Лобизъм и управление Валери Жаблянов – политолог, член на Националния съвет на бсп



Дата21.08.2018
Размер48.5 Kb.
#82363
БНТ - Денят започва – сутрешен блок 6:45 ч.  


Лобизъм и управление



Валери Жаблянов – политолог, член на Националния съвет на БСП

Водещ: Сега рязко сменяме темата, защото ще поговорим за аферата, свързана с името на лобиста Петер Хохегер, скандала, който в момента, буквално, разтриса цяла Австрия и за българските следи в тази афера, разбира се. Добро утро казвам на политолога Валери Жаблянов, който е член на Националния съвет на БСП. Здравейте.
Валери Жаблянов: Добро утро.
Водещ: Да се съгласили БСП да участва в анкетна комисия тогава, каквато предлага управляващата партия ГЕРБ, която да отговори на въпроса – как и защо кабинета на Сергей Станишев е дал над 1 млн. евро на Петер Хохегер, за да изчисти имиджа ни на европейска държава пред другите европейски държави. Или БСП да обясни бойкот на тази комисия. Кое е по-умното, според вас?
Валери Жаблянов: Струва ми се, че самото създаване на комисия за дейността на австрийска фирма, която в момента разследва в Австрия, няма особено основание. Тъй като опита българският парламент да се превръща в разследващ орган, под въздействието на вътрешния министър, ми се струва предварително обречен. Тъй като парламента не може да бъде разследващ орган, аз не мога да разбера какво би трябвало да прави една такава парламентарна комисия? Тъй като документите за работата на фирмата и с нейните партньори в България са на разположение, както се видя. Така че, който иска от контролните органи, може да се заеме с тях. Парламентът не е законодателен орган. Това мисля, че от време на време, вътрешния министър го забравя заради спецификата на работата му.
Водещ: Сега има няколко въпроса, които повдига управляващата партия, които може би, е добре, без значение на формата и формата, да бъдат изчистени. Единият от тях е – ако управлението на премиера Станишев е било толкова успешно, защо се е наложило то да дава над 1 млн. евро на един лобист, за да чисти имиджа на страната ни пред останалите държави от Европейския съюз (ЕС)? Това е единият въпрос. Вие имате ли отговор на този въпрос?
Валери Жаблянов: Имам няколко отговора. Първо не е ясна мотивацията или напротив, много е ясна мотивацията. В момента министъра на вътрешните работи да преекспонира този въпрос, защото затъналото до гуша в скандали, правителство на ГЕРБ, се опитва да отклони вниманието от себе си и от собствената си управленска некадърност и немощ. Вторият аспект на проявите на Цветан Цветанов, смятам че цели да отклони вниманието въобще, от лобистката дейност на правителството в полза на една или друга голяма компания. Тук, на българска територия, където никой не е в състояние да разследва как и защо, по какви причини, близки до правителството и до ГЕРБ фирми, получават огромни поръчки. На практика, монополизират вътрешния пазар.
Водещ: Така, хубаво е като говорите за лобизъм у управляващата партия, да дадете и конкретни примери за какво точно говорите, за какъв лобизъм?
Валери Жаблянов: Търговете за дървесината, най-пресният пример, който мога да ви дам, които са скандални. Които покачиха цената на дървесината на вторичния пазар, които облагодетелстваха определен кръг фирми.
Водещ: Така, друго?
Валери Жаблянов: Поредица от законодателни решения. Поредица от законодателни решения в тази област.
Водещ: Така, друг въпрос, който стои на дневен ред е – ако фирмата на Петер Хохегер си е свършила работата така, както е по договор, така, както би трябвало да си я свърши, къде е докладът, от който се виждат резултатите от лобистката дейност на тази фирма?
Валери Жаблянов: Аз не мога да ви отговоря къде се намира доклада на фирмата на Петер Хохегер. Тъй като, очевидно, става въпрос за австрийско разследване.
Водещ: Питам ви, защото не във вас е ключът към тези въпроси, а защото като твърдите, че няма смисъл от анкетна комисия, аз задам въпросите... Пак казвам, не казвам, че трябва да има анкетна комисия, разбира се, не съм никаква, за да кажа какво трябва да има. Казвам какви са въпросите, които „висят” в момента в пространството. Ужасно клише, за което се извинявам. Но които нямат отговор, към момента, нали така?
Валери Жаблянов: Не, аз смятам, че има съвсем смислен отговор. Очевидно е, че има договори за дейност с австрийската компания, очевидно е, че те са свързани с приемането на България в ЕС. Очевидно е, че става въпрос за онзи политически момент, в който България беше в една много деликатна ситуация – да бъде приета в ЕС. Смятам, че всяко действие на българското правителство...
Водещ: Е, 2008 година вече сме членове на ЕС.
Валери Жаблянов: Да, но си спомняте какви настроения възникнаха около приемането на България. След това самият вътрешен министър на България, отиде да разказва в Брюксел, че България е приета незаслужено в ЕС, ако си спомняте този момент, още в стъпването му в длъжност. Т.е. въпросът с образът на България в ЕС стои и до ден-днешен. И затова България стои пред вратата на Шенген, точно заради това, не заради друго.
Водещ: Какво ли излиза, че тези милион и кусур евро са дадени на хаос, така излиза?
Валери Жаблянов: Не, защо да излиза, че са дадени на хаос?
Водещ: Защото казвате, че проблемът с образа на България и през 2012 година.
Валери Жаблянов: Проблемът с образът на България стои, защото това, което извърши правителството на ГЕРБ от 3 години насам в областта на вътрешните работи, не даде повод на ЕС, да разреши на България да стане член на споразумението „Шенген”. Това е въпросът, това е същностният въпрос. Господин Цветан Цветанов няма какво толкова да негодува от позицията на Холандия. Той ходил ли е в Холандия да се срещне с тяхното ръководство, с Министерството на вътрешните работи, да проучват какви са им възраженията? Очевидно е, че това, което се получи, като оценка за България по присъединяването към Шенген, е оценка за дейността на това правителство, а не на предишното. И в такъв случай, струва ми се, че да се повдига в момента въпроса за дейността на компании в тази област, не смятам за уместно. Очевидно е, че цяла Европа работи по този начин. В Брюксел, в района, където е разположен Съвета на Европа е пълно с лобистки компании, които работят по един законен начин.
Водещ: Упрекът на управляващата партия към БСП е, обаче, че левицата използва лобизма по мръсен начин?
Валери Жаблянов: Кой го използва по мръсен начин? БСП?
Водещ: БСП, да.
Валери Жаблянов: Вижте, правителството на ГЕРБ не може да упрекне в морални престъпления никого, към момента. Особено министъра на вътрешните работи – Цветан Цветанов, който не можа да се сети тъстът му и тъща му колко апартамента имат. Значи тези хора да четат морал на всички останали, струва ми се неуместно и мисля, че и обществото ще го отхвърли това.
Водещ: Сега, вчера имаше пресконференция на Моника Йосифова, която обясни за двата договора. Първият е сключен през 2006 година на стойност 240 хиляди евро за Пловдивския панаир. Вторият през 2008 година за сумата от 143 хиляди евро, който пък е за положителния образ на страната ни в ЕС. Успя ли тя да изчисти съмненията, според вас, че наистина в тези договори има нещо мръсно, непрозрачно, скрито-покрито?
Валери Жаблянов: Вижте, отговорите трябва да ги дадат тези, които обвиняват.
Водещ: Не, питам ви за вашето впечатление, защото тази пресконференция беше, според мен, достатъчно широко отразена.
Валери Жаблянов: Тя беше широко отразена. Мисля, че бяха предоставени на вниманието на обществеността и на всички, които се интересуват, документите. Но не е това въпросът. Въпросът е дали е успяла, или не е успяла, ако става въпрос за едно търговско дружеството, каквото е Пловдивския панаир, да даде отговор. Успяла ли е, не е успяла, удовлетворена ли е от дейността на компанията.
Водещ: Тогавашният шеф на Пловдивския панаир – господин Радев, доколкото помня, преди дни по БНР каза, че е доволен от това, което е свършено.
Валери Жаблянов: В такъв случай, не виждам никакви основания въобще да се повдигат тези въпроси. Договорите са законни, не виждам основания в това, което прави правителството на ГЕРБ, освен това да отклони вниманието на обществото от собствения си провал – икономически и политически, в момента. Опитът да се нападне ръководството на БСП, в момента, е точно това.
Водещ: Пак един детайл, питам ви дори, ако щете като политолог. Една от следите на този скандал, който в момента „тресе” Австрия е свързана с фигурата на бившия вътрешен министър - Ернст Щрасер, който се оказа, че е получил 100 хиляди евро от въпросния Петер Хохегер, за да свърши някаква работа. И вчера бившия вътрешен министър застана пред австрийския парламент, пред специална анкетна комисия, за да обясни аджеба защо е получил и защо е изхарчил тези 100 хиляди евро. И господин Щрасер бе така любезен да каже, че помни, че е вечерял с тогавашния премиер Сергей Станишев. Но тогавашния премиер – Сергей Станишев, не помни да е вечерял с господин Щрасер. Що за амнезия? Може ли да не си спомняш с кого вечеряш?
Валери Жаблянов: Вижте, възможно е да не си спомняш с кого вечеряш преди 4 години, особено когато вечеря непрекъснато с правителствени държавни дейци. Напълно е възможно. Считам за не толкова необичайно, нормално.
Водещ: Как ще се отрази този скандал на БСП, като цяло? Има ли начин БСП да излезе суха от него?
Валери Жаблянов: Пак ще кажа, скандалът не е на БСП. Скандалът е опит на Цветан Цветанов и на правителството на ГЕРБ, да скрият своята управленска немощ с повдигането на този въпрос. Те произвеждат скандали 3 години. В областта на корупцията, в областта на собственото си политическо управление, проведоха едни корумпирани избори пред очите на цяла България. Е, какво, те ли ще говорят за скандали? Аз не мога да разбера, въобще, някак си се променят ценностите тук, в България.
Водещ: Последен въпрос, господин Жаблянов, от вчера чувам гласове, чувам коментари затова, че този скандал, в чийто вихър попадна БСП, ще минира кандидатурата на Сергей Станишев за постоянен лидер, за дългосрочен лидер на ПЕС. Има ли такава опасност, според вас?
Валери Жаблянов: Според мен, опасност от приказките на Цветан Цветанов и от поведението на ръководството на ГЕРБ това да стане, това не може да стане. Опасност за миниране на кандидатурата за президент на ПЕС, има от друга посока.
Водещ: Откъде? Сблъсъкът с доскорошния държавен глава?
Валери Жаблянов: Да, по-скоро това.
Водещ: Добре. Благодаря ви за този коментар, затова че бяхте тук. Това беше Валери Жаблянов – член на Националния съвет на БСП.
Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница