Магистратура “Опазване и управление на биологичното разнообразие”



Дата11.04.2018
Размер21.28 Kb.
#66858
Магистратура
Опазване и управление на биологичното разнообразие”

(Консервационен мениджмънт)
А Н О Т А Ц И Я
Многогодишното интензивно ползване на земята от човека, погрешното управление на природните ресурси, както и настъпилите неотдавна икономически промени у нас представляват големи предизвикателства пред природозащитната дейност. България се нуждае от енергични действия по опазване на своята природа за да не изгуби в близките години част от биологичното си разнообразие.

Нашата страна е между страните с най-голямо биологично разнообразие в Европа, което за съжаление е изправено пред множество заплахи:



  • Антропогенни заплахи. Пряката загуба и деградация на земни и водни местообитания е значима заплаха за биологичното разнообразие.

  • Замърсяванията на въздуха, почвата и водата, непрекъснато се разширяват през последните години. В българският ландшафт се откриват всички форми на точково и не точково замърсяване – битово, селскостопанско, промишлено и други, които застрашават в различна степен биологичното разнообразие.

  • Увеличеното използване на някои растителни и биологични ресурси засяга много екосистеми и местообитания. Тук спадат прекомерното събиране и износ на гъби, билки, охлюви, земноводни, влечуги; прекомерния улов на някои търговски видове риба; бракониерството и интензивната борба за ограничаване на числеността на някои хищници (вълк, корморан и др.).

  • Инвазията на екзотични видове риба, дивеч, дървесни видове за стопански цели също оказва разрушително въздействие върху местните екосистеми.

  • Промените във владението на земята е важна потенциална заплаха за биологичното разнообразие с възвръщането на собствеността върху земята на гражданите при реституцията на земята.

  • Липсата на познания и неефективната екологична политика са потенциална заплаха за биологичното разнообразие. Някои от съществуващите пропуски и слабости са следните:

  • липсва достатъчно информация за видовото богатство, разпределението, разпространението и популационната динамика на много видове от различните таксономични групи;

  • недостатъчна е информацията за биологичното разнообразие в много географски райони на страната;

  • Няма достатъчно информация за въздействието на различните антропогенни заплахи за методите за тяхното смекчаване, както и за процедурите и начините за възстановяване;

  • Налице е неадекватно разбиране от страна на обществеността за значението на биоразнобразието и заплахите за него.

  • Не се прилага ефективно природозащитното законодателство и не се спазват екологичните и административно-правните мерки и разпоредби;

  • Неефективно се стопанисват и управляват защитените територии;

  • Липсва ефективен контрол върху добива и ползването на биологичните ресурси;

Изброените и много други екологични проблеми могат да се разрешат само с активното участие на добре подготвени и мотивирани специалисти по екология. За професионалното изграждане на такива специалисти е предназначена предлаганата магистратура “Опазване и управление на биологичното разнообразие”.
Каталог: cntnr -> magistri 2011-12
cntnr -> Програма за дисциплината: чужд език включена като задължителна в учебния план
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на Доц д-р нели андреева бенчева
cntnr -> Решение за откриване на процедура за възлагане на обществена поръчка
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на доц. Иван манолов
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на доц д-р Виолина ангелова Ризова
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на проф д-р Вили харизанова
cntnr -> С п и с ъ к на научните трудове на доц д-р Атанаска Радева Стоева
magistri 2011-12 -> Ветеринарна медицина Професионално направление Растителна защита
magistri 2011-12 -> Магистърски курс “пчеларство”
magistri 2011-12 -> Магистърски курс: “Растителни биотехнологии” Форма на обучение: Редовно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница