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Работа на височина – достъп до работните места и работа на височина над 1,5 метра от нивото на терена
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Вибрации – източници на вибрации
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Работа до или над водни басейни или резервоари с течности
!Ocenka Risk -> Лист за преценка на риска от специфични опасност: Електрически инсталации, електрообзавеждане


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница