Международен ден на Черно море 31 октомври



Дата25.07.2016
Размер16.84 Kb.
#4936

Международен ден на Черно море 31 октомври


Международният ден на Черно море 31 октомври 2010 г. отбелязва годишнината от подписването през 1996 г. на Стратегическия план за действие за възстановяване и опазване на Черно море. Документът очертава рамката на сътрудничество между черноморските държави по отношение състоянието и бъдещето на Черно море и региона.

Отчитайки сериозното влошаване на екологичното здраве на Черно море, шестте държави — България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна — подписват през април 1992 г. в Букурещ Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (Букурещката конвенция), която представлява правна и дипломатическа платформа за съвместни действия.

Всички черноморски държави подписват през 1993 г. в Одеса, Украйна т. нар. Одеска декларация, набелязваща общата политика на страните по Букурещката конвенция.

Тaзи декларация поставя основите, върху които шестте черноморски държави заедно с международните донори извършват задълбочена оценка на състоянието на черноморската среда — процес, довел до разработването на Стратегическия план за действие за възстановяване и опазване на Черно море, подписан на 31 октомври 1996 г.

Планът съдържа 59 конкретни задължения, свързани с мерки за намаляване на замърсяването, подобряване на управлението на живите ресурси, насърчаване на човешкото развитие по начин, който не компрометира околната среда, и предприемане на стъпки за финансиране на екологични проекти. Планът е ревизиран през 2002 г.

Букурещката конвенция урежда изграждането на система от институции за постигането на нейните цели. Учреден е общ регионален междуправителствен орган, натоварен с приложението на конвенцията, Комисия за опазване на Черно море от замърсяване (Черноморска комисия), която включва висши служители от агенциите за околна среда от шестте държави, подписали конвенцията.



Ежедневната координация по дейностите, свързани с прилагането на конвенцията и Стратегическия план за действие, се извършва от Постоянния секретариат на комисията в Истанбул. Изградена е система от консултативни групи и регионални центрове за действие, които предоставят консултации и изпълняват практически задачи. Комисията за опазване на Черно море от замърсяване работи в тясно сътрудничество с Проекта за възстановяване за черноморската екосистема, част от Програмата Дунав — Черно море на ГЕФ-ПРООН.
Каталог: docs -> kluchovi dumi -> Lubopitno
Lubopitno -> Списък на примерни диви животни, срещащи се на територията на риосв-русе, подлежащи регистрация по чл. 22 и чл. 22а от Закона за защита на животните
Lubopitno -> През 2013 година се навършват 65 години от началото на природозащитната дейност на територията на днешния Поддържан резерват „Сребърна”
Lubopitno -> Тема на кампанията: „Влажни зони и туризъм" „Туризъм във влажните зони: Едно великолепно изживяване"
Lubopitno -> Велико чудо е природата! Живеем на великолепна и красива планета слънце, вода, въздух не можем без тях! Те създават условия за прекрасен живот, който зависи и от нас. Всичко има на нашата прекрасна планета
Lubopitno -> Конкурс за детско творчество на тема "Бъди активен, защити реките!" под егидата на Международната комисия за опазване на река Дунав
Lubopitno -> Конкурс „сребърна птици и хора перо за мама
Lubopitno -> Конкурс за екодизайн на тема "мисли зелено"/ "tink green" Със съдействието на
Lubopitno -> Горите: Природата на Вашите услуги Есe


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница