Месец август 2007 година благоевград съдържание: Увод



страница1/12
Дата31.03.2018
Размер1.09 Mb.
#64035
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД
ЗА ПЕРИОДА 2007 – 2013 година



МЕСЕЦ АВГУСТ 2007 ГОДИНА

БЛАГОЕВГРАД
Съдържание:

Увод

І. Анализ на социално-икономическото развитие на община Благоевград

  1. Оценка на природния потенциал

    1. Географска характеристика

    2. Населени места и население

  1. Икономическо развитие и регионална икономика

    1. Икономическо развитие

    2. Селско стопанство и гори

    3. Общински бюджет

  1. Човешки ресурси

3.1 Заетост и безработица

3.2 Образование, професионална квалификация, обучение

3.3 Спорт


  1. Социални дейности и услуги

4.1 Здравеопазване

4.2 Уязвими групи, социално изключване, бедност. Социални дейности и услуги



  1. Култура. Културно наследство и паметници.

  2. Инфраструктура

6.1 Транспорт и пътища

6.2 Водоснабдяване и канализация

6.3 Електроснабдяване

6.4 Газоснабдяване

6.5 Телекомуникации и съобщения

6.6 Инфраструктура за опазване на околната среда



  1. Оббощен анализ на силните и слабите страни. Потенциал за местно развитие

ІІ. Стратегии, приоритети, цели и мерки за развитие на община Благоевград

Приоритет 1. Икономически растеж

Приоритет 2. Техническа и социална инфраструктура и благоустрояване

Приоритет 3. Околна среда

Приоритет 4. Духовно и физическо развитие на децата и младежите

Приоритет 5. Грижа за лицата с увреждания и социално слабите

Приоритет 6. Обществен ред и сигурност

Приоритет 7. Благоевград – духовен център



ІV. Ред и начин за осигуряване на информация и публичност за плана

V. Индикатори за мониторинг

VІ. Източници на финансиране

VІІ. Приложения – Индикативна финансова таблица

УВОД

Общинският план за развитие е средносрочен документ, изготвен за срок от 7 години, който осигурява развитието на община Благоевград за периода 2007-2013 година. Планът е обвързан със стратегическите планови документи за регионално развитие, разработени и приети на национално, областно равнище и ниво „район за планиране”: Националната стратегическа референтна рамка за периода 2007-2013 г., Оперативната програма „Регионално развитие” 2007-2013 г., Областната стратегия за регионално развитие 2005-2015 г. на област Благоевград, Оперативна програма „Околна среда” 2007-2013 г. и др. Общинският план за развитие е съобразен с основните цели и приоритети на регионалното развитие, определени в посочените документи, като представя дейтализирана рамка за интегрирано местно развитие.

При разработването на плана са ползвани приетите от Общинския съвет и действащи до момента планове и програми.

Общинският план за развитие е съобразен с изискванията и е разработен в съответствие със Закона за регионалното развитие. Актуализиран е през 2007 г. въз основа на подадена от експертите от общинската администрация информация. Общинския план за развитие е отворен към предложения, допълнения, препоръки и мнения от граждани, граждански сдружения,от общинските съветници и всички заинтересовани страни.

Планът е ориентиран към бъдещето, целите и приоритетите, зададени в него, обуславят устойчивото развитие на общината.

Планът за развитие на община Благоевград е приет от Общинския съвет на 21.01.2005 г. с решение № 1 по протокол № 1.

Община Благоевград като съставна част на област Благоевград в Югозападния район за планиране попада в район за икономически растеж, който според определението се характеризира с относително добре изградена техническа и бизнес инфраструктура, развита образователна мрежа и демографски потенциал и притежава потенциал за ускорено икономическо развитие.

Планираните интервенции в подобен район са насочени към приоритетно развитие на бизнес инфраструктурата, включително технологични паркове и бизнесинкубатори, насърчаване на иновациите и технологичния трансфер, насърчаване развитието на взаимосвързани производства, инвестиции в човешки ресурси.

Очакваният резултат е превръщането на районите от такъв характер в регионални или местни икономически центрове чрез:


      • постигане на изпреварващ икономически растеж с ръст на БВП над 2 пъти по-висок от средния за страната;

      • рязко повишаване на инвестиционната активност;

      • развитие на иновативни, високоинтелектуални и високотехнологични производства;

      • внедряване на екологосъобразни технологии и предотвратяване на екологично рискови дейности;

      • доразвитие на техническата, социалната и пазарната инфраструктура с международно и национално значение;

      • улесняване на бизнеса и достъпа до информация;

      • повишаване качеството на човешките ресурси.

По този начин положителното икономическо влияние ще бъде разпростряно и върху съседните територии чрез развитие на клъстери и подизпълнителски вериги и ще се засилят агломерационните връзки с останалите градски центрове.

Община Благоевград е с много благоприятно географско разположение, относително балансирана и диверсифицирана икономика, развита транспортна инфраструктура и подкрепяща бизнес-инфраструктура и с потенциал за по-нататъшно развитие.

В същото време липсват високотехнологични производства; наблюдава се липса на иновации; партньорството между бизнеса, местната власт и нестопанският сектор може още да бъде разширявано и обогатявано. Структурата на образованието, както и в цялата страна, не съответства на нуждите на пазара на труда.

Програмната цел за икономическо и социално развитие на община Благоевград трябва да бъде насочена към развитието на нови форми и възможности за:



  • Стимулиране на икономическия растеж в общината, включително чрез подкрепа за земеделието, животновъдството и горското стопанство;

  • Ускорено развитие на инфраструктурата;

  • Прилагане на активни мерки за опазване на околната среда, запазване на екосистемата и биоравновесието;

  • Създаване на благоприятни условия за духовното и физическото развитие на децата и младежите;

  • Адекватно отношение и грижа за хората със специфични потребности, за социално слабите и възрастните;

  • Превръщане на Благоевград в духовен център на Югозападна България;

  • Опазване на обществения ред и сигурността на жителите на общината.

За постигането на тези цели на общинското развитие ще се ползва финансиране от държавния и общинския бюджет и от европейските фондове, предназначени за изпълнение на оперативните програми. Възможности предоставя също използването на алтернативни форми на икономическа активност като концесиониране, публично-частно партньорство и т.н.

Визията за бъдещото развитие на общината е:

Община Благоевград – район с висок икономически растеж и повишено благосъстояние на населението, с развита бизнес, техническа и социална инфраструктура, съхранена околна среда, с добри възможности за развитие на младото поколение, с подходяща среда за хората със специфични потребности (хората с увреждания), с ниско равнище на престъпността и антиобществените прояви, духовен център на Югозападна България и равноправен партньор на общините от Европейския съюз.

За постигането на тези общи цели в плана са поставени няколко основни приоритета, подкрепени от мерки и дейности, чието изпълнение в един средносрочен период от 7 години ще допринесе за превръщането на общината в привлекателно място за живот, работа и отдих.


Приоритет 1. Стимулиране на икономическия растеж на общинската икономика чрез използването и развитието на потенциалните възможности на местните фактори и повишаване на нейната инвестиционна привлекателност

Този приоритет обхваща няколко амбициозни цели: • Създаване на предпоставки за устойчиво и балансирано социално-икономическо развитие;


• Насърчаване на създаването, функционирането и инвестиционната активност на малките и средните предприятия (МСП); • Възстановяване и развитие на екологичното селско стопанство; • Подпомагане преструктурирането на земеделската продукция в общината чрез въвеждане на нови за района технически култури; • Усвояване на потенциала за развитие на различните форми на туризма; • Привличане на инвестиции чрез пълноценно използване на националното и трансграничното сътрудничество;
• Развитие на високотехнологични производства и повишаване техническото равнище на предприемачеството и частния бизнес на територията на общината.

Всички те съответстват на приоритетите на Оперативните програми „Регионално развитие” и „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” и на Националния стратегически план за развитие на селските райони.



Приоритет 2. Ускорено изграждане на нова и реконструкция на съществуващата транспортна, техническа и социална инфраструктура и благоустрояване на населените места

Целите, поставени за постигане в този приоритет, са: • Придаване на съвременен европейски облик на Благоевград; • Подобряване на транспортното обслужване и енергийната ефективност в община Благоевград; • Газификация на Благоевград;
• Привеждане на водоснабдителната и канализационната мрежа на територията на общината в съответствие със съвременните изисквания.

Тези цели са в синхрон с приоритетите отново на Оперативна програма „Регионално развитие”, както и на Оперативна програма „Околна среда”.



Приоритет 3. Привеждане на параметрите на околната среда в съответствие с европейските изисквания за устойчиво балансирано развитие

Тук целите са: • Осигуряване на комплексно, многократно и ефективно използване на водните ресурси, опазването им за задоволяване потребностите от вода на населението, възстановяване качеството на водите и предотвратяване на замърсяването им, както и съхраняване и опазване на водните екосистеми и свързаните с тях компоненти на околната среда; • Подобряване управлението на отпадъците чрез предотвратяване, намаляване или ограничаване на вредното им въздействие върху човешкото здраве и околната среда; • Предотвратяване настъпването на опасности и щети при изменение качеството на въздуха в резултат на различните дейности чрез намаляване нивата на емисиите от серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и олово, с оглед спазване на нормите за тези замърсители в атмосферния въздух; • Съхраняване, укрепване и възстановяване на ключовите екосистеми, местообитания, видове и особености на ландшафта за опазване на биологичното и ландшафтно разнообразие; • Съчетаване на главните урбанистични функции – жилищно строителство, работа и мобилност по начин, по който не се подлагат гражданите на вредни шумови нива; • Повишаване на информираността, екологичната култура и образованието на гражданите, запознаване с екологичните проблеми, пълна прозрачност за политиката и действията по опазване на околната среда

Поставените под този приоритет цели напълно отговарят на приоритетите на Оперативна програма „Околна среда”.

Приоритет 4. Създаване на условия за духовно и физическо развитие на децата и младежите като алтернатива на неграмотността, престъпността и емиграцията

Планирано е постигането на следните цели: • Повишаване качеството на средното образование и професионалната подготовка; • Запазване на социално необходимите детски градини и училищата; • Развитие на извънучилищните клубни и самодейни форми за творческо развитие и изява на децата и младежите.



Приоритет 5. Грижа за лицата с увреждания, социално слабите и пенсионерите

Изпълнението на този приоритет от плана е свързан с целите: • Развитие на системата за социално подпомагане на обществените групи в неравностойно положение; и


• Стабилизация на процесите след здравната реформа и създаване на условия за качествено и достъпно здравеопазване

Приоритет 6. Опазване на обществения ред и сигурността на жителите на общината

Целта е една: • Създаване на трайни предпоставки и условия за намаляване на противообществените прояви на територията на община Благоевград.

Приоритет 7. Благоевград – духовен център на Югозападна България

Под този приоритет планът поставя няколко цели, а именно: • Утвърждаване и развитие на Благоевград като интелектуален център на Югозападна България;


• Развитие на университетската инфраструктура; • Съхраняване и развитие на културно-историческото наследство; • Възстановяване на традициите на Благоевград като фестивален и конгресен център.

Приоритетите, поставени в Плана за развитие на община Благоевград, освен на Оперативните програми, отговарят напълно и на стратегическите цели на Областната стратегия за развитие, а именно: „Постигане на икономическо развитие, ориентирано към човека, чрез оползотворяване на уникалните ресурси на областта”, „Развитие на трансграничното сътрудничество и оползотворяване на трансграничното кръстопътно местоположение” и „Подобряване качеството на живот и увеличаване на заетостта”.



І. АНАЛИЗ НА СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД

  1. Оценка на природния потенциал

    1. Географска характеристика

Община Благоевград е най-голямата по население и третата по територия в рамките на област Благоевград (с площ от 621 кв. км). Разположена е в Югозападна България, в най-западната част на Рило-Родопския масив и е съставена от 26 населени места (с общо 83 079 жители – данни от м. февруари 2007 г.). Общинският център Благоевград се намира в долината на река Струма, на 360 м надморска височина в непосредствена близост до югозападните склонове на Рила, на главен път Е-79, на 100 км южно от София. Градът отстои на 20 км от границата с Република Македония, на 100 км от границата с Република Гърция и на 250 км от Солун. През града преминава река Благоевградска Бистрица.

Релефът на общината е планински и котловинен, със средна надморска височина 959,8 м. Осемдесет процента от територията й попада в преходно-континенталната климатична област със силно влияние на топъл средиземно морски въздух, нахлуващ по долината на р. Струма, което предопределя сравнително високи средни температури през зимата (+3,4оС). Останалите 20%, разположени на по-голяма надморска височина, имат типично планински климат. Средногодишната температура в общината е +12,4оС, а средната лятна +16,5оС. Средногодишната сума на валежите през 2005 г. е била 590 л/м2, като обикновено максимумът им е през есента, а минимумът – през лятото.

Значителна част от територията е заета от гори, голяма част от които се нуждаят от реконструкция.

Речната мрежа е гъста и се формира главно от малките притоци на р. Струма. Подземните води са общи за Благоевградската котловина и обхващат части от съседните общини – Дупница, Бобошево и Кочериново. При Благоевград подземният отток се подхранва от р. Благоевградска Бистрица.

В общината има 30 топли минерални извори с температура до 550С, чиято вода се използва за лечение на хронични заболявания на периферната нервна система, гинекологични проблеми, ревматизъм и пр.


    1. Населени места и население

В общината има един град и 25 села с общо 83 079 жители (по данни от 05.02.2007 г.), като 48,5% от тях са мъже. За сравнение през 1998 г. общината е имала през 81 114 жители, т.е наблюдава се увеличение с 2,42%.

В трудоспособна възраст са били общо 56 908 човека или 68,5% от цялото население. Децата и младежите до 18 г. са 10 963, т.е. 16,21%. От друга страна, според данни от Националния статистически институт през 2005 г. делът на населението на общината над трудоспособна възраст е сравнително нисък – 11 178 жители или 14,4% от общия брой на жителите при 21,58% средно за България.

В началото на 2007 г. Благоевград е имал 76 760 жители, което представлява 92,4% от общия брой на населението. Тази структура е подобна на средната за страната – с висока концентрация на населението на общинския център. Дванадесет от населените места в състава на общината имат под 100 жители и едва 5 от селата са с население над 500 човека.

Броят на ражданията през 2006 г. е бил 8,98‰ при средна стойност за страната 9,2‰, докато смъртността е била 9,42‰ – доста по-ниска от средната за страната (14,7‰). Въпреки това и през 2006 г. естественият прираст е имал отрицателна стойност


(-0,52‰).

  1. Икономическо развитие и регионална икономика

    1. Икономическо развитие

Икономиката на общината е относително разнообразна и добре балансирана, с липса на ярко доминиращи индустриални отрасли. Най-голям принос в произведения обем продукция и брой работни места е сектор промишленост, следван от секторите търговия и транспорт.

Регистрираните и активно работещи фирми в Благоевград в началото на 2004 г. са били около 6 000. От тях около 92,5 % са микро-предприятия с персонал до 10 души, 5,5% имат персонал между 11-50 души и около 2% са с над 50 души персонал. Сферата им на дейност е изключително разнообразна – почти няма икономическа дейност на територията на общината, в която да не е активна поне една фирма. Над 800 от тези фирми работят в индустриалния сектор, а най-много са регистрираните и работещи фирми в сектор търговия.

Въпреки многообразието от икономически дейности, като водещи за община Благоевград могат да се очертаят следните индустриални сектори:


  1. Хранително-вкусова промишленост

Най-важното предприятие в този отрасъл на промишлеността е „Благоевград-БТ” АД с около 2000 работници, което създава най-висока заетост в общината и произвежда 51-52% от цигарите, предназначени за българския пазар. След модернизацията на завода, извършена през 1994 година, неговият капацитет достига 13-14 млрд. къса цигари годишно.

„Карлсберг България” АД („Пиринско пиво”) е друга голяма структуроопределяща фирма в областта на хранително-вкусовата промишленост, закупена през 2003 г. от компанията Carlsberg – Дания, която се очертава като най-бързо развиващата се в последно време компания в бранша и твърдо заема второ място по пазарен дял. През 2006 г. в завода са направени инвестиции за модернизация в размер на 20 млн. лв. В производството са заети около 300 човека.

Хранително-вкусовата промишленост в община Благоевград е представена и от предприятия за производство и преработка на месо („Карол Фернандес Мийт” ООД с около 130 работници и 1 млн. евро инвестиции в производството, осигурени от програма САПАРД, „Интерксим” ООД, „Дифил” ООД), преработка и консервиране на плодове и зеленчуци (ЕТ „Катлин Христова”), производство на растителни и животински мазнини, мелнични продукти („Рила-СТХ” АД), готови храни за животни, хляб, хлебни, тестени и сладкарски изделия („Хляб и хлебни изделия” – общинско предприятие, както и други 23 цеха за хляб), готови храни, безалкохолни напитки и минерална вода („Агрима-Водолей” АД, „Еко-ботълс”ООД), вино и високоалкохолни напитки (няколко изби, между които „Винпром Логодаж”, „Вини Божкилов”, „Винпром Горна Джумая” ЕООД, „Винпром Тасков Дистилърс енд Уайн – Винтаспроект” ООД, „Винекс комерс” ЕООД, ЕТ „Викторио-М – Мирчо Димитров”, ЕТ „Винекс-комерс – Васил Щерев“, повечето от които работят и за износ).


  1. Текстил и конфекция

Секторът на текстилната и шивашката промишленост е един от основните и най-добре развити в община Благоевград. В бранша работят както малки и средни, така и големи предприятия. Водещи са „Струматекс” ЕАД, „Прима ФР” ООД, ТПК „Рила”, ТПК „Нов свят”, които са големи фирми по смисъла на Закона за малките и средните предприятия. Собствеността на значителен брой от предприятията е чуждестранна, предимно гръцка. Те произвеждат памучни прежди и тъкани, работно и униформено облекло, дамска и мъжка конфекция, трикотаж. „Валентина-Струмяна” ЕАД, „Милена” ЕАД, „Ледиан” ЕООД (която работи предимно за френския пазар), „Елегант” ООД, „Балкантекст” ЕООД, „Вьор-Антонов” ЕООД, „Алпитекст къмпани” ООД, фирма „Аспарух 91” и др. са средни по големина компании, чиято дейност е насочена предимно към производство на облекла от текстил. Малките (с персонал до 50 човека) и микро-фирмите са многобройни и шият дрехи от текстил и трикотаж. Потенциална пазарна ниша за тях е производството на единични (бутикови) облекла за износ на европейския пазар.

В последно време се наблюдава намаление на дела на продукцията, работена „на ишлеме” (около 1/3 от общия обем) и увеличаване на аутсорсинга, който се заплаща значително по-добре. Радостен е и фактът, че фирмите откриват собствени магазини, в които предлагат завършен продукт. Чуждестранните клиенти на шивашките фирми в общината са от Франция, Германия, Италия, докато завършените конфекционни изделия са насочени предимно към Гърция.



  1. Строителство

В последните години се забелязва подем в развитието на сектор строителство и на пазара на недвижимите имоти.

В общината работят около 20 по-големи строителни фирми със сериозни пазарни позиции, някои от които имат по 300-400 постоянни работници. Водещи в отрасъла са „Галчев Инженеринг Груп” АД – Благоевград, „Универсалстрой консулт” ООД, фирма „Елитстрой” и др. Сред тях има изпълняващи проекти и извън пределите на общината.



  1. Машиностроене и електроника

Основните изделия, произвеждани в общината са телефонни централи, хладилници, печатни платки, високоговорители и измерителни уреди. Най-важните предприятия са Заводът за измервателни уреди „Стандарт”, който изнася голям дял от своята продукция, Заводът за съобщителна техника, който работи предимно за руския пазар, Заводът за печатни платки, Заводът за високоговорители.

Отрасълът е напълно преструктуриран и изработва изделия за износ, главно за страните от Европейския съюз, Близкия изток и Балканите. Около големите предприятия активно действат като подизпълнители по-малки фирми, които произвеждат отделни компоненти.



  1. Дърводобив, дървообработване и мебелна промишленост

Фирмите, заети в дърводобива, работят почти изключително за износ (предимно за Гърция и Македония). Дървообработващите и мебелните предприятия имат почти равен дял в отрасъла, като две от тях са големи с около 300 работници. Тези фирми осигуряват дейност като подизпълнители за известен брой по-малки.

Тук могат да бъдат посочени „Диорит” ЕООД, „Фурнир-пласт” ООД, „Пирин лес консулт” ООД, „Евролайн” ООД, „Елвек атриум ЗС” ООД, „Теохарови” ООД, „Парамон” ООД и пр. Капиталите в част от фирмите са чуждестранни.



  1. Туризъм

На територията на общината съществуват благоприятни условия и е създадена базова инфраструктура за развитието на туризма. В последно време са изградени 25 малки семейни хотели с общо 650 легла, които обаче все още са недостатъчни. Най-големият хотел „Езерец” има 100 легла. Липсва компактна мащабна леглова база и друга инфраструктура, която би могла да поеме посетителите на големи прояви (конгреси, конференции и пр.). В града съществува голяма зрителна зала, която се нуждае от допълнителен ремонт, за да бъде използвана.

За улеснение на гостите на града е създаден Туристически информационен и учебен център към Югозападен университет „Неофит Рилски” и Община Благоевград, който предлага услуги и едновременно е място за практическо обучение и стаж на студентите от съответните специалности.

Амбицията на общинската администрация е да продължи развитието на следните видове туризъм:

Културно-познавателен – като се използват основно потенциалът на старинния квартал „Вароша” с неговите над 30 сгради с възрожденска архитектура и останките от антични крепости в землищата на селата от общината. Кварталът има статут на групов архитектурен паметник. Благоевград е известен с дългогодишните си традиции в опазването на фолклора и с големия брой специалисти и участници-аматьори в народни групи и ансамбли – деца и възрастни. Градът е и отправна точка за посещения на Рилския манастир, който се ползва с изключителен интерес от страна на чуждестранните туристи;

Балнеологичен и спа-туризъм – на базата на естествените минерални извори в региона. Освен центъра в хотел „Езерец”, вече функционира и новият Спа-център в Благоевград, който привлича много чуждестранни туристи;

Планински и ски-туризъм – свързани главно с курорта „Бодрост” на 25 км от Благоевград и местността „Картала”, която ще се превърне в голям ски-център. До момента са изградени ски-писта с дължина 500 м и денивелация 225 м, влек и къс учебен влек. Съществува проект за удължаване на пистата до 3500 м заедно с прилежащи съоръжения и строителство на двуседалков лифт. Засега легловата база в „Картала” е недостатъчна и е разположена в два хотела и една бивша почивна станция. Необходимо е развитие и подобрение на техническата инфраструктура, изграждане на паркинги и рехабилитация на пътя;

Еко-туризъм – свързан с биосферния резерват „Парангалица” и природните богатства на планините Рила и Пирин;

Пешеходен туризъм (трекинг) – по добре маркирани маршрути в Рила с изходен пункт курорта „Бодрост;

Конгресен туризъм – съществува като потенциал и желание за развитие от страна на общинската администрация.
Почти всички големи търговски вериги проявяват интерес към заемане на позиции в общината – „Метро”, „Мосю Бриколаж”, „Технополис”, „Техномаркет” вече присъстват на пазара със свои магазини, веригата „Кауфланд” също е започнала строеж на сграда. Това говори за доверие на големите търговци в повишаващата се покупателна способност на населението и е доказателство за положителните тенденции в социално-икономическото развитие.


    1. Каталог: files -> Administrativni aktove
      files -> Рецептура на лекарствените форми рецептурни бланки и тяхната валидност
      files -> Прогностични възможности на тестовете, използвани за подбор на млади футболисти
      files -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
      Administrativni aktove -> Програма за управление и разпореждане с имоти общинска собственост за 2016 година
      Administrativni aktove -> П р о е к т наредба за


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница