Март 2013 г. 2013, 17. 30 ч., Огледална зала на Архиепископския дворец, Братислава



Дата23.07.2016
Размер54.03 Kb.
#2434
МАРТ 2013 г.
5.3.2013, 17.30 ч., Огледална зала на Архиепископския дворец, Братислава

Концерт на Хора на софийските учителки и Мандолинен оркестър „София”, посветен на Националния празник на Р. България 3 март.

В програмата: Емануил Манолов, Николай Кауфман, Никола Атанасов, Тодор Попов, Ото Николай, В.А. Моцарт, Йосиф Цанков, Петко Стайнов, Марио Мачокки, Франтишек Пиха, Сергей Рахманинов и Йохан Щраус.

Съорганизатор – Българското посолство и Столична община, Братислава.

Вход с покани.



Хор на софийските учителки и Мандолинен оркестър „София”

Прекрасен свят от музикални багри, чувства и поезия, чудесно съзаклятие от учителки, отдадени на песента. Тази музикална магия обединява през 1935 година жените с най-благородна професия в дамски хор. Негов основател е Петър Бояджиев. От 1954 г. художествен ръководител е големият български диригент Васил Арнаудов. Възходящото развитие на хора продължава Лидия Димитрова. С плодотворното участие на изтъкнатия музикант Теодор Мусев обогатяват репертоара, звуковия колорит и артистичното майсторство.

Хорът на софийските учителки е носител на орден ”Кирил и Методий” І степен, Лауреат на седемте републикански фестивала на художествената самодейност, удостоен е със златни медали и дипломи за високи художествени постижения. Присвоено му е званието „Представителен”. Хорът е първенец на Х хоров международен конкурс в гр. Гориция – Италия, където печели двете първи награди за полифонична и национална музика.

Мандолиненият оркестър „София” е създаден през 1940 година. Творческият му път е белязан с много усърдие, преданост, любов към музиката, ентусиазъм, себеотрицание и звездни мигове. Основател и диригент на оркестъра е маестро Асен Димитров, под чието ръководство оркестърът застава начело на всички сродни формации и завоюва блестящи постижения. На тържествен концерт, посветен на неговия 85-годишния юбилей, Асен Димитров предава диригентската палка на своята дъщеря Лидия Димитрова.

Мандолиненият оркестър „София” е носител е на орден ”Кирил и Методий” І степен, Лауреат и носител на златни медали от седемте републикански фестивала, Абсолютен първенец на VII международен конкурс за мандолинени оркестри в гр. Керкраде – Холандия, на международния конкурс в гр. Фалкенщайн – Германия. Носител на Голямата награда на София.

От 1999 г. двата състава се обединяват и така обогатяват репертоарния си облик под ръководството и златните ръце на диригентката Лидия Димитрова. От 2006 г. това прекрасно „обединение” е под „стряхата” на Народно читалище „Цанко Церковски 1946”.


6.3.2013, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Откриване на изложба – „Българска илюстрация от фонда на ХГ „Илия Бешков - Плевен”

Изложбата представя 70 творби на значими и обичани български графици и илюстратори от средата на 70-те и 80-те години на XX в. Колекцията включва имената на Дарина Пенкова, Иван Кожухаров, Иван Кьосев, Наум Наумов, Никола Хаджитанев, Симеон Венов, Стоимен Стоилов и Тодор Цонев, работили над оформлението на българска и преводна детска книга, историческа и възрожденска българска литература, световен епос, поезия и български фолклор. Многообразието от техники, изразни средства, композиционни решения и художествена проблематика с които сякаш илюстрацията най-много е облагодетелствана, води до обособяването й в самостоятелен жанр на изобразителното изкуство.

Изложбата ще продължи до 25.3.2013 г.



15.3.2013, 17.00 ч., Дворец „Палфи”, ул. „Замоцка” 47, Братислава

Лиляна Дуланска и нейните приятели от Музикалната школа „Й. Кресанек” в Братислава ни канят на концерт

В програмата: В.А. Моцарт, Т.А. Витали, Й. Сук.


18.3.2013, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Цикъл „На кино в БКИ” – в памет на Тодор Колев ще прожектираме филма „Господин за един ден”, главната роля в който се изпълнява от него, 1983, 87 мин.

Режисьор: Николай Волев

Сценарий: Никола Статков

Оператор: Красимир Костов

Участват: Тодор Колев, Йорданка Стефанова, Ицхак Финци, Стоян Гъдев и др.

Музика: Иван Стайков

Сюжет: България от 30-те години на миналия век. Пурко (Тодор Колев) е беден селски музикант, който непрекъснато измисля нови и нови начини да надхитря живота и да изхранва многолюдното си семейство. Преминавайки през редица смешни и тъжни приключения в борбата с немотията, един хубав ден той докосва мечтата си — превръща се в добре облечен градски господин. Дали обаче новата му самоличност ще пасне на свободната душа на музиканта? Илюзията рухва, но Пурко намира кураж отново да надуе своя кларинет.

Награди:


  • Награда за най-добър пълнометражен филм на Международния кинофестивал на хумора и сатирата Габрово, 1985,

  • Награда за мъжка роля на Тодор Колев на Международния филмов фестивал на хумора и сатирата Габрово, 1985.


20.3.2013, 11.00 ч., Прешовски университет, Прешов

Откриване на изложба с творби на Владимир Димитров – Майстора от фонда на Художествената галерия в гр. Кюстендил.

Изложбата ще продължи до 12.04.2013 г.


Владимир Димитров – Майстора (1882-1960) е едно от големите имена в българската живопис, превърнало се в символ на българското изобразително изкуство. Картините на Майстора са създадени на един дъх, те са с чисти цветове, натурата е деформирана експресивно, въздействието е постигнато чрез контраст между топли и студени багри. Майстора носи модерността на 20 век, но постига по-голяма убедителност от своите съвременници. Неговите произведения са с верен рисунък и свободно приложена широка мазка на багрите. Графичните си рисунки изгражда без предварителна подготовка с молив. Пеенето било втората му страст.

Роден е през 1882 г. През 1889 г. семейството му се преселва в Кюстендил, където Майстора завършва началното си образование и прогимназия. По-късно учи в Художественото индустриално училище (днес Национална художествена академия) при Петко Клисуров, Жеко Спиридонов, Антон Митов, Иван Мърквичка и др. Първата му изложба е открита на 21 май 1903 г. в залите на Окръжния съд в Кюстендил, когато той е едва на 21 години и работи като писар в съда. В своя начален период рисува главно портрети. По време на Балканската и Първата световна война е военен художник в състава на Рилската дивизия на българската армия и в редица картини отразява българското участие в тези войни и живота на фронта – „Ранени“, „По Беласица“, „Инвалиди“, „На фронта на р. Струма“, „В гр. Скопие, 1916“, „Завръщане от фронта“ и др. След войните се утвърждава като художник, отхвърлящ академизма в изобразителното изкуство. През 1923 г. работи и в Италия, а от 1924 до 1951 г. живее и твори в кюстендилското с. Шишковци, като същевременно открива и участва в изложби в София и други градове. През този период тематиката на творбите му е свързана предимно с хората и природата в Кюстендилския край: „Моми“, „Моми-сестри от с. Дивля, Радомирско“, „Цветница“, „Фамилия“, „Девойка от Кюстендилско“, „Жетварка“, „Мома с ябълки“, „Копачки“, „Селско момиче сред макове“ и др.

Майстора е един от най-ярките представители на Движението за родно изкуство. Неговите портрети и композиции притежават изразителни, живи цветове, идеалистичен и същевременно уникален рисунък и имат силно символно излъчване.
26.3.2013, 17.30 ч., БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Откриване на изложба на най-добрите карикатури, участвали в ХVIII международен конкурс „Златното буре 2012” на тема бира.

Изложбата ще продължи до 23.4.2013 г.
БКИ, ул. „Йесенскехо” 7, Братислава

Курсовете по български език продължават до 30 май:



  • за напреднали – в понеделник от 16.30 до 19.00 ч.,

  • за начинаещи – в сряда от18.00 до 20.30 ч.,

  • за средно напреднали – в петък от 17.00 до 19.30 ч.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница