Машинно гласуване Описание на механизма на избора



Дата28.10.2018
Размер25 Kb.
#102594
Машинно гласуване – Описание на механизма на избора:

Машинното гласуване се извършва паралелно, с контролно ръчно броене, като след подаване на своя машинен глас, гласоподавателя получава разпечатан фиш потвърждаващ начина по който е гласувал. Този контролен фиш се пуска в урната за паралелно преброяване. След приключване на изборния ден резултатите от електронното преброяване се засичат с контролните резултати от паралелното ръчно преброяване.

Този метод има следните предимства пред обикновенното гласуване с бюлетини.


  1. Метода предполага по бърза процедура на гласуване и броене на резултатите.

  2. Намалява ролята на субективния фактор – изборната комисия, като тя не може да манипулира резултата.

  3. Премахва възможността за манипулиран / платен/ вот.

  4. Изключва възможността за недействителен вот.

  5. Не се печатат предварително бщлетини.

Каква следва да е процедурата на избора:

1. Активна идентификаця. Освен субективната идентификация по документи от комисията се извършва и автоматизирана такава.

1.1. Идентификация по лични документи: След сканиране на личния документ на лицето и проверка в базата данни му се издава флашка или принтиран фиш с баркод, който да му осигури достъп до изборната машина. Този метод е свързан с допълнителни разходи за четец на лични документи и последващо устройство за записване на флашка или отпечатване на баркоден фиш. Това допълнително изисква и четящо устройство на изборната машина.

Този метод позволява едно лице с няколко лични карти да упражни измамен вот, включително е възможно това да стане с копия на лични документи или подправени сканиращи кодове на документи. Това прави недостатъчна, ненадеждна и ненужна тази идентификация.

1.2. Идентификация по биомагнитно излъчване. При използване на този метод, няма да е възможно едно и също лице да упражни повече от един вот в секция. Ако група машини са свързани в мрежа, това е възможно и за по-голям периметър. Отивайки при машината за гласуване лицето си поставя дланта на датчика, Машината сравнява биополето на лицето, при условие че то не е гласувало му позволява да упражни вот и го записва в базата данни. Така не може да се идентифицира допълнително гласуващото лице, но му се отнема възможността за повторен избор с други документи.



1.3. Идентификация с уеб камера. При гласуване на лицето се извършва заснемане на лицето му. Съществува софтуер за сравняване на изображения, но и дори това сравнение да не е 100% гарантирано, снимките се запаметяват в машината и при съмнения е възможно да се извърши допълнително обследване на лице за изборни измами. Процеса е аналогичен на предишната точка.
2. Машинно гласуване. След успешно преминаване на процедурата за допълнителна идентификация лицето получава достъп за машинно гласуване. Начина на подаване на вота зависи от типа машина за гласуване и приетата система. Машината допуска регистриране на подадения вот само ако той е действителен. След упражняване на вота тя разпечатва контролен фиш с уникален бар код и информация потвърждаваща вота. По този начин избирателя може отново да провери верността на подадения от него вот, след което занася фиша при комисията и контролната урна.
3. Контролно гласуване. Отпечатания контролен фиш се прегъва на две за да не може да се чете разпечатаната в него информация и се пуска от избирателя в контролната урна.
4. Машината позволява по всяко време да се подават междинни резултати за упражнения вот, както и в момента на приключване на изборния ден, машинния резултат да се изпрати директно в ЦИК.
5. Контролно броене. В края на изборния ден комисията извършва контролно броене на контролните фишове в урната и ги сравнява с резултатите от машинния вот.
Предложения за текстове в Изборния Кодекс:


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница