Министерство на финансите



страница1/6
Дата30.11.2018
Размер1.1 Mb.
#106466
  1   2   3   4   5   6

МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ



ДИРЕКЦИЯ

ДЪРЖАВНО СЪКРОВИЩЕ



Д Д С № 0 1 / 2 3. 0 6. 2 0 0 3 г.



ДО


МИНИСТЕРСТВАТА И ВЕДОМСТВАТА
ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ
НАЦИОНАЛНИЯ ОСИГУРИТЕЛЕН ИНСТИТУТ
НАЦИОНАЛНАТА ЗДРАВНО-ОСИГУРИТЕЛНА КАСА (НЗОК)
ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА
БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ

БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ




БЪЛГАРСКОТО НАЦИОНАЛНО РАДИО




ОБЩИНИТЕ




СМЕТНАТА ПАЛАТА





О т н о с н о: Въвеждането и прилагането от 01.07.2003 г. на схема за цент-

трализирано разплащане на осигурителните вноски за бюд-

жетните предприятия съгласно §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г.
С настоящите указания се регламентира прилагането на разпоредбите на §§ 25 и 26 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2003 г. (ЗДБРБ за 2003 г.) и произтичащата от тях схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски на бюджетните предприятия.
Указанията се издават на основание на § 25, ал. 24 и § 26, ал. 6 от ЗДБРБ за 2003 г. и в тях се третират целите, принципите, елементите и отчетните про-цедури на тази схема.
Произтичащите от прилагането на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. проме-ни в банковото обслужване на плащанията на осигурителните вноски на бюд-жетните предприятия са регламентирани в писмо на МФ ДДС № 02/23.06.2003 г.
Редът и начинът на деклариране и уведомяване съгласно § 25, ал. 17 и 22 от ЗДБРБ за 2003 г. са регламентирани по-подробно в съвместно писмо на МФ и Националния осигурителен институт (НОИ) ДДС № 03/23.06.2003 г.
Съгласно § 25, ал. 23 от ЗДБРБ за 2003 г. разпоредбите на § 25 (с изключение на ал. 22) и § 26 от този закон не се прилагат от общините. В тази връзка, разпоредбите от настоящите указания, които се отнасят за общините, са посочени в т.т. 9, 39, 45-47, 87, 88.4-88.5, 101 и 110.
І. Схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски за

бюджетните предприятияцел, съдържание, общи бележки
1. С разпоредбите на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. се въвежда нов ред и начин на разплащане и отчитане на осигурителните вноски във всички бюджет-ни предприятия без общините. Целта на влизащите в сила от 01.07.2003 г. про-мени е реорганизиране плащанията на осигурителните вноски на всички бюд-жетни предприятия, с изключение на общините, с оглед оптимизиране на пла-тежните операции, отчетността и контрола на този вид плащания и намаляване на свързаните с тях административни и оперативни разходи на участниците в този процес.

2. Реорганизирането на плащанията на осигурителни вноски по реда на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. се свежда до въвеждането и прилагането на схе-ма за централизирано разплащане на осигурителните вноски, (наричана по-нататък “схемата”) изразяваща се в:

поемането на тези плащания от централния бюджет (ЦБ) за централизирано разплащане и разчитане с НОИ и НЗОК

чрез


въвеждането на специфични отчетни, разчетни и платежни процедури,

при


едновременното запазване на останалите функции и отговорности на вклю-чените в схемата бюджетни предприятия по начисляването и декларирането на осигурителните вноски.
3. Поемането от ЦБ на тези плащания се извършва само като една чисто техническа платежна и разчетна процедура – прехвърлянето й към ЦБ не се съпровожда с отнасянето на тези вноски като разход (бюджетен кредит) на ЦБ, т.е. разходите за осигурителните вноски продължават да се третират като раз-
ходи (бюджетни кредити) по съответните бюджети, сметки и фондове.
4. В тази връзка, прилагането на разпоредбите на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. не води до промяна на трансферите между централния бюджет и бюд-жетните предприятия, на техните приходи и разходи, както и на останалите па-раметри и показатели по техните бюджети, извънбюджетни сметки и фондове. Схемата е неутрална спрямо процеса на бюджетиране и сама по себе си не налага и не води до промяна в процедурите, техниките и подходите при пла-нирането и изготвянето на отделните бюджети, план-сметки и консолиди-раната фискална програма.
5. За целите на касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове произтичащите от прилагането на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. приходи, разходи, трансфери и разчети за поети осигурителни вноски се приравняват на касови операции и подлежат на включване в касовите отчети на бюджетните предприятия (без общините).
ІІ. Обхват на прилагане
6. Обхватът на прилагане на схемата се разглежда в два аспекта:

- бюджетни предприятия (бюджети, сметки и фондове);

- осигурителни вноски.
7. Схемата се прилага задължително за всички бюджетни предприя-тия без общините.
8. Схемата се прилага за осигурителните вноски, включени и подлежащи на отчитане по всички бюджети, бюджетни сметки и извънбюджетни сметки и фондове на бюджетните предприятия без общините, включително и смет-ката по чл. 59б, ал. 1 от Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС), както и сметките за средствата от дарения, заеми и международни про-грами, независимо дали са налице бюджетни взаимоотношения с ЦБ.
9. Схемата не се прилага за общините. Съгласно § 25, ал. 23 от ЗДБРБ за 2003 г. общините продължават да начисляват, удържат, отчитат и превеж-дат осигурителните вноски, както и да представят информация, декларации и справки на НОИ и обслужващите банки по досегашния ред.
10. Разпоредбите на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. не се отнасят за небюджетни предприятия. За обслужващите банки на бюджетните предприя-тия се прилагат разпоредбите на писмо на МФ ДДС № 02/23.06.2003 г. относно промени в банковото обслужване на плащанията на осигурителните вноски на бюджетните предприятия, произтичащи от прилагането на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г.
11. По отношение на втория аспект – осигурителните вноски, схемата се прилага както за вноските за сметка на бюджетната организация (включи-телно и за вноските за Учителския пенсионен фонд и допълнителното задъл-жително пенсионно осигуряване), така и за вноските, които са за сметка на оси-гуреното лице (включително и за вноските за допълнителното задължително пенсионно осигуряване).
12. Извън обхвата на схемата остават вноските за допълнителното до-броволно пенсионно осигуряване (вноските по третия стълб на социалното осигуряване), както и вноските за чуждестранни осигурителни институции и фондове за персонала, работещ в чужбина.
13. Схемата се прилага само за осигурителните вноски и не се отнася за другите публични вземания.
ІІІ. Основни елементи, отчетни позиции и процедури на схемата
14. Прилагането на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г. и произтичащата от тези разпоредби схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски се основава и реализира чрез следните елементи, отчетни позиции и процедури:

14.1. Запазване като разходни позиции на касова и начислена основа по бюджетите, сметките и фондовете на бюджетните предприятия на разходите за осигурителни вноски за сметка на осигурителя и осигурените лица. Те продължават да се третират като бюджетни и отчетни позиции в двата ас-пекта: по вид и размер на разхода;

14.2. Декомпозиране на трансферите между ЦБ и първостепенните разпоредители (субсидии/вноски) в три елемента:

- текущ касов трансфер (субсидия/вноска);

- трансфер за поети осигурителни вноски;

- корективен трансфер за поети осигурителни вноски (наричан

по-нататък “корективен трансфер”);



14.3. Приспадане на дължимите осигурителни вноски от текущо опреде-ляните и отпусканите лимити за плащания и трансфери за съответната бюджет-на организация;

14.4. Запазване като бюджетна и отчетна позиция на трансферите между ЦБ и първостепенните разпоредители (субсидии/вноски) в двата ас-пекта: по видове и размери, така както са утвърдени по закон (уточнен план) и както биха били отчетени, ако не се прилагаха разпоредбите на §§ 25 и 26 от ЗДБРБ за 2003 г.;

14.5. Третиране като разчет (задължение към ЦБ) на евентуално въз-никнало превишение в края на отчетния период на сумата на текущия касов трансфер, трансфера за поети осигурителни вноски и корективния транс-фер над утвърдената по закон (уточнен план) субсидия от ЦБ;

14.6. Прекратяване, считано от 01.07.2003 г., извършването на преводи на осигурителни вноски от сметки на бюджетните предприятия (без общините) към банкови сметки 7305, 7306 и1725 на териториалните поделения на НОИ (РУСО);

14.7. Реорганизиране на плащанията на осигурителните вноски, дължи-ми от извънбюджетните сметки и фондове (ИБСФ) , включително и от сметката по чл. 59б, ал. 1 от ЗФВС (с изключение на ИБСФ на общините), чрез следните от-четни, разчетни и платежни процедури и елементи:

- допускане за целите на прилагане на схемата, че като цяло не са налице трансфери между ЦБ и извънбюджетните сметки и фондове, което се третира като нулево бюджетно взаимоотношение между ИБСФ и ЦБ с два елемента (отчетни позиции)– трансфер за поети осигурителни вноски (+) и корективен трансфер (-);

- отразяване на дължимите осигурителни вноски като разчет (задъл-жение) към съответния бюджет;

- тримесечно превеждане на дължимите от ИБСФ суми на осигури-телните вноски по съответната бюджетна сметка на съответния разпоредител с бюджетни кредити;

14.8. Текущи преводи и разчети между ЦБ, НОИ и НЗОК за осигури-телните вноски и годишно изравняване/разчитане на разликата между теку-що начислените и преведените суми на осигурителните вноски;

14.9. Преводи по сметки на НОИ и НЗОК в БНБ на дължимите между НОИ и НЗОК осигурителни вноски;

14.10. В отчетността на касова основа и за целите на касовото изпъл-нение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове разходите за осигу-рителни вноски за сметка на осигурителя и осигурените лица се посочват в раз-мерите, съответстващи на изплатените/изтеглените суми за заплати и възнаг-раждения за персонала. Разликата до начислените суми се отнася в края на годи-ната в отчетността на начислена основа в позицията “Отсрочен трансфер за поети осигурителни вноски” (наричан по-нататък “отсрочен трансфер”);



14.11. Отразяване по бюджетите на Държавното обществено осигуря-ване (ДОО), НЗОК и на Учителския пенсионен фонд (УПФ) на приходите от обобщената от МФ информация от касовите отчети и оборотните ведомости на бюджетните предприятия;

14.12. Деклариране от включените в схемата бюджетни предприятия вед-нъж месечно на данните за осигурителните вноски и осигурителните дохо-ди на осигурените лица. Предоставяне на НОИ от съответните първостепенни разпоредители на актуализирана информация за БУЛСТАТ и други иденти-фикационни данни на бюджетните предприятия;

14.13. Запазване на досегашния ред, начин и процедури на получаване, изплащане и отчитане от бюджетните предприятия на сумите за добавки, помо-щи и обезщетения от ДОО;

14.14. Реорганизиране на отчетния процес по начисляването на раз-ходите за осигурителни вноски в бюджетните предприятия (без общините, НОИ и НЗОК) чрез прекратяване ползването на сметките за разчети 4555, 4557 и 4566 и отразяването на разходите за осигурителни вноски чрез кореспонден-ция със отчетните позиции за трансферите за поети осигурителни вноски.
15. По отношение на бюджетите на първостепенните разпоредители (без НОИ, НЗОК и общините) схемата за централизирано разплащане на оси-гурителните вноски се основава на предпоставката за наличието на субсидия от ЦБ за първостепенния разпоредител, от която да се приспаднат осигурител-ните вноски, дължими от бюджета на първостепенния разпоредител, и да се пре-ведат директно от ЦБ на осигурителните фондове. За тези бюджети, при които размерът на субсидията от ЦБ е по-малка от сумата на дължимите от тях осигу-рителни вноски, схемата се реализира чрез третиране и уреждане на тази разли-ка като разчет – задължение към ЦБ.
16. За бюджетите на първостепенни разпоредители (без НОИ, НЗОК и общините) с нетен трансфер - вноска към ЦБ, схемата също се реализира чрез директно превеждане от ЦБ на дължимите от бюджета на първостепенния разпоредител осигурителни вноски, като с оглед запазване на размера на бюд-жетното взаимоотношение – вноска към ЦБ, с дължимите осигурителни вноски се увеличава сумата на текущия касов трансфер от бюджета на първостепенния разпоредител към ЦБ.
17. За разпоредителите с бюджетни кредити (без общините) с извън-бюджетни сметки и фондове, по които се начисляват разходи за осигурителни вноски, като допълнителни отчетни позиции и процедури по техните бюджети ще се явят посочените в т. 14.7 разчети и преводи за дължимите от извънбюд-жетните сметки и фондове осигурителни вноски.
18. Така, за бюджетите на първостепенни разпоредители (без НОИ, НЗОК и общините) прилагането на схемата се извършва чрез използването на всички елементи, процедури и отчетни позиции, посочени в т. 14, с изключе-ние на т.т. 14.8, 14.9 и 14.11, които ще са приложими за ЦБ (само т. 14.8), НОИ и НЗОК. Посочената по-долу схема илюстрира прилагането на отчетните пози-ции и платежни процедури за бюджетите на първостепенните разпоредители (без НОИ, НЗОК и общините) и отразяването им в структурата на отчета за ка-совото изпълнение на бюджета:

І. Приходи и помощи
ІІ. Разходи

1. Текущи разходи

1.1. Разходи за заплати и възнаграждения
1.2. Разходи за осигурителни вноски за ДОО , ЗО , ДЗПО .

......................................................................................................................................
V. Трансфер от/за ЦБ





Каталог: pages
pages -> Джошкун кьокел
pages -> V здравноосигурителни вноски
pages -> Програма за болнична хигиена "Хигия" Химиотерапията на инфекциозните заболявания е лечение с химични средства, насочено срещу причинителите им
pages -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
pages -> St cyril and st methodius
pages -> Инструкция за реда и условията за предоставяне на стипендии за успех и специални стипендии по проект bg051PO001 06 „студентски стипендии, осъществяван с финансовата подкрепа на оперативна програма
pages -> Аржентина водопадите игуасу бразилия не просто танго, вода и самба
pages -> Закон за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (извлечение) в сила от 17. 09. 2010 г. Обн. Дв бр. 73 от 17 Септември 2010г., изм. Дв бр. 88 от 9 Ноември 2010г., изм. Дв б
pages -> 1. един важен въпрос
pages -> Отчет за развитието на


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница