"мериа" оод



Дата17.08.2018
Размер170.72 Kb.
#80469


Икономически университет Варна

“Финансово-счетоводен факултет”




По: Маркетинг

На тема: “МЕРИА” ООД



Изготвил: Проверил:

Милена Димитрова Гл. ас. д-р Евгени Станимиров

I курс, СК, 10гр Докт. Павлина Младенова

ф. N: 9331

Варна, 2010г

За фирмата

Фирма “МЕРИА” ООД е с предмет на дейност производство на хляб. Днес “МЕРИА” ООД е динамично развиваща се фирма със съвременно оборудване и широк продуктов асортимент. Благодарение на внедрените иновационни технологии ежедневно се произвеждат близо 100 000 хляба, което нарежада фирмата сред едни от големите производители на територията на София и страната. Дейността на фирмата е свързана с производство на широка гама масови, специални и диетични хлябове, замразени и полуизпечени хлебни изделия, хлебчета за сандвичи и с управлението на верига от 30 собствени магазина за търговия на дребно, верига от хлебни и сладкарски къщи и заведение за бързо хранене. Изброените дейности са съсредоточени в отделни Бизнес единици.



I. Маркетингова среда
Върху поведението на фирмата на пазара и вземанто на маркетингови решения оказват влияние фактори, които са извън фирмата, представени в следващата схема:



Маркетингова макросреда







Демографски

фактори


Икономически

условия


Природогеографски

фактори


Политическа и правна среда

Техника и технология

Демографските фактори имат най-непосредствено влияние към размера и структурата на пазара. За пазара на хляб, както е в случая, част от тези фактори не оказват съществено значение. Става дума за масов, хомогенен продукт и тук фирмата няма нужда да отчита показатели като полова структура на населението, образователно равнище, средна продължителност на живота. Можем да разгледаме някои фактори, които могат да се вземат впредвид при пласмента и реализацията на продуктите.

Например урбанистичните и миграционни процеси към големите градове могат да се вземат предвид, когато се откриват фирмени магазини, тъй като това е част от дейността на “МЕРИА”.

Фирмата се насочва към по-големите градове като София, Варна, Пловдив и др.

Демографската обстановка в България се характеризира с подчертано отрицателни тенденции: спад на раждаемостта, повишена смъртност, масова емиграция и др., което окава влияние на размера на пазара като цяло, тъй като фирмата взема предвид целия пазар при разработване на маркетинговата си стратегия.

Икономическите условия се свързват предимно с етапа от “бизнес цикъла”, в които се намира иконимиката на страната. През последните години България започва да излиза от кризата, увеличават се доходите, спада безработицата. При разработване на маркетинг-микса доходите на населението няма да окажат влияние, тъй като цената на единица хляб е относително ниска, а хлябът е традиционно присъстваща храна в менюто на българина, тоест този продукт е с ниска еластичност от гледна точка на цената и дохода. Фирмата може да отчете и това, че потреблението на хляб на глава от населението е почти фиксирано и ако днес едно домакинство потребява например 2 хляба, то утре те няма да станат 5.

Ако разгледаме равнището на инфлация, като част от икономическата действителност, то може да се вземе впредвид при формиране на цената на хляба. Ако темпа на инфлация е висок, фирмата закупувайки например брашно, яйца и т.н, ще трябва да продава продукта на цена, по-висока от производствените си разходи.

Природогеографките фактори имат косвено значение за фирмата. Те оказват влияние върху производителите на селскостопанска продукция, а от там и на нейната цена.

Природните условия могат да окажат неблагоприятно въздействие върху дистрибуцията. Например през зимата обилните валежи от сняг затрудняват придвижването на хляба до фирмените магазини, от което фирмата търпи загуби.

По отношение на правната среда влияние оказват редица закони и разпоредби. Например Закон за защита на потребителите(обн.,ДВ,бр.99 от 9 декември 2005 г.) поставя пред фирмата редица изисквания относно представяне на информация за стоката, етикета, качестото на стоката, обозначаването на цените, рекламата, сключването на договори и пр.;Закон за конкуренцията, забраняващ ценовата дискриминация; Закон за храните(обн.,ДВ,бр.90 от 15 октомври 1999 г.; изм. и доп.,ДВ,бр.102 от 2003 г.; изм.,бр.70 от 10 август 2004 г.) определя ограничения при производството на храните, рекламата, опаковата, чието спазване изисква допълнително време и средства, а всяко отклонение налага наблагоприятни за фимата санкции.

От значение за разглежданата фирма, а и за целия стопански живот е и борбата с корупцията, потискането на криминогенните фактори и нормативното ограничаване на бюрокрацията чрез либерализиране на производството и търговията.

Фирмата непрекъснато провежда изследвания с цел модернизация и обновяване на производството. Все по-бързо развиващите се технологии и дават възможност да повишава качеството на продуктите. Прилаганите от фирмата инвестиционни програми в насока технологична модернизация и продуктово обновление й осигуряват нови възможности за развитие, за да достигне сегашната си позиция на лидер в бранша.МЕРИА стана и първият български хлебопроизводител, въвел в БЕ "Княжево" Интегрирана Система за Управление, разработена съгласно изискванията на стандарт ISO 9001:2000 „Системи за управление на качеството", Спецификация OHSAS 18001 за здравословни и безопасни условия на труд, HACCP-принципите за производство на безопасни хранителни продукти, Добрите производствени практики и Националните нормативни документи.



Автоматизацията на оборудването позволява перфектно владеене на производствения процес. Междинните етапи от технологичната обработка на продукта се контролират по електронен път с дигитални панели за регулиране на производствените показатели. Модерното технологично оборудване отговаря на хигиенните изисквания на Министерство на Здравеопазването към предприятията от ХВП и към условията за производство на качествени и безопасни храни в тях.

Новите технологии позволяват на фирмата по-лесно да съхранява и по-ефективно да проследява продуктите, а следователно и по-евтино.




Маркетингова микросреда







Отдели на фирмата

Посредници

Клиенти

Доставчици

Конкуренти

Контактни аудитории



Най-ценният ресурс, с който разполага МЕРИА” са нейните служители. Във фирмата работят близо 1 000 специалисти с богат опит и квалификация. С цел повишаване и обогатяване квалификацията на своите служители, фирмата периодично провежда програми за обучение и тренинги. Те обхващат хора от всички нива от фирмената структура. Мениджърският екип се състои от специалисти, избрани след продължителни конкурси, тъй като на подбора на кадри се отдава огромно значение. Високото ниво на качеството на работа се поддържа чрез постоянен процес на квалификация и преквалификация, непрекъснатата мотивация и налагането на санкции на персонала.

Структурата на фирмата включва следните звена: Планово-икономически отдел, Отдел Маркетинг и продажби, Производство, Снабдяване, Транспорт, Човешки ресурси, Фирмена сигурност, Финанси и Счетоводство.

Осн доставчици на фирмата са София Мел- една от най-големите и модерни мелници на Балканския полуостров, Булпен- внос и търговия с машини за хлебопроизводство и сладкарство, индустриално оборудване, консултации и проекти, “Пуратос България” АД- част от "Пуратос Груп" - един от световните лидери в производството и търговията със суровини за хлебопроизводство, сладкарство и шоколатиерство, Техра- производство на подобрители за хляб и хлебни изделия, стабилизатори за брашно; тъмни брашнени смеси; диетични макаронени изделия и др. Доставчиците могат да окажат голямо влияние върху дейността на фирмата. “МЕРИА” разполагайки със значителна информация за предлаганите от тях стоки и услуги се стреми да договаря най-изгодните условия за доставка- качество, цени, срокове, начин на доставка и пр. Самите доставчици следва да подпомагат фирмата нейния избор. Например София мел създава отдел "Техническа поддръжка на клиентите". Той се състои от екип технолози, с помощта на които клиентите ще бъдат подпомагани както в технологичен аспект, така и в решаването на възникнали при тях въпроси в сферата на хлебопроизводството и сладкарската промишленост; Hellas Hem подпомагат фирмата в разработването на продуктови концепции и рекламни стратегии за представянето на различните продукти.

Фирмата разполага със собствен пласментен отдел и около 30 магазина за търговия на дребно, което значително намалява разходите за придвижване на продуктите до крайния потребител. Това се обуславя от значителните финансови ресурси, с които разполага фирмата. Така се избягва възможността търговските посредници да наложат определени ограничения при пласмента.

Продуктите на “МЕРИА” се предлагат и в големите вериги супермаркети. През 2002 година фирмата първа въвежда в България широко разпространените в Западна Европа "Горещи точки". Идеята е максимално проста и същевременно ефектна и печеливша- на място, пред погледа на клиента, се изпичат над 30 вида шпицове, франзели, кайзерземели, малки хлебчета, кроасани, изделия от бутер-тесто с разнообразен пълнеж и вкус. Упойващият аромат на прясно изпечени хлебчета и закуски пленява клиентите и ефектът от това не закъснява- за година броят на „Горещите точки" нараства до над 20 само в София.

Чрез откриване на собствени щандове в големите супермаркети, продуктите на фирмата достигат по-бързо до крайните потребители, с което се улеснява тяхната реализация.

Фирмата е подпомагана в своята дейност от финансиращи институции: Българо-американска кредитна банка, Хеброс банк и др.; сертифициращи и консултантски организации: Муди интернешънъл, Елана и др.; държавни институции: Софийска община, община “Сердика”, ХЕИ и др.

“МЕРИА” ООД отделя специално внимание на своите клиенти. Като изучава нуждите, потребностите и желанията на потенциалните потребители маркетинговия отдел на фирмата се стреми да ги превърне в свои реални клиенти, чрез разработване на нови продукти, като диетични хлябове, франзели, ръжени хлябове и др.

Всеки ден фирмата се изправя пред нарастващия брой конкурентни фирми на пазара, но това е фактор от маркетинговата микросреда, върху който може да се окаже сравнително ограничено въздействие. Пазарът на хляб е изключително интересен - от една страна търсенето е сравнително нееластично, от друга динамиката в сектора е огромна. Тук изниква въпроса за сивотата на бранша. “Около 6400 нелегални фирми произвеждат хляб и пасти със съмнително качество”(вестник “Стандарт” от 21 април). Производството в нелегитимните фурни се извършва при лоши санитарни условия, неспазване на технологиите и укриване на приходите. Тези фирми подбиват стойността на изделията, а това води до спиране на развитието на бранша и създава пазарен хаос. В тази пазарна ситуация “МЕРИА” се стреми да постига висок стандарт на производството и търговската политика не само с външна помощ, но и със собствени средства. . Всяка година управлението отделя процент от печалбата за реинвестиции, тъй като пазарът на хляб в България е силно конкурентен. Политиката на дружеството за поддържане на ниски цени на продукцията е съобразена с пазарната конюнктура. Намеренията са в бъдеще лоялно и конкурентно да бъде разширен периметърът на продажбите на принципите на свободния пазар.

Фирмата е част от Федерация на хлебопроизводителите и сладкарите в българия(ФХСБ). ФХСБ подпомага своите членове с консултации и услуги . Приоритет в работата е информационното обслужване и поддръжката на база данни за суровини, материали, техника, ноу-хау, работна ръка, специализирани изложения и др.

Основните тенденции(които с пълна сила важат и по отношение на целия пазар на ХВП) по отношение на гореспоменатите фактори могат да се изведът чрез кратък SWOT анализ:

Силни страни: уникални продукти, добре установени производсвени традиции, добре квалифицирана работна ръка с подчертан професионализъм, специфични технологии.

Слаби страни: не е в състояние да договаря изгодни условия с държавно контролируеми компании, ограничен достъп до кредити, законите и нормативните документи се променят непрекъснато без да се съгласуват с бизнеса.

Възможности: конкурентно позициониране, създаване на серия от екологично чисти продукти, инвестиции в обучението на персонала в областта на маркетинга и бизнес мениджмънта, въвеждане на дългосрочни договори с други производители от бранша.

Заплахи: тенденция към намаляване потреблението на хляб сред българските потребители, бързото развитие на информационните и комуникационни технологии, присъединяването на България към ЕС.

II. Национални особености и фактори на потребителско поведение
Хлябът е може би единствената храна, предпочитана от хора от всички раси, култури и религии. Традиционно хлебните изделия са сред любимите храни на българите, както е и в повечето европейски страни. Днес той се предлага на пазара в по-голямо разнообразие и с по-висока хранителна стойност от всякога.

Фирмата произвежда хлябове и пити, които са създадени по традиционни рецепти от времето на нашите майки и баби. Това се обуславя от факта, че българите все още са ориентирани към традицонния бял(пшеничен хляб). Хлябът е заложен в културата и историята на българина- например има редица рецепти за месене на Великденски хлябове, хлябове се месят за сватби, кръщенета и др. Със хляба са свързани различни суеверия- например за да не втаса тестото и за да не стане хлябът хубав, причината е, че е направена магия.

Фирмата обръща голямо внимание на здравето на своите реални и потенциални клиенти, ето защо произвежда продукти, богати на белтъчини и витамини, диетични хлябове и пр.

Фирмата се съобразява с основните тенденции, наложили се на пазара на хляб през песледните години, но и се стреми да разработва нови продукти с цел задоволяване на нарастващите потребности. Потребителите са тези, от които зависи какво и колко ще произведе фирмата, тя се стреми да изучи поведението на потребителите, за да отговори на нуждите и желанията им.

Ниската образованост на българина по отношение на хлебните изделия се явява пречка за тяхната реализация. На много малко хора им е известно, че пълнозърнестите хлябове и тестени изделия подпомагат борбата със сърдечните болести и рака. Твърдението, че от хляба се пълнее, е мит. Една филийка хляб съдържа средно само 1 грам мазнина и 75 калории, повечето от които са получени от сложни въглехидрати, най-предпочитаният от тялото източник на енергия.

Върху избора на потребителя на даден продукт може да окаже много силно влияние заобикалящата го среда, предимно приятели, познати, семейство. Ако например родителите на детето предпочитат определен тип хляб (ръжен например), то и детето от малко се превръща в потенциален потребител на този вид хляб.

Хлябът, който потребяваме не може да бъде критерий за престиж и фирмата не би трябвало да взима в предвид материалното положение, социалния статус и пр, тъй като тези фактори не биха повлияли на избора на един или др. вид хляб. Фирмата може да печели потребители, чрез качеството на продуктите, опаковка, реклама и т.н. Но тя не може да разчита на постоянството в избора на клиентите. Потребителите много лесно биха заменили даден вид или дадена марка хляб, ако целят разнообразие или просто хляба, който желаят е изчерпан в съответния магазин, тъй като цената на този вид продукт е относително еднаква при повечето производители. Докато на хлябът като цяло трудно могат да се намерят заместители.

Фирмата се насочва към различните възрастови групи, чрез производството на богата гама от хлябове. Като например голяма част от възрастното население, поради различни заболявания е подложено на различни диети, поради което се създават специални хлябове, съобразени с неговите потребности. “МЕРИА” ООД се ориентира и към младото население, чрез продукти като хлебчетата за сандвичи.

Фирмата обръща специално внимание върху стимулирането на възприятията на клиентите. В т.нар. “Горещи точки” (споменати по-горе) се залага на въздействието, което оказва върху клиентите аромата на прясно изпечен хляб. Идеята е след като бъде ангажирано вниманието на клиента, той да бъде пленен от голямото разнообразие от хлебчета, франзели и пр., което както показват фактите е печеливша стратегия.

Въпреки, че потребителите поемат повече инициативата в създаването и купуването на продукта, специалистите по маркетинг все още могат да влияят върху процеса по редица начини. Те предоставят на клиентите лесен начин да зададът въпросите си, да направят предложения и оплаквания; web-site с пълна, актуална информация за продуктите и компанията, с което улесняват техния избор.



III. Пазарно равнище
През последните три години потреблението на хляб намалява с по пет процента годишно. Но въпреки това българите са на първо място в Европа по консумация на хляб, тъй като хлябът и зърнените храни са основна храна за българина.

Пазарът на хляб като цяло не може да бъде подложен на сегментация. Независимо дали потребителите са от Варна или София, млади или стари, със средно или висше образование, католици или християни, общителни или амбициозни, на почти всички в дневното меню присъства хлябът.

Предлагайки на клиентите богат асортимент от продукти фирмата се стреми да покрие пазара в неговата цялост.

Това е печеливша стратегия за фирмата, предвид условията на сегашния пазар на хляб, тъй като продуктът е хомогенен, масово разпространен, а потребителите не се различават в своите предпочитания.



IV. Продуктов микс

При производството на хляб, “МЕРИА” разполага със следните продуктови линии:



Хляб




Масов хляб

Специален хляб

Полуфабрикати

Болярски хляб Добруджа

Австрийски ръжен хляб

Бял земел

Болярски хляб Стара Загора нарязан

Руски черен хляб

Датски ръжен хляб

Фермерски ръжен хляб


Ръжен земел

Корн земел

Зеленчуков земел


Болярски типов хляб

Баварски ръжен хляб

Бегета

Заводски хляб Добруджа

Диамант

Франзела

Заводски бял хляб Стара Загора

Типова резина

Бяла резина



Млечна питка

Арабска питка



Заводски типов Софийски

Парижка франзела

Хляб Диамант

Заводски, ръжено-пшеничен Мюнхен

Тостерен бял хляб

Луксозен хляб Биг Бен



Австрийски хляб

Ръчен хляб Добруджа

Хлебчета Джъмболино




Ръчен бял Стара Загора







Ръчен типов Софийски






От таблицата се вижда, че фирмата разполага с богата гама от продукти. Това не винаги се оказва целесъобразно, тъй като потребителят може да остане объркан от твърде голямото разнообразие.

Фирмата произвежда няколко продуктови серии: хляб*, закуски, сухи сладки и торти.

Дълбочината на серията “Хляб” е: “Масови хлябове”- 10 единици, “Специални хлябове”- 12, “Полуфабрикати-” 10 единици.

Дължината на серията включва 3 продукта- масов, специален хляб и полуфабрикати. Първият включва най- предпочитаните продукти, предназначени за масовия потребител; дълбочина-

10 единици. Разновидностите втория продукт са произведени по различна технология със специално добавени съставки. Третия тип продукти представляват полуфабрикати, които след допълнителна

обработка могат да бъдат консумирани. Дължината на целия продуктов микс на “МЕРИА” наброява над 70 продуктови единици.
*Предвид заданието на курсовата работа се разглежда само производството на хляб в съответната фирма

Между различните продуктови серии съществува хармоничност, тъй като задоволяват едни и същи потребности, предлагат цени с неголям диапазон между различните продуктови серии, използват се едни и същи и дистрибуционни канали и пр.

Съществуващият микс предоставя възможности за продуктова диверсификация, тъй като фирмата може да започне да произвежда хляб различни вкусове, да произвежда хлябове по рецепти на други народи и т.н., да внедри нови технологии и да започне да произвежда макаронени изделия, кори за баници и т.н.
V. Нива на продукта
Ще разгледаме “Болярски хляб Добруджа”.
Основната изгода, която потребителят купува по отношение на този продукт, е задоволяване на физиологическата му потребност от храна. Първичният продукт представлява самият хляб, изпечен по съвременна заводска технология, с плътна средина и приятен вкус, утвърдена марка, подходящ за всички възрасти.

Очаквания продукт тук представлява съвкупност от качества, които потребителя очаква да има точно този вид хляб- да е пресен, мек, изглеждащ и ухаещ на току-що изпечен.

Като допълнен продукт тук може да се разгледа хлябът и специалната хартиена торбичка със логото на фирмата,която отговаря на размерите му и в която потребителят може да го съхранява. Към това ниво може да се прибавят и допълнителните точки, който носи към клиентската карта на съответния супермаркет, закупуването на този продукт, получаването на брошура с рецепти или такава описваща други типове хлябове (ако се въведе от фирмата).

Потенциалния продукт може да се развие в различни посоки. Като например: да се промени външния вид- формата, дълбочината на нарезите, формата на хляба- кръгъл, по-продълговат; да се въведе опаковка, на която да е обозначено логото на фирмата, адрес, телефон за контакти, да са подробно описани качествата и съставките на хляба, дата на производство, срок на годност и т.н.; да се промени състава на продукта, като се приложат допълнително оцветители, аромати, да е поръсен със сусам, маково семе и др.; да бъде нарязан и др.

Между различните нива существува различна връзка. Потребителят си купува продукта и очаква, че ще задоволи нуждата си от хляб, но ако хлябът е с изтекъл срок на годност (или с мишка в него), той няма да може да изпълни основното си предназначение. Ако третото ниво съвпада с очакванията на потребителите всеки пътм когато те си купуват хляб, то вероятността да продължат да го купуват е много голяма. За продукти от рода на хляба, това ниво оказва най-голямо влияние върху решението за покупка, тъй като няма голяма основа за развиване на следващото ниво. Чрез последното ниво, т.е. еволюцията на продукта се следи и еволюциата на желанията и потребностите на клиентите- ако се забележи, че се увеличава търсенето на хляб със сусам, ще започнат да се разработват хлябове, съдържащи сусам.
VI. Стъпки на маркетинговото изследване
За целта на настоящото изследване беше подробно изучена фирма “МЕРИА” , чрез нейния интернет сайт. Осъществена беше и връзка с маркетинговия отдел на фирмата, отново чрез интернет сайта, където се предлага тази възможност, който предостави кратка информация за пазара на който оперира фирмата.

Изследван беше пазарът на хляб в България, чрез интернет сайтове и публикации във вестник “Стандарт”. Разгледани бяха законови разпоредби, които биха имали отражение към настоящата фирма.

Избора на интернет сайтовете се обуславя от факта, че са лесно достъпни и предоставят най-разнообразна информация от всякакъв вид. Предпочетено беше запитване до маркетинговия отдел на фирмата, тъй като намерената информация не беше достатъчна.

Бяха прочетени и немалък брой, учебници по маркетинг, с цел улесняване на изследването.


Използвани източници:
1. http://www.bgrazvitie.net

2. http://www.nilana.bg

3. http://www.sofiamel.bg/about.htm

4. http://www.hellashem-zeelandia.com

5. “Управление на маркетинга” Ф. Котлър

6. “Маркетинг” Д. Доганов



7. в-к “Стандарт”- 21април



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница