Медикобиологични науки



Дата19.01.2018
Размер49.95 Kb.
#48623

Деп.”Медикобиологични науки”,1618, София Монтевидео 21 тел. 81 10 380 и 81 10 280



тел.: 955 54 51, B. 2239

е-mail: jvinarova@nbu.bg


Базови Програми “Естествени науки ”, “Приложна биология” и “Обща и приложна биология”

Курс “Биомедицинска култура”

КУЛТУРОЛОГИЯ – НАУКАТА ЗА КУЛТУРАТА

За определенията и предмета на науката
Условен модел на обществото като организмична структура включва:

ИКОНОМИКА + СОЦИАЛНА СИСТЕМА + ПОЛИТИКА + КУЛТУРА

В негово съответствие се приема и специализиране на обществените науки :

Икономически, Социологични, Политологични и Културологични.От което следва, че културологията е една обществена наука.



ОПРЕДЕЛЕНИЕ - КУЛТУРОЛОГИЯТА Е КОМПЛЕКС ОТ НАУКИ, КОИТО ИЗУЧАВАТ КУЛТУРАТА В НЕЙНАТА ЦЯЛОСТ, КАТО СПЕЦИФИЧНА ЧОВЕШКА ФУНКЦИЯ И МОДАЛНОСТ НА ЧОВЕШКОТО БИТИЕ.

Група от науки със социално-хуманитарен профил, които описват, класифицират и обясняват феномена култура в съвкупността на неговите ценностно-смислови, нормативно-регулаторни и знаково-комуникативни характеристики. (името на науката се свързва с това на американския антрополог Лесли Уайт).

За разлика от повечето науки, които изучават диференцирано човешките дейности по техния предмет –икономика, военно дело, право, изкуства, педагогика – тя има за обект ВСИЧКИ ВИДОВЕ ЦЕЛЕНАСОЧЕНИ ЧОВЕШКИ ЖИЗНЕНИ ПРАКТИКИ в техни строго определени аспекти ценностно-регулаторни и комуникативни .



Културосъобразен принцип (начин на живот) - понятие, което е антипод на природосъобразния принцип (начин на живот). Обхваща отчитането и съобразяването с културните практики и постулати в личния и публичен живот, както и при възпитаване на ценностни системи и в процеса на образование.

Духовното производство (духовната дейност) включва:

  • Създаване

  • Съхраняване

  • Разпространяване

  • Усвояване на културни продукти (ценности), както и

  • Прилагането им в реални житейски условия.

Културата е духовният компонент на човешката дейност, като една съставна част и като едно условие в цялата система от производства, подсигуряващи различни страни от живота (материални и духовни). Във всеки конкретен вид деятелност тя представлява само нейната собствена духовна страна - при неизброимите им проявления .

Така културологията е :



А/ комплекс от науки

Б/ продукт (резултат) от духовното производство за формиране, поддържане, разпространяване и внедряване на културните норми и ценности; превръщането на избрани от тях в социални стандарти, в технологии за социализация на личността

В/ тя е процес – наука в мощно развитие и динамика

Г/ разкрива съдържанието си чрез система от норми, ценности, значения, идеи и знания, които имат израз в системата на морала, правото, религията, художествената сфера и науката. Проявява се в система от събития и процеси, които изразяват обществените нагласи и ориентация на своите участници - индивиди, групи, слоеве, на различните видове общности; тя се проявява в един динамичен свят от символи за обозначаване на явления и понятия; ИНФОРМАЦИОННА КУЛТУРА

Д/функционирането й е подсигурено от действието на някои постоянни институции каквито са семейството, образованието, държавата, религиозните и творчески организации , но и на пазара.

Е/ тя е един уникален комплекс от нормирани:

1.специфични; както и

2.общи нормативни способи за социална интеграция, организация, познание, регулиране, КОМУНИКАЦИЯ И САМООРГАНИЗАЦИЯ, който емпирично е опредметен като създаваната или придобита СРЕДА ЗА ЖИВОТ НА ХОРАТА. Тази “изкуствена среда” включва: всички произведени материални обекти; символни продукти – знания, идеи, език и т.н.;технологии, всички създавани “социални конвенции” – социални норми + оценъчни критерии, целия исторически опит и наследени традиции и вярвания.

Казаното може да се подреди така:

1.комплексна наука

2.обект на дейности (по всеки профил на производство)

3.обществено явление

4.продукт на духовната дейност

5.процес

6.отразява отношенията обект /субект и реципрочно

7.има функции на връзки и регулация в обществото като организъм.

ОТЛИЧИТЕЛНА ЧЕРТА НА КУЛТУРАТА Е ДЕЛЕНИЕТО Й ( също приблизително; те постоянно преминават едно в друго) НА ДВА ОСНОВНИ ВАРИАНТА, ВСЕКИ СЪС СВОИТЕ ЦЕЛИ, СЪДЪРЖАНИЕ И МЕТОДОЛОГИЯ:



1. ХУМАНИТАРНО КУЛТУРОЗНАНИЕ

Базирано на постиженията на "представителните" варианти на културата: ЛИТЕРАТУРА, ИЗКУСТВО, ЕЗИК, МИТОЛОГИЯ, РЕЛИГИЯ, ИДЕОЛОГИЯ, МОРАЛ И НАУКА. Всеки един от тези варианти има своя система от "постижения" за тяхното тълкуване : текстове, образи, правила и принципи.



2. СОЦИАЛНА КУЛТУРОЛОГИЯ

Предполага друга модалност по отношение на културата, основана на обективен и аналитичен поглед върху културния живот на обществото; не "от вътре", а "отстрани". Т.е. не усвояване на "вечните образци", а разбиране на движещите мотиви в реалното поведение на индивидите, групите и цялото общество, А СЪЩО И ПРИНЦИПИТЕ НА ДУХОВНА РЕГУЛАЦИЯ В РАЗЛИЧНИТЕ СФЕРИ НА СОЦИАЛНОТО БИТИЕ. Да се опишат културните явления в съотнасяне с другите сфери на социалната дейност - ИКОНОМИКА, СОЦИОЛОГИЯ И ПОЛИТИКА. Към тази сфера са : изучаването на културното наследство, социалната памет и състоянието на общественото съзнание, генезисът на духовните образования. Така социалната културология е една комплексна специализация с различни съставки: социология на изкуството и литературата, на религията и идеологията, НА ЗНАНИЕТО И НАУКАТА, НА ИНФОРМАЦИЯТА, на личността, на междуличностното взаимодействие т.н. От този сложен комплекс водят началото си "културната антропология" - етнографията, социологията на национализма, теорията на цивилизациите, социологията на свободното време, на потреблението, на масмедиите и т.н.

Някои отделят и трети клон:

3.ПРИЛОЖНА КУЛТУРОЛОГИЯ – за разработване на технологии и методи по разпространение на културни норми и ценности, така че те да станат необходимо достижение на социокултурната практика (да се масовизират). Това е място, където има опасност от силно политизиране и идеологизация – тук се включват:културната политика и управление на културните институти, охрана на културното наследство, музейно дело, културологизация на образованието, краеведско дело, социализация и инкултурация на личността чрез специализирано обучение – практика във висшите училища.

Този последен дял е твърде специализиран и няма да е обект на нашия интерес.


ХУМАНИТАРНО КУЛТУРОЗНАНИЕ в медицината и здравеопазването

1.Литература

2.Изкуство

3.Художествена култура

4.Език

5.Митология



6.Религия

7.Идеология

8.Морал /етика/ и естетика

9.Наука и знание

10.ИНФОРМАТИЗАЦИЯ И КОМПЮТЕРИЗАЦИЯ
СОЦИАЛНА КУЛТУРОЛОГИЯ в медицината и здравеопазването

1.Мотиви в реалното поведение на индивидите и групите

2.Принципи на духовната регулация в социалното битие

3.Социално значение на културните явления и тяхната връзка с други социални прояви

4.Културно наследство

5.Обществено съзнание

6.Процеси на практическата култура – регулация на социалното битие
-Тази лекция е част от курса “Биомедицинска култура” в НБУ, департамент Медикобиологични науки

Лектор – проф. д-р Ж. Винарова, д.м.н. -©®


Creator J.Vinarova



Каталог: 899
899 -> Книга и четене в португало- и испаноезичните страни
899 -> Аспекти, проблеми и тенденции при фентъзи изданията за деца в Северна Америка и Австралия д-р Стела Георгиева
899 -> Задача Отговор Критерии за оценка Брой точки 1
899 -> На Нерод Отново и … Разбира се!
899 -> Езопови басни превод: Александър Балабанов
899 -> Медикобиологични науки
899 -> Bg европейска комисия брюксел, 30 2010 com(2010) 352 окончателен съобщение на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите
899 -> Медикобиологични науки


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница