Методи на амортизацията



Дата11.01.2018
Размер86.83 Kb.
#44093

Методи на амортизацията


Определения:
Амортизация - разходът, признат за отчетния период, получен в резултат на разсрочване на амортизируемата стойност на даден актив през предполагаемия му срок на годност.

Амортизируем актив - дълготраен материален или нематериален актив, който:

а) се очаква да бъде използван през повече от един отчетен период;

б) има ограничен срок на годност;

в) се държи от предприятието за целите на производството или доставката на стоки и услуги, за отдаване под наем на други лица или за административни цели.



Срок на годност:

а) периодът, през който се предполага, че амортизируемият актив ще бъде използван от предприятието, или

б) количеството продукция и/или услуги, които предприятието очаква да получи от използването на амортизируемия актив.

Амортизируема стойност - стойността на амортизируемия актив, която подлежи на амортизация през предполагаемия му срок на годност. Тази стойност представлява разликата между отчетната стойност на актива и неговата остатъчна стойност.

Метод на амортизация - начинът, по който се определя размерът на амортизацията през отделните отчетни периоди в рамките на срока на годност на амортизируемия актив. методите на амортизация могат да бъдат линейни и нелинейни.

Остатъчна стойност - предполагаемата стойност, която предприятието очаква да получи от амортизируем актив при изтичането на срока му на годност след извеждането му от употреба. При определянето на остатъчната стойност на амортизируемия актив следва да се имат предвид очакваните разходи по извеждането на актива от употреба, които могат да бъдат:

а) разходи, свързани с бракуването на актива, които се коригират със сумата на материалите и резервните части, получени при бракуването на актива;

б) разходи, свързани със замяната на актива с друг актив или с продажбата му - транспортни, товаро-разтоварни, комисионни и т.н.;

в) разходи, свързани с възобновяване на средата, върху която активът оказва влияние.

Когато остатъчната стойност на амортизируемия актив е незначителна по размер или процентно спрямо отчетната му стойност, тя може да се пренебрегне. Амортизируемата стойност на актива в тези случаи е равна на отчетната му стойност. Степента на значителност се определя от предприятието и се оповестява в счетоводната политика.

Балансова стойност - стойността, по която активът се отразява в счетоводния баланс. Тази стойност представлява разликата между отчетната стойност и начислената до момента амортизация на амортизируемия актив. Тя не може да бъде по-ниска от остатъчната стойност на актива.

Работим със следните базови данни – амортизируемата стойност на придобития актив е 40 хил. лева, а срока на годност (амортизационния срок) на актива е четири години. Амортизационната квота е произведение от амортизационната база и амортизационната норма.

При линейния метод на амортизация амортизационната база е константа и е равна на амортизируемата стойност. Базата е сумата въз основа на която се определя квотата. Амортизационите квоти при този метод са еднакви за отделните амортизационни години. Амортизационните норми също са еднакви и се установяват като числото 100 се раздели на срока на годност. При амортизационен срок от 4 години, амортизационните норми възлизат на 25% (100/4 = 25). Линейният метод представяме в таблица 1 :


Амортизационни години



Амортизационна

база


Амортизационна норма


Амортизационна квота

първа година

40000 лв.

25%

10000 лв.

втора година

40000 лв.

25%

10000 лв.

трета година

40000 лв.

25%

10000 лв.

четвърта година

40000 лв.

25%

10000 лв.

Общо 40000 лв.

Този метод се прилага тогава, когато предприятието не може да определи ползата от употребата на активите в рамките на срока на годност.

Намаляващите нелинейни методи се прилагат когато предприятието е определило, че ползата от активите е предимно в началото на срока им на годност и впоследствие намалява. Това е икономически обосновано, когато активът се използва за продукти и услуги с подсигурен или бързо развиващ се пазар, който се очаква впоследствие да се стесни, независимо от причините - насищане на пазара, очакване на пазара на нов или по-усъвършенстван продукт или услуга и т.н. Тази методи са четири.

За метода на намаляващата се сума на числата е характерно, че амортизационната база е константа и е равна на амортизируемата стойност на актива. Амортизационната норма за първата година е най-висока, а след това за следващите години намалява. Налице е намаление и на квотата – за първата година тя е най-висока, а за следващите амортизационни години постепенно намалява. За да се изчисли амортизационната норма е необходимо да се сумират числата на годините в амортизационния срок (срока на годност) т.е. срока в рамките, на който се предвижда амортируемата стойност да се разпредели в амортизационни квоти. В примера годините са четири и съответно се сумира 1+2+3+4 = 10. Това е нужно за да се изчислят амортизационните норми. Метода на намаляващата се сума на числата илюстрираме в таблица 2:




Амортизационни години


Амортизационна база


Амортизационна норма


Амортизационна

квота

първа година

40000 лв.

(4/10) х 100 = 40%

16000 лв.

втора година

40000 лв.

(3/10) х 100 = 30%

12000 лв.

трета година

40000 лв.

(2/10) х 100 = 20%

8000 лв.

четвърта година

40000 лв.

(1/10) х 100 = 10%

4000 лв.

Общо 40000 лв.

Метода на намаляващия се остатък се характеризира с това, че амортизационната база не е константа, а е намаляваща се. Амортизационната база за дадена амортизационна година е разликата между амортизационната база за предходната амортизационна година и амортизационната квота за предходната амортизационна година. Амортизационната норма при този метод е произведение от линейната амортизационна норма и такова число, че да се получи число по-голямо от 50 т.е. нормата трябва да е по-голяма от 50%. Амортизационният срок е 4 години и е необходимо на първо място да бъде изчислена амортизационната норма при линейния метод. Тя е 100/4 = 25 т.е. тя е 25%. За да бъде нормата ще е по-голяма от 50% е нужно 25 да умножим с число по-голямо от 2 (напр. с 2.5). Последната квота при този метод е равна на последната амортизационна база. Методът на намаляващия остатък илюстрираме в таблица 3:



Амортизационни години


Амортизационна база


Амортизационна норма


Амортизационна

квота

първа година

40000 лв.

62.5%

25000 лв.

втора година

15000 лв.

62.5%

9375 лв.

трета година

5625 лв.

62.5%

3515.63 лв.

четвърта година


2109.37 лв.



2109.37
Общо 40000 лева

Метода на равномерното намаляване се характеризира с амортизационна база, която е константа и е равна на амортизируемата стойност. При този метод фирмата сама решава каква да бъде нормата за първата амортизационна година, а за годините след първата нормата се определя въз основа на стъпката на намалението. Стъпката на намалението се определя чрез следната формула:

2 х Т х АН1 - 200

К = -------------------------


Т х (Т – 1)

където:

К – стъпка на намалението; Т – амортизационен срок (в години);

АН1 – числото на амортизационната норма за първата амортизационна година;

В нашия случай ако фирмата реши за първата година нормата да бъде 28%, тогава стъпката на намалението ще бъде:

2 х 4 х 28 - 200

К = --------------------- = 2


4 х (4-1)

Нужно е да уточним, че нормата за първата година не трябва да е равна на линейната амортизационна норма или да е по-малка от нея. Ако нормата за първата година е равна на линейната норма, тогава стъпката ще е нула и съответно метода става неприложим. Ако нормата за първата година е по-малка от линейната норма, тогава стъпката ще бъде отрицателно число и метода също е неприложим. Данните можем да представим в таблица 4:





Амортизационни години


Амортизационна база


Амортизационна норма


Амортизационна

квота

първа година

40000 лв.

28%

11200 лв.

втора година

40000 лв.

26%

10400 лв.

трета година

40000 лв.

24%

9600 лв.

четвърта година

40000 лв.

22%

8800 лв.

Общо = 40000 лв.

Заб. Разликата между амортизационните квоти е 800 лева и наличието на еднаква разлика между квотите дава основание да се говори за метод за равномерното намаляване..

Нужно е да се уточним, че е необходимо сбора от числата на амортизационните норми за първата и последната година да не надхвърля числото 50 (има се предвид, че числата на нормите са положителни числа). В противен случай метода е неприложим (това сочат изчисленията).



При метода на неравномерното намаляване е налице амортизационна база, която е константа и е равна на амортизируемата стойност. Фирмата сама решава какви да бъдат тези норми като нормата за първата година е най-висока, а за последната година е най-ниска. При определяне на амортизационните норми фирмата може да вземе предвид прогнозни данни свързани с ползването на актива. Необходимо е сбора от числата на амортизационните норми да бъде 100. Казаното по повод метода на неравномерното намаляване можем да илюстрираме в таблица 5:


Амортизационни години


Амортизационна база


Амортизационна норма


Амортизационна

квота

първа година

40000 лв.

35%

14000 лв.

втора година

40000 лв.

28%

11200 лв.

трета година

40000 лв.

20%

8000 лв.

четвърта година

40000 лв.

17%

6800 лв.

Общо 40000 лв.

Заб. Амортизационните квоти намаляват с различни суми. Поради това

този метод се нарича метод на неравномерното намаляване.
Доц. д-р М. Гълъбов




Каталог: files -> unwe files
unwe files -> Тотално управление на качеството
unwe files -> Тема 1 Същност и предмет на Информатиката. Понятия
unwe files -> Решение за покупка, организациите като потребители ст
unwe files -> Разработване на специфични стратегии йерархична структура
unwe files -> 20. III. 2000 г. (инж. Алма Прахова – 4072 (16-17 ч.) 1) 2 контролни – 40% + работа по време на упражнения; 2) Тест на компютър
unwe files -> Лекция 1 Произход и същност на държавата и правото. С-ма на правото
unwe files -> Лекция оценка = 6 х оценка от упражнение + 4 х лекции На контролните задължително присъствие и минимум оценка 3!
unwe files -> Презентация на тема „Интермодални центрове и транспорт фирма so mat/Willi Betz складиране и управление на складовите запаси конфекциониране
unwe files -> Възникване на класическата политическа икономия в Англия и Франция


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница