Мадлен I б клас стефи I б клас теди II б клас петър еленков II б клас



Дата15.08.2018
Размер2.12 Mb.
#79372
УЧЕНИЧЕСКО ТВОРЧЕСТВО



МАДЛЕН I Б КЛАС



СТЕФИ I Б КЛАС

ТЕДИ II Б КЛАС

ПЕТЪР ЕЛЕНКОВ II Б КЛАС



Живот и дело на Васил Левски – Дякона, Апостола
Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли 1837 год. в Карлово, в семейството на разорен занаятчия. Учи в родния си град, а през 1855 г. отива в Стара Загора в местното класно училище. През 1858 г. става монах под името – Дякон Игнатий.

През 1862 г. заминава за Сърбия и постъпва в Първата българска легия в Белград. При боевете на легията с местния турски гарнизон проявява голяма храброст и ловкост, заради което получава прозвището Левски.

През пролетта на 1863 г. се прехвърля в Румъния. В Белград участва и във Втората българска легия 1867-1868 г. След разпускането на легията прави опит да мине с чета в България и да вдигне въстание в Средна Стара планина, но за жалост е арестуван от сръбските власти и хвърлен в затвора в Зайчар.

Той достига до идеята за пренасяне на центъра на подготовката на национална революция вътре в страната и да се престъпи към изграждане на революционни комитети в българските земи, които да се превърнат в главните революционни огнища.

В края на 1868 г. и през 1869 г. той предприема две обиколки из България. Започва да основава революционни комитети. По този начин организира народа за бъдещо въстание. Подкрепян е от българското общество в Букурещ и от либералната група ,,Млада България”. С проявена хитрост и ловкост много пъти се измъква от преследването на турската потеря. Въпреки явната опасност за живота му, той се отправя към Ловеч, за да прибере и запази архивите на организацията, а след това да се прехвърли в Румъния. На 27 декември 1872 г. е заловен, чрез предателството на поп Кръстьо, в Къкринското ханче. Отведен е за разследване в Търново. Изправен е пред специален съд в София. Той поема цялата отговорност за дейността на вътрешната революционна организация. По такъв начин не позволява задържането на други нейни дейци. Осъден е на смърт чрез обесване, което се осъществява на 18 февруари 1873 год.

Делото на този велик българин ще остане завинаги в паметта на народа и в сърцата ни. Поклон, Апостоле!



Антоанета Чолакова – ІІІа клас
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница