Лукойл Нефтохим Бургас



страница1/2
Дата21.12.2022
Размер227.95 Kb.
#116013
  1   2
Държавата ще се опита да обложи

Държавата ще се опита да обложи "Лукойл Нефтохим Бургас" с допълнителен данък
Рафинерията от миналата година работи на ишлеме и е на финансов плюс, но големите печалби са за руските компании, регистрирани извън България

Споделяне
3480 прочитания 3 коментара 0 препоръчвания
Запазване

Вера Денизова

Калина Горанова
3 ноември 2022 08:19
Последната половин година рафинерията работи с евтин руски петрол, натоварена е максимално и изнася © Надежда Чипева
Енергетика
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Top of Form
Вашият email
Bottom of Form
Темата накратко

  • Допълнителният данък ще е 33% от горницата над среднопретеглената печалба за последните четири години.

  • Рафинерията от миналата година работи на ишлеме и най-сетне е на финансов плюс.

  • Големите печалби отиват при дъщерните компании на руския гигант, регистрирани извън България.

Компаниите, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването, да внасят допълнителен данък от горницата над среднопретеглената печалба за последните четири години в размер на 33%, предлага правителството.
На българска почва новото облагане ще засегне рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас", която за първи път от години излезе на печалба през 2021 г. Тя обаче работи на ишлеме и новите големи печалби са за компании от руската верига, регистрирани извън България.
Заради изнесените навън печалби ефектът в България ще е малък, ако и нещо друго не се промени. В момента кабинетът опитва да уреди бургаската рафинерия да продължи да изнася дизел и бензин към Европа въпреки санкциите. В замяна е възможно да се договори от идната година в схемата на производство на ишлеме и търговия да се включи компания, регистрирана в България, и така част от големите печалби да се облагат тук. А каква ще е развръзката зависи и от Брюксел.
Реклама
Новият данък
Текстовете са разписани в проекта за промени в Закона за корпоративното подоходно облагане и вече са в парламента. Те на практика копират Регламент 2022/1854 на Съвета "относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията". Става въпрос за т.нар. солидарна вноска върху свръхпечалбите на част от компаниите на сектор енергетика. ЕК я въведе като временна мярка в целия ЕС с идея държавите членки да финансират през нея помощи за бизнеса и домакинствата заради високите цени на електроенергията.
Солидарната вноска ще се дължи само за 2022 и 2023 г. Тя ще се определя на база средната стойност на облагаемите печалби за 2018, 2019, 2020 и 2021 г. Тоест ако дадена компания от посочените в регламента има печалба през тази или следващата година, която е с 20% по-висока от среднопретеглената за изброените предходни четири години, ще дължи 33% вноска върху горницата.
Солидарната вноска ще се признава за текущ разход за дейността за целите на данъчното облагане и ако не бъде внесена навреме, ще се дължат лихви. Ще се внася в срока за внасяне на корпоративния данък, т.е. до 30 юни на следващата година.
Според европейския регламент вноската "следва да се прилага успоредно с редовните корпоративни данъци, налагани от всяка държава членка на съответните дружества".

Специален проект за Telelink Business Services
Росен, който иска да направи България по-добро място за всички
Реклама


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница