Макет за изследване на операционен усилвател



Дата10.05.2017
Размер82.4 Kb.
#21057
ГОДИШНИК на Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”, Том 59, Св.IІІ, Механизация, електрификация и автоматизация на мините, 2016

ANNUAL of the University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, Vol. 59, Part ІІІ, Mechanization, electrification and automation in mines, 2016



макет за изследване на операционен усилвател
Мила Илиева-Обретенова
Минно-Геоложки Университет "Св. Иван Рилски", 1700 София, milailieva@abv.bg
Резюме. В статията се представя макет за изследване на операционен усилвател. Описана е методика за изработването на макет. Резултатите са представени чрез данни и графики. Модерните електроизмервателни уреди позволяват запаметяване на данните в различни формати и обработка с подходящи редактори. Изброени са предимствата на макета. Бъдещата работа може да включва симулация на операционен усилвател в среда MultiSim и сравняване на резултатите от двете измервания.
TEST MODEL FOR OPERATION AMPLIFIER RESEARCH

Mila Ilieva-Obretenova

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, 1700 Sofia, milailieva@abv.bg
ABSTRACT. The paper represents test model for research of operation amplifier. Methods for test model elaboration are described. Results are given by data and charts. The modern measurement instruments allow data retaining in different formats and processing with appropriate editors. Advantages of test model are listed. The future work includes simulation of operation amplifier in MultiSim environment and comparison the results of both measurements.


Въведение
Учебните дисциплини „Електроника“ и „Електронни устройства в изчислителната техника“ представляват важен етап от обучението на специалности Електро­енергетика и електрообзавеждане (ЕЕЕО), Автоматика, информационна и управляваща техника (АИУТ) и Компютърни технологии в инженерната дейност (КТИД). Макетите, с които се работи в момента, са морално и физически остарели и затова е необходимо тяхното обновяване. Макетите за изследване на операционен усилвател са в най-лошо състояние и затова се започва от тях. С цел ускоряване на реализацията два макета се обединяват в един.
Методология
Методологията за изработване на макет за изследване на операционен усилвател съдържа следните стъпки:

  1. Подготовка на функционални схеми със стойности на елементите:

    1. инвертиращ усилвател – принципната му схема е показана на фигура 1;



Фиг. 1. Принципна схема на инвертиращ усилвател

    1. неинвертиращ усилвател – принципната му схема е показана на фигура 2;.



Фиг. 2. Принципна схема на неинвертиращ усилвател


    1. нискочестотен филтър – принципната му схема е показана на фигура 3;



Фиг. 3. Принципна схема на нискочестотен филтър



    1. Високочестотен филтър - на фигура 4 е показана принципна му схема;



Фиг. 4. Принципна схема на високочестотен филтър


    1. Лентов филтър - на фигура 5 е показана принципна му схема.



Фиг. 5. Принципна схема на лентов филтър


  1. Методика на измерванията:

    1. Кратка теоретична част;

    2. Задачи за изпълнение;

    3. Схема на опитната постановка;

    4. Описание на използваните апарати;

    5. Таблици с входни и изходни данни; входните данни се задават с мерна единица и стойност, изходните данни – само с мерна единица.

    6. Графики на изходните данни като функция на входните;

  2. Изработване на печатна платка, обединяваща функционалните схеми с джъмпери;

  3. Запояване на елементите, изработване на отвори и поставяне на букси;

  4. Монтиране на платката върху поставка;

  5. Тестване на макета.



Резултати


  1. Макет

Макетът за изследване на операционен усилвател се изработва по описаната методика. На фигура 6 е показан проект на макет за изследване на операционен усилвател. В горната част е представена обобщена схема на петте функционални схеми с девет джъмпера. В долната част е показана печатната платка с елементи и пътечки.



Фиг. 6. Проект на макет за изследване на операционен усилвател

На фигура 7 са показани монтажен чертеж на схема за изследване на инвертиращ усилвател (джъмпери J1, J2, J5, J8) и монтажен чертеж на схема за изследване на неинвертиращ усилвател (джъмпери J3, J4, J8).


Аналогично изглеждат и другите монтажни чертежи: за изследване на нискочестотен филтър (джъмпери J1, J2, J5, J7 и външно регулируемо съпротивление R2), за изследване на високочестотен филтър (джъмпер J5 и външни регулируеми съпротивления R1 и R2) и за изследване на лентов филтър (джъмпери J1, J2, J6, J9 и външно регулируемо съпротивление R2). На фигура 8 е показан готовият макет за изследване на операционен усилвател.



Фиг. 7. Монтажен чертеж на схема за изследване на инвертиращ усилвател и монтажен чертеж на схема за изследване на неинвертиращ усилвател

Фиг. 8. Готов макет за изследване на операционен усилвател


  1. Изследване на операционен усилвател

Изследването на операционния усилвател се извършва с модерни уреди, закупени по Наредба 9: сигнал-генератор, двуканален токоизправител, осцилоскоп и мултиметър.



2.1. Изследване на инвертиращ и неинвертиращ усилватели

Изследването на инвертиращ и на неинвертиращ усилвател се извършва с осцилоскоп. Осцилоскопът запаметява данните в два формата. Първият формат е .bmp (bitmap). Този формат представя снимка на екрана на осцилоскопа и се отваря с редактор Photos. На фигура 9 са показани осцилограми на инвертиращ и на неинвертиращ усилвател.





Фиг. 9. Осцилограми на инвертиращ и на неинвертиращ усилвател
Вторият формат е .csv (comma separated value – данни, разделени със запетая). Този формат представя точки от сигнала, снети с определена честота (sampling rate), и се отваря с Excel. На фигура 10 са показани данни за измерването и данни от двата канала на осцилоскопа във формат .csv за инвертиращ усилвател.

Фиг. 10. Данни от осцилоскопа във формат .csv
Вижда се, че в този вид Excel не може да чертае графика. Затова е необходима допълнителна обработка. Файлът се отваря с Notepad, отстраняват се данните за измерването и се записва във формат .txt, за да се използва запетаята за разделител между данните. Фигура 11 показва файл на Excel, обработен в Notepad.

-2.000000e-3,-4.00e-2,

-1.999000e-3,-4.00e-2,

-1.998000e-3,-4.00e-2,

-1.997000e-3,0.00e+0,

-1.996000e-3,0.00e+0,



Фиг. 11. Файл на Excel, обработен в Notepad
След това файлът отново се отваря с Excel, променя се изгледът на данните, за да се гарантира желаната точност, и Excel чертае графика. Фигура 12 показва файл в Notepad, обработен в Excel.



Фиг. 12. Файл в Notepad, обработен в Excel
Фигура 13 показва графика на инвертиращ усилвател, начертана с Excel с данните от фигура 12.



Фиг. 13. Графика на инвертиращ усилвател, начертана с Excel
Аналогично се обработват данните и за неинвертиращ усилвател.
2.2. Изследване на активни филтри

Изследването на активни филтри се извършва с мултиметър. Задава се желаното затихване в децибели и се отчита честотата, при която то се получава. Уредът показва и изходното напрежение в mV спрямо входното напрежение (например спрямо 100mV входно напре­жение). Мултиметърът запаметява данните само в един формат - .csv. На фигура 14 са показани данни за -3 dB на ниско-честотен филтър във формат .csv. Вижда се, че измененията са в четвъртия знак след десетичната запетая. Това означава, че стойността е стабилна във времето и може да се отчете честотата, при която се получава това затихване.





Фиг. 14. Данни за -3 dB на нискочестотен филтър във формат .csv от мултиметъра
След това в друга таблица на Excel се въвеждат ръчно всички измерени затихвания и честотите, при които са получени. На фигура 15 са показани затихвания в dB и съответните честоти в Hz за НЧФ.



Фиг. 15. Затихвания в dB и съответните честоти в Hz за НЧФ
На следващия етап Excel чертае графика с данните от фигура 15. На фигура 16 е показана амплитудно-честотна характеристика на ниско-честотен филтър.



Фиг. 16. Амплитудно-честотна характеристика на НЧФ
Аналогично се запаметяват данните за затихванията във високо-честотен и лентов филтър. Тези данни се съпоставят с отчетените честоти и Excel чертае графики на амплитудно-честотните характеристики. Фигура 17 показва затихвания в dB и съответните честоти в Hz за ВЧФ.



Фиг. 17. Затихвания в dB и съответните честоти в Hz за ВЧФ

Фигура 18 показва амплитудно-честотната характерис­тика на високо-честотен филтър.





Фиг. 18. Амплитудно-честотна характеристика на ВЧФ
Фигура 19 показва затихвания в dB и съответните чес­тоти в Hz за лентов филтър.



Фиг. 19. Затихвания в dB и съответните честоти в Hz за ЛФ
Фигура 20 показва амплитудно-честотната характерис­тика на лентов филтър.



Фиг. 20. Амплитудно-честотна характеристика на ЛФ
На фигура 21 е показана осцилограма на генератор, получена от лентовия филтър чрез регулиране на съпро-тивление R2 в отрицателната обратна връзка. Вижда се, че изходът на операционния усилвател генерира честота.



Фиг. 21. Осцилограми на лентов филтър и на генератор, получен от лентовия филтър
Заключение
В статията е представен макет за изследване на операционен усилвател. Описана е методиката за изработване на макета. Резултатите са представени чрез данни и графики. Предимствата на макета са следните:

  1. Макетът е компактен и позволява детайлизирано изследване на функциите на операционен усилвател;

  2. Джъмперите позволяват бързо, лесно и безопасно превключване на отделните схеми;

  3. Макетът е съвместим с модерните електро-измер­вателни уреди и представлява добра основа за разучаване на техните функции;

  4. Макетът и новите уреди създават предпоставки за разработване на нова методика за измерване. Напри­мер, не е необходимо да се изчислява константата на уреда, уредът автоматично показва обхвата и стой­ността.

  5. Предвижда се дългосрочно използване на макета в условията на бурно развитие на нови технологии.



Като бъдеща работа може да се разработи симулация на операционен усилвател в среда MultiSim и да се сравнят резултатите.
Литература
Илиева-Обретенова, М., 2015, Практикум по полупровод-никови елементи и основи на електрониката в минната промишленост, ТУ-София

Петков, С., Д. Костов, 1986, Основи на електрониката и електронни устройства за минната промишленост, Издателство „Техника”, София

Петков, С., Д. Костов, 1987, Ръководство по основи на електрониката и електронни устройства за минната промишленост, Издателство „Техника“, София

Райдър, Д., 1980, Основи на електрониката. Приложения, Издателство „Техника“, София


Благодарности

На лаборатория по Приложна електроника към ТУ-София за помощ в реализацията на макета.



На Николай Лаков от катедра ЕМП за филм с детайли по настройките на осцилоскопа.
Статията е препоръчана за публикуване от кат.„Електротехника“.


Каталог: sessions
sessions -> Изследване чистотата на слънчогледово масло за производство на експлозиви anfo
sessions -> Laser “Raman” spectroscopy of anglesite and cubanite from deposit “Chelopech” Dimitar Petrov
sessions -> Св иван рилски
sessions -> Modeling of
sessions -> Управление на риска от природни бедствия
sessions -> Oценка на риска от наводнениe в елховското структурно понижение в района на гр. Елхово красимира Кършева
sessions -> Гравиметрични системи използвани в република българия и оценка точността на системи igsn-71 и unigrace при точки от гравиметричните и мрежи
sessions -> Toxicological assessment of photocatalytically destroyed mixed azo dyes by chlorella vulgaris
sessions -> Field spectroscopy measurements of rocks in Earth observations


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница