Медия мониторинг



страница1/5
Дата05.02.2018
Размер464.97 Kb.
#54766
  1   2   3   4   5


19 Май 2010 г., Кемпински Хотел Зографски, София www.balrec.eu



Медия мониторинг


BalREc 2010 – Ивестиционни проекти и устойчиво развитие

19 май 2010

















http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/05/19/903516_makroikonomisti_pazarut_na_imoti_shte_triabva_da/?ref  още новини от Dnevnik.bg

Макроикономисти: Пазарът на имоти ще трябва да почака ръста на потреблението

От Чавдар Първанов





Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството

"Най-голямото предизвикателство е дали българите са готови да работят здраво, да не дават подкупи и да плащат данъци"


Петър Христов, управител на "Пропъртис мениджмънт груп"


"Чуждите инвеститори не вярват, че сегашните ниски данъчни ставки ще останат такива и занапред"


Лъчезар Богданов, управляващ партньор в "Индъстри уоч"


"Големият шок за икономиката ни през последните няколко тримесечия дойде от спада на инвестициите, които бяха основните двигатели на растежа"


Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк


Сценарият ни е, че правителството ще успее да консолидира публичните си финанси до края на годината, без да посегне на данъците

Фотограф: Георги Кожухаров








Потреблението и имотите в България ще се възстановят едва когато инвестициите в страната започнат да се увеличават отново. Това предупредиха вчера на конференцията за недвижими имоти BalRec водещи икономисти.

"Възстановяването на икономиката започна и това се вижда в увеличението на износа. След износа обаче трябва да видим възстановяване на инвестициите и едва тогава последни ще са домакинствата, прогнозира Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк.Според него ръстът на потреблението е ключът към активизирането на покупките в сектора на имоти, но това ще почака поне до средата на следващата година, сочи проекцията на експертите на банката. Сходно мнение изрази и макроикономистът от Idustry Watch Лъчезар Богданов. "Големият шок за икономиката ни през последните няколко тримесечия дойде от спада на инвестициите, които бяха основните двигатели на растежа.

Потреблението се понижи леко", коментира Богданов, като потвърди тезата, че възстановяването на икономиката минава само през връщането на външните капитали в страната.

Констатацията на двамата икономисти дойде броени дни след като данните на БНБ показаха отлив на чужди капитали от страната за първото тримесечие. Това се случва за пръв път през последните 12 години и се приема от анализаторите като изключително тревожно.

Данните от статистиката пък показаха, че инвестициите в икономиката са се свили с близо 16% на годишна база през първото тримесечие. Износът отбеляза ръст пет месеца поред, като за първото тримесечие увеличението му достигна над 15% на годишна база.

Заради стагнацията в най-големия компонент на брутния вътрешен продукт - потреблението (6.8% спад за януари - март тази година спрямо същия период на 2009 г.), икономиката обаче отбеляза спад от над 4% за година през първото тримесечие, което надмина прогнозите на икономистите.

"Сега сме във втория етап на кризата – депресията", коментира при откриването на форума министърът на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев. Той успокои обаче, че следва следващият етап - възстановяването.

Въпросът според министъра е как да си подредим "двора", като визира начина, по който ще се преструктурира икономиката. "Трябва да отговорим на най-важните въпроси – ще имаме икономика, която е насочена към консумация, или такава, която ще е към производство.

Ще харчим или ще спестяваме", коментира Плевнелиев. Според министъра ключът е в увеличаването на производителността на труда и пресичането на корупционните практики.

Сред негативните фактори, които все още потискат потреблението и имотите, са несигурността, в която живеят домакинствата, липсата на нови работни места и все още високата безработица.

"Данните за пазара на труда показаха, че тенденцията на нарастване на безработицата е пречупена, но икономиката все още не е започнала да произвежда работни места.

Нашите прогнози са това да започне да се случва в средата на следващата година, което от своя страна ще даде тласък на потреблението, икономиката, в това число и пазара на имоти", уточни Кристофор Павлов.

Оптимистичното в прогнозите на икономистите е, че перспективите външните капитали да се върнат в България са налице. "Страната влезе с много по-добра фискална позиция от много други и когато кризата свърши, тя ще се позиционира на много по-добро място на картата на инвеститорите", каза главният икономист на Уникредит Булбанк.

Според него инвеститорите вече са много внимателни в оценките си за отделните страни, следят изкъсо публичните финанси и няма да търпят държави с големи макроикономически дисбаланси.


Всичко това пък по думите му е добре за България, защото страната е с нисък бюджетен дефицит и публичен дълг, като плаща само 0.5 на сто от БВП за публичния си дълг. За сравнение - Гърция дава десетократно повече.


Рисковата премия на България пък, измервана през цената на финансовите инструменти CDS, дори със събитията в съседната страна, не се е увеличила изобщо през изминалите месеци, подчерта Павлов. Предимство на българската икономика са и ниските данъци, докато страни с много по-високи ставки сега дори са ги увеличили допълнително.


Ниското данъчно облагане беше откроено като конкурентно предимство и от председателя на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Борислав Стефанов. Политическата стабилност и близостта до ключови пазари са другите положителни характеристики на страна", заяви Стефанов.


"Чуждите инвеститори не вярват, че сегашните ниски данъчни ставки ще останат такива и занапред", контрира тезата на икономистите обаче управител на "Пропъртис мениджмънт груп" Петър Христов.


Според него неизпълнението на приходната част в държавния и общинските бюджети поставя бизнеса пред сериозен риск от увеличение на данъците. "Ако потреблението не бъде стимулирано, неминуемо ще се стигне до вдигане на данъчните ставки.


Стимулирането на потреблението е нещо, което е в интерес и на бизнеса, и на държавата, и на домакинствата", заяви Христов. Неговите очаквания са темата за повишаването на данъчната тежест да се повдигне отново през есента и в края на годината, когато държавата и общините ще готвят бюджетите си за 2011 г.


"Дори и правителството да ги задържи, някои общини ще прибегнат до увеличение на данъчната тежест, най-вече тази на имотите, за да попълнят дупките в бюджетите си", коментира Петър Христов.


В същото време сценарий на Уникредит Булбанк сочи, че правителството ще успее да консолидира публичните си финанси до края на годината, без да посегне на данъците.


"България има правителство с политическа воля, който успява да приведе страната в кризата, без да разпилява доверието в него", коментира Кристофор Павлов.


Инвестиции в българската икономика ще продължат да идват, но просто моделът на растеж ще е много по-балансиран, без големите дисбаланси от преди години, сочи още прогнозата на "Уникредит".





Готови ли сме да работим здраво и да не даваме подкупи, пита министър

Според Плевнелиев мотивацията на хората е най-важна задача на кабинета

Най-голямата опасност за България не е в идеите и стратегиите, които със сигурност ще дефинираме, а дали българите са готови да работят здраво, по един по-различен начин - да не плащат подкупи, да спазват правила, да плащат данъци, вярвайки, че само заедно - гражданите и държавата, могат да вървят напред. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев в рамките на конференция за инвестиционни проекти и устойчиво развитие - BalRec в столичния хотел “Кемпински Зографски”.

Като една от основните задачи на правителството, на бизнеса, на всички организации и участниците в днешния форум, министърът определи мотивацията на хората. Те трябва да знаят, че правителството има план и ще има конкретни действия по неговото изпълнение, отбеляза той. Имаме нужда от всяка ваша идея, това е единственият начин, по който можем да успеем заедно, се обърна министърът към участващите в конференцията представители на бизнеса.

Европейските пари не са цел, а средство и ние трябва да си отговорим на въпроса къде искаме да отидат, посочи министърът. Ще бъде много трудно да “режем” проекти, но това е по-добрият вариант, отколкото фактури, договори, излизащи от чекмеджета, с абсолютно неясен смисъл, на тройни цени, отбеляза той. Ще минем през трудни моменти, но в солидарността и симбиозата между бизнеса и правителството, ще се родим за нашето бъдеще и то минава през думичката устойчивост, каза Плевнелиев.

Покупката на една къща е акт на консумация, трябва да отговорим на важния въпрос дали ще имаме икономика, ориентирана към консумацията или към производството, посочи министърът. Ще се опитаме да инвестираме малкото пари, с които разполагаме така, че да търсим максимална добавена стойност, каза още той.

сряда, 19 май 2010


Плевнелиев: Щафетата за излизане от кризата е в народа

Най-голямата опасност за България не е в идеите и стратегиите, които със сигурност ще дефинираме, а дали българите са готови да работят здраво, по един по-различен начин - да не плащат подкупи, да спазват правила, да плащат данъци, вярвайки, че само заедно - гражданите и държавата, могат да вървят напред.

Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев в рамките на конференция за инвестиционни проекти и устойчиво развитие - BalRec в столичния хотел "Кемпински Зографски", предаде БТА.

Като една от основните задачи на правителството, на бизнеса, на всички организации и участниците в днешния форум, министърът определи мотивацията на хората.

Те трябва да знаят, че правителството има план и ще има конкретни действия по неговото изпълнение, отбеляза той. Имаме нужда от всяка ваша идея, това е единственият начин, по който можем да успеем заедно, се обърна министърът към участващите в конференцията представители на бизнеса.

Европейските пари не са цел, а средство и ние трябва да си отговорим на въпроса къде искаме да отидат, посочи министърът.

Ще бъде много трудно да "режем" проекти, но това е по-добрият вариант, отколкото фактури, договори, излизащи от чекмеджета, с абсолютно неясен смисъл, на тройни цени, отбеляза той.

Ще минем през трудни моменти, но в солидарността и симбиозата между бизнеса и правителството, ще се родим за нашето бъдеще и то минава през думичката устойчивост, каза Плевнелиев.

Покупката на една къща е акт на консумация, трябва да отговорим на важния въпрос дали ще имаме икономика, ориентирана към консумацията или към производството, посочи министърът.

Ще се опитаме да инвестираме малкото пари, с които разполагаме така, че да търсим максимална добавена стойност, каза още той.




Съмненията за корпуция - достатъчни за спиране на проекти

Последна редакция: 19.05.2010, 11:59

Публикуване: 19.05.2010, 11:53

Автор: Money.bg

Ще режем проекти, ако имаме съмнения за корупция, това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. По думите му в една корупционна среда няма възможност за развитие. Министър Плевнелиев присъства на конференция за инвестиционни проекти и устойчиво развитие Balrec, предаде Дарик радио. Участие във форума взе и изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие Кирил Величков. Този съвет е неправителствена организация, чиято основна цел е да се превърне устойчивото развитие във водещ пазарен сегмент, обясни изпълнителният директор Кирил Величков. За да се реализира идеята е нужно да се създадат ясни законови стимули за бизнеса. Води се активен диалог с правителството. Сформираме работна група, която до шест месеца трябва да представи конкретни предложения за промени в законодателството, обясни още Величков. Според него следващата стъпка в превръщането на устойчивото развитие в основен приоритет в сектора на строителството е изработване на сертификационна система.

Пилотно разработваме национална система за сертифициране на сградите, допълни изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев заяви, че българите са достигнали 40-42% ниво на богатство от средноевропейското ниво. По думите му обаче, ако се работи здраво, може да се достигнат до 55-60%. Плевнелиев коментира, че най-голямата опасност за страната ни е въпросът дали българинът е готов да работи здраво и да не дава подкупи. Задачата ни е да мотивираме хората, а за тази цел правителството има план, допълни още министър Плевнелиев.





19 май 2010

Режат проекти при съмнение за корупция



INSURANCE.BG
За да се реализира идеята е нужно да се създадат ясни законови стимули за бизнеса, каза изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие Кирил Величков

Ще режем проекти, ако имаме съмнения за корупция. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, цитиран от Дарик. По думите му в една корупционна среда няма възможност за развитие. Министър Плевнелиев присъства на конференция за инвестиционни проекти и устойчиво развитие Balrec. Участие във форума взе и изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие Кирил Величков.


Този съвет е неправителствена организация, чиято основна цел е да се превърне устойчивото развитие във водещ пазарен сегмент, обясни изпълнителният директор Кирил Величков. За да се реализира идеята е нужно да се създадат ясни законови стимули за бизнеса. Води се активен диалог с правителството. Сформираме работна група, която до шест месеца трябва да представи конкретни предложения за промени в законодателството, обясни още Величков. Според него следващата стъпка в превръщането на устойчивото развитие в основен приоритет в сектора на строителството е изработване на сертификационна система. Пилотно разработваме национална система за сертифициране на сградите, допълни изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев заяви, че българите са достигнали 40-42% ниво на богатство от средноевропейското ниво. По думите му обаче, ако се работи здраво, може да се достигнат до 55-60%. Плевнелиев коментира, че най-голямата опасност за страната ни е въпросът дали българинът е готов да работи здраво и да не дава подкупи. Задачата ни е да мотивираме хората, а за тази цел правителството има план, допълни още министър Плевнелиев.

А.Г.





НАЧАЛО  »  НОВИНИ  »  ФИНАНСИ



Плевнелиев: Режем проекти при съмнение за корупция

Александра Гинева, DarikNews.bg, 19 май 2010 11:16



Sofia Photo Agency

Ще режем проекти, ако имаме съмнения за корупция, това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. По думите му в една корупционна среда няма възможност за развитие. Министър Плевнелиев присъства на конференция за инвестиционни проекти и устойчиво развитие Balrec. Участие във форума взе и изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие Кирил Величков.

Този съвет е неправителствена организация, чиято основна цел е да се превърне устойчивото развитие във водещ пазарен сегмент, обясни изпълнителният директор Кирил Величков. За да се реализира идеята е нужно да се създадат ясни законови стимули за бизнеса. Води се активен диалог с правителството. Сформираме работна група, която до шест месеца трябва да представи конкретни предложения за промени в законодателството, обясни още Величков. Според него следващата стъпка в превръщането на устойчивото развитие в основен приоритет в сектора на строителството е изработване на сертификационна система. Пилотно разработваме национална система за сертифициране на сградите, допълни изпълнителният директор на Съвета за устойчиво развитие.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев заяви, че българите са достигнали 40-42% ниво на богатство от средноевропейското ниво. По думите му обаче, ако се работи здраво, може да се достигнат до 55-60%. Плевнелиев коментира, че най-голямата опасност за страната ни е въпросът дали българинът е готов да работи здраво и да не дава подкупи. Задачата ни е да мотивираме хората, а за тази цел правителството има план, допълни още министър Плевнелиев







Каталог: events -> docs
events -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
events -> Златен кестен
events -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
events -> Програма „Правосъдие, организиран от Министерство на правосъдието в България
events -> Проф. Любомир Андрейчин
events -> Съобщение покана за медиите
events -> Концерт посветен на 100 години от рождението на голямата пианистка проф. Люба Енчева
docs -> Медия мониторинг


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница