Медикобиологични науки



Дата01.02.2018
Размер85.69 Kb.
#52195
ТипЛекции

Деп.”Медикобиологични науки”,1618, София Монтевидео 21 тел. 81 10 380 и 81 10 280



тел.: 955 54 51, B. 2239



е-mail: jvinarova@nbu.bg
Базови Програми “Естествени науки ”, “Приложна биология” и “Обща и приложна биология

Курс “Биомедицинска култура”

ОЩЕ ЗА КУЛТУРАТА И КУЛТУРОЛОГИЯТА

ПРОДЪЛЖЕНИЕ



I .ПОДБРАНИ ПРИМЕРНИ ОПРЕДЕЛЕНИЯ

Културата e ПРОЦЕС И ПРОДУКТ на духовно производство

Духовното производство е верига за създаване, разпространяване, усвояване, съхраняване и предаване във времето на духовни ценности, норми, знания, представи, значения и СИМВОЛИ. Те се натрупват в сферата на съзнанието (в интелектуална и художествена форма) или под формата на знаци и символи (в езика, религията, морала, изкуството, науката, знанието и т.н.)

Културният процес е сбор от миналото (митове, легенди, религия, традиции, норми, ценностна система - предавана по наследство в семейството и т.н) + днешния ден - социална среда, влияние на пазара, образование, лична жизнена ценностна система като морал и етика. Всичко това е уникална смесица, която се развива и променя постоянно.


В следващия текст са цитирани някои избрани автори и техните определения за научния термин:

1."Културата е състояние на развитието и на неговите придобивки и то в най-широк смисъл".



П.Мутафчиев,"Лекции по история на културата", София 1995, стр.21 - 28.
2.”Културата е своеобразна, СЕМИОТИЧНА, ЗНАКОВА РЕАЛНОСТ, извън която е необозримата конкретна реалност. Общите значения на културата са не просто копия на тази реалност, а своеобразни синтетични модели, чрез които тя се усвоява и разбира. Тя е "език", "културен текст" - някакво специфично значение на предмета, действието, езика - не тяхното материално присъствие, а значението им - по-общият им знаков смисъл за човека”.

“Ние разбираме културата като наследствена памет на колектива, която се изразява в определена система от забрани и предписания”.

Юрий Лотман, в ”Идеи в културологията”, том 2, София 1990, стр.810
3 “Ние схващаме системата на културата като обменна система, която осигурява необходимия обмен между индивидите, между индивид и общество, между общество и космос и т.н. ..... Така става ясно, че културата не е нито надстройка, нито база, а обменна верига, която ги свързва.” Ето една примерна система на културата:

Едгар Морен, в ”Идеи в културологията”, том 2, София 1990, стр.810
4.”Културата е клас от явления и предмети, зависими от употребата на символи и разгледани в извънтелесен контекст.....Културата може да бъде разглеждана като процес sui generis...Цялата култура е била породена и запазена от символизирането изобщо и от членоразделната реч в частност...При човешкия вид обществата са културни, т.е.те са социокултурни системи.....Въпреки че физически и биологически човекът е термодинамична система, той е и си остава марионетка на своята култура....защото елементите на културата под формата на идеи, чувства, действия и материални предмети въздействуват върху човешкия организъм още от неговото раждане и дори преди това, карайки го да постъпва по един или друг начин...

Лесли Уайт,"Науката за културата", София, 1988; 276-281

Кой е Лесли Уайт - 1900г-1975г - един от световните научни лидери - американски професор, пръв защитава и налага смисловото съдържание на науката "културология" - като наука за културата; работи основно в университета в Мичигън, в 50те години обосновава свое цялостно виждане за културната еволюция на човека, за "културния детерминизъм". Основна "единица" на културата е символът (както за биологията е клетката) - способността за сътворяване и опериране със символи е водещата отличителна черта между човека и животното, тя се изразява от културата.

"Символното поведение" на човека - основа на всички форми и съставни елементи на културата, защото чрез символи се прави езиковото общуване и самата артикулирана реч. Тук да се подчертае, че се отнася за човешката способност не само да разбира, А ДА СЪТВОРЯВА СИМВОЛИТЕ.
5. ”Тя е организация на следните феномени:

ДЕЙСТВИЯ (модели на поведения) + ПРЕДМЕТИ (оръдия и неща, произведени чрез тях) + ИДЕИ (вяра, знание) + ЧУВСТВА (нагласи и ценности), която зависи от употребата на символи....................

Поради своя символен характер, намиращ най-съществен израз в членоразделната реч, културата лесно и с готовност се предава от един човешки организъм на друг. И тъй като нейните предмети лесно се предават, тя се превръща в континуум - тече през вековете между народите. Културният процес е също така комулативен - от време на време в потока навлизат нови елементи, които увеличават цялото. Той е също така прогресивен в смисъл, че се движи към по-пълен контрол над силите на природата, към по-голяма сигурност на човешкия живот. СЛЕДОВАТЕЛНО КУЛТУРАТА Е СИМВОЛЕН, НЕПРЕКЪСНАТ, КУМУЛАТИВЕН И ПРОГРЕСИВЕН ПРОЦЕС.”

Лесли Уайт,"Науката за културата", София, 1988; стр.160-161
6.”Тя има за функция да направи живота на човешките групи сигурен и продължителен. За да изпълни тази си функция културата трябва да овладее под една или друга форма енергия и да я пусне в действие.Тя е една термодинамична система в механичния смисъл и за това се развива във всички свои аспекти - идеологически, социологически и технологически, когато се увеличава количеството овладяна енергия на един човек за една година и когато се усъвършенствуват средствата за използуване на тази енергия."

Лесли Уайт,"Науката за културата", София, 1988, стр.183.


7. Културата и следващата я цивилизация са ..."Организмът, роден от пейзажа и механичният резултат от неговото вкоченено тяло. Човекът на културата има своя живот , насочен навътре към себе си, този на цивилизацията се насочва навън - в пространството, между телата и фактите. Онова, което първият чувствува като съдба, другият разбира само като поредица от причини и следствия"

Освалд Шпенглер 1880 - 1936г от "Цивилизация и цивилизации", Е.Михайловска, София 1991, стр.76.
8."Културата е интеграл, съставен от институции (организирани човешки единици), които са отчасти автономни и отчасти обвързани".

Бронислав Малиновски в"Идеи в културология та" том 1, стр.396.
9.”Тя като дело на човека и като среда, чрез която той постига своите цели; Животът на човека се гради върху норми, обичаи, традиции и правила, които са резултат от взаимодействието между органичните процеси и средата, преобразена от въздействието на човека."

Бронислав Малиновски в"Идеи в културология та" том 1, стр.396.;
10."Културата е онзи комплекс от морални, интелектуални и естетически цели (ценности), които обществото разглежда като цел на организацията, разделението и ръководенето на своята работа - "благото", което трябва да бъде постигнато чрез установен от обществото начин на живот".

Херберт Маркузе, том 2, стр.636.
11.”Културата като процес на хуманизация".

Херберт Маркузе, том 2, стр.636.
12."..Духовна - за разлика от материалната - дейност и интереси"

Арнолд Тойнби, том 2 стр.852.
13.Определение по Тайлър: "КУЛТУРАТА Е ТОВА СЪСТАВНО ЦЯЛО, КОЕТО ВКЛЮЧВА ЗНАНИЕТО, ВЯРАТА, ИЗКУСТВОТО, МОРАЛА, ПРАВОТО, ОБИЧАИТЕ И ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ СПОСОБНОСТИ И НАВИЦИ, ПРИДОБИТИ ОТ ЧОВЕКА КАТО ЧЛЕН НА ОБЩЕСТВОТО".

Науката за културата според него има за свой предмет не човешкото поведение, не социалния процес или взаимодействие, а самите елементи на културата - като отделен и обособен клас феномени - "изучаването не на племената и народите, а на СЪСТОЯНИЕТО, КОЕТО РЕЛИГИЯТА, ЗНАНИЕТО, ИЗКУСТВОТО, ОБИЧАИТЕ и т.н. ИМАТ СРЕД ТЯХ"! (отношенията на елементите на културата - исторически, географски и функционално, не на хората - като техни носители или потребители).

В научната литература има твърде много определния за културата, мнението за трудност при избор на едно адекватно определение са особено в сила след 1952г когато А. Крьобер и К. Клакхон (американски културолози) публикуват книгата си “Култура. Критичен обзор на концепциите и определенията”, в която има цитирани над 150 определения за термина.

Когато сумираме посочените множество разбирания за културата, можем да отделим пет основни стратегически посоки на нейното определяне:



  • Тя като особена сфера и форма на дейност, свързана с мисленето, заниманията с художествена култура, приетите норми на поведение и др;

  • Тя като общо равнище на развитие на обществото, неговата просветеност и рационалност по пътя от ”дивачеството към цивилизацията”;

  • Тя като общност, характеризирана от общи (в смисъла на общоприети) съвкупности от норми, ценности, нагласи, правила на поведенчески реакции и смислови оценки, каквито се проявяват в етносите, нациите и цивилизациите;

  • Културата като обща система от ценности и представи, определящи облика на една класа – социално-статусна или професионална субкултура – нейното значение за медицинската и парамедицински професии и специалности;

  • Културата като духовно измерение на всяка дейност, в което са формирани мотивите, принципите, правилата, целите, значенията на тази дейност. Това е разбирането за културата като духовен компонент на всяка дейност (производство), който поддържа в обществения организъм връзките и зависимостите на цялостната му регулация – най-общия подход и поглед към моделната му конструкция.

Световната култура се развива чрез взаимодействието на различни локални и функционални култури, в резултат на което се създава една мрежа на общуване, КОЕТО Е ОСНОВА НА МАНТАЛИТЕТИ, НА НАЦИОНАЛНО-ЦЕННОСТНИ ОРИЕНТАЦИИ, НА НАЦИОНАЛНО-ЕТНИЧЕСКАТА САМОБИТНОСТ НА НАРОДИТЕ.
II. ПОПУЛЯРНИ ОПРЕДЕЛЕНИЯ ЗА ПРЕДМЕТА НА КУЛТУРОЛОГИЯТА

Като обществена наука, която обяснява процесите на културата и нейните вариации посредством културните феномени (немският химик Вилхелм Оствалд, Нобелов лауреат, е употребил пръв термина през 1909 г в "Енергетични основи на науката за културата", като я поставя на върха на "пирамидата на науките").

Културологията - според него - "науката, която има за свой предмет онези факти и взаимоотношения, които са се развили в човека в противоположност на всички останали животни и които формират това, което ние специално наричаме човешка цивилизация"- тук културата е представена като “извънтелесна традиция.”

През 1915г той използувал термина културология в своята реч "Системата на науките", който е въведен в антропологичната литература през 1939 г.от американския учен проф. Лесли Уайт в "Един проблем на родствената терминология", по-късно наложил се с култовата сред специалистите книга " Науката за културата" - 1949г.



МЕТОДЪТ НА НАУЧНО ИЗСЛЕДВАНЕ Е КУЛТУРОЛОГИЧЕН АНАЛИЗ.

С културата започва истинското разделение м/у човека, респ.обществото и всички други живи същества на земята, нейната същност и природа са свързани с предаването по негенетичен път (пътят на създаването и боравенето със символите и знаците) на навици, умения и световъзприятия.

Човекът – като носител, изразител и създател на културите; Културата като поток (континиум) от явления и процеси, които текат свободно през времето от една генерация към друга и се предават от една раса или среда на друга .
Обучението е името на процеса, чрез който културата се предава от едно поколение на друго и от един народ на друг.

-Тази лекция е част от курса “Биомедицинска култура” в НБУ, департамент Медикобиологични науки



Лектор – проф. д-р Ж. Винарова, д.м.н. -©®


Creator J.Vinarova



Каталог: 899
899 -> Книга и четене в португало- и испаноезичните страни
899 -> Аспекти, проблеми и тенденции при фентъзи изданията за деца в Северна Америка и Австралия д-р Стела Георгиева
899 -> Задача Отговор Критерии за оценка Брой точки 1
899 -> На Нерод Отново и … Разбира се!
899 -> Езопови басни превод: Александър Балабанов
899 -> Медикобиологични науки
899 -> Bg европейска комисия брюксел, 30 2010 com(2010) 352 окончателен съобщение на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите
899 -> Медикобиологични науки


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница