Месец април 2012 година



Дата14.12.2017
Размер60.99 Kb.
#36716
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

“ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ



МЕСЕЦ АПРИЛ 2012 ГОДИНА

До 27.04. 2012 г.(петък) продължава съвместна изложба VER SACRUM (Свещена пролет)“ с творби на художниците Стефка Николова (иконопис) и Марио Николов (живопис). Изложбата е посветена на предстоящите Великденски празници.


Пролетта - символ на раждането на новия живот, метафора на пробуждането на Духа, олицетворение на Възкресението… Ver Sacrum... Преди 115 г., във Виена, Херман Бар „обявява” създаването на Сецесиона, а изразител на новата „естетическа основа” става списанието Ver Sacrum, в което сътрудничат художници като Густав Климт (Gustav Klimt), Йозеф Хофман (Josef Hoffmann), Коло Мозер (Kolo Moser)... През 2012 г. светът на изобразителното изкуство чества 150-годишнината от рождението на Климт, човекът, чиято „гениална” целувка промени света...

С изложбата си Ver Sacrum („Свещена пролет”) художниците Стефка Николова (Stefanie) и Марио Николов споделят индиректно с ценителите на Изящното възхищението си от гордата и възвишена Belle Époque и изразяват възторга си от творческата свобода на онези артисти, които оставиха на света безценно съкровище, каквото е тяхното уникално изкуство...

Експозицията, която художниците ще представят в Дом „Витгенщайн” от 26 март 2012 г., продължава диалога между двамата, започнат през 2008 г. с изложба във Варна, който беше последван от три вълнуващи „разговора” между традицията на православната икона и безграничните интерпретации в модерната живопис, които те „проведоха” заедно с виенската публика през следващите години... През 2010 г. авторите се представиха в Българския културен институт в австрийската столица с изложбата „Когато те докосне Светлина! (Vom Licht berührt)...

Във Ver Sacrum неконвенционалната беседа между сакралното и трансцеденталното, между мистичното и разбираемото продължава, но към нея се прибавят нови измерения, пространства и... нови творби. В своите произведения Стефка Николова интерпретира посланията на някои от най-известните православни образци, като запазва оригиналната иконографска техника, но сега те са в значително по-големи формати...

Абстрактни, геометрични, с наситени цветове, новите картини на Марио Николов отвеждат зрителя в сякаш познати „територии”, но освен символите (някои от тях вдъхновени и от сецесиона), акцент са и думите. Думите като знак, думите като метафизика, думите като общуване... Защото в „Началото бе Словото...”
Стефка Николова е родена през 1963 г. във Враца, а Марио Николов през 1964 г. в София. И двамата са завършили единственото на Балканския полуостров училище по художествена обработка на камъка в с. Кунино, Врачанска област. От 1992 г. авторите са ангажирани професионално в сферата на графичния дизайн, а от няколко години работят задълбочено в областта на иконописта и живописта.
Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ “Дом Витгенщайн”.

03.04.2012 г.(вторник)

19.00 часа
Откриване на самостоятелна изложба на турският художник Ахмет Оран.
Продължителност на изложбата до 20. 04.2012 г.
Ахмет Оран е роден 1957 година в Турция. Учи живопис във Виена и Истанбул. От 1980 до 1985 година учи живопис, стъклопис и графика в класа на Карл Унгер в Академията за изящни изкуства във Виена. Вече повече от 20 години участва в самостоятелни и групови изложби в Европа, Азия и Америка.
Място – галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”

Съорганизатор – Австрийско – турски икономически форум.


12.04.2012 г.(четвъртък)

19.00 часа
Една киновечер от поредицата „На кино в Дом Витгенщайн”.

Ще бъде представен българският игрален филм „ВСИЧКО Е ЛЮБОВ” (1979). Сценарий – Боян Папазов. Режисьор – Борислав Шаралиев. Оператор – Стефан Трифонов. Музика – Веселин Николов. С участието на Иван Иванов, Янина Кашева, Мария Стефанова, Илия Раев, Вълчо Камарашев, Мая Владигерова, Йордан Спиров и др.


Филмът „Всичко е любов” е един от малкото български филми, които в края на 70-те години на ХХ век подлагат на съмнение тезата за социалната справедливост на обществото. Нещо повече, филмът на Борислав Шаралиев и Боян Папазов показва недвусмислено съществуването на два свята, разделени от неумолимата пропаст на неравенство.

Награда за сценарий и награда за дебют на Иван Иванов на Съюза на българските филмови дейци – 1979 година.

Специалната награда, наградата за женска роля на Янина Кашева и наградата на критиката на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза” – Варна 1980 година.
Прожекцията се посвещава на 60 годишнината на актьора Иван Иванов.
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”
15.04.2012 г. (неделя)

19.00 часа
Камерен бароков концерт „ВИРТУОЗНА КЛАСИКА“.

С участието на проф. Йозеф Щолц (чембало), д-р Волфганг Оберкоглер (цигулка) и проф. Гюнтер Томасбергер (виолончело).

В програмата ще бъдат изпълнени произведения от Луиджи Бочерини и Йозеф Хайдн.

Музикантите са членове на Виенския симфоничен оркестър и камерен музикален ансамбъл „Musica Vitrioli“.


Място – зала 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – камерен музикален ансамбъл „Musica Vitrioli“.



22.04. 2012 г. (неделя)

15.00 ч.
Четвърто представяне от поредицата „Да дадем думата на звука”.

Темата на разговора е „ВИТГЕНЩАЙН-ВИЕНА-МУЗИКАТА”.

Участие ще вземат проф. Алън Яник- философ, преподавател в университетите в Инсбрук и Виена и д-р Ирене Зухи – журналист, ръководител на ОРФ - Култур. Музикалните примери ще бъдат изпълнени от Даниел Отензамер (кларинет) и Кристофър Тракслер (пиано).
Място – зала 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – „Schweitzer Musik Managеment“ - Виена.


24.04.2012 г.(вторник)

14.00 – 20.00 часа
В рамките на туристическо изложение в гр. Инсбрук представящо България БКИ „Дом Витгенщайн” ще представи фотоизложбата “ЗЛАТНИТЕ СТРАНИЦИ НА СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ”. Автори - проф. д-р Аксиния Джурова - изкуствовед и Иво Хаджимишев – фотограф. Изложбата показва културните достижения на държавата България през Средновековието.
Място – Урсолиновите зали - гр. Инсбрук.
Съорганизатори :

  • Посолството на България в Австрия;

  • Службата по туристическите и икономическите въпроси при българското посолство.


26.04.2012 г.(четвъртък) и 27.04.2012 г. (петък)

10.00 - 17 00 часа
След успеха през 2010 г. и 2011 г. БКИ „Дом Витгенщайн” организира отново с културното дружество „IDEA Society“ и с подкрепена на отдел „Култура” на община Виена двудневна изложба на международната колекция „Пангея” в която са включени и художници от България и от български произход, като символ за междукултурния диалог и апел към световния мир. Основен гост на изложбата е художничката Габриела Мария Хабсбург.
Стефан Стоев е основател и председател на ИДЕЙНО Общество (IDEA Society) и посланик на мира към международната организация за мир към Обединените нации. Стоев е д-р на икономическите науки и магистър по международни финанси и международни икономически отношения. Стоев е автор на поредица академични и неакадемични статии и организатор на поредица от международни културни мероприятия.

С ИДЕЙНО Общество Стоев изгражда в продължение на четири години международната колекция на име Пангея по темата „Нашето общество днес и утре”. В поредицата от културни събития организирани от ИДЕЙНО Общество, Стоев се стреми и към подкрепа на развитието на модерното българско изкуство в световен мащаб. Към инициативата вече са се присъединили български художници, певци, скулптори, фотографи и актьори от всички континенти.


Място – галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.

Съорганизатор – културно дружество „IDEA Society”.
30.04.2012 г. (понеделник)

19.00 ч.
Литературно четене и представяне на книгата „ДЕГАРД” на младия писател Васил Георгиев.
Васил Георгиев е роден през 1975 г. в София. Доктор е по право. Работи като адвокат. Неговите "упътвания" за софийските улици в „Една седмица в София” публикува през 2010 в сборника "Уличник. Истории на софийските улици". Негови текстове излизат в списания като „Мениджър”, „Его”, „Едно” и други. Дебютира със сборника „Будистки плаж“ 2008, а литературната критика определя Васил като "мъдрец сред българските писатели". За новата му книга с разкази "Деград" получава наградата на "Хеликон" за 2011. 
Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ „Дом Витгенщайн”







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница