Лятна заетост в Германия за студенти от чужбина



Дата11.02.2018
Размер70.01 Kb.
#58063
Лятна заетост в Германия за студенти от чужбина

(§ 14, параграф 2 от Наредбата по заетостта)

1. Кой може да кандидатства?

Кандидатурите са отворени за студенти, задължително навършили 18 години. Нужно е да сте записани в университет.


2. Дали студентите имат разрешително за работа?

На гражданите от следните държави не се изисква одобрение: Белгия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Гърция, Унгария, Исландия, Ирландия, Италия, Латвия, Лихтенщайн, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Полша, Португалия, Швеция, Швейцария, Словакия, Словения, Испания, Чехия, Унгария и Кипър, както и от 01.01.2014 България и Румъния. Лица с двойно гражданство (чуждо и немско), също не се нуждаят от разрешение за работа.


3. Колко дълго мога да работя?

Максимален срок от 3 месеца за една календарна година по време на официалните ваканции на съответните университети.


4. Какви са изискванията?

Първо, имате нужда от добри познания по немски. Трудовият стаж е предимство. Трябва да бъдете готови да работите най-малко два месеца в Германия. Колкото по-дълго сте на разположение за работа и колкото повече сфери за работа сте избрали, толкова повече шансовете ви се увеличават. Също така, трябва да бъдете много гъвкави, мобилни и готови да работите навсякъде в Германия. За съжаление, личните ви предпочитания не могат да бъдат взети под внимание. Също така не е възможно да бъдете прехвърлени към друга работа. Ако сте отбелязали в заявлението, че имате шофьорска книжка, трябва да бъдете в състояние да управлявате съответното превозно средство, което ви се предостави (например трактор, кола). В този случай е необходимо да представите копие от шофьорската ви книжка.


5. Къде мога да кандидатствам?

Към партньорите в съответната страна. За България – Агенция по заетостта.


6. Какви са необходимите документи за кандидастване?

  • Заявление Bewerbung - два двустранно попълнени формуляра за кандидатстване, със залепена скорошна снимка - паспортен формат;(

  • Сертификат за език - Bescheinigung über Deutschkenntnisse;

  • Оригинално удостоверение за регистрация – Immatrikulationsbescheinigung.

На всеки документ се прави копие, а на Immatrikulationsbescheinigung две копия, възможна е вашия работодател да ви го поиска (при пристигане).

Трябва да се обърне внимание при подаване на документите за кандидатстване, че само пълните заявления ще бъдат приемани и разглеждани.
7. Какво представлява удостоверението за регистрация – Immatrikulationsbescheinigung?

Удостоверението е документ, подписан и подпечатан от университета, с който се установява статута ви на студент.

Удостоверението за регистрация трябва да бъде попълнено на латиница. Обърнете внимание на точната продължителност на семестъра и ваканциите!

Тъй като заетостта е позволена само по време на ваканциите, посочете точният период (ден / месец / година до ден / месец / година) . Важно е да отбележите, че след ваканцията продължавате да учите т.е., че не сте последен курс. Оригиналното удостоверение за записване да бъде заверено с оригинален подпис и оригинален печат на университет или колежа и съответната датата.


Не се приемат поправени и сканирани документи!
8. Кога е крайния срок за кандидатстване?

Крайният срок за е 18 януари 2016 г.


9. Какво става, ако не мога да отида в Германия?

Съобщете това възможно най-рано в Агенцията по заетостта, за да могат и други студенти да получат шанс!


10. Сигурно ли е, че ще получа лятна работа в Германия?

Опитваме се да предложим работа на всички кандидати, но не даваме гаранция за получаване на оферта. Предложение за работа можете да очаквате най-рано през април.



Важно: Офертата за работа често ви се предлага в много кратък срок до започването. Ето защо, ви молим да ни осигурите точен имейл адрес, който проверявате редовно по време на семестъра.
11. Как мога да намеря работодател?

Наемането на чужди студенти в Германия се допуска само, ако това се реализира, чрез ZAV, където потенциалните работодатели заявяват своите работни позиции. Ако ZAV е намерила подходящ работодател за вас, информацията ще ви бъде изпратена веднага на имейла или предложена по телефона.


12. Какво става, ако има вече немски работодател?

Ако отговаряте на изискванията и иматe работодател в Германия не следва да кандидатствате по този начин. Вашият немски работодател трябва да подаде "поименно искане" и да обяви в ZAV, че желае вие да работите при него. ZAV съвместно с работодателя изпраща необходимите формуляри за вас.


13. Какво трябва да направя, ако получа оферта?

Трябва да решите дали ще приемете работата. Ако не сте съгласни с позицията,

второ предложение може да получите само когато всички други са получили предложения. Ако работодателят не е бил в контакт с вас, моля свържете се с него

за изясняване на всички въпроси, свързани с дейността, заплати, подслон, храна, пътуване и т.н.


14. В кои райони се предлага работа?

Основно в Бавария и Баден Вюртемберг (Black Forest, езерото Констанс).

По-голямата част от работните места са в хотели и заведения за обществено хранене, вериги за бързо обслужване (например, McDonalds) и в търговски зали.

В хотелиерството и ресторантьорството може да бъдете в кухнята, да ви използват като помощен персонал и като чистачи. Затова ви е необходимо да знаете немски език. Опит в хотел и/или заведенията за обществено хранене са предимство.


15. Какви са условията на труд?

Целта на ваканционната заетост е преди всичко да спечелите пари за образованието си. Вие трябва да бъдете готови да подкрепяте вашите работодатели и да им помагате допълнително, а понякога и за тежка физическа работа. Моля да ни уведомите, ако имате здравни проблеми, така че да ги вземем предвид, ако е необходимо.

Не е необичайно да се работи извънредно и да работите в събота и неделя или празнични дни. Обикновено шестдневна работна седмица е за всички. Моля, консултирайте се с вашия работодател, ако трябва да си осигурите работно облекло.

Вашият работодател очаква да работите на равно с другите работници. След работа във времето на вашия престой имате възможност да разглеждате забележителностите. Често се случва да работите заедно със студенти от други страни, което може да бъде полезно и забавно за вас и да ви даде международен опит.

Ако имате проблеми в работата, моля винаги се консултирайте с работодателя и

говорете с него! Могат да възникнат недоразуменията. Ако проблемът с работодателя не може да бъде решен, моля свържете се с нас (ZAV), преди да прекратите трудовото правоотношение. Ще се радваме да ви помогнем в посредничеството в рамките на нашите възможности в изчистването на проблемите с работодателите.



Съвет: При сегашното немско трудово законодателство, договори могат да се сключват устно. Въпреки това, ви препоръчваме при пристигането да подпишете договор с работодателя. Трябва да се отбележат всички съществени точки, например: (средно) работно време, заплати, период на заетост. Ако не се осигури договорената работна производителност, договора може да бъде прекратен.

Обща информация за трудови въпроси (работно време, заплати и т.н.) могат да бъдат получени от гражданите на телефона от Федералното министерство на труда и социалните въпроси на телефонния номер 030221911004.


16. Как стоят нещата е с квартирата и храна?

Много работодатели предлагат настаняване и / или храна и приспадат разходите от заплатите. Понякога вие споделяте с други студенти една стая или апартамент.

Ако работодателят не разполага с настаняване за вас, той ще ви помогне да си намерят жилище.
17. Как се извършва плащането?

Заплатите и всички други условия на труд съответстват на тарифата и стандартите на местните разпоредби в Германия. Чуждестранните студенти не могат да получават по-малко, отколкото немските за същите дейности. Работната заплата обикновено се изплаща в края на месеца или на следващия месец, така че трябва да разполагате със средства за дневни разходи (стая и храна) в първите седмици. .

В допълнение, трябва да имате сметка във вашата страна за прехвърляне на последната ви заплата. Моля, дайте на вашия работодател информация за точна ви сметка.

Договорът обикновено включва брутната заплата. Това не означава непременно да отговаря на действително платената работна заплата (нетно заплащане).


18. За какво трябва да помисля преди моето пътуване до Германия?

Не забравяйте да си вземете документ за здравно осигуряване от вашата страна (европейска здравна книжка). Така в случай на заболяване направените медицински разходи се покриват.

19. Как и къде мога да кандидатствам за виза?

Българските студенти не се нуждаят от виза.


20. Къде трябва да декларирам пристигането си в Германия?

Информирайте се относно евентуалната необходимост да уведомите местната служба за регистрация. В много случаи работодателят плаща за регистрация на компетентните органи, но затова ще са му необходими вашите документи за самоличност.


21. Какво ще ми струва?

Пътни разходи. Пари за наема на жилището, които се заплащат при пристигането. В някои случаи (например селско стопанство, хотелиерство) работодателят ще ви осигури жилище или ще ви помогне в намирането на такова. За определени работни позиции (например в заведенията за хранене и обработка на храни) трябва преди започването на работа, да се извърши медицински преглед от компетентния орган в Германия. Цената на това също трябва да бъде заплатена от вас.


22. Какво ще кажете за социално осигуряване в Германия?

По принцип не съществува задължение за вашия работодател да ви застрахова. Следователно, преди да дойдете в Германия трябва да направите застраховка у дома.

Пенсионно осигурителните: Ако работите в Германия в продължение на повече от два месеца е необходимо да се направят вноски в Немския пенсионен фонд. Повече информация можете да получите от работодателя си или от пенсионно-осигурителните немски институции.

.

23. Застраховка злополука.



Моля попитайте работодателят си дали е необходима и къде да я направите.
24. Какво ще кажете за данъците?

Моля, консултирайте се с вашия работодател, ако трябва да плащате данъци или осъществете контакт със съответната данъчна служба.


25. За контакти:

Bundesagentur für Arbeit (BA)

Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV) Team 321

53107 Bonn

Tel.: +49 (0)228 713-1330

Fax: +49 (0)228 713-1525

E-Mail: ZAV-Bonn.Ferienbeschaeftigung@arbeitsagentur.de

Internet: www.zav.de/arbeitsmarktzulassung


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница