Материал за подготовка на Политическа платформа „За развитието и промяната на бсп и България”



Дата27.10.2018
Размер151.6 Kb.
#101630


МАТЕРИАЛ

за подготовка на Политическа платформа „За развитието и промяната на БСП и България”

(към раздел „Ефективно функциониране на структурите на БСП”)
Причините за тежката загуба на БСП на парламентарните избори през 2009 г. са комплексни, но като важен аспект сред тях трябва да се посочат слабостите на БСП като организация и произтичащата от тях снижена способност на партията да поддържа активен живот на местните си организации, да мобилизира членове и избиратели, да предоставя по-големи възможности на членове и симпатизанти да участват във воденето на политиката, да привлича млади хора, да разширява позициите си в гражданското общество.

БСП все повече губи твърдия си електорат. В едно от последните социологически изследвания тя дори не бе цитирана (за разлика от ДПС и даже, „Атака) като партия с твърд електорат. Това се дължи и на няколко стратегически загуби на групи избиратели, които доскоро масово заставаха зад партията - военните и полицейски служители (настоящи и пенсионирани), учителите, хората от селата и малките градове.

Преди години партията имаше ясна картина за състоянието, нагласите и позициите на избирателите в рамките на всяка секция в страната, имаше своята „машина” за разпространение на политическите си послания и за стигане до избирателите. Днес тази способност до голяма степен е загубена и БСП все повече заприличва на партия, която се активизира низово за работа само около избори, но се оказва недостатъчно подготвена и за тях.

БСП е на път да изпадне в много тежка криза по отношение на подмладяването си. Факт е, че привличането на млади хора изисква политиката да бъде атрактивна, да бъде на езика и с възприятията на младия човек. Тук БСП направи сериозни стъпки към атрактивността си. Но те сами по себе си не могат да бъдат достатъчни. Младият човек иска в политиката и още неща: Да му бъде дадена кауза, а също така - да вижда лица на неговата възраст, които правят политиката. А БСП все по-малко дава на хората каузи в обществения живот. Много трудно е да се дефинира защо един човек гласува за БСП. Предполагаемите отговори са привързаност към партията, семейна обвързаност, кариерни амбиции. Но - ако трябва да сме честни - нито през 2005 г. БСП даде на обществото кауза, нито през 2009 година.

БСП губи връзката с интелигенцията, а доколкото днес я има - тя е с утвърдените творци и хора от по-възрастното поколение. БСП няма никакви позиции сред младите интелектуалци, които си проправят път в общественото съзнание.

Всички тези, а и други неспоменати неблагоприятни тенденции не са възникнали сега, но намериха ярка проява на последните избори и ако не настъпи съществена промяна, те ще продължат да действат и да носят нови неуспехи на партията.

От тази гледна точка ефективното функциониране на БСП като съвременна партия в непосредствена и в по-далечна перспектива е свързано с намиране на отговор на две основни предизвикателства:

Първо. Утвърждаване във вътрешнопартийния живот на работещи механизми и технологии за разработване и водене на успешна политика в новите реалности

Второ. Продължаване на организационната реформа - отваряне към гражданското общество, прилагане на нормите на новия устав в организационния живот на партията и укрепване на организационните структури на всички равнища

До голяма степен тези предизвикателства, на които трябва да се намери адекватен отговор, са взаимно свързани – напредъкът в едното направление ще се отрази положително и на другото и обратно.

Решаването на натрупаните проблеми и намирането на работещ отговор на двете големи предизвикателства минава през преосмисляне на главните направления в нашата дейност в обозрима перспектива и през очертаване на нови приоритети. Сред тях особена роля имат:


  • намиране на нови механизми на правене на политики и въвеждане на елементи на мрежова партия с цел промяна на отношението към гражданското участие;

  • допълване на по-традиционните форми на партийна дейност със съвременни технологии, които дават по-добри възможности за връзка между партията и гражданите;

  • развитие на хоризонталните структури чрез изграждане на гъвкави мрежи, които да обхващат колкото е възможно повече социални, професионални и други групи активни граждани, особено от младото поколение;

  • утвърждаване на съвременни начини за организиране на новите интереси и конфликтни линии в обществото при запазване на ясен идеен профил в реализиране на политиката;

  • развитие на нови канали и форми на политическа комуникация.

Към по-ефективни технологии и механизми за разработване и реализиране на политики

Необходимостта от нови отговори на двете основни предизвикателства пред БСП се откроява още по-ярко, когато си дадем сметка за технологиите и механизмите за правене на политика, които са утвърдени в нашата работа. Те затварят процеса на вземане на политически решения в един доста тесен кръг и не позволяват в достатъчна степен демократичното участие на партийните членове в процеса на изработване на конкретни политики и управленски алтернативи. Затова и нашите политически послания не са достатъчно ефективни, не звучат достоверно и не получават подкрепата на немалка част от българските граждани.



Кои са основните проблеми, свързани с усъвършенстването на механизма за правене на политики в БСП, които могат да бъдат очертани и подобрени:

  • Механизмът за формиране на конкретни идеи от страна на БСП не е достатъчно концентриран и координиран. Днес своеобразни „лаборатории” за правене на политика в БСП са, от една страна, Изпълнителното бюро, от друга - Парламентарната група, а от трета - комисиите и съветите към НС на БСП. Без да се омаловажава тяхната роля и компетентност, а напротив - в опит тези политически органи да бъдат допълнително улеснени и уплътнени откъм съответното информационно, аналитично осигуряване, е нужно да се предприемат и мерки за тяхната по-ефективна работа.

  • Недотам ефективна е работата с експертните среди. Тя е „застинала” в рамките на контакта с един определен кръг от експерти и няма стремеж за привличане на нови. Несистемен подход съществува и при привличането, работата и ефективното използване на кадровия потенциал. Порочна е практиката на кадърни експерти да се гледа не като на сериозен политически капитал, а като на „вредна конкуренция” за настоящото кадрово статукво. Неефективно е използването на потенциала от млади експерти, значителна част от които се преориентират към партии като ГЕРБ или ДПС.

  • Към всичко това в момента се добавя и дефицитът от послания и активност в области, които бяха от компетенциите на коалиционните ни партньори. Такива са отбрана, европейска интеграция, екология, земеделие. Тук са необходими допълнителни усилия за създаване на експертен потенциал.

  • Не е ефективна работата с гражданското общество на равнище община и област. Едно вътрешнопартийно проучване още през 2006 г. отрази факта, че на много места партийните структури работят с крайно ограничен кръг неправителствени организации, който често се свежда до БАС и съюзите на запасните офицери. В рамките на управленско и политическо високомерие или незаинтересованост се отблъскват отделни граждански, браншови и други структури, съвместно с които БСП би могла да произвежда политики, идеи и алтернативи, да акумулира доверие за сметка на новите управляващи, да подкопава властовите позиции на кметове от други политически сили.

  • Факт е също, че много общински структури на БСП отдавна са се капсулирали, провеждат рутинна партийна дейност, а понякога и тя е сравнително занемарена. Тези структури не произвеждат собствени идеи, позиции, експертиза и становища. Те са дезангажирани от основните социални, икономически и културни процеси в съответната община. В много случаи буквално се „проспиват” важни за общината и региона събития, които са от реално значение за обществото или за негови отделни групи.

За преодоляване на тези слабости е необходимо постигане на по-голяма ефективност, оперативност и контрол в работата, установяване на ясна йерархия и взаимовръзки между партийните структури, разширяване на експертното начало при правенето на политиката. Промяната има следната философия:

  • По цялата вертикала на БСП да се създадат повече условия партията да произвежда политики, позиции и алтернативи. Това е нужно, доколкото само след няколко месеца ще стане ясно, че настоящото правителство няма собствена визия и план за развитието на България, че освен критиката на предшествениците няма сериозни нови и собствени идеи и действия. Именно към този момент БСП ще се нуждае от много активно участие в публичния живот с критики, алтернативи и предложения.

  • Активиране на централния апарат в изработката на подобни алтернативи и широкото отваряне в тази дейност към гражданското общество и независими експерти. Този апарат да служи за междинно звено между политическите говорители на БСП, чието представяне подпомага, и същевременно, подавайки надолу по вертикалата на инициативи, за да бъдат активирани местни инициативи и политики на партията.

  • Активиране на работата с гражданското общество и независимите експерти и възприемането на идеята, че това е един от водещите организационни приоритети на партията.

  • Приобщаване на хора на активна възраст към партийния живот.

  • Влагане на повече съдържателност в партийния живот, който в последните години бе в огромна степен формализиран.

Възможните стъпки за реализиране на тези задачи са следните:
1. На нивото на централния апарат на НС на БСП:

Нужни са незабавни промени на структурата и функционирането на апарата в контекста на създаване на реални политики и цялостното включване на апарата в този процес в помощ на ИБ, ПГ и съответните комисии и съвети към НС на БСП.:



  • Първо. Създаване на направление „Публични политики” към НС на БСП, което да обединява в себе си и да координира усилията на отдел „Парламентарна дейност”, отдел „Местни власти” и на един нов отдел „Секторни политики”. Тук е нужно да кажем, че и в момента към НС на БСП съществуват експерти по отделни направления, сътрудничещи на отделните комисии и съвети на НС. Основният порок на настоящата система е, че тези експерти са „пръснати” в различни звена, тяхната дейност не е координирана, а често няма пряка връзка и взаимна информираност с органите, които биха осъществявали тези политики (НС, Общините). Трябва да се признае, че тези експерти рядко са ангажирани с реален мониторинг на процесите в обществото, институциите и отделните сектори, както и с подготовката на съответни документи. В отдел „Секторни политики” трябва да се привлекат експерти (по възможност в активна възраст, с добър опит в съответната сфера, с име и позиция в професионалните кръгове, с отлично владеене на компютър и чужди езици) в най-невралгичните сфери на обществено развитие.

  • Експертите в отдел „Секторни политики” имат следните задачи:

    • водят постоянен мониторинг на процесите в министерствата и ведомствата, които работят в съответната сфера;

    • подготвят справки и опорни точки (съвместно с Пресцентъра) при участие на политически представители на БСП в публични събития (медии, семинари и други);

    • готвят становища (съвместно с отдел „Парламентарна дейност”) за работата по отделни законопроекти;

    • водят работа с широк кръг външни експерти по подготовката на отделни експертизи, мнения, становища, проекти;

    • подават анализи към ИБ, ПГ и комисиите и съветите към НС на БСП;

    • следейки процесите в централните ведомства (и тяхното регионално измерение) съвместно с местните структури да изработват позиции на БСП по злободневни проблеми, касаещи региона, които биха имали сериозен отзвук в местната общественост.

  • Това сътрудничество се осъществява посредством (с помощта и в координация) с Орготдела (координаторите в София и по места), както и с ресорни отговорници на ОбЛС на БСП (виж по-долу). Тази система спомага за активизиране по вертикалата на партийната дейност в изпълнение не само на организационни, а и на съдържателни задачи.

  • Чрез отдел „Секторни политики” да се стартира сериозна работа по привличане на експерти, които да работят с БСП в различен порядък. Възможности за привличане на кадри БСП в момента има от няколко сфери: Досегашната администрация - уволняват се редица кадърни хора от средните и ниските управленски нива; Млади и перспективни учени от ВУЗ; Частния сектор, управляван от хора, близки до БСП, които могат да подават свои перспективни мениджъри; НПО, Други. Отново е важно да се подчертае, че става дума не за привличането на тези хора за членове на БСП (разбира се, това е важен елемент), а за привличането им в едно периодично или постоянно сътрудничество с партията - в центъра и по места.

  • Второ. Създаване на Звено за контрол на изпълнение на решенията. Това Звено да има за задача да следи сроковете, качеството и ефекта от изпълнение на решенията на ИБ на НС на БСП и НС на БСП. То следва оперативно да контролира тези процеси и да координира и подпомага мерките по изпълнение на решенията в центъра и по региони.

  • Трето. Формиране на широка Банка „Кадри”, която да подпомогне развитието, привличането и приобщаването на нови, перспективни и сериозни специалисти към БСП. Остаряло е схващането за партийния работник като „дялан камък”, който може да бъде и организационен работник, и администратор с еднаква сила и компетентност. БСП има солиден опит в създаването на т.нар. граждански квоти. Една подобна инициатива е само доразвиване на идеята за привличане на нови и силни граждански лица, както и на хора, притежаващи качествата в бъдеще да станат такива.

  • Една от идеите, която си струва да бъде обмислена е възобновяването на Граждански форум на левицата, която съществуваше през 2003-2005 година. Разбира се, днес този Форум не може да носи характеристиките на онова време и неговият акцент не може да бъде върху характера му на един вид коалиционен формат. Днес той ще бъде ефективен, ако е форум „БСП - Гражданско общество - Експерти” и си поставя конкретни теми от естеството на гражданското общество и интерес.


2. На регионално равнище:

  • Създаване на статут на секретари на областните съвети с ресори „Икономика и регионално развитие”, „Социална политика и социални проблеми (вкл. образование, заетост, здравеопазване)”, „Селско стопанство и работа с малките населени места”, „Партньорство с гражданското общество”. Тези секретари да следят водещите приоритети, събития и процеси в областта в приоритетни за БСП сфери като регионално развитие и дейност на общините, социално-икономически процеси, образование, социална политика, заетост, здравеопазване, обществен ред и сигурност и други. Те да бъдат регионалните „партньори” по създаване на позиции на БСП в отделните важни сектори, както и мотори на сътрудничества с НПО, синдикални и браншови структури и специалисти. Според спецификата на региона може БСП да избира секретари и по специфични секторни политики. Тези секретари на ОблС на БСП да следят процесите в съответните сфери, да изработват (с помощта на централния апарат) позиции на местните структури, да наблюдават процесите в тези сфери по общини, да предлагат (подават към НС на БСП) идеи за позиции, както и към ПГ - идеи за парламентарен контрол. Да изработват ежемесечен доклад - справка за състоянието в областта по посочените сфери с конкретни предложения за работа и реакция, да подържат контакт и формират около ОблС на БСП на експертни групи - ядра.

  • Инвентаризация по общини на кадрите на БСП: общински съветници, кметове и кметски наместници; Ръководители на НПО - специалисти по мениджмънт на проекти; Интелектуалци (учени, културни дейци, преподаватели); Юристи; Икономисти и бизнесмени; Специалисти по социална политика и здравеопазване; Други. Наред с тези кадри, които вече са членове на БСП да се търсят и кадри в тези сфери, които могат да бъдат привличани за членство или за експертно сътрудничество (независими експерти и специалисти, уволнявани от новото управление, както и переспективни кадри, търсещи политическа изява и споделящи сходни политически ценности). Формирането към Областните (при възможност - към Общинските) съвети на БСП на експертни групи по невралгични за региона сфери или за ад-хок решаване на възникнала ситуация.

3. На равнище ОПО - Клуб на БСП:

  • На това равнище е възможно да се помисли върху създаването и утвърждаването на теми за дискусии (инициативи) на ОПО на БСП от национален и локален характер.


Стабилизиране и отваряне на БСП като организация
А. Отваряне на БСП към новите форми на работа:

  • БСП в Интернет - активизиране на дейността на БСП във форумите, в социалните мрежи и т.н. Тази дейност не може да остане на нивото на пиар-а. Тя трябва да премине на нивото на обществените каузи, дискусии, убеждаване и инициативи. Интернет е и днешната „агора”, днешния площад, на който се обменят идеите, клюките, слуховете, информацията, алтернативните послания и истини.

  • Засилване на сътрудничеството на БСП с граждански структури. Създаване на централизирано Звено за публични партньорства, което да сътрудничи с гражданския сектор.

  • Създаване на Клубове на интелектуалците в БСП, обединяващи потенциала от художествено-творческа и научно-техническа интелигенция, преподаватели и учители, симпатизиращи на БСП. Важен приоритет е използването на потенциала и опита на тези хора в изработването на идеи и политически алтернативи, както и на експертни мнения за БСП, но и приобщаването на по-млади хора от тези съсловия.


Б. Промени на нивото на ОПО:

  • ОПО към всяка секция. Това ОПО и неговите членове да бъдат мотивирани да се информират за нагласите на своите съседи, колеги. Те да бъдат снабдявани с информация и с посланията на БСП.

  • Подмладяване на секретарите на ОПО. Нормално е БСП да не функционира ефективно в низовата си структура, доколкото тази низова дейност се извършва от хора на много висока възраст. Много трудно е тези хора да действат оперативно. Част от този процес неминуемо е и новото Младежко обединение, което ще активизира усилията на младите членове на БСП в политическата работа по места, наред с по-широките общонационални цели на подмладяването на БСП.

  • Активизиране и уплътняване на клубния живот и дискусиите в БСП. Би трябвало да се стимулира инициативността на членовете на едно ОПО да дебатират, да се събират, да обменят мнения, да се „зареждат” с енергия.


В. Инициативи на нивото на общината и областта:

  • Използване и разширяване на местния кадрови потенциал на БСП.

  • Ключов приоритет до следващия конгрес - Без да се омаловажава работата в 28-те областни центъра да се вложат особени усилия за преодоляване на катастрофата в селата и малките градове. След възможните мерки са инвентаризация на реалното състояние на БСП в селата, инвентаризация и мерки за малките общини, кадрово обновление в малките общини, методологическа и конкретна помощ на ОбС за активизиране на съдържателната работа и други.

  • Система за стимулиране (съответно - санкциониране) на ефективни и успешни (съответно - слаби и неефективни) политически действия и представяне по места. Факт е, че БСП трябва да има подобна система, която чрез финансови, организационни и други мерки ще стимулира новаторски практики и активна работа в партията.

  • Ефективно въвеждане на мандатността в партията.

  • Въвеждане на вътрешнопартиен избор, който да се осъществява на базата на политически платформи на претендента за кандидат на БСП за публичен пост.


Г. Задачи на национално ниво:

  • Реформа в централния апарат на БСП. Преминаване към мениджърски и оперативен подход в работата му.

  • Подобряване работата по отчетност в партията и ефективност в изпълнението на взети решения.

  • Работа по привличане в БСП на нови и млади специалисти в определени сфери на обществения живот.

  • Формиране на политики и послания към отделни водещи целеви електорални групи, както и ефективно сътрудничество с техни граждански и професионални представители.


Опит на други социалистически партии

Тези нови измерения в партийната работа представляват предизвикателство не само в дейността на нашата партия. Те стоят на дневен ред и пред други партии от голямото европейско социалистическо семейство. Затова е важно да се усвои, осмисли и творчески приложи към българските реалности успешният опит на някои от тях. Анализът показва, че почти всички по-големи европейски социалистически и социалдемократически партии имат утвърдени механизми за отваряне на партиите към гражданското общество и за насърчаване на участието на повече партийни членове и симпатизанти в процеса на формиране на политиката.

Английската Лейбъристка партия още от 1997 г. е създала специална процедура, наречена Partnership in Power, предназначена за включване на отделните членове, местните партийни организации, синдикатите, социалистическите дружества, лейбъристки депутати, както и по-широката общественост във формирането на партийната политика. В центъра на този процес стои Национален форум за политика, състоящ се от 193 члена, представляващи по определена формула местни организации (55 члена), регионални (22), синдикати (30), депутати (9), евродепутати (6), симпатизанти (2), правителство (8), социалистически дружества (3), Студенти-лейбъристи (1), Кооперативна партия (3), Уелски форум за политика (4), Шотландски форум за политика (4), Дружества на черните социалисти (4), местна власт (9), Национален изпълнителен комитет (33).

По отделни теми работят шест комисии за политика с аналогичен състав: Британия в света; Създаване на устойчиви общности; Пресстъпност, съдебна система, гражданство; Образование и умения; Здраве; Благоденствие и труд.

В Австрийската социалдемократическа партия се работи на принципа на инициативните и проектни групи, които функционират на всички равнища на партийната йерархия. Възможността за участие в тези групи не се обвързва с партийното членство. Създаването им е възможно с решение на партийните структури. Групите имат право на представителство и на участие във форумите на партията, когато се обсъждат проблеми на политиката в тяхната компетентност. При работата по определени политически теми членовете на АСДП се обединяват в сектори, които са вътрешни структури на партията и са отворени за участие на непартийни членове. Подобна практика съществува и в дейността на Германската социалдемократическа партия.

Проблемът за участието на гражданите в процеса на формирането на политиката е подробно разработен в работата на Испанската социалистическа работническа партия. Тя разполага с шест секторни организации – за образованието, за околната среда, за здравеопазването, за информационното общество, за предприемачите, социалната икономика и самонаетите трудещи се, за работата с неправителствените организации. Те се изграждат на всички равнища в партията, обхващат всички членове, специалисти в дадената сфера и имат право на представителство в ръководните органи на партията.

Интересен опит е натрупан в ПАСОК. Партията се изгражда като мрежа от членове, симпатизанти и движения на граждани на всички нива на дейност. Гражданското участие в процеса на формиране на политиката е широко застъпено. Голяма роля в партийната работа играят гражданските инициативни комитети, които се структурират като мрежи по въпроси от политически, социален, синдикален, научен, образователен или професионален характер. В сферата на икономиката на същия принцип съществуват така наречените секторни организации. По инициатива на партията функционира и организацията „Всеки ден гражданин”, която сътрудничи с неправителствените организации и граждански инициативи.

По-традиционен е опитът на Френската социалистическа партия. В нея към всеки регионален комитет се създават и действат секторни комитети, които наблюдават различни сфери на дейност в държавния и частния сектор. Освен тях в партийната работа по места са се утвърдили и така наречените асоциирани органи, които са подобие на проектните групи в други партии. Те също са отворени за непартийни членове и симпатизанти.



Този опит показва, че всички социалистически и социалдемократически партии днес са изправени пред проблема за своята модернизация. В различните страни на ЕС той има различни измерения. Но успешните практики могат да намерят принципно приложение в конкретните условия и на страна като България, макар че реалностите тук са доста специфични.



Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница