Методология на анализа



Дата11.01.2018
Размер65.54 Kb.
#44764
ТипАнализ
Анализ

на промените на изискванията в ISO 9712:2012

спрямо изискванията на БДС EN 493:2009 и на ISO 9712:2005

Методология на анализа

За база се използват документираните изискванията на ISO 9712:2012. По разделите се сравняват сертификационните схеми и се отбелязват разликите с текст, преведен на български език. За проверка на констатираните промени се използват презентациите по темата, представени на съвещанието на IAЕА, проведено във Варшава през януари 2013г. За краткост на трите спецификации за сертификационни схеми са означени с А - ISO 9712:2012, Б- БДС EN 493:2009 и В - ISO 9712:2005.



Резултати от анализа

1.Област на приложение

Методи. Схемата се отнася за методите, специфицирани във В, като към методите от Б са добавени методите : инфрачервена термовизия (ТТ) и контрол на напрегнатото състояние (ST).

В спецификацията за А има забележки, които поясняват приложението на схемата за използването на сертификация от 3 , както и 2 и 1, страна. Позоваването на Методологиата за квалификация на изпитванията без разрушаване CEN/TR 14748 липсва във В.

2.Позоваване

И в трите документа е извършено позоваване на ISO/IEC 17024. В А позованите документи от Б са включени в текста . Включените в приложения „Библиография” документи на А и Б съвпадат. В библиографията на В е включен документът за програмите за обучение на IAEA, включваща програма за метода ТТ, която липсва в ISO 25108. При сравняването на съдържанието на програмите за другите методи, цитирани в А, Б и В не открихме съществен различия и пречки от въвеждането на нововалидирани процедури и технологии, свързани с развитито на методите, определящи прогресът в областта.

3.Термини и определения

В А в допълнение към термините от Б и В са включени термините “потвърждаване” и “ресертификация”, които се явявят главни части в трите спецификации.

4. Означения на методите

Няма разлики. В А се въвеждат означенията от В за методите ТТ и ST.

5. Отговорности

В спецификацията Б този раздел се нарича Общи принципи.

5.1.Изискванията за отговорностите на сертификационния център, квалификационня център и екзаминационния център към него в трите схеми не се различават. Различия има в подреждането им в спецификациите. Има само разлики от редакционен характер. В спецификацията А са детайлизирани изискванията към външни на сертификационния център упълномощени органи за квалификация и такива изпитни центрове, които са характерни за големите държави в света.

Отговорностите на сертификационния център за програмите и препоръчителните документи, свързани с тях се различават с препоръчителните документи във В. (виж също т.2). Същественото е, че сертификационният център е отговорен за проверката с изпити на адекватни на състоянието на контрола без разрушаване изисквания за предварителна подготовка на кандидатите. (В СЦП по КБР съгласно решение на схемния комитет е предвидено въпроси и задачи по новите стандарти да се включват 2 години след официалното им влизане в сила).

5.2.Отговорности на работодателите

Няма разлики, освен специфицирането в А на изисквания за признаване на сертификата от работодателя. В т.5.5.5 са подробно и пълно специфицирани отговорностите на работодателя за ползване на издадения от сертификационния център сертификат. Това изискване от ISO/IEC 17024, който е позован в Б и В, е подробно разписано.

5.3.Изисквания към нивата не се различават.

6.Изисквания към кандидатите

6.1.Изисквания за обучение

Няма разлики в изискването кандидатът да е обучен чрез формите за професионално обучение: курсове и практика.

В таблиците за минимален хорариум на обучението има разлики в изискваните часове за методите. В спецификацията А има намаление на минималния брой часове за метод МТ за 2 ниво от 32 на 24, за метод РТ за 3 ниво от 32 на 24, за метод RT за 1 и 3 ниво от 72 на 40 и от 72 на 40 съответно, за метод UT за 1 и 3 ниво от 64 на 40 и от 72 на 40 съответно. В спецификацията А има увеличение на минималния брой часове за метод ЕТ за 2 и за 3 ниво от 40 на 48 часа и за метод МТ за 3 ниво от 30 на 32.

Друга разлика на А спрямо Б и В е, че изисквания за общите познания за метода LT липсват, а часовете са прехвърлени към двете основни направления: метода с промяна на налягането и метода с трасиращ газ.

В А, както във В, няма изисквания за хорариум за базово обучение за 3 ниво (изискванията да изпит за това не са изменени).

Изискванията за часовете за метода ТТ в А съвпадат с изискванията за часовете в В.

В А се въвежда ново по-строго изискване за случая на кандидатстване директно за 3 ниво като условие за обучението на кандидата да бъде сума от изискванията за 1, 2 и 3 ниво.

6.2.Изисквания към практиката на кандидата

Няма разлики в изискванията на 3-те схеми.

В А за кандидатстване директно за трето ниво се изисква сумиране на месеците, изисквани за 1, 2 и 3 ниво, което липсва в Б и В. За директно кандидатстване за 2 и 3 ниво не се допуска редукция на времената.

В А е отпаднало изискването от Б производственият опит на кандидата да се получава „под наблюдение на квалифицирано лице”. Изискванията на А и Б съвпадат.

6.3.Изискване за зрението.

В А се въвежда ново изискване към кандидатите „да може да различава контраст между цветовете, необходим за съответния метод, посочени от работодателя”. което допълва еднаквите за 3-те спецификация изисквания.

7.Изисквания за изпитите за сертификация

Няма разлики. В спецификацията А се увеличава времето за повторно явяване на изпит от 1 година на 2 години при неуспешен изпит.

8.Съдържание и вид на сертификатите.

В А се въвежда изискването за защита на сертификатите, издадени в хартиена форма, чрез ламиниране, което липсва в Б и В.(Забележка: СЦП по КБР прави задължително ламиниране).

В А се въвежда възможността за издаване на сертификат в цифров формат.

В А и Б има изискване за повторно издаване на сертификат (т.9.4.2) след продължително прекъсване, което липсва във В.

9.Срок на действие на сертификатите.

Няма разлики. В А се предвижда нова възможност сертификационният център да издава сертификат за срок по-малък от 5 години.

10.Продължаване

Няма разлики.

11. Ресертификация

Няма разлики.

12.Надзор

В А няма изисквания за надзор на носителя на сертификата, който е наречен в Б одит, и изисквания за тази дейност, но в т.10.1 b има изискване за”непрекъсната удовлетворителна работа”, което ние тълкуваме като замъглено изискване за доказване на това.(Забележка: ISO/IEC 17024 изисква надзор).

13.Архив


Изискванията съвпадат. В А се изисква за всяко сертифицирано лице да има снимка в архива. Това изискване отсъства в Б и В (Забележка: Това е въведено в СЦП по КБР).

14.Преходен период

Изискванията съвпадат.

15. Изисквания за преход от БДС EN 473:2009 и от ISO 9712:2005 към ISO 9712:2012 .

Нов текст в А:

„Сертифициране съгласно EN 473:2008 и / или ISO 9712:2005, преди публикуването на този международен Стандарт, се счита като валидно сертифициране в съответствие с този международен стандарт EN ISO 9712 до следващата задължителна стъпка в процеса на сертифициране (т.е. потвърждаване на сертификата или ресертификация).

В този случай потвърждаването на сертификат или ресертификацията се извършва в съответствие с EN ISO 9712. Сертифициране, съгласно EN ISO 9712, се счита за изпълнение на изискванията на двата стандарта EN 473:2008 и ISO 9712:2005, следователно всяко изискване за сертифициране на един от тези стандарти се изпълняват от
сертификация съгласно EN ISO 9712”.

16.Приложение Сектори

Няма разлика. В А и във В има пояснения за продуктите в скоби.

17.Приложение Образци за практически изпити за 1 и 2 ниво.

Няма разлика между А и Б. Изискването към специализиран протокол (master report) за образците за изпити липса в А и Б.

18.Приложение Структурна кредитна система за ресертификация за 3 ниво.

Няма разлики. В А има добавка , поясняваща , какво е инженерингова дейност.

19.Приложение Оценяване на изпит по практика за 1 и 2 ниво.

Няма разлики

20. Приложение Оценяване на изпит по практика за 3 ниво.

Няма разлики.

Изводи:

Сертификационните схеми в А, Б и В съвпадат напълно по отношение на съществените изисквания , което се доказва с валидираните в стандарта за А изисквания за безусловна замяна на сертификатите по сертификационни схеми Б и В (виж раздел 15).Няма разлики в изискванията за функциониране на сертификационния център и включените към него орган за квалификация и изпитен център.

Анализът показва, че изискванията, представени в т.4, 5.3, 8, 10, 11 и 13 напълно съвпадат. Изискванията, представени в т.2, 3, 5.1, 9 и 14 не се различават, но има редакционни изменения, актуализация и по-логично подреждане. В раздел 1 са включени без изменения методите ТТ и ST.

Изменения има в описаните части в т. 5.2, 6.1, 6.2, 6.3 и 8. Измененията в т. 5.2 (за работа само с потвърден от работодателя сертификат), т.6.2 (за редукция на времето),т.6.3 (за допълнително изискване към зрението, по заявено изискване на работодателя) и в т.8 (за сертификати в цифрова форма) нямат съществено значение на процедурите, извършвани реално в сертификационния център и могат да се въведат, за допускането до сертификация на бъдещи кандидати.(Сертификатите в цифрова форма са за по-далечно бъдеще.)

Изискванията за надзора на носителите на сертификати, описвани в т.12 са по-ниски от специфицираните в Б, но няма изисквания, да не се използват изискванията на ISO/IEC 17024 за надзор, които са условие за акредитация на сертификационните центрове за персонала.

Разликите в изискванията, описани в т.6.1 са преобладаващо в посока либерализация (22% от всички норми), а само за 2 и 3 ниво на метода за ЕТ са по-сериозно увеличени с по 8 часа (11% от всички норми). Тези изменения се отнасят за изисквания към кандидатите отсега нататък и нямат влияние върху същността на провеждането на сертификационния процес.



24.1.2013г. Съставил:
/ст.н.с.д-р инж Александър Скордев/





Каталог: Aplication -> NaucnaDeinost
Aplication -> Организира, съвместно с Клъстр бк, международна конференция „бк в машиностроителното производство", организира успешно завършване на проекта „Клъстер бк в Република България"
Aplication -> Честита Нова 2011 година!
Aplication -> Честита Новата 2013 година!
Aplication -> Отчет за работата на ннтдд доклад на финансовата комисия Приемане на плана за работа и бюджета за 2016 г
Aplication -> Семинар на специалистите в областта на диагностиката на енергооборудването. Желая на всички участници добро здраве, творчески срещи и добро настроение
Aplication -> 1. вести от националното дружество по ефектоскопия
Aplication -> 2011 г е 49 от създаването на ннтдд. През 2012 г ще отбележим 50 годишния юбилей на Дружеството
Aplication -> Уважаеми колеги
Aplication -> Честита Нова 2010 година!
NaucnaDeinost -> На нтсм ХХI национална конференция дефектоскопия’2006


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница