Международен колеж Албена



Дата16.08.2017
Размер171.64 Kb.
#27821

Международен колеж Албена



Туристически ресурси в Германия

Германия се намира в центърът на Европа.Тя е моста между западна и източна Европа ,между топлия юг и студения север.

Германия е една смесица от равнини, възвишения и планини. Граничи с Австрия ,Чехия ,Полша ,Швейцария ,Дания ,Франция, Холандия,Люксембург,Белгия

Федерална република Германия е най-голямата по население в Европа и се разпростира на територия от 357.022 кв.км. На дължина от север на юг по въздушна линия тя е 876 км,а на ширина е 640км.

Населението на Германия е над 80 млн.души.Регионално населението е разположено неравномерно. Една трета от населението(около 25млн.души)живее в 82-та големи гарада на Германия.Около 50,5млн. живеят в общини и градове с население от 2000 до 100000 души. 6,4млн. населяват селища с население до 2000 души.По гъстота на населението с 230 души на кв.км,Германия принадлежи към наи-гъсто населените държави в Европа. В източна Германия то е 147 на кв.км., а в западна 267души на кв.км..Над 7 млн. чужденци живеят и работят в Германия. Най-голяма част от тях са турци,следвани от сърби,италянци,гърци и др.  

Столица и седалище на правителството е Берлин ,но повечето министерски работни места и многобройни федерални институции се намират в предишната столица Бон.

Държавната структура на Германия се определя от Конституцията, влязла в сила на 23 май 1949 г. Основният закон дефинира Федерална Република Германия като “демократична и социална федерална държава”. Държавна форма е парламентарната демокрация. С обединението на 3 октомври 1990 г. Конституцията  става валидна и за новите федерални провинции .Германия е разделена на 16 федерални провинции :  Баден-Вюртемберг, Бавария,Заарланд, Райнланд-Пфалц, Хесен, Тюрингия, Саксония, Нордрайн-Вестфалия,Долна Саксония, Заксен-Анхалт, Берлин,Бранденбург, Мекленбург-Форпомерн,Бремен, Хамбург, Шлезвиг-Холщайн. Правителствата на федералните провинции разполагат с широки компетенции, в т.ч. данъчно право, надзор над полицията, самостоятелна образователна и културна политика. Всяка федерална провинция притежава избран на общи избори парламент. Провинциалните правителства се оглавяват от министър-президент или управляващ кмет (Берлин, Хамбург, Бремен).

Немският език принадлежи към голямата група на индогерманските езици.Той е сходен с норвежкия, шведския,холандския, фламандския и също така с английския.В немският език както и в много други, има различни диалекти ,които издават произхода на хората които ги говорят. Регионалните диалектие и традиции произхождат от племената на саксонците,баварците,франките,швабите и др.,които са живяли на територията на днешна Германия.Немски не се говори само в Германия, а също така в Австрия,отделни части на Швейцария,северна Италия , Люксембург,Лихтенщайн,източна Белгия и източна Франция. В миналото немският език е бил сред най-говорените езици в Европа и все още е един от най-изучаваните след англииски и френски. Германия има зачителен принос към световното културно наследство, страната е също така известна като das Land der Dichter und Denker (страната на поети и мислители). В Германия са родени композитори като Бетховен, Бах, Брамс, Шуман и Вагнер; поети като Гьоте, Шилер и Хайне;философи като Кант, Хегел, Маркс, Ницше; теолози като Лутер и Бонхофер; писатели като Хесе и Грас; учени като Айнщайн, Борн, Планк, Хайзенберг, Херц и Бунзен; инженери и изобретатели, сред които Ото, Даймлер, Бенц, Дизел и Линде. Също много художници, например ренесансовият Албрех Дюрер, сюрреалистът Макс Ернст, експресионистът Франц Марк, концептуалистът Йозеф Бойс и неоекспресионистът Георг Базелиц.Много исторически личности, въпреки че не са немци, имат значително влияние върху немската култура. Такива са Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Кафка и Коперник.

След 1970 г. немската култура отново се развива с бързи темпове, основно музиката и изобразителното изкуство, и център на това развитие е столицата Берлин. Германия също така е известна с многото си опери.

През 2004 г.в туристическият бранш на Германия има 2,8 млн. заети и достига годишен оборот от 140 мрд.€. 116 млн. туристи извършват 339 млн. нощувки в 54 166 различни туристически обекта с обща база 2.6 млн. легла. 4000 от общо 12 431 общини са организирани в различни туристически съюзи. 310 от тях са признати за лечебни курорти.На туристите в Германия са на разположение 6 135 музея,366 театъра,34 увеселителни парка,45 000 тенис кортове,648 голф игрища,122 национални и природни паркове,екопътеки с дължина 190 000 км.,също така 40 000 км. колоездачни маршрути. Най-посещаваните туристически обекти са:



1.

Кьолнската катедрала

5.000.000

2.

Europa-парк Фрайбург

3.100.000

3.

Rothenburg ob der Tauber

2.500.000

4.

Phantasieland Brühl

2.000.000

5.

Райхстага в Берлин

2.000.000

6.

Brocken/Harz

1.400.000

7.

Островът Маинау в Бодензее

1.283.000

8.

Замъкът Neuschwanstein

1.281.000

9.

Замъкът в Хаиделберг

1.054.000

10.

Deutsches Museum в Мюнхен

1.048.000

11.

Телевизионата кула в Берлин

1.036.000

12.

Love Parade, Берлин

1.000.000

13.

Катедралата в Аахен

1.000.000

14.

Cap Arkona/Rügen

850.000

15.

Helgoland

556.000

16.

Летище Frankft./M.*

511.000

17.

Цвингер Дрезден

439.000

18.

Wartburg/Eisenach

436.000

19.

Zugspitze

434.000

20.

Gewandhaus, Leipzig

420.000

21.

Semperoper, Dresden

403.000



Кьолнската катедрала е една от най-красивите готически катедрали, чието строителство трае от 1248 до1437 г., както и от 1842 до 1880 г. През 1248 година, когато архиепископа на Кьолн Конрад фон Гохщаден поставя първия камък в основите на катедралата, започва един от най-дългите строежи в европейското строителство. Първенците на Кьолн, който е един от най-богатите и политически могъщи градове в Свещената Римска империя, смятали, че както Париж си има своята Нотр Дам, така и техния град трябва да има своя катедрала, като нейните мащаби би трябвало да надминат всички останали хра.мове. Има и друга причина, поради която е построена Кьолнската катедрала. Кьолнският архиепископ Райналд фон Дасел получава от император Фридрих I Барбароса останките на Светите влъхви, или познати като Тимата крале, които преди се съхранявали в един от миланските манастири. По този начин императора се отблагодарил на архиепископа за военната помощ, която му осигурил при завладяването на Милано по времето на Италианския поход. През 1164 година Райналд фон Дасел триумфално влиза с реликвите в Кьолн. За тях е изготвен специален саркофаг от злато, сребро и скъпоценни камъни. Така високият ранг в западнохристиянския свят, който Кьолн придобил като пазител на реликвите, задължавал те да бъдат пазени в подобаваща катедрала

Европа парк "Руст" е един от най-големите увеселителни паркове в Германия със своята площ от 700.000 m². Той е най-посещаваният немски увеселителен парк с 4 милиона посетители на сезон. Намира се между Фрайбург и Карлсруе. Повече от 100 атракции и 11 шоу-представления се намират в 15 тематични области, от които 11 с имена на държави от Европа. В парка има три хотела и четири демензионално кино. Предприятието "Мак райдс ООД и КО" са имали идея за увеселителен парк в Брайзах. Но областа се е водила като опасна за наводнения от намиращата се наблизо река Рейн. Намиращото се наблизо до неподходящия за строеж терен в Брайзах Европазее (Европейско езеро) дава идеята за името на парка. Европа парк в Руст отваря врати на 12 Юли 1975 година, само с една атракция и по модела на Дисниленд, се разширява постепено.На главния вход на Европа парк има една голяма статуя на талисмана на парка, "Евромишка". След статуята се намират водни фонтани, а зад тях се намира същинската входна сграда, където на втория етаж се намира гара за монрейлно (еднорелсово) влакче "EP-Express", което обикаля целия парк и сприра на няколко спирки из тематичните области и хотелите на парка. Паркът е разделен на тематични области, всяка от които представлява една европейска страна. Първата област е била Италия и е построена през 1982 година. Спазва се изискването във всяка една област да се спазват типичните за страната аритектура, обичаи и особености. С възможно най-автентични сгради и работнещи в парка. Страните са следните:Германия ,Италия ,Франция ,Швейцария ,Гърция ,Русия , Холандия ,Скандинавия ,Испания ,Австрия ,Англия ,Португалия (открит през 2005 // в напълно завършен вид през 2008 година) .Към тях се прибавят още:Паркът замък ,Шоколандия ,Страната на приключенията ,Светът на децата . Предлаганите атракции са основната причина да бъде посещаван увеселителният парк всяко лято. Към главните атракции спадат скоростните влакчета. Главната атракция се води скоростното влакче "Силвър Стар", което е съвместен проект с Мерцедес-Бенц. Най-високото и до началото на 2006 година най-бързото скоростно влакче в Европа.

Цугшпитце (на немски Zugspitze), с височина 2962 м, е най-високият връх в Германия. Той се намира в Баварските Алпи, на австрийско-немската граница, в окръг Гармиш-Партенкирхен, провинция Бавария.

Катедралата в Аахен

Без съмнение най-важен исторически паметник в Аахен е Катедралният храм. Негово ядро представлява датиращият от около 800 г. дворцов параклис Pfalzkapelle на Карл Велики, състоящ се от осмоъгълна централна част – най-старата в Северна Европа, заобиколена с коридор (галерия) и завършваща с т.нар. westwerk или своеобразен западен олтар, което представлява важна част от строителното изкуство по времето на Каролингите, Отоните и през романския период. В предверието са запазени порти от ІХ в. Издигнат е и островърх купол над осмоъгълната централна част, като над нея се спуска дареният от Фридрих І Барбароса към 1165 г. полюлей.


От 1200 г. Катедралният храм става обект на ежегодни поклонничества, от 1300 г. те се организират на всеки седем години.

В катедралата могат да се видят и т.нар. Златен портал, изпълнен в стила на изкуството по времето на династията на Отоните, мраморен трон на Ото І, както и декориран със слонова кост и инкрустирани скъпоценни камъни амвон, императорски дар от 1014 г.

В Съкровищницата (Domschatzkammer) се пазят освен вече споменатият бюст на Карл Велики и мощите му, съхранени в златно сандъче с фигури на Дева Мария, неговата покровителка Света Катерина и самия император, както и мощи, съдържащи се в т.нар. Реликва с трите кули – пак от времето на Карл ІV. Сред съкровищата са и обкована в златo кост от дясната ръка на Карл Велики, датиращ от ІІ в. саркофаг на Прозерпина, в който е било положено тялото на императора, и кръстът на Лотар. На преклонението пред Дева Мария е посветена цяла една зала. В друга зала са изложени златни и сребърни обкови за книги и одеяния, използвани при коронации – като Cappa Leonis, при литургии или за незнайни цели - като Schutzmantelbild или мантията на Девата на милосърдието.

Атмосферата на храма напомня за Византия - витиеватата форма на централната част, прекрасните мозайки също са в този стил, макар и налепени доста по-късно.



Парадът на любовта ( немски: Loveparade, английски: Love Parade ) е популярен фестивал и парад, предимно с електронна музика, който води началото си от Берлин през 1989 г. и който в момента се е разпространил в различни точки по света. Парад на любовта е имало в Акапулко, Виена, Кейп Таун, Мексико сити, Сан Франциско, Сантяго и Тел Авив. Единствено парадите в Акапулко, Сан Франциско, Сантяго и Тел Авив продължават да се провеждат. Парадът на любовта се състоя в Берлин отново през 2006, след две годишно прекъсване поради липса на средства. .Първият „Love Parade” е иницииран от Матиас Ройних през 1989 г.Отначало участие взимат 150 души за да се стигно през 1999 г. до 1,5 млн. Парада се провежда през 2006 г. , една седмица след закриването на Световното първенство по футбол в Германия, като спортната верига 'McFit' осигури един милион евро.Той е с променена концепция, въпреки това посетителите са около 1,2 млн. души. Следващия „Love Parade” ще се състои на 7 юли 2007 г.




Минерални извори.Както може да се сети човек, в Баден-Баден минералните извори не са малко. Даже местните хора си имат приказка, че ако иска някой истински да се наслади на водата, трябва да отиде в подножието на Шварцвалд. Това място трябва да се хареса на всеки, който обича водата. Явно желаещите не са никак малко, след като Баден-Баден е целогодишен курорт с близо 50 000 жители. Иначе програмите, които подготвят там, включват непрекъснато обикаляне от един басейн на друг, почивки за съзерцаване на камбанариите на катедралите и кокетните къщички. После пак отначало - редуване на вода и почивка. Изворите с лековита алкална и радиоактивна вода са с температурата 64 градуса. Тук Достоевски проиграва ризата си в Залата с хилядата свещи на най-старото и най-голямо казино в Германия. Още куп видни личности са редували тук водните процедури с игра на карти. През 1985 г. Терми на Каракала са изцяло обновени и предлагат на 1000 кв.м покрити и открити басейни, водни каскади, пещери със студена и топла вода. "Фридрихсбад" пък е задължителна част от програмата. Банята е построена през 1873 г. върху основите на римски терми и тук особено популярна е т.нар. ирландско-римската баня. Специалитетът включва подлагане на всякакви водни процедури - парни бани, водни масажи с плуване в хладки басейни.

Островът Маинау е малък остров( около 45 хектара) който се намира в северозападната част на Бодензее.До него се достига чрез мост който е разположен на западния бряг.Осровътпринадлежи на благородническа фамилия от шведски произход Bernadotte.Поради благоприятното си географско разположение и климата на Бодензее на островът растат палми и други средиземноморски растения които са разположени в дворцовия парк.Поради това Маинау е наричан също така и острова на цветята.Маинау е достъпен за туристи и е много посещаван.Има малък зоопарк с домашни животни (овце,кози и др.),къща на пеперудите където пеперудите прехвърчатсвободно между посетителите.през 2005 г. островът е посетен от около 1,2 млн. туристи.
Берлин е главна столица и една от 16-те провинции на Федерална Република Германия. Той е и в сърцето на Берлин-Бранденбург метрополитната зона, намираща се в свероизточна Германия. С население от 3,4 милиона (4,5 заедно с предградията)и площ от 891,69 km² Берлин е най-големият град в държавата и втори по населеност в Европейския съюз след Лондон. Берлин е един от най-влиятелните политически, културни и научни центрове в Европа. Градът предлага голямо разнообразие от различни видове сухоземен транспорт и е дом на някои от най-реномираните университети, спортни събития, оркестри и музеи. Неговата икономика е базирана на обслужващия сектор, включвайки разннобразен спектър от медицински и медийни корпорации, политически среди, откривателски институти и конструктивната индустрия. Добиващите широка популярност фестивали, съвременната архитектура, нощен живот и авангардното изкуство развива международната репутация на Берлин. Бивайки главен туристически център и дом на хора от над 150 нации, градът-столица е важна точка за хората, които се интересуват от либерален начин на живот, бурно градско ежедневие и свобода на словото и художественото изразяване. Документиран за пръв път през 13-ти век, Берлин се превръща успешно в столица на Кралството на Прусите (от 1701), Немската Империя (1871-1918), Република Уаймар (1919 – 1932) и на Третия Райх (1933 – 1945). След Втората световна война градът бива разделен. Източен Берлин се превръща в столица на ГДР, докато Западен Берлин остава в територията на Западна Германия, заобиколен от Берлинската Стена (1961 – 1989). След съединението през 1990 градът присвоява статуса си на столица на цяла Германия


Мюнхен (на немски: München) е център на германската провинция Бавария. С население от 1 261 000 души (2003) той е третият по големина град в страната след Берлин и Хамбург. Намира се на река Изар. Поселището е основано като Munichen през 1158 г. от Henry the Lion, херцог на Саксония, половин век по-късно му е даден статус на град и е укрепено. Първоначално, епископ Ото фон Фрайзинг и Henry се карат за града пред императора в Райхстага в Аусбург. През 1180 г., при делото срещу Henry the Lion, Ото фон Вителсбах става херцог на Бавария. Неговата династия управлява областта до 1918-а. През 1255 г., херцогство Бавария е разцепено и Мюнхен става част от Горна Бавария. През 1327 г. градът е напълно опожарен и по-късно построен отново от Лудвиг IV. През 1632 г. и по време на 30-годишната война градът пада под контрола на шведския крал Густав II Адолф, а през 1705 г. е отново завладян и върнат на Хабсбургите. Първото учебно заведение в града, Баварската академия на науките, е основано през 1759 г. По това време градът вече бързо нараства и е един от най-големите в Европа. През 1806 г., става столица на Баварската държавa, със седалище на парламента и епархията Лангтаг. 20 години по-късно друго престижно учебно заведение, Landshut University, е основано в Мюнхен. Много от най-красивите сгради в града принадлежат на този период, като всички са в архитектурния стил "максимилиан", кръстен на тогавашния крал, Максимилиан II. Тези сгради включват „Лудвигщрасе“, Ruhmeshalle и Кралския площад, построен от архитектите Лео фон Кленце и Фридрих фон Гертнер, както и статуята „Бавария“ с автор Швантхалер. През 1882 г. градът е електрифициран и става домакин на Първото немско електрическо изложение. 19 години по-късно зоологическата градина Хелабрун отваря врати. След Първата световна война, градът става център на нестабилност. На 19 ноември 1918 г. комунисти вземат властта, установявайки Мюнхенска съветска република (Münchner Räterepublik), която е свалена на 3 май 1919 г. от десните Freikorps, мнозина от които по-късно са привлечени от Адолф Хитлер и националсоциализма. През 1923 г. Хитлер и неговите поддръжници, концентрирани в Мюнхен, осъществяват т. нар. Бирен пуч (опит за преврат), с цел да свалят правителството на Ваймарската република и да заграбят властта. Бунтът е неуспешен, резултат е арестът на Хитлер и осакатяването на нацистката партия, по онова време практически непозната извън Мюнхен. Въпреки това градът става крепост на нацизма при идването му на власт в Германия през 1933 г. Заради важността му, нацистите го наричат „столица на движението“ (щабът на Националсоциалистическата работническа партия е там). Много Führerbauten („фюрер-сгради“) са построени около Кралския площад, някои са оцелели и до днес. През 1938 г. е подписано Мюнхенското споразумение, преотстъпващо Судетската област, преди част от Чехословакия, на Германия. То е подписано от представители на Германия, Италия, Франция, Англия. Година по-късно, през 1939 г. Георг Елсер прави неуспешен опит за атентат с бомба срещу Хитлер. Мюнхен е домакин на Летните олимпийски игри през 1972 г., по време на които група израелски атлети са убити от палестински терористи Мюнхен е популярна туристическа цел. Има ред важни музеи и галерии, сред които изпъкват трите пинакотеки: Старата, Новата и Пинакотека на модерното изкуство. Преди Първата световна война той е средище на художниците от групата Синият конник (Der Blaue Reiter). Други известни туристически атракции са Английската градина (парк в центъра красиви трасета за джогинг, езера, кафенета и дори нудистки площи), музея на науката Deutsches Museum и богато украсения часовник с движещи се фигури на фасадата на Кметството. Може би най-голямата атракция в Мюнхен е двуседмичният панаир Октоберфест. За първи път се провежда на 12 октомври 1810 г. в чест на сватбата на принц Лудвиг и принцеса Тереза фон Сакс-Хилбургхаузен. Празненствата приключват с конни състезания и в следващите години били продължени и доразвити в бирения фест, познат днес.

Други известни сгради в Мюнхен са Фрауенкирхе (Катедралата „Св. Богородица“) и Олимпийската кула, радио- и телевизионно съоръжение в някогашното олимпийско градче. Фрауенкирхе е една от най-впечатляващите сгради в центъра. Веднага се разпознава по двете си куполни кули, завършващи подобно на минарета, едната малко по-висока от другата. Сградата на автомобилния гигант BMW с овалния музей е построена за Летните олимпийски игри през 1972 г. Мачове от Световното първенството по футбол през 1974 г. са играни в Мюнхен. През 2006 г. той отново бе домакин на няколко срещи, включително първата от Мундиала. През 2006 г. обаче срещите не се провеждат на олимпийския стадион, а на новия „Алианц Арена“. Мюнхен е един от новите икономически центрове в Германия, дори днес важни бъдещи промишлености като биотехнологии или Интернет са силно представени в „Weltstadt mit Herz“ (cosmopolitan city with heart). Градът е дом на много от централите на големи застрахователни компании като Allianz AG и Münchener Rück, на автопроизводителите BMW, фирмите за електроника Siemens AG и Infineon Technologies, както и на немските централи на McDonald’s и Microsoft. Освен това, Мюнхен е вторият град с най-много издателски къщи в света, като пред него е само Ню Йорк. Мюнхен се счита за столица на информационните технологии в страната. Неговото отношение към нововъведенията в областта се отразява върху останалита провинции, както и върху страната. Пример затова е скорошното решение на градската управа всички нейни компютри да преминат към операционната система GNU/Linux. Това силно застрашава позициите на Microsoft в Германия. Сегашния кмет на Мюнхен, Кристиян Уде, е от Социалдемократическата партия. Това е необичайно, защото по-голямата част от останала Германия се управлява на местно ниво от членове на Християндемократическия съюз. Фигурата на герба на Мюнхен е Münchner Kindl, „мюнхенското детенце“, което се изобразява с халба или буре бира. Мюнхенското международно летище е наречено на името на Франц Йозеф Щраус. Мюнхен има голяма транспортна система, включваща метро, влакове от предградията, трамваи и автобуси. Местният транспорт се наблюдава от Мюнхенската траспортна и тарифна организация (Münchner Verkehrs- und Tarifverbund, MVV).

Франкфурт.Историята на Франкфурт - градът на Майн, започва от 794 г., когато в писмени източници се споменава крепостта на франките" като място на франкския кралски двор и архиепископството. Мястото на града е предпочетено заради удобния брод през реката, към който се насочват множество пътища.

През XII век тук е избран за германски император Фридрих Барбароса, а градът е известен като панаирен център още от XI век. До края на свещената Римска империя, тридесет и трима императори са избирани в свободния град на Майн - може би, за да не се дава предпочитание на нито една от провинциалните столици. Днес готическият интериор на Залата на царете в старото кметство (така наречен Рьомер) е оформена с портретите на тези владетели. И пак във Франкфурт през бурната 1840 г. в църквата "Свети Павел" е приета първата общогерманска конституция, но въпреки това градът се слави най-вече като център на търговията и банковото дело - Франкфуртската борса е създадена в далечния XII век.

През 1949 г. Франкфурт е пренебрегнат при избора на столица на Западна Германия, за да получи своя реванш в 1993 г., когато е избран за седалище на Европейската централна банка.

Силуетът на Франкфурт е необичаен за повечето от европейските градове с присъствието на множеството разнообразни като архитектура небостъргачи на банките, което напомня за американските градове. Но само отчасти, защото тези високи сгради са внимателно проучени като място в уличната мрежа и като архитектура. Градът е забележителен и с това, че на всеки две-три години се ражда по един нов архитектурен хит - след панаирната кула (архитект Хелмут Ян), това е екологичният небостъргач на Комерцбанк (архитект Р. Роджърс), който е най-високата сграда в Европа, а сега и новият билдинг на Европейската банка. Сред съвременните архитектурни шедьоври във Франкфурт са още летището, открито през 1936 г. и разбира се, панаирният град.

Най-драматичният период в своята история градът преживява в края на Втората световна война, когато центърът му е разрушен от бомбардировките. Някои фрагменти от стария център, като старото кметство и сградите, оформящи площада пред него, са възстановени по богатата архивна документация. Особено впечатляващи са силуетът и интериорът на старата императорска катедрала, която е и същинска съкровищница на изобразителното изкуство. Въпреки че в стария център са построени множество нови сгради, те се съчетават органично със запазените от разрушенията образци. В повечето случаи новото строителство е успешно адаптирано към старинната архитектура под формата на музеи, галерии, изложбени зали, ресторанти и кафенета.

Франкфурт е изключително богат на музеи град. По-голямата част от тях са в старото ядро или са нанизани като огърлица по левия бряг на Майн. Освен уникалния с колекцията си от старо и ново немско, фламандско и френско изкуство - "Штадел", интерес представляват музеите на киното, на комуникациите, на приложните изкуства, на съвременното изкуство, на архитектурата. Най-любопитният от тях е единственият в Западна Европа музей на иконите, но за съжаление в него няма нито една българска икона. Музеите в града са построени от някои от най-известните имена на световната и немската архитектура като Ричард Майер, Йозеф Клайхюс, Ханс Холайн, Освалд-Матиас Унгерс. Разбира се, не може да не споменем и музея на един от най-известните германци - Йохан Волфанг Гьоте, който се намира в родната му къща.

На левия бряг на града е разположен кварталът Заксенхаузен, който е известен с множеството си уютни кръчмички. Техният интериор е непретенциозен, атмосферата е непринудена, а кухнята - превъзходна. Тук особено добре ще усетите и космополитния дух на Франкфурт - не само заради туристите и гостите, но и заради множеството натурализирани германци от турски, арабски и азиатски произход, които са отворили свои ресторанти с характерната за страните им кухня.

Ако имате повече време, можете да обиколите някои от периферните квартали и сателитни градчета, например Хьохст. Това предградие е със запазена средновековна селска архитектура, но тук се намира една от най-старите и добре уредени промишлени зони в страната. В периферията на Франкфурт са разположени едни от първите работнически квартали в Европа, изцяло изградени в духа на социално ориентирания рационализъм от 20-те години (архитект Ернст Май) - двуетажни къщички с градинки, които и днес, както и преди 80 години, са общинска собственост. Метрото стига и до романтичния Кронберг, който с неговата дървена архитектура и богатството от зеленина, бих сравнил с нашата Копривщица. Кронберг и другите малки романтични градчета като Бар-Хомбург, Бад-Соденберг, Кьонигщайн се намират в подножието на планината Таунус, чиято височина от 800-900 м и прекрасните гори са предпочитан туристически обект от жителите и гостите на Франкфурт.



В близост до града се намират чудесни места като сецесионовия Дармщат, Висбаден с великолепните си жилищни и обществени сгради от средата на ХІХ век, Майнц с прочутия Гутенбергов музей и витражите на Шагал, намиращи се в една от старите църкви...

Франкфурт определено заслужава да му бъде посветен повече от един уикенд. А ако имате шанса и с добро време, то разходката ви до града на Майн ще бъде наистина незабравима.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница