Логистични процеси в предприятието



Дата13.10.2018
Размер81 Kb.
#86639


Курсова работа

ПО

ИКОНОМИКА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО

НА ТЕМА:

Логистични процеси в предприятието

Изготвил:

Иво Петков Петков, Фак. № : 28112273

Поток : 113

Група : 1112

Съдържание

Увод...............................................................................................................стр. 3

Същност и обхват на стопанската логистика.............................................стр.4

Логистични звена и логистична верига......................................................стр.5

Видове логистични процеси.......................................................................стр.6

Основни логистични функции................................................................стр.9

Използвана литература...............................................................................стр.13
Увод
В продължение на дълги години както теорията така и практиката не отделяха голямо внимание на логистиката. Стратегическия и характер се утвъди и благодарение на дълбоките изменения,намиращи израз в преминаването в дъгосречен план от високи към умерени темпове на икономическо развитие. Въз основа на това нормалното протичане на всеки производствен процес изисква непрекъснато осигуряване с необходимите за това стоки и настоящи запаси.

В съвременните условия развитието и функционирането на районните, националните и световните пазари е невъзможно без ефективно действаща логистична система. Посредством нея се осигурява връзка между производството и пазара, които са разделени по място и време. Всяка една фирма трябва да работи както за максимизиране на печалбата си, така и за подобряването на логистичната си верига. Правилното управление на логистичните операции във всяка една от тях допринасят за по-доборото им развитие, за по-високата производителност на труда, за увеличаването на кaпитала, постигането на целите и всичко това спомага и за икономическото развитие на страната.

Настоящия курсов проект ни дава възможност да вникнем в системата на управление. Той ще ни помогне да разгледаме основните направления по които се извършват логистичните процеси. Това е от изключителна важност за ръководните органи в фирмата. Те трябва така да оптимизират своите действия за да стигнат до крайната си цел,а именно печалбата.


1. Същност и обхват на стопанската логистика.
Логистиката се заражда в началото на ХХ в. в САЩ като математическа наука за оптимизацията на разходите при придвижването на стоките. Постепенно се разширява предметът й на приложение и се обхваща оптимизацията на разходите по доставката на суровини, материали и стоки със специално предназначение. С течение на годините към предмета на логистиката се присъединяват и средствата, с помощта на които се извършват конкретните действия по оптимизацията. Оформя се нейният основен принцип за минимизация на разходите. През времето на двете световни войни логистиката се развива предимно като военна логистика, след края на Втората световна война – като транспортна логистика. През 80-те години на ХХ в. логистиката преживява своето най-бурно развитие и се обособяват трите вида направления – отраслова, функционална и специална логистика.

Логистиката се занимава със движението на материалните потоци от доставчиците към предприятието, в рамките на самото предприятие и от предприятието към неговите клиенти и крайни потребители. Тя има интердисциплинарен характер. Тясно свързана е с останалите области на функциониране на предприятието: доставки, производство, маркетинг.

От теоретико-методологияна гледна точка логистиката представлява система от подходи, принципии методика за планирането, контрола и управлението на транспорта,складирането и други материални и нематериални операции, свъразани със:


  • процеса на доставка на суровини, материали, компоненти за вгражадне и други до предприптието;

  • тяхното складиране и придвеждане до пработните места;

  • движението на междинната продукция между тях;

  • доставката на готовата продукция до крайините клиенти и потребители в съответствие с техните потребности и изисквания;

  • предаването, съхранението и обработката на съответната информация.

От практическа гледна точка логистиката е процес на управление на движението и съхранението на предметите на труда, готовата продукция, информация и свързаните с тях праични палщания към доставчици, транспортни фирми и др., от една страна и парични по стъпления от клиентите на предприятието, от друга.

2. Логистични звена и логистична верига.

В най-общ план участниците в една логистична верига са :



  • доставчици;

  • транспортно предприятие;

  • производствено предприятие;

  • клиенти на предприятието;

В зависимост от мащаба на производството и геогравското присъствие логистичната система може да се разглежда за даден регион, страна или група страни. Между участниците в логистичната верига протичат: материални, информационни и финансови потоци.

  • Материалните потоци преминават през всичките звена на веригата, която от своя страна се подразделя на три допълнителни. Първата верига обхваща движението на суровини и материали от доставчиците до производственото предприятие. Втората верига вклиучва логистичните звена в самото предприятие, а треата – готова продукция от поризводителното предпиятие до неговите клиенти.


Звено 6. Клиенти

II-ниво

Звено 5. Клиенти

I-ниво

Звено 4. Транспорт на готова продукция

Звено 3. Производител

Звено 2. Транспорт на предмети на труда

Звено 1. Достачици









Фиг. 1. Принципна схема на логистична верига

  • Информационният поток между звената в логистичния процес е двупосочен. Между тях се обменят различни видове информация.

От клиентите се получава информация за очакваното търсено количество и продажбите, които предприятието можеда реализира в рамките на определен период. Предприятието от своя страна изпраща към съществуващите и потенциалните си клиенти оферти и информация за продукцията която е състояние да произведе за този период.На базата на получените резултати към доставчиците се подава информацияза потребността от определн вид суровини и материали , които трябва да бъдат доставени.

  • Финансовият поток се обуславя оттърговско-практични взаимоотношения, които са характерни за участниците в рамките на макрологистичния процес. Финансовият поток е в посока, обратна на материалния.

3. Видове логистични процеси

В зависимост от мястото и посоката на движението на материанлните потоци в рамките на предприятието се обособяват входящи, вътрешни и изходящи логистични процеси.



3.1. Входящата (доставната) логистнка е логистичен процес, в чиито памки попада движението на материалните потоци от доставчиците към предприятието. Основната цел на доставната логистика е да бъдат доставени в точното време на точното място необходимите предмети на труда, по начин които минимизира транспортните и складовите разходи и осигурява ритмичност на прозиводствения процес.

Като участници в доставния логистичен процес вв даденопроизводствено или търговско предприятие се разглеждат отделните логистични звена налогистичната система – доставчиците ,звената за транспортни услуги, отдел „Снабдяване на предприятието” и цпецифичните функции, които те изпълняват: снабдителна, информационна и складова.



3.2. Производствената (вътрешна) логистика включва логистичните процеси и потоци, които се осъществяват в рамките на самото предприятие. В нейният обхват се включват :

  • движението на материални и информационни потоци от склада за предмети на труда до съответните производствени звена в предприятието;

  • движението на потоците между самите производствени звена;

  • движението на потоците от производствените звена до звената за складирне на готовата продукция и найната експедиция.

Основаната задача на вътрешната логистика е оптимизирането на логистичните процеси и свързаните с тях операции в рамките на производствената система на предприятието. Като резултат от това се постига т икономия на време, труд, минимизиране на разходите за придвижване и оптимизиране на нивотона материалните запаси, поддържани в склада на предприятието.

Компексът от задачи които стоят за рашаване в производствената логистика, са:



  • оперативно-календарно планиране на готовата продукция;

  • оперативно управление на технологичните процеси на производството;

  • всеобхватен контрол на качеството

  • стратегическо и оперативно планиране на доставката на материални ресурси и материалните запаси;

  • организация на вутрешнопроизводственото складово стопанство;

  • прогнозиране, планиране и нормиране на материалните ресурси в производството;

  • организация на работата на вътрешнопроизводствения технолоигичен транспорт;

  • контрол и ъправление на материалните расурси, незавършеното производство, полувабрикатите и готовата продукция на всички нива на производство;

  • физическо и вутрешнопроизводствено разпределение на материалните ресурси,

  • готовата продукция и др.

3.3. Изходящата (разпределителна) логистика обхваща движението на готовата продукция от предприятието до крайните точки на продажба. Характени функции сходни с тези на доставната логистика, с тази разлика, че се обхващат материалните потоци от предприятието до неговите клиенти.

Основната цел е да се осибурят доставката и наличността на необходимите продукти в необходимото количество на точното място и в точното време, при минимизиране на разходите за транспорт, товарно-разтоварна и складова дейност.

В рамките на разпределителната логистика се разглеждат комплекс от задачи на микро- и макрониво. Задачите на микрониво се състоят във:


  • планиране на процеса на реализация н продукцията;

  • организиране на получаването, обработката и изпълнението на заявките;

  • избиране на подходяща транспортна опаковка по вид и качество;

  • организиране и озъществяване на контрол на транспорта;

  • организация на следпродажбено обслужване (сервиз);

На макрониво се осъществяват:

  • избор и приложение на схема на разпределение на материалния поток от готова продукция;

  • определяне на оптимален брой и резпределение на складове в обслужваните райони;

  • определят се оптималното ниво на складовите запаси, точката и дните на зявките и тяхното изпълнение

4. Основни логистични функции

В рамките на предприятието като логистична система се очертават три важни логистични функции: снабдителска, складова и управление не запаси, транспортна. Пред тях стоят две основни цели - техническа и икономическа.



Техническата цел се състой във това предметите на труда и готовата продукция да се осигурят в точното време и на точното място в необходимите клоичество и качество.

Икономическата цел се отнася до минимизирането на разходите за изпълнение на макрологистичните гункции и оптимизиране на запасите от предмети на труда и готова продукция.

4.1. Снабдителска функция

В рамките на снабдителската функция се изпълняват комплекс от технически и икономически задачи: оценка и избор на доставчици, договаряне условията на доставки, изпълнение на доставките и пр.




4. Съгласуване и конкретизиране на условията на доставка и даване на заявки

2. Анализ на потенциалните доставчици

3. Оценака и избор на доставчиците

1. Създаване на списък от доставчици







7. Уреждане на финансовите взаимоотношения с доставчиците



6. Контрол върху изпълнението на условията на доставки и приемане

5. Извършване на доставката и транспортиране


Фиг. 2.Принципна схема на процеса на снабдяване

Оценката и избор на доставчик е определящ етап в доставния процес. Осъществяват се по множество методи най-популярен от които е мотдът на относителните тегла. Той се изразява в определяне и оценка на ключовите критерий в процеса на доставяне.



4.2. Функция на управление на запасите

Управлението на запасите е насочено към осигуряване на оптимално ниво на материалните запаси от готова продукция. Чрез управлението на запасите се решават редица задачи:



  • как да се определи номата на запаса;

  • как да се постигне баланс между нивото на обслужване на клиента и нивото на запасите;

  • какви количества запаси да се поддържат в отделните логистични звена;

  • къде и какви гаранционни запаси дасе поддържат;

  • създаване на система за контрол въдрху физическото изпълнение;

  • определят се моментът на заявката и времето за изпълнение.

Характерно за материалното производство е формирането на запаси за всяко звено на логистичната верига – от доставката на предмети на труда до доставянето на готовата продукция. Във връзка с движението на материалните потоци се формират два основи вида запаси – производствени и търговски

  • Производствените запаси се формират с цел осиигуряване на производството с необходимите му за изпълнение на производствената програма суровини, материали, компоненти и др. Те се формират в складовете за предмети на труда на предприятието, като е възможно поддържането на такива и от доставчиците.

  • Търговските запаси се отнасят до запаите от готова продукция. Те се формират в самото предпиятие – в неговите складове или в складовите помещения на неговите клиенти.

В рамките на търговските и производствените запаси се разграничават текущи, гаранционни (минимали), максимални и сезонни запаси . Те се формират в складовете на самото предприятие или по съответните звена от входящия или изходящия логистичен процес.


Материални запаси









Търговски запаси

Производствени запаси











Текущи запаси

Гаранционни запаси

Сезонни запаси


Фиг. 3. Схема на основните видове зпаси

4.3 Складова функция

Скалдовата функция е свързана с необходимостта от места с специално оборудване за съхранение на запаси от предмети на труда. Във всеки склад се осъществяват три вида операции: входни, изходи и вътрешни.



  • Входните операции обхващат дейността по проверка на количеството и качеството на предметиен труда и тяхното приемане и заприхофяване в склада

  • Вътрешните операции са свързани с товарно-разтоварната дейност, разопаковането и празкомплектоването на предметите на труда, комплектоване и подготовка; подреждане, преместване и порследяване на запасите.

  • Изходните операции се свързват с напускане и отписване на складовире наличности. В склада се осъществяват товарна и експедиционна дейност.

4.4. Функция транспортиране

Транспортирането е комплексна логистична функция, свързващо звено в логистичната система, чрезкоято се осъществяват физическо придвижване на предмети на труда.

Към задачите на транспортната функция спадат:


  • техническа и технологична коопрдинация между участниците в транспортния процес;

  • създаване на транспортни системи;

  • осигуряване на едниствао между складовата и транспортаната функция;

  • координация между планирането на производствените, транзпортните и складовите процеси;

  • избор на вида итипа транспорт;

  • определяне на рационални маршрути;

  • избор на превозвач и експедитор.


Използвана литература

1. Георгиев, И.и колшктив , Икономика на предприятието,Университетско издателзтво стопанство, София 2008

2. Македонска, Д. и колектив, „Логистика”, ИК , Варна , 2001,

3.Ангелов, Д. „ Стопанска логистика” , ИК „Наука и икономика”, ИУ - Варна , 2007




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница