Мартин Стефанов Мартинов



Дата21.06.2018
Размер324.5 Kb.
#75161


Мартин Стефанов Мартинов


Доцент , д-р

Лаборатория Химични и Биохимични реактори

Институт по Инженерна Химия
Българска Академия на Науките

Ул. Акад. Г. Бончев, бл 103, София, България

Тел. (+359 2) 979 32 76 ; Fax: (+359 2)872 46 38 ;
Майл:: chimreac@bas.bg




Образование

Инженер ( MSc) 1987 - Обогатяване на полезни изкопаеми, Минно-Геоложки Университет, София

Доктор ( PhD) 2010 – Инженерна Химия, Южно Бретонски университет , Лориент, Франция

Тема на дисертацията: Биоконверсия, хидродинамика и масообмен в биореактор с неподвижен влакнест слой ((Bioconversion, hydrodynamics and mass transfer in a fibrous fixed bed reactor (Bioconversion, hydrodynamiques et transfert de matiere dans un reacteur a lit fixe fibreux ))





Проекти по които се работи в момента:

1. Биосинтеза на екзополизахариди от екстремофилни микроорганизми

Анотация : Целите на проектa са разработване на биотехнологии за синтез на нови екзополизахариди с новоизолирани термофилни бактерии и психрофилни дрожди; определяне на параметрите за приложимостта на разработената лабораторна технология в полутехнически и технически мащаби чрез инженерни подходи.

Постигнато: Определени са условия за благоприятно разпределение на субстрата в реологично-комплексните среди на двата вида микроорганизми. Проведен е числен анализ на условията на разпределение на субстрата с метода на изчислителната хидродинамика. Установени са условия непоходящи за провеждане на процеса, съвпадащи с условия на неефективен кислороден обмен при по-ниските обороти. За тези условия са предложени конфигурации на разбъркване с по-висока ефективност.

Финансира се от: ФНИ – ДТК 02/46

2. Изследване на биореактор със свободна биомаса : числено моделиране на хидродинамичното поле

Анотация Проектът има за цел да изследва и оптимизира хидродинамичните условия в работната зона на аеробен биореактор с разбъркване и свободна биомаса за производство на биопродукти или за пречистване на отпадни води. С цел намаляване на необходимото време и на цената на изследователската работа в практиката се налага използването на нови, числени методи за моделиране.

Постигнато: Бе създадена изчислителна мрежа на един виртуален ферментор в различни варианти - екипиран с различни типове бъркачки създаващи различни типове поток на флуида - радиален или аксиално-радиален. Бяха извършени серия изчисления, моделиращи типичните условия на работа и бяха анализирани и сравнени отделни експертни избрани технологични параметри на работа.

Финансира се от бюджетна субсидия на БАН



3. Производство на водород от черноморските води чрез горивна клетка, използваща сулфид

Анотация Проектът има за цел да предложи метод и технология за оползотворяването на сероводорода от дълбоките черноморски води под формата на електроенергия. С нея ще бъде възможно да се получава водород чрез електролиза на водата.

Постигнато: Изпитани са различни катализатори, селективни по отношение окислението на сулфидните йони до сулфатни. Експериментите са проведени с различни типове оригинално конструирани горивни клетки с различни размери. Построена е пилотна инсталация, на която методът е изпитан в реални морски условия по време на експедиция с кораба “Академик” (ИО-БАН), съвместно с партньорите по проекта. Установено е, че по отношение на електродвижещата сила на горивната клетка е постигната ефективност (коефициент на полезно действие) до 90%.

Има издаден патент.

Финансира се от програмата era.net, подразделение на 7-ма Рамкова програма на Европейския съюз

4. Нови горивни клетки, базирани на химични и микробни процеси

Анотация: Проектът има за цел да предложи метод и технология за получаване на енергия от горивни клетки, при едновременно отстраняване на някои замърсители за околната среда. По този начин той е едновременно пряко свързан с изследването на нови, алтернативни източници на енергия и намаляване на замърсяването на околната среда.

Постигнато: Проекта е в начален етап

Финансира се от: ФНИ – Е-02/10




Webmaster: B.Ivanov Create/11.2014
Last modified: 16 March 2015




Return to Personnel list


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница