Microsoft Word pravila za psp doc



страница1/60
Дата05.10.2022
Размер0.57 Mb.
#115202
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60
6746edad-pravilazapsppdf

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ


Утвърдени със заповед рег.№ Із-2087/13.09.2010г. на Главния секретар на МВР Главен Комисар Калин Георгиев




П Р А В И Л А
ЗА
ПОЖАРО-СТРОЕВАТА ПОДГОТОВКА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ ОТ ЗВЕНАТА
ЗА ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И СПАСЯВАНЕ


София

2010 г.
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ




Чл.l. Настоящите Правила регламентират организацията и провеждането на пожаростроевата подготовка (ПСП) на органите за пожарна безопасност и спасяване, осъществяващи пожарогасителна дейност (ПГД) и авариино-спасителна дейност (АСД).
Чл.2. (1) Пожаростроевата подготовка осигурява най-рационалните и ефективни начини за действие с пожарната техника, пожаро-техническото и спасително въоръжение (ПТСВ).
(2) При действие с пожарната техника (ПТ) и ПТСВ, се допуска използването и на други рационални и ефективни начини, непротиворечащи на инструкциите за експлоатация и изискванията за безопасност и здраве при работа.


Глава втора

МЕТОДИКА ЗА СТРОЕВАТА ПОДГОТОВКА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ ЗА НАЧИНИТЕ НА РАБОТА С ПОЖАРНАТА И АВАРИЙНО-СПАСИТЕЛНА ТЕХНИКА И СРЕДСТВА


Чл.3. Основни принципи в системата на строевата подготовка са:

  1. Съзнателност и активност” - изисква такава организация на занятията, при която обучаемите съзнателно и активно да овладяват знанията и успешно да ги прилагат в практиката. Съзнателността предполага разбиране на смисъла на усвоявания материал, осмисляне на целите и задачите, както и начините и средствата за тяхното решаване за постигане на необходимите резултати.

  2. Нагледност” - дава постоянна връзка и взаимодействие между теорията и нагледното възприятие. Това се постига чрез показване на изучаваните упражнения или комплекс от упражнения, използване на графични и изобразителни средства като схеми, чертежи, диапозитиви, видеофилми, съпроводени с подходящи обяснения.

  3. Системност и последователност” - изисква преподаване на учебния материал в строга логическа последователност, правилно разпределение през учебната година и редовно провеждане на занятията по пожаростроева подготовка.

Последователността в подготовката се постига чрез спазване на принципа за постепенно преминаване от леките и прости към по-сложни и трудни упражнения, съответстващи на физическата подготовка на обучаемите и осъществяване на връзка между старите и новите знания, умения и навици.

  1. Достъпност” - произтича от изискването да се отчитат умствените възможности и нивото на физическа подготовка на обучаемите. В противен случай те губят убеденост в това, което могат и активността им силно намалява.

  2. Индивидуален подход” - изисква ръководителите на занятия да създадат благоприятни условия за успешна, активна работа на всички служители и в същото време да имат индивидуален подход към всеки от тях. Наред с това е необходимо индивидуалният подход да се прилага пряко и непосредствено в колективната работа, тъй като задачите по подготовката на отделния служител и личния състав се решават едновременно.

  3. Трайност на придобитите знания, умения и навици” - постига се чрез многократно повторение на упражненията в различни съчетания и разнообразни условия. Многократното изпълнение на упражненията се извършва само, когато те бъдат добре разучени и усвоени от служителите.

Чл.4. Занятията по ПСП се провеждат в следната последователност:

  1. Запознаване с упражнението и начина за действие със съответното ПТСВ, което включва:

а) назоваване на темата, цел, метод, времето и мястото на провеждането; б) обясняване предназначението му;
в) показване изпълнението му цялостно или на най-сложните елементи с обяснение на техниката на изпълнение.

  1. Разучаване на упражнението - провежда се с цел формиране на трайни двигателни навици, като в зависимост от подготовката на служителите и от сложността на упражнението се използват следните начини за разучаване:

а) цялостно разучаване, ако упражнението не е сложно и е достъпно за изпълнение или неговото изпълнение по елементи е невъзможно;
б) разучаване по части или с подразделения, ако упражнението е сложно и може да се раздели на части или да се изпълнява с кратки спирания;
в) чрез подготвителни упражнения, ако цялото упражнение не може да се изпълни поради трудността му, а да се раздели на части е невъзможно.
След разучаване на упражнението по части, то се изпълнява цялостно, при това ръководителят на занятието веднага показва грешките, допуснати при изпълнението и взема мерки за тяхното отстраняване.

  1. Тренировка за изпълнение на упражнението. Тя започва след като упражнението е изучено добре и е усвоено от служителите. Тренировката се състои в системно, многократно повторение на разученото упражнение с постепенно усложняване на условията за изпълнението му и с повишаване на физическото натоварване. Това спомага за постигане на автоматизъм в действията на служителите, формиране на способност да се изпълни един или друг начин с минимално изразходване на сили и време.

Чл.5. Основна форма за провеждане на занятията по ПСП е практическото занятие с учебно-тренировъчен характер. Ръководителят на занятието работи по предварително разработена и утвърдена тематика в рамките на установеното време. Запознава служителите с основните принципи и начини за действие с ПТСВ, като прилага и използва разнообразни методи за изучаване на упражненията, предвидени в настоящите правила.
Чл.6. Практическото занятие се състои от три части:

  1. Подготвителна част, включваща строяване и проверка на наличността, опрятността и готовността на служителите за провеждане на занятието; обявяване на темата; кратко обяснение на целите и задачите на занятието, правилата и изискванията за безопасност и здраве при работа и загряване чрез физически упражнения на служителите.

Тази част не трябва да продължава повече от 10 минути.

  1. Основна част, включваща запознаване, разучаване правилно изпълнение на упражнението и усъвършенстване на начините на работа в условия, близки до действителната обстановка. Физическото натоварване в основната част се определя в зависимост от подготовката на служителите. Тя се регулира чрез количеството повторения на упражнението, интензивността на изпълнение, условията в които се изпълняват те, а също така чрез правилният им подбор в едно занятие.

На основната част на занятието се отделят 30 минути.

  1. Заключителна част, включваща разбор на занятието, в който се анализират действията на служителите, положителните резултати, отбелязват се допуснатите слабости и се дават индивидуални оценки и насоки за бъдещата работа, след което ПТСВ се привежда в готовност.

На заключителната част на занятието се отделят 5 минути.
Чл.7. Подготовката за занятията по ПСП включва отработване на упражненията на инструкторско-методически занятия, запознаване с обекта, на който ще се провежда занятието, подготовка на служителите за демонстриране на упражненията и за осигуряване на безопасна работа, изготвяне и утвърждаване на план-конспекта на ръководителя на занятието.
Чл.8. Основна форма на методическата подготовка на ръководителите на занятия по ПСП е провеждането на инструкторско-методически занятия. Целта на тези занятия е да се усъвършенстват организаторските навици и методическите знания на началническия състав и КЕ за правилна организация и провеждане на занятията по ПСП.Тези занятия позволяват да се проверят знанията на служителите по настоящите правила и другите нормативни актове, касаещи подготовката на служителите.
Чл.9. Ръководителят на инструкторско-методическо занятие, в зависимост от съдържанието и целта му, е длъжен да изучи съответната литература; да обмисли методиката за провеждане на занятието; да направи разчет на времето, като обърне особено внимание на реда за показване и обяснение на правилата за изпълнение на упражнението; да определи мястото за разполагане на ПА, ПТСВ и екипа за отработване на упражнението.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   60




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница