Литература по темата, свързана със съвременните технологии за ориентиране на детето в света



страница1/4
Дата14.12.2022
Размер1.77 Mb.
#115893
ТипЛитература
  1   2   3   4
1433808 pomagalo com
Свързани:
13988 pomagalo com

ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“
Педагогически факултет




План-конспект
по
ОН „Околен свят“
в детската градина

Изготвил: Сияна Ростиславова Дончева


Специалност: Предучилищна и начална училищна педагогика
Курс: 4 курс

ПЛАН-КОНСПЕКТ НА ОБУЧАВАЩА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ ПО ОБРАЗОВАТЕЛНО НАПРАВЛЕНИЕ „ОКОЛЕН СВЯТ“


1. Тема: „Заедно с моето семейство“
2. Ядро: Самоутвърждаване и общуване с околните, културни и национални ценности
3. Възрастова група: трета
4. Образователни цели:
- Себеутвърждаване чрез демонстриране на положително отношение към близките;
- Уточняване на уменията за изразяване на обич и привързаност към дома;
- Осъзнаване на емоционалната връзка и привързаност между хората.
5. Очаквани резултати:

  • знания - изгражда конкретни представи за: връзка и взаимодействие между хората (семейни отношения) права на детето; норми на поведение вкъщи; взаимопомощ, разбирателство, отговорност и прояви на грижи към близки и роднини.

  • умения – разпознава характеристики на взаимоотношенията в семейството; обяснява свои и чужди емоционални състояния.

  • отношения – демонстрира уважение, привързаност и обич към своите близки и роднини.

6. Изходни информационни равнища

  • На учителя:

  • Избор на образователно съдържание на педагогическата ситуация.

  • Проучване на педагогическа и методическа литература по темата, свързана със съвременните технологии за ориентиране на детето в света.

  • Разработване на план-конспект.

  • Осигуряване на дидактичен и оперативен материал за ситуацията.



  • На децата:

  • Запознати са предварително с ролята на всеки в семейството от предходни ситуации, работа с познавателната книжка на стр. 21

  • Имат конкретна представа взаимодействието между хората (семейните отношения)

  • Демонстрира желание за активно взаимодействие с околните, като проявява вежливост, симпатия и добронамереност.

7. Методи, средства, похвати:
методи - беседа, съобщаване, характеризиране, сравняване, игри упражнение, демонстрация по картина, стихотворение, ,обобщаване, разглеждане,разпознаване, назоваване, обосноваване
похвати- описание, съобщаване, апелиране, аргоментиране, изискване, дискутиране, повтаряне, разглеждане, обосноваване, пресъздаване, разпознаване, сравняване, назоваване, обобщаване, избор на обект, описване на видим признак, оценяване, установяване, характеризиране, поощрение
средства- картини на семейство, рисунка на семейство, стикер
8. Интеграция и перспектива: „Изобразително изкуство“, „Български език“; перспектива- изработване на родословно дърво, детско презентиране и конфериране, семейни колажи.
9. Параметри на взаимодействие в условията на педагогическата
ситуация:



Параметри на ситуацията

Методи и похвати на взаимодействие

Дейност на учителя

Дейност на децата

1. Готовност за обединяване към съвместна дейност – проектиране и подготовка



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница