Менингити вирусни серозни менингити



Дата08.05.2018
Размер32.98 Kb.
#68662
МЕНИНГИТИ
ВИРУСНИ СЕРОЗНИ МЕНИНГИТИ

Причиняват се от ентеровируси. Наблюдават се обикновено в детска възраст и при младите хора, като единични случаи. Резервоар на инфекцията са болните или здравите заразоносители. Предаването на заразата става най-често по контактно-битов и въздушно-капков път. Заболяванията имат главно лятно-есенна сезонност. Поради устойчивостта си тези вируси се откриват в канални води, реки, езера, в хранителни продукти и др. Заразоносителството при клинично проявените и неизявени форми (които се наблюдават по-често) продължава 1-2 месеца.

Входна врата на инфекцията е лигавицата на стомашно-чревния тракт или гърлото. В инкубационният период вирусните частици се съсредоточават в лимфните възли. Следва масивно нахлуване на причинителя в различни органи и системи. Клиничните прояви могат да се локализират в гърлото, стомашно-чревния тракт, нервната система, миокарда и кръвоносните съдове, черния дроб, слезката, кожата и други. В поразените органи и системи настъпват възпалителни процеси, характеризиращи се с:


  • остро, внезапно начало с леки втрисания, температурата бързо се повишава до 39-40°С;

  • силно главоболие в челната или слепоочната област, повръщания, обща отпадналост, възбуденост или потиснатост, сънливост, гърчове, нарушение в походката;

  • понякога и специфичен обрив, зачервяване на лицето и гърлото, мускулни болки, зачервяване на конюктивите и др.;


ЕНТЕРОВИРУСНИ СЕРОЗНИ МЕНИНГОЕНЦЕФАЛИТИ И ЕНЦЕФАЛИТИ.

У нас най-често първичните серозни менингоенцефалити и енцефалити в детската и младата възраст се дължат на ентеровирусни инфекции. Заболяванията обикновено са спорадични, срещат се в топлите месеци на годината. Клинично се проявяват с:



  • остро и бурно начало с втрисания и бързо повишение на температурата до 39-40°С;

  • менингиални и енцефалитни симптоми. Проявяват се няколко часа до 1-2 денонощия след началото с главоболие, повръщания, психомоторна възбуда с буйства или генерализирани гърчове и неадекватност, унесеност до кома, засягане на черепно-мозъчни нерви, често с централни парези или парализи на крайниците, нарушения в дишането и кръвообращението.

Влошаване на състоянието в следващите часове и дни, особено без адекватно лечение, може да доведе смъртен изход.
МЕНИНГОКОКОВА ИНФЕКЦИЯ

Това са група заболявания, причинени от менингококи, които засягат или само нервната система, като менингити и менингоенцефалити, или се развиват като сепсис с различна тежест и изход.

Причинителите са бактерии, най-често Neisseria meningitides.

Източник на инфекцията е само човекът като:



  • носител на менингококи;

  • болен от менингококов назофарингит;

  • болен от менингококцемия и др. форми на менингококовата инфекция.

Продължителността на заразоносителството е около 2 до 6 седмици. Възприемчивостта е всеобща, но засяга предимно деца до 5 години и възрастта от 15 до 30 години. Инфекцията се предава по въздушно-капков път. Сезонност: зима и пролет.

Входна врата са горните дихателни пътища, където става размножаването на причинителите и оформянето на възпалително огнище. При преодоляване на бариерата на лигавиците менингококите нахлуват в кръвта. Проникването в черепната кухина става по кръвен път. Водеща роля в развитието на заболяването играе мозъчният оток, който може да доведе до парализа на дишането. При разпространение на инфекцията по кръвен път менингококите проникват в кожата, надбъбреците, кръвоносните съдове и бъбреците, където предизвикват бактериални тромбози и кръвоизливи.

Менингококовата инфекция може да протече под различни клинични форми. Най-чест е менингококовия менингит. Той е с кратък инкубационен период от 2-4 до10дни. Началото е бурно с висока температура, втрисане, силно челно главоболие, но може и да е с тилна локализация, както и мъчително повръщане, което не носи облекчение. При деца може да има и гърчове, а при възрастни – психомоторна възбуда и замъглено съзнание. Клинично се проявява с бледа кожа, измъчен вид на лицето, апатия или възбуда и точковидни кръвоизливи по склерите на очите. Настъпват прояви в сърдечно-съдовата система, учестена сърдечна дейност, ускорен пулс, световъртеж, понижено кръвно налягане. Има учестено дишане и възпаление на горните дихателни пътища. Има и хеморагичен обрив.

При съмнение за заболяване от някоя форма на менингококова инфекция е необходимо да се потърси веднага специализирана лекарска помощ.

Профилактиката на тези заболявания е спазване на добри хигиенни практики в бита, на работното място и лична здравна хигиена. При установяване на болен или заразоносител, с който сте имали контакт е необходимо да се уведоми Вашия личен лекар за да се предприемат адекватни здравни и профилактични мерки.

Издава: Дирекция ПБПЗ



Дирекция НЗБ

РЗИ - Бургас
Каталог: Zdravni%20temi
Zdravni%20temi -> Бесът е остро заразно заболяване, поразяващо централната нервна система. Човек се заразява при ухапване, одраскване или олигавяне със слюнката на животно, болно от бяс. Причинява се от вирус
Zdravni%20temi -> Роля на комарите като преносители на малария
Zdravni%20temi -> Лечение с природни продукти(билки) на паразитните инвазии Морков Основно действие
Zdravni%20temi -> Ехинококоза на латински: Echinococcosis, наричана още Кучешка тения
Zdravni%20temi -> Ентеробиоза
Zdravni%20temi -> Профилактика на остеопороза какво представлява остеопорозата?
Zdravni%20temi -> 19-ти май Европейски ден за борба със затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в България
Zdravni%20temi -> Генитален херпес
Zdravni%20temi -> Бластоцистис хоминис


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница