Международен съюз за автомобилен транспорт (иру)



Дата25.10.2018
Размер32.67 Kb.
#98264
МЕЖДУНАРОДЕН СЪЮЗ ЗА АВТОМОБИЛЕН ТРАНСПОРТ (ИРУ)
ИРУ (от английски – International Road Transport Union) е основан на 23 март 1948 г. в Женева, Швейцария, където и днес се намира неговото седалище. ИРУ обединява в международен план организации и предприятия, извършващи автомобилен транспорт за собствена сметка и търговски превози.
Съюзът има за цел да допринася за развитието и просперитета на вътрешния и международния автомобилен транспорт и е най-влиятелната международна организация, защитаваща интересите на автомобилните превозвачи. ИРУ има 180 члена в 70 държави. Чрез своите национални асоциации ИРУ представлява автотранспортния бранш в целия свят. Благоприятствайки непрекъснатото представяне на все по-високи професионални норми, ИРУ допринася за подобряване на транспортите операции по отношение на сигурността и опазването на околната среда като осигурява мобилност на хора и товари. Освен че предлага многобройни практически услуги на бранша, ИРУ е гарант на режима ТИР и на карнетите ТИР, които позволяват на товарните автомобили, пломбирани от отправни митници, да прекосяват границите без друг контрол на техния товар до мястото на получаване на стоката.
Българската асоциация АЕБТРИ е член на ИРУ от 1962 година.
Активните членове на ИРУ са разделени в две секции:

  • Съвет за пътнически превози;

  • Съвет за товарни превози.

Освен от международния секретариат в Женева, ИРУ се представлява и от постоянните си делегации към Европейската комисия в Брюксел и към Общността на независимите държави в Москва.


Генералната асамблея (основният управляващ орган) на ИРУ е съставена от всички активни и асоциирани членове. Събира се два пъти в годината, за да вземе важните политически решения на организацията.
Президиумът на ИРУ е съставен от представители на двата съвета. Натоварен е да контролира администрацията и финансовите въпроси като представя своите политически и други предложения на Генералната асамблея. Президиумът е съставен от осем члена. Генералният директор на българската асоциация АЕБТРИ – Пламен Цалков е член на Президиума на ИРУ.
Генералният секретар е натоварен с всекидневното управление на организацията. На негово подчинение са целия персонал на генералния секретариат в Женева, както и персоналът на делегациите на ИРУ в Брюксел и Москва. Генералният секретар на ИРУ е най-влиятелната фигура в тази международна организация. От 1993 г. Генерален секретар на ИРУ е Мартен Марми (Швейцария).
Съгласно разпоредбите на Конвенцията ТИР и благодарение на своята мрежа от национални асоциации-членки, ИРУ управлява гаранционна верига, която покрива всички държави, в които може да бъде извършена митническата операция ТИР. Националните асоциации са одобрени от техните национални митнически власти и упълномощени от ИРУ да издават и гарантират карнетите ТИР на територията на дадена държава. ИРУ е упълномощен да управлява Конвенцията ТИР от нейното създаване през 1959 г.
Карнетът ТИР е контролен митнически документ, използван от международните превозвачи при транзит. Режимът ТИР предлага следните предимства, които допринасят за международния стокообмен:

- За международната търговия:

  • намалява транспортните разходи като ограничава формалностите и забавянето при транзитните операции;

  • улеснява транзита като опростява и регламентира точно необходимите документи;

  • благоприятства за развитието на международната търговия.

- За митническите власти:

  • гарантира мита и такси при международен транзит до 50 000 USD;

  • единствено международните превозвачи могат да използват карнетите ТИР, което увеличава сигурността на системата;

  • намалява до минимум необходимостта за извършване на физически контрол на товарите;

  • улеснява митническия контрол и опростява митническата документация.

В качеството си на международен представител на автомобилния бранш ИРУ се ползва с консултативен статут към Икономическия и социален съвет на ООН.


ИРУ работи в тясно сътрудничество и консултира ИКЕ на ООН. Това партньорство днес е още по-активно. Опазването на околната среда, улесняването на преминаването през гранични пунктове, подобряването на инфраструктурата, процесът по присъединяване на страните от Източна Европа и ОНД са едни от основните приоритети на ИРУ и на ИКЕ на ООН.
Митническата Конвенция ТИР благодарение на своя добре познат символ, поставен на задната част на товарните автомобили, е известна на всеки мъж, жена и дете, пътували по пътищата на Европа през последните десетилетия. Партньорството между ИРУ и ООН е неоспоримо: докато ООН увеличава усилията си да възпре заплахата, която представляват наркотиците, трафикът, престъпността и други негативни прояви, ИРУ от своя страна с успех съумява да запази режима ТИР от контрабандата и международната мафия при новото отваряне на границите.”
Кофи А. Анан

Генерален секретар на ООН





Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница