Министерство на икономиката и енергетиката утвърдил: владимир туджаров



страница1/6
Дата19.10.2018
Размер0.86 Mb.
#91354
  1   2   3   4   5   6
МИНИСТЕРСТВО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА


УТВЪРДИЛ:
ВЛАДИМИР ТУДЖАРОВ

ГЛАВЕН СЕКРЕТАР НА

МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА

И ЕНЕРГЕТИКАТА

документация
за участие в процедура, чрез публична покана за избор на изпълнител за предоставяне на услуга с предмет:
ИЗГОТВЯНЕ НА КОНЦЕПЦИЯ ЗА ТУРИСТИЧЕСКО РАЙОНИРАНЕ НА БЪЛГАРИЯ”

София, 2013 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), с адрес гр. София 1052, ул. „Славянска” № 8 осъществявайки държавното управление на туризма в Република България и в качеството си на Възложител по смисъла на чл. 7, т. 1 от Закона за обществените поръчки, отправя покана към всички заинтересовани лица за участие в процедура по реда на глава 8а от ЗОП за избор на изпълнител за предоставяне на услуга с предмет: „Изготвяне на Концепция за туристическо райониране на България”.

Настоящата документация е изготвена с цел да Ви помогне да се запознаете с условията и да подготвите своите оферти за участие в тази процедура, съгласно Закона за обществените поръчки /ЗОП/.

Участниците в процедурата следва да прегледат и да се съобразят с всички указания, образци, условия и изисквания, представени в документацията.
Документацията ще може да се получи безплатно от деловодството на Министерството на икономиката и енергетиката, намиращо се в София 1052, ул. „Славянска” № 8, всеки работен ден до 17.30 часа в срок до 10 дни преди изтичане срока за подаване на офертите.
Възложителят осигурява пълен достъп до документацията за възлагане на обществената поръчка на интернет адреса на Министерството -www.mi.government.bg, рубрика „Обяви и търгове”.
Офертите на участниците ще се приемат в деловодството на Министерството на адрес: София 1052, ул. „Славянска” № 8, в срок до 17.30 часа на датата, посочена в Поканата на поръчката.
Всеки участник ще бъде писмено уведомен за резултатите от оценяването на офертите.
За допълнителна информация и въпроси може да се обръщате към:

г-жа Ива Якимова, началник отдел „Проекти и програми в туризма”, дирекция „Туристическа политика”,

тел. 032 347 506

e-mail: i.yakimova@mee.government.bg

г-жа Гергана Ракова, държавен експерт, дирекция „Туристическа политика”

тел. 032 347 528

e-mail: g.rakova@mee.government.bg


ПРЕДМЕТ И техническа спецификация

І. ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ПРЕДМЕТА НА ПОРЪЧКАТА.


  1. Предмет на поръчката

Предмет на обществената поръчка е възлагането на външен изпълнител на разработването на концепция за туристическо райониране на България.

Обществената поръчка се възлага с оглед изпълнение на задълженията на министъра на икономиката и енергетиката за определяне на турстическите райони в България, произтичащи от Закона за туризма.

През последните две десетилетия все по-широко се разпространява практиката на регионализация на туристическата политика, сред чиито измерения особено актуални са регионалния маркетинг (маркетинг за регионални дестинации) и формирането на организации за управление на дестинациите на регионално ниво. Необходимостта от туристическо райониране на България се признава от преобладаващата част от заинтересованите в туристическото развитие.

Един от приоритетите на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България 2009-2013 е туристическото райониране на страната. През 2007 г. Държавната агенция по туризъм предлага проект на списък на туристическите райони, при чието консултиране са получени множество критични коментари и предложения. През 2008 г. Държавната агенция по туризъм изготвя „Основни насоки за осъществяване на туристическо райониране на България” и предлага схема на туристическите райони, която също е обсъждана със заинтересованите, но до момента не е намерила практическо приложение.

Стратегическият план за развитието на културния туризъм в България (2009) предлага пространствени образувания, наречени локуси, като пространствена основа за управление на туристическото използване на културното наследство. Виждане за териториалния обхват на туристическите райони се предлага и в резултат от изпълнението на проект „Разработване на стратегия за бранд „България”, продуктови и регионални брандове и въвеждане на практика на интегриран и последователен бранд мениджмънт”.

Законът за туризма съдържа изрични разпоредби за разделяне на територията на страната на туристически райони с цел формиране на регионални туристически продукти и осъществяване на регионален маркетинг и реклама (гл. ІІІ, раздел 1) и за формирането на доброволни организации за управление на туристическите райони (глава ІІІ, раздел ІІ), но не предлага цялостна схема на туристическо райониране.

Законът предвижда изготвянето на Концепция за туристическо райониране, която включва анализ и предложение за броя, наименованието и териториалния обхват на туристическите райони. Законът изисква със заповед на Министъра на икономиката, енергетиката и туризма да бъдат обявени броя, наименованията и териториалния обхват на туристическите райони (чл. 16 ал.3), както и седалището на организациите за управление на туристическите райони (чл. 16 ал. 4), която трябва да бъде издадена в срок до 6 месеца от влизането в сила на Закона.
2. Общата цел на обществената поръчка е да се разработи концепция за туристическото райониране на България в съответствие с изискванията на Закона за туризма, което да се използва при маркетинга на дестинациите на регионално ниво и като основа за формирането на организации за управление на дестинациите (организации за управление на туристическите райони).
3. Специфичните цели на обществената поръчка са:


  • Въз основа на анализ и оценка на съществуващи предложения да се предложи схема на туристическото райониране, която да е теоретично и методически издържана и практически приложима за целите на маркетинга и формирането на организации за управление на туристическите райони

  • Чрез консултиране с ключови заинтересовани страни да се осигури приемливост на предложената схема на туристическо райониране


4. Очакваните резултати от изпълнението на обществената поръчка са:

  • Изготвена Концепция за туристическо райониране на България, определяща териториалния обхват, наименованието и специализацията на районите

  • Теоретично и методически издържано, политически приемливо и практически приложимо туристическо райониране на България

  • Създадена обоснована и трайна основа за туристическата политика в България


5. Срок на изпълнение на поръчката
Срокът на изпълнение на обществената поръчка е 5 /пет/ месеца от датата на сключване на договора.
6. Прогнозна стойност на поръчката:

Очакваната максималната стойност на обществената поръчка е 65 000 лв. /шестдесет и пет хиляди лева/ без ДДС.



ІІ. ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ
А. Дейности:

За изпълнение на обществената поръчка е необходимо изпълнението на следните дейности:


1. Определяне на основните изисквания към туристическите райони

2. Анализ на съществуващи схеми на туристическото райониране

3. Анализ на териториалния обхват на естествено формирали се пространствени туристически образувания

4. Изготвяне на проект на концепция за туристическо райониране на България

5. Изготвяне на програма за реализация на Концепцията за туристическо райониране

6. Консултиране с ключови заинтересовани

7. Изготвяне на окончателен проект на Концепция за туристическото райониране
Б. Общи изисквания към представяне на дейностите:

Дейностите е необходимо да бъдат представени достатъчно детайлно и конкретно, като ясно да бъде посочен техният обхват и времетраенето им.

Участникът трябва да предложи ясен, реалистичен и изпълним план за действие, като описаните дейности и времевият график за изпълнение на включените дейности да бъдат съгласувани, структурирани и да позволяват подготовка и изпълнение на всяка заложена дейност. Разпределението на дейностите във времето трябва да бъде балансирано.

Предложението на участника трябва да предвижда механизми за текущо отчитане, вътрешна оценка и наблюдение при изпълнението на дейността. Необходимо е да бъдат предвидени и следени индикатори за измерване степента на изпълнение. Включените индикатори трябва да бъдат ясно дефинирани, конкретни и количествено измерими. Източниците на информация за тях следва да са ясни и изчерпателни, като събирането на информация е необходимо да не изисква големи усилия и ресурси.

Резултатите от дейностите се представят под формата на доклади, конкретно посочени към всяка дейност, и се предоставят на Възложителя в оригинал и 2 копия на хартиен носител, както и на електронен носител.
Дейност 1. Определяне на основните изисквания към туристическите райони.

Изпълнителят следва да анализира Закона за туризма, обн. в ДВ, бр. 30 от26 март 2013 г. и „Основните насоки за туристическо райониране” (2008), въз основа на което да очертае основните изисквания към туристическите райони от гледна точка на тяхното практическо приложение.

Изпълнителят следва да анализира и други теоретични разработки в областта на туристическото райониране и управлението на туристически дестинации, въз основа на което да се очертаят основните критерии за оценка на конкретни схеми на туристическото райониране.
Участникът следва да предложи методология за изпълнение на дейността, в т.ч. предварителен списък от източници, които ще бъдат включени в анализа.

Участникът следва да предложи в офертата си своето предварително разбиране за изискванията към туристическото райониране на България в съответствие с разпоредбите на Закона за туризма, както и за критериите за оценка на конкретни схеми на туристическо райониране.

Критериите за анализ и оценка на съществуващи схеми на туристическо райониране трябва да включват най-малко:

- Предназначение и цел;

- Методика, в т.ч. критерии, показатели, използвани източници на информация;

- Резултат, в т.ч. брой и размер на районите, йерархия на районните единици, степен на покритие на територията на страната, съответствие с основни теоретични и методически изисквания на туристическото райониране;

- Практическа приложимост от гледна точка на изискванията на Закона за туризма и спорни моменти.
Очаквани резултати:

- Изготвени изисквания към туристическите райони;

- Изготвени критерии за анализ и оценка на конкретни схеми на райониране;

- Изготвяне на общ доклад за дейности от 1 до 4 включително, отразяващ постигнатите резултати.


Дейност 2. Анализ на съществуващи схеми на туристическото райониране.

Изпълнителят следва да анализира и оцени съществуващи схеми на райониране в България, използвайки разработените по дейност 1 изисквания и критерии, въз основа на което да направи обосновано предложение за най-подходящата от гледна точка на целите (предназначението) на обществената поръчка схема на райониране.


Следва да бъдат анализирани и оценени най-малко разработените в последните години предложения за туристически райони, по-специално:

- Проект за туристическо райониране на България на Държавната агенция по туризъм (2007) и получените писмени становища по него;

- Проект за туристическо райониране на България на Държавната агенция по туризъм (2008) и резултатите от негови обсъждания в рамките на 8 семинара за организации за управление на туристическите дестинации;

- Анализ на териториалното развитие на туризма (2011), изготвен по Схема за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.3-01/2008 „Подкрепа за ефективен национален маркетинг на туристическия продукт и подобряване на информационното обслужване”;

- Изработване на брандинг стратегия на туристическите райони и на поне един пилотен регионален туристически бранд (2012), по проект „Разработване на стратегия за бранд България и въвеждане на практика на интегриран и последователен бранд мениджмънт”, договор за предостяване на безвъзмездна финансова помощ № BG161PO001/3.3-01/2008/001-08;

- Стратегически план за развитие на културния туризъм в България (http://mc.government.bg/images/Resume%20-%20Cultural_tourism_new_version.doc);

- Национална стратегия за екотуризъм (2003).
Наред с това участникът следва да оцени приложимостта на районите на ниво NUTS 2 като туристически райони по смисъла на разпоредбите на Закона за туризма.

Участникът може да предложи по негова преценка и други, по-ранни схеми на туристическо райониране на България, както и публикации, които коментират проблеми на районирането и правят оценки на различни схеми.


При анализа на съществуващи схеми трябва да се отчетат резултатите от актуални анализи и концепции за териториалното развитие на туризма като:

- Социално икономически анализ за нуждите на Оперативна програма „Регионално развитие” /ОПРР/ (http://www.regions2014-2020.net);

- Национална концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 http://www.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?lang=bg-BG&Id=774;

- Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013г. (септември 2007) (http://www.bgregio.eu/media/files/OPRD_BG%281%29.doc );

- Програма за развитие на селските райони 2007-2013 (http://prsr.government.bg/index.php/bg/sections/l2/62);

- Програми за териториално сътрудничество за периода 2007-2013 (http://www.mrrb.government.bg/?controller=category&catid=20);


Изпълнителят трябва да представи опитът в туристическото райониране и използването на туристическите райони за целите на маркетинга и управлението на туристическите дестинации в поне 3 европейски страни, сходни с България по размер, политическо и административно-териториално устройство.
При осъществяване на анализа и оценката на съществуващи схеми на туристическото райониране и други трябва да се обърне особено внимание на:

- Използваните таксономични схеми (йерархия на районите) и възможностите за прилагане на райониране с най-малко две равнища, приложимо за различни цели (маркетинг и формиране на организации за управление на туристическите райони);

- Използваната терминология, в т.ч. изясняване на специфичното значение, сходствата и различията между понятия като туристически район, туристическа дестинация, туристически клъстър, регионален туристически продукт и др.
В офертата участникът следва да предложи методология за изпълнение на дейността, включваща най-малко:

- Подходът към анализа и оценката на предложенията за туристически райони и други свързани с пространственото развитие на туризма документи;

- Допълнителни схеми на туристическото райониране на България и публикации, които да бъдат подложени на анализ и оценка;

- Страни, чийто опит в туристическото райониране ще бъде анализиран, в т.ч. обосновка на избора;

- Допълнителни източници на информация и подходът за набиране на допълнителна информация.
Очаквани резултати:

- Систематизиран анализ на съществуващи схеми на туристическо райониране в България и други страни с изрично определяне на техните предимства и недостатъци;

- Обосновано предложение за схема на туристическо райониране, която да бъде подложена на допълнителни модификации и обсъждане;

- Изготвен и представен общ доклад за дейности от 1 до 4 включително, отразяващ постигнатите резултати.


Дейност 3. Анализ на териториалния обхват на естествено формирали се пространствени туристически образувания.

Изпълнителят трябва да идентифицира и оцени от гледна точка на изискванията на Закона за туризма и на съответствието с избраната по дейност 2 схема формиралите се по естествен път пространствени образувания и техния териториален обхват, като включи най-малко:

- Съществуващите регионални туристически сдружения (асоциации), вписани в Националния туристически регистър (http://www.mi.government.bg/bg/themes/spisak-na-vpisanite-v-nacionalniya-turisticheski-registar-turisticheski-sdrujeniya-640-397.html)

- Бенефициентите на проекти и техните партньори по схеми BG161PO001/3.2-02/2011 и BG161PO001/3.2-03/2012 на Оперативна програма „Регионално развитие” (http://www.bgregio.eu/dogovaryane/otseneni-proekti.aspx);


Участникът може да предложи по негова преценка и други пространствени образувания, които да бъдат подложени на анализ и оценка.
В офертата участникът трябва да предложи методология за изпълнение на дейността, включваща най-малко:

- Източниците на информация и методите за набиране на информация;

- Критериите за анализ и оценка на естествено формиралите се пространствени туристически образувания.
Очаквани резултати:

- Идентифициран териториален обхват на естествено формиралите се пространствени туристически образувания;

- Картосхема, представяща териториалния обхват на естествено формиралите се пространствени туристически образувания;

- Оценка на естествено формиралите се пространствени туристически образувания от гледна точка на изискванията на Закона за туризма във връзка с туристическите райони и организациите за управление на туристическите райони;

- Изготвен и представен общ доклад за дейности от 1 до 4 включително, отразяващ постигнатите резултати.
Дейност 4. Изготвяне на проект на концепция за туристическо райониране на България.

Изпълнителят трябва да изготви проект на концепция за туристическо райониране на България, която да отразява резултатите от дейност 1, 2 и 3 и да послужи като информационна основа за обсъжданията по дейност 6.


Концепцията трябва да включва най-малко:

- Целта и основанията за разработване на Концепцията;

- Обосновано представяне на предназначението и функцията на туристическите райони;

- Основните изисквания към туристическите райони;

- Основните критерии за определяне на туристическите райони;

- Оценената като най-подходяща от анализираните схеми на туристическо райониране с нейните предимства и недостатъци;

- Предложение за туристическо райониране (модификация на избраната схема), включващо наименование на районите, описание на териториалния им обхват и на основната им специализация (приоритетни и допълващи туристически продукти);

- Картосхема на туристическото райониране, на която са представени и административно-териториалните единици;

- Основни количествени данни за туристическото развитие по туристически райони;

- Основни насоки за развитие на предлаганите туристически райони;

- Йерархичното ниво, което е най-подходящо за формиране на организации за управление на туристически райони в съответствие с разпоредбите на Закона за туризма;

- Основните спорни моменти в предложеното райониране (напр. ареали, които може да се отнесат към различни райони, дискусионни наименования и др.).


Схемата на туристическото райониране трябва да покрива цялата територия на страната и да бъде разработена на две нива.

Предложените наименования на районите трябва да са подходящи за използването им в маркетинга на дестинациите.


В офертата участникът трябва да предложи методология за изпълнение на дейността, включваща най-малко:

- Подходът при разработване на Концепцията;

- Предварителната си оценка за оптималния брой на туристическите райони на двете йерархични нива;

- Подходът при определяне на наименованията на районите;

- Виждането си за изчерпателна, последователна и практически приложима класификация на туристическите продукти, която ще се използва при представяне на специализацията на туристическите райони;

- Виждането си за подходящите за характеристика и сравнение на туристическите райони показатели, както и начина на набиране на информация за тях;

- Предлаганият подход за разработване и формулиране на насоките за развитие на районите;

- Предложения за допълване на съдържанието на Концепцията и оптимизиране на нейната структура.


Очаквани резултати:

- Проект на Концепция, подходяща за представяне пред и обсъждане със заинтересованите;

- Идентифицирани проблеми и спорни моменти, върху които трябва да се акцентира при обсъждането;

- Изготвен и представен общ доклад за дейности от 1 до 4 включително, отразяващ постигнатите резултати.


Дейност 5. Изготвяне на програма за реализация на Концепцията за туристическо райониране.

Изпълнителят трябва да разработи програма за реализация на Концепцията, която да включва най-малко:

- Необходими действия и график за прилагане на Концепцията (допълващи съответните разпоредби на Закона за туризма), в т.ч. във връзка с иницииране и насочване на формирането на организации за управление на туристическите райони;

- Оценка на разходите за прилагане на Концепцията, както и на разходите за функциониране на организациите за управление на туристическите дестинации, източниците на финансиране и необходимата подкрепа от страна на държавата в съответствие с разпоредбите на Закона за туризма;

- Система за наблюдение и оценка на прилагането на Концепцията, в т.ч. индикатори за наблюдение и оценка;

- Основни моменти от програмата за реализация, по-специално по отношение на необходимите действия и разходи, трябва да бъдат включени в обсъжданията по дейност 6.


В офертата участникът трябва да предложи методология за изпълнение на дейността, включваща най-малко:

- Предлаганият подход за разработване на програмата за реализация

- Източниците на информация и методите за набиране на информация

- Формата за представяне на резултатите (структуриране на програмата)


Очаквани резултати:

- Изготвена програма за прилагане на Концепцията и оценка на свързаните с това разходи;

- Разработена система за наблюдение и оценка на прилагането на Концепцията;

- Изготвен и представен общ доклад за дейности 5 и 6, отразяващ постигнатите резултати.


Дейност 6. Консултиране с ключови заинтересовани.

Целта на консултирането с ключови заинтересовани е:

- да осигури приемане на Концепцията за туристическо райониране на България и осигури подкрепа при нейното прилагане от ключовите заинтересовани;

- да изясни и предложи решения на спорните моменти, идентифицирани при изпълнението на дейност 5;

- да спомогне за окончателно оформяне на Концепцията за туристическо райониране на България.
Изпълнителят следва да организира и проведе не по-малко от 8 публични обсъждания, от които поне 1 – с организации на национално ниво и поне 1 – с експерти, включващи не по-малко от 250 души.

Изпълнителят може да използва и други методи на проучване на мнението (писмени становища в свободен стил, анкетни проучвания, фокус-групи и др.). Получените мнения трябва да бъдат регистрирани, обобщени и анализирани и да послужат за оформяне на окончателния проект на Концепцията.

За да се осигури достъп на заинтересованите до информация преди провеждане на консултирането, първоначалният проект на Концепцията ще бъде публикуван на сайта на Министерството на икономиката и енергетиката.
В процеса на консултиране трябва да се включат най-малко:

- представители на министерства, които са от особено значение за прилагане на Концепцията;

- представители на Управляващите органи на програмите съфинансирани от ЕС за периода 2014-2020г.;

- национални, регионални и местни туристически сдружения;

- местни власти, в т.ч. Национално сдружение на общините в Република България, регионални сдружения на общини;

- експерти от висши училища, изследователски и консултантски организации.


В своята оферта участникът трябва да предложи и обоснове подходяща и изпълнима методология за изпълнение на дейността, която да осигурява достатъчно пълно обхващане на ключовите заинтересовани и достатъчно интензивно и задълбочено консултиране, за да се постигнат посочените по-горе цели.

Представянето на методологията трябва да включва най-малко:

- Конкретизиране на ключовите заинтересовани, количествена оценка на представителите, които да бъдат включени в консултирането, критерии за подбор на конкретни представители;

- Организация на обсъжданията, в т.ч. програми, зали и техническо оборудване, кафе паузи, предоставяни на участниците материали, начин на регистриране на мненията, оценка на организираните обсъждания и др.;

- Конкретизиране на типа и мястото на провеждане на публичните обсъждания, в т.ч. количествена оценка на участниците в тях;

- Предложения за използване на други методи за проучване на мнението с кратко описание на методиката и количествена оценка на включените в тях участници;


Очаквани резултати:

- Проведени най-малко 8 публични обсъждания с 250 участници и други форми на консултиране;

- Регистрирани, обобщени и анализирани мнения и предложения на участниците в консултирането;

- Осигурено приемане и подкрепа за прилагането на Концепцията за туристическо райониране на България;

- Създадени предпоставки за окончателно оформяне на концепцията (изяснени спорни моменти), респ. предложения за промени в първоначалния проект на Концепцията;

- Изготвен и представен общ доклад за дейности 5 и 6, отразяващ постигнатите резултати.


Дейност 7. Изготвяне на окончателен проект на Концепция за туристическото райониране.

Въз основа на резултатите от предходните дейности изпълнителят трябва да изготви окончателен проект на Концепция за туристическо райониране на България, в т.ч. документ за публикуване за официално обществено обсъждане в сайта на Министерството на икономиката и енергетиката в съответствие с разпоредбите на Закона за туризма.

Документацията за публикуване в сайта следва да съдържа:

- Концепция за туристическо райониране – със съдържанието, изисквано от Закона за туризма;

- Придружаващи документи – съдържащи основната информация, необходима за обосновката за предложената концепция. (резултати от дейности 1-6).
В своята оферта участникът трябва да предложи и обоснове подходяща и изпълнима методология за изпълнение на дейността, която да осигурява цялостно отчитане на резултатите от предходните дейности, и по-специално на резултатите и конкретните препоръки от консултирането със заинтересованите (дейност 6) .

Представянето на методологията трябва да включва най-малко:

- Виждане за начина, по който резултатите и конкретните препоръки ще бъдат обобщени и интегрирани в окончателните документи.

- Виждане за начина, по който ще бъдат третирани противоречиви резултати и взаимно изключващи се препоръки

- Виждане за текущото консултиране с Възложителя при окончателната редакция и оформяне на Концепцията за туристическо райониране и придружаващите документи

- Примерна структура на Концепцията за туристическо райониране и придружаващите документи


Очаквани резултати:

- Окончателен проект на Концепция за туристическо райониране на България;

- Подготвени за публикуване документи по Концепцията за туристическо райониране на България.
В. Рискове

Възложителят идентифицира и оцени следните рискове, свързани с успешното изпълнение на поръчката, които Изпълнителят следва да има предвид при изпълнение на настоящата обществена поръчка:




Идентифицирани рискове

Вероятност на проявление

Влияние върху изпълнението

Закъснение при стартирането и/или изпълнението на договора

Висока

Сериозно

Осъществяване на част от дейностите през летния сезон

Висока

Сериозно

Нежелание на заинтересованите за ефективно включване в процеса на консултиране

Средна

Критично

Липса или недостатъчна информация, необходима за изпълнение на задачите в рамките на поръчката

Ниска

Критично

Липсваща или неефективна комуникация между възложителя и изпълнителя при изпълнението на дейностите

Много ниска

Сериозно

Неотстраняване на всички констатирани от възложителя недостатъци при изпълнението на поръчката

Висока

Критично

Институционален риск, свързан с възможни структурни и други промени в МИЕ

Ниска

Умерено

Политически риск, свързан с възможни промени в свързаните с поръчката части на Закона за туризма







Непостигане на целите на поръчката;

Ниска

Критично

Отчитайки горепосочения анализ на риска, участникът следва да предложи в своята оферта мерки за предотвратяване и преодоляване на всеки един от идентифицираните рискове. Предложените мерки трябва да са добре формулирани и да са правилно планирани във времето, като гарантират изпълнение на целите на поръчката.


ІII. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ТЕХНИЧЕСКОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

1. Техническото предложение се изготвя по образец - Приложение № 2. Техническото предложение трябва да съответства напълно на изискванията на Възложителя, посочени в настоящата Техническата спецификация.

2. Съдържанието на техническото предложение трябва да включва подробно описание на начина на изпълнение на дейностите, съгласно изискванията на възложителя, посочени в т. Б от раздел II. Технически спецификации, част от настоящата документация. В техническото предложение участникът предлага методология за изпълнение на всички дейности /от 1 до 7 вкл./, предмет на обществената поръчка, както и мерки за предотвратяване и преодоляване на всеки един от идентифицираните от възложителя рискове.

Техническото предложение по-конкретно трябва да включва най-малко следното:



- Разбирането на участника за предмета на поръчката и дейностите;

- Описание на методологията за изпълнение и мониторинг на дейностите;

- Управление на риска;

- Разпределение на човешкия ресурс на участника и определяне на функциите на екипа за изпълнение на поръчката;

- Детайлен график на дейностите.
3. ТЕХНИЧЕСКОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ СЕ ПОСТАВЯ В ПЛИКА С ОФЕРТАТА.
ІV . ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ЦЕНОВОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
1. Участниците представят ценово предложение по образец на възложителя, приложен към настоящата документация – Приложение № 3.
2. Ценовото предложение включва:

2.1. Обща цена за изпълнение на поръчката без ДДС;

2.2. Единична цена за изпълнение на всяка една дейност, предмет на поръчката.
3. Предлжената цена трябва да бъде посочена в български лева, без включен ДДС. Цената включва всички разходи на изпълнителя, свързани с изпълнение на поръчката.

3.1. Предложение с цена, изразена в друга валута ще бъде отхвърлено.

3.2. Участникът ще бъде единствено отговорен за евентуални допуснати грешки или пропуски в изчисленията на предложените от него финансови предложения.

3.3. Предложената цена трябва да включва всички данъци /с изключение на ДДС/, определени от българското законодателство, всички разходи на изпълнителя за изпълнение на поръчката и да е окончателна.



3.4. Ценовата оферта трябва да съответства на техническото предложение.
4. ТОЗИ ДОКУМЕНТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ ПОСТАВЯ В ОТДЕЛЕН, ЗАПЕЧАТАН, НЕПРОЗРАЧЕН ПЛИК НАДПИС „ЦЕНОВО ПРЕДЛОЖЕНИЕ”, ПОСТАВЕН В ПЛИКА С ОФЕРТАТА.
5. При несъответствие между единичните и калкулираната обща стойност /цена/ за съответната обособена позиция за валидни се считат представените единични цени, като общата стойност се преизчислява съобразно единичните цени.
6. Никаква информация, свързана с оферираната цена, не трябва да се посочва или съдържа, под каквато и да е форма, извън плика с ценовото предложение.
V. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПОРЪЧКАТА
Поръчката се изпълнява, съгласно Пълното описание на предмета на поръчката, Техническите спецификации на Възложителя, част от настоящата документация, Техническото предложение на Изпълнителя и при спазване клаузите на договора за възлагане на обществената поръчка.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница