Май 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата14.03.2018
Размер460.42 Kb.
#62823
  1   2   3
23 - 24 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



23-годишен взе печата на лекарка
в частна болница в Търговище и си оформи медицински документи след отказа й тя да го направи, без да е виждала хората. Веднага след това избягал.

Докторката съобщила в полицията и мъжът бил задържан. Отборът е спрян от участие заради представянето на фалшиви документи за здравното състояние. (24 часа)




396 000 лв. за изработка на здравни карти
Нов договор за 396 000 лв. ще сключи Националната здравноосигурителна каса за изработката на европейски здравни карти, стана ясно от обявена преди няколко дни обществена поръчка.

Преди седмица читатели се оплакаха, че издаването им е спряло и в момента може да се получат само удостоверения от регионалните здравни каси за престой в рамките на месец. Те обаче не вършели работа като картата, тъй като в чуждите болници рядко ги признавали.

Тогава от здравната каса обясниха, че вече са обявили нова процедура за изпълнител, но не се ангажираха със срокове. От приемането ни в ЕС досега документите се издаваха от консорциум "КИМ 2000 - Демакс". От информацията в регистъра на поръчките става ясно, че последният договор с него е бил за 24 месеца и е приключил на 10 януари тази година. По него са изплатени 755 827 лв.

От консорциума обясниха, че са получили писмо от касата да издават европейски карти само ако човекът ще бъде в ЕС над 2 месеца.

Според обявения нов конкурс договорът за изработка и доставка на документите ще е за 12 месеца и количеството им ще е според подадените молби. Срокът за оферти изтича точно след месец, а отварянето им ще е на 24 юни.

Кандидатите трябва да предложат механизъм за всекидневен контрол чрез електронен регистър, в който да фигурират заявените, изработените и получените карти.

Документът е необходим на всеки българин, който пътува в чужбина. С него здравно осигурените могат да ползват безплатна медицинска помощ при спешни и неотложни състояния в държавите от ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.


МВФ ни хвали за пакта за стабилност
Предлаганият от българските власти пакт за финансова стабилност ще изпрати силен сигнал за ангажираността на България да провежда благоразумна фискална политика. Това се казва в заключенията на редовната мисия на МВФ, която приключи в петък.

От фонда допълват, че правителството е на път да се вмести в планирания бюджетен дефицит за 2011 г. , но трябва да продължат усилията в борбата с укриването на данъци. Подобряването на ефективността на публичните разходи можело да позволи пренасочване на средства към усилващата растежа сфера на образованието и за капиталови инвестиции. Важни били и усилията за подобряване на ефективността на разходите в здравеопазването.

Според МВФ износът се очаквал да тласне ръста на БВП до 3% през 2011 г. Заради по-високите цени на храните и горивата инфлацията щяла да стигне до 4% тази година, а през 2012-а да падне до 3 на сто.

Структурните реформи, записани в Националната програма, щели да бъдат ключов фактор за повишаване на потенциалния растеж, като вече е налице добро начало по отношение на изпълнението. Осезаем напредък сме имали при усвояването на еврофондовете.

От МВФ отново подчертават доброто състояние на банките ни, чиято капиталова адекватност от 17,7% надвишавала два пъти изисквания в ЕС минимум.


Майка издъхна като дъщеря си преди 20 г. - разкарвана от доктор на доктор
Хасан Мехмедов смята да съди болницата в Разград за смъртта на съпругата си, оттам твърдят, че не е подал жалба
"Имах най-стабилното семейство, сред най-достойните в селото. С жена ми сме живели 41 години в пълен сговор. Как веднъж тя не ми каза дума накриво, не ми се скара, неми отвърна, когато й направя бележка. Не разрешаваше да се карам на децата, винаги ми казваше: "Спокойно, аз ще се оправя с това", разказва през сълзи Хасан Мехмедов от с. Ясеновец.

Както "24часа" писа,жена му - 57-годишната Фетие, издъхна в линейката между две варненски болници от сърдечна недостатъчност. Преди това в разстояние на месец е прехвърляна между три отделения на разградската болница.

Фетие повтаря съдбата на 13-годишното си момиченце

Преди 20 г. то умира при усложнения от спукан апендикс, след като селският лекар и шефът на ортопедията си я прехвърлят няколко дни. Двамата медици бяха осъдени през 1995 г. за лекарска немарливост.

"Жена ми нито веднъж не ми е сложила за закуска нещо от предната вечер. Винаги е ставала рано, замесвала е тесто, правила е мекици или баница. А сега докторите я убиха. Не мога да повярвам, че толкова лесно може да се похарчи човешки живот", продължава разказа си Хасан Мехмедов. Той смята да съди разградската болница за смъртта на съпругата си.

"При мен няма жалба или сигнал от близките на Фетие. Но ще направим проверка, за да установим къде е истината", каза изпълнителният директор на МБАЛ "Св. Иван Рилски" в Разград д-р Иван Петров.

"Преди месец една вечер жена ми се оплака, че има бодежи под ребрата. Заведох я в "Бърза помощ" в Разград - разказва Хасан Мехмедов. - Върнаха ни оттам и ни казаха на другия ден да отидем с направление от личния лекар. Чак тогава я приеха я в кардиологичното отделение. Лежа 5 дни и я изписаха. Казаха ми, че е здрава.

Обаче тя си излезе със същите болки. Не можеше да си поеме въздух

и след 2-3 крачки се уморяваше. Пак се върнахме в болницата след няколко дни и молих отново позната лекарка от белодробното отделение да я приеме. Д-р Асенова й направи изследвания и каза, че причината не е в белия дроб.

Тя я изписа след няколко дни, но болките не намаляха. Състоянието на Фетие продължи да се влошава. Ходих пак да се моля да я прегледат.

Приеха я във Второ вътрешно отделение. Обясниха ми, че болестта й е на нервна почва и не минава за по-малко от месец. На 18 април ни пратиха при психиатър

Шефът на психиатричното отделение й изписа два вида лекарства.

Фетие отново остана в кардиологичното отделение за седмица. В петък, на 22 април сутринта, като отидох при нея, видях, че е много зле. Почнах да се моля на лекарите да направят консулт. Лично ходих да събера трима доктори, а синът ми доведе четвърти. Накрая ги помолих да ми дадат направление за София или Варна.

Дадоха ми само епикриза. Платих за линейка последните си 200 лева и тръгнахме за Варна."

Според д-р Георги Кулишев обаче, който е участвал в консулта, фаталното в случая се е оказало това, че близките на Фетие са искали да я преместят в друга болница (Виж карето.)

"По пътя жена ми беше много зле - продължава разказа си Хасан. - Каза ми: "Да спрем, защото не мога да дишам." Слагаха й кислородна маска.

В болницата " Света Марина" във Варна реагираха веднага, направиха й изследвания. Обаче нямаха свободни места и ни насочиха към "Света Ана".

По пътя Фетие издъхна

Загубих най-близкия си човек. Какво мога да направя? Плащал съм навсякъде, но без полза."

Хасан Мехмедов загуби и дъщеря си преди 20 г. при сходни обстоятелства. На 22 август 1990 г. 13-годишната тогава Нуртен получава болки в корема. Майка й я завела при доктора в село Ясеновец Исмаил Ис-маил. Той строи къща, наглежда майстори, но ги приема в стаичка на строежа.

Д-р Исмаил бие инжекция с обезболяващи на детето, изписва му спазмал-гон и го праща да си ходи. Казва на майката, че е бъбречна криза.

След три дни Нуртен е прежълтяла, със силни болки и подут корем. Заедно с майка си стигат до болницата в Разград. Вечерта в хирургичното отделение е дежурен тогавашният шеф на ортопедията д-р Боян Чакалов.

Той обаче е пиян и не ги приема, става ясно по-късно на делото срещу него. Детето вие от болкии лежи на пейка в коридора. Дежурна сестра им казва да се върнат на другия ден за изследвания.

13-годишната Нуртен умира на 1 септември 1990 г. от масивен перитонит след остър апендицит. Срязана е на операционната маса след 9 загубени от лекарите дни.

Хасан Мехмедов чака години разследване, но делото се протака. Среща се лично с тогавашния главен прокурор Иван Татарчев и делото влиза в съда.

Тогавашният републикански експерт по съдебна медицина доц. Николай Ненков, председател на 7-членна експертна комисия, заявява пред съда, че детето е щяло да оживее, ако поне беше прегледано

Двамата лекари - Боян Чакалов и Исмаил Исмаил, бяха осъдени от Разградския окръжен съд за независимо съпричинителство на смъртта на Нуртен. Условните присъди от година и половина им дадоха възможност след това да продължат да практикуват професиите си.

"Когато ми се обадиха, че дъщеря ми е болна, бях на работа във Видин. Тръгнах веднага да се прибирам с влак. Струваше ми се, че никога няма да стигна, толкова дълъг ми се видя пътят. Във влака съм задрямал.

Тогава сънувах, че дъщеря ми е в ковчег. В същото време хора идват у дома и я искат за снаха. Аз казах: "На никого няма да я дам." Така и стана, не я дадох на никого, а на черната земя. А сега при нея отиде и майка й", плаче Хасан Мехмедов.

ВИОЛЕТА МИНЧЕВА


Д-р Георги Кулишев: Близките отказаха скенер
"Няма нарушения от страна на лекарите в разградската болница. Близките на тази жена решиха по собствено желание да я закарат във Варна. Предоставихме им всички възможности, но те настояваха да ги прегледа професор."

Това каза вчера д-р Георги Кулишев, член на борда на директорите на МБАЛ "Свети Иван Рилски" и началник на интензивното отделение. Той е участвал в консулта за определяне на диагнозата на Фетие.

"Предложих им да направим изследване със скенер, защото на рентгеновата снимка се виждаше формация в белия дроб. Имаше област с повишено съсирване на кръвта и една от версиите беше, че може да е тумор. Близките отказаха скенер, не знам от какви подбуди.

Д-р Стефан Димов, който прие жената в кардиологичното отделение,е написал, че има съмнения за емболия. В подобни случаи смъртността е 80 процента.

Но в случая решаващото беше, че близките не оставиха жената за продължаване на лечението. Подписаха декларация, че нямат претенции към болницата и напускат по собствено желание", каза още д-р Кулишев.


Компютърът на здравната каса греши
144 направления се водят на медицински център , а той е издал само 13 за година. „Глобяват „ го с 1305 лв., съдът отмени санцията
Компютърът на здравната каса греши - не отчита точно от кое здравно заведение са издадени направленията за изследвания или за специалист. А той засича дали медицинските центрове спазват лимитите, предвидени в договорите им с касата.

Това стана ясно по дело, заведено от софийския медицински център "Св. Стефан" срещу шефа на Столичната здравноосигурителна каса (СЗОК). На 16 юни м.г. той нарежда проверка на заведението, което е сключило през март 2009 г. договор за оказване на специализирана извънболнична медицинска помощ с касата.

Според проверката през цялата 2009 г. медицинският център е издал 144 направления, въпреки че са му разрешени 49.

Съставен му е протокол за неоснователно получени пари. От "Св. Стефан" възразяват - дали сме само 13 талона, искаме информация за отчетените в повече 131.

Вместо информация на 2 юли м.г. центърът получава писмена покана от директора на СЗОК да възстанови 1305 лв. - платени за медицински дейности, назначени от "Св. Стефан" над разрешените лимити. В нея пише също, че ако сумата не бъде внесена доброволно, ще бъде удържана при следващото плащане.

Центърът атакува поканата в административния съд в София. Тъй като спорът е колко направления е издал през 2009 г., съдия Татяна Жилова, на която е разпределен казусът, назначава счетоводна експертиза.

Експертът установява това, което твърдят от "Св. Стефан" - по документи на хартиен носител са пуснали само 13 талона, но в електронния отчет фигурират 144. "Драстичното разминаване се получава при обработката на информацията от софтуера на здравата каса" според експертизата, която съдът приема като обективна и компетентна.

Всеки лекар, който работи с НЗОК, има уникален идентификационен номер (УИН), а всяко лечебно заведение - собствен регистрационен номер. Един доктор може да работи в повече от едно заведение и да издава направления от всяко от тях. Лимитите се определят на лечебно заведение, а не за лекар.

Но компютърът на касата отчита направленията само по личния номер на лекаря. Когаго той работи в два центъра, софтуерът отнася всички издадени от него талони към лечебното заведение с по-малък номер. Това е причината за 131 направления, отчетени в повече на "Св. Стефан". Не се прави насрещно засичане и в електронните отчети се получават грешки, които надминават допустимата средностатистическа грешка, посочва експертът.

Юрисконсултът на СЗОК оспорва заключението му, защото не бил взел предвид направленията, издадени от конкретен лекар от "Св. Стефан". Да, докторът работи в центъра, но не е издавал талони оттам, а от друго лечебно заведение, обяснява експертът допълнително.

След като съдът задължава СЗОК да донесе на хартиен носител направленията, пуснати от въпросния лекар, в зала юрисконсултът признава, че талоните са издадени от друго лечебно заведение, но софтуерът на касата ги отчел погрешно като пуснати от "Св. Стефан".

И тъй като се доказа, че медицинският център не е превишил определените му лимити, съдът отмени като незаконна поканата за възстановяване на 1305 лв.

В решението от 7 страници, с което "24 часа" разполага, съдия Жилова подробно се аргументира и защо механизмът, по който здравната каса си възстановява сумите за прегледи и изследвания, назначени над разрешените, е неправилен.

Когато се установи, че направленията превишават разрешените, се изчислява колко е платила касата за издадените над лимита. Съставя се протокол, според който лечебното заведение е получило тази сума без причина и е забогатяло неоснователно. Затова то трябва да ги върне на касата, пращат му покана.

Съдия Жилова е категорична, че правилата за неоснователното обогатяване, които са основни не само в нашето право, действат у нас от 60 г. и никога не са били променяни, изобщо не могат да се прилагат в тези случаи.

144 направления се водят на медицински център, а той е издал само 13 за година. “Глобяват” го с 1305 лв., съдът отмени санкцията.

По закон неоснователно обогатяване има, когато касата е дала определена сума на здравно заведение, то е получило средствата, но без основание - т.е. не е извършило прегледите или изследванията, заради които са му преведени парите. Тогава заведението се е обогатило неоснователно и трябва да върне сумата.

При превишените лимити за направления нещата не са такива. Лекар изпраща пациент на преглед при специалист или за изследвания с направление. Специалистът преглежда болния, лабораторията му прави изследванията. След това те, които по закон се водят изпълнители на медицинска помощ и дейности, се отчитат с направлението пред здравната каса и тя им плаща извършените от тях услуги.

Накрая касата решава да си върне парите. Не може да ги поиска от специалиста или лабораторията, защото те са си свършили работата.

Затова ги иска от този, който е издал направлението - като го санкционира за неоснователно получени суми, въпреки че той нищо не е получил. Механизъм, който според юристи не почива на никаква правна логика и на никакво чувство за справедливост.

Съдия Жилова не забравя, че има лимити за направленията - те са въведени не със закон, а с индивидуалните договори, които лекари и болнични заведения сключват с НЗОК. В тях изрично е записано, че лекарят или заведението са длъжни да възстановят на касата парите, които тя е платила за прегледи и изследвания, назначени над разрешените.

Това е клауза в договор и когато една от страните по нея я наруши, й се търси отговорност по общия исков процес, т.е. със завеждане на гражданско дело, което ще продължи с години. А не по Закона за здравното осигуряване, т.е. по административен, началнически ред - възстанови неоснователно получени пари, ако не го направиш, ще ти ги удържим при следващото плащане. Механизмите на държавната принуда не са приложими, пише съдия Жилова.

Същото мнение - че при превишаване на лимитите касата може да си възстанови парите чрез гражданско дело, отстоява и неин колега, решил сходно дело. Друг столичен медицински център оспорва покана на шефа на СЗОК да възстанови 5182, 50 неоснователно получени лв. за издадени през 2009 г. направления над лимита.

Съдия Боряна Петкова е още по-категорична - тя не отменя поканата като незаконна, а я заличава напълно като нищожна, т.е. изобщо несъществуваща. И двете решения не са окончателни, последна ще е думата на Върховния административен съд.




ИЗ МОТИВИТЕ НА СЪДА:

Лимитите за талони не могат да ограничават медицинската помощ
Всеки лекар лично отговаря за поставената диагноза и за назначеното лечение. Затова е недопустимо някой да преценява обхвата на извършените от него диагностични и лечебни дейности, т.е. правилността и адекватността на медицинската помощ.

Това е записано и в Закона за здравното осигуряване. Според него лекарите контрольори проверяват вида и обема на оказаната медицинска помощ - количеството медицински дейности, услуги и стоки, до които осигурените лица имат достъп, вида и количествата на предписаните лекарства, както и съответствието между оказаната помощ и заплатените суми. Но те не могат да проверяват обхвата на медицинската помощ - лечението в рамките на едно конкретно заболяване.

Регулативните стандарти, по-известни като лимити, са въведени със Закона за бюджета на НЗОК. Те са с прогнозен харакер и отговарят на целта на бюджетния закон - да се обезпечи едногодишния финансов план на касата.

Но приетите с бюджетния закон лимити не могат да ограничават медицинската помощ нито по нейния обхват, нито по брой на лицата, на които е оказана, нито по време - за месец или тримесечие.

Използването на лимитите като основание за санкция е опит да се администрира медицинската помощ и лекарската дейност. А това противоречи на закона, в който ясно пише, че задължителното здравно осигуряване гарантира свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с районна здравноосигурителна каса.


Юристи: Докторите да лекуват по фейсконтрол ли!?
Заради лимитите за направления докторите са в абсурдната ситуация да поставят диагнози и да лекуват пациенти ей така, само по фейсконтрол, коментират юристи.
Когато сключи договор с НЗОК, тя му определя даден брой направления за тримесечие. Ако дойдат повече болни, на които не може да постави диагноза без изследвания или се нуждаят от доктор специалист, лекарят не може ги отпрати, защото е изчерпал лимита си от направления.

Ако откаже лечение, ще го санкционират, че не е оказал необходимата медицинска помощ в пълния й обем. Освен това, ако постави погрешна диагноза и назначи неправилно лечение и положението на пациента се влоши, носи наказателна отговорност. Би било най-малкото нелепо доктор да оправдава грешката си с думите: "Не лекувах пациента си както трябва, за да не наруша договора си със здравната каса."

Но ако си свърши работата съвестно и заради това надвиши лимитите за направления, касата го "глобява" - кани го да върне парите за превишените прегледи и изследвания, защото ги бил получил неоснователно. Обикновено сумата се приспада от следващото плащане.

Доста лекари и болнични заведения атакуват в съда "глобите". Как да се претеглят две неща, които са несравними и несъпоставими - правото на живот, което е основно човешко право, и договор със здравната каса, коментираха още юристи. (24часа)




Модата на природното раждане роди професия дула
След модата масово да се ражда оперативно нова мания обзема бременните. Всичко да е напълно естествено. За една от 100 бъдещи майки стремежът е доведен до крайността да искат детето им да поеме първата глътка въздух между стените на дома им. Умерените постъпват в болница, но отказват секцио, упойки, стимулиращи родовата дейност медикаменти, вакуум. Някои настояват в залата да влезе и тяхната дула. Непознатата за повечето хора дума е етикетът на нова за България професия. Названието идва от гръцки - буквално робиня, но се употребява и преносно и за слугиня или болногледачка. В някои държави заради негативни асациации се опитва замяна с други названия, но у нас навлиза през САЩ с тази дума. Ролята на дулата е микс от помощник, масажист и психотерапевт.

Нищо ново, във всички култури има традиция близка жена с опит да подкрепя раждащата. У нас бабата изпълнява и ролята на акушерка. С навлизането на общественото здравеопазване дейността се иззема от медицинския екип. Но за хиляди българки вместо щастливо преживяване раждането е най-малкото лош спомен, твърдят граждански сдружения. Свидетелствата им и разказите на поживели в чужбина са в основата на стремежа към природно раждане със "свой човек" в екипа. В София и Варна болници допускат в залата дулите на пациентките си, някои дори осигуряват такива жени срещу заплащане. Най-често уговорките са индивидуални, но само за помощ при раждането тарифата е около 250 лв. Условието на акуширащия екип е помощницата да не се меси в техните неща.

Много лекарите не са чували за такава професия и смятат за глезотии очакваното от жените внимание.

“Дулата не е “баба”, не конкурира лекарите, тя е човек, който насърчава и подкрепя. Помага на раждащата жена да участва пълноценно и естествено в най-щастливия момент в живота й, казва Елена Кръстева, председател на сдружение "Естествено".

Организацията е внесла в МЗ предложения за осъвременяване на документите, които се подписват при постъпване в АГ, и правото на избор къде и как да протече раждането.

От няколко години се борим срещу практиката така нареченото информирано съгласие да се тиква в ръцете на постъпващата да ражда в последния момент - обяснява Кръстева. - Жената е притеснена, уплашена, разкъсвана от болка и подписва, дори без да гледа.

Редно е предварително да е запозната с документа, да са разяснени всички рискове и алтернативи за процедурите, за да реши кои приема. Елена е психолог, майка на две момчета, ползвала е услуга на дула и е завършила такъв курс. Предстои й да вземе сертификат. Първото раждане, на което ще присъства, вече в ролята си на подкрепяща, се очаква през юни.

Председателката на сдружението е модерна жена с възможности за професионална кариера, но това не й пречи да работи за каузата “българката да има възможност да се наслади на бременността си, на раждането и бебето”. Едновременно с това се грижи вкъщи за 9-месечния Тео - спокойно и дружелюбно бебе, сякаш реклама на идеята за естественото раждане. Щастливо и отзивчиво дете е и 3-годишният му батко. Такива са всички, родени природно и обградени с цялото внимание и любов на родителите си, твърдят застъпничките на новата мода. Смятат, че има потенциал дула скоро да се превърне в истинска, регламентирана професия.

Първия организиран курс завършват 30 българки. Инструктор на DONA International - най-голямата и стара световна организация в тази област, им е предал методи за немедикаментозно обезболяване, основни психологически умения, релаксиращи и отпускащи техники. Както и всички знания за бременността, раждането и майчинството. Идеята е те от своя страна да могат да консултират бъдещите родители. Сертификатът от DONA International е стандарт за качество в тази област, твърди Кръстева.

Професията дула има 20-годишна история в Европа и Америка. Приета е в родилни домове в над 20 развити държави. Най-топло - в Холандия, Белгия, Австрия, Дания, Швеция, Франция, Великобритания, Швейцария, Испания.

У нас официално нито една АГ болница не се обявява срещу новото явление. И сега допускаме придружители - съпрузи, майки, сестри, защо да се противопоставяме за друго лице, което е опора на родилката, казват лекари. С уговорка да не бъдат цитирани обаче някои негодуват - "Докъде я докарахме - жени без медицински ценз ще ми диктуват как да мине раждането!" Като цяло тонът е по-критичен в държавни болници. Дулата е още един чифт ръце, на който можете да разчитате по всяко време, а определено има нужда от такъв по време на раждането - пише частна клиника на сайта си.

Услугата е нова за България и е възможно някои лекари да не знаят за тази възможност или да са резервирани, затова е добре дулата да се срещне с вашия лекар преди раждането, съветва Кръстева. Според нея резултатите са най-добри, когато предварително се обсъдят ролите на всички участници, за да е в максимално спокойна среда раждането. Подчертава, че и у нас жените имат право, независимо от това дали избират домашното, или болничното раждане, да получават медицинско обслужване по европейски и световни стандарти.




Д-р Димитър Ленков, акушер-гинеколог, главен секретар на лекарския съюз:



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница