Министерство на образованието и науката централна комисия за организиране на олимпиадата по астрономия



Дата11.01.2018
Размер35.65 Kb.
#44709
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

ЦЕНТРАЛНА КОМИСИЯ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ОЛИМПИАДАТА ПО АСТРОНОМИЯ

ХІ НАЦИОНАЛНА ОЛИМПИАДА ПО АСТРОНОМИЯ

http://astro-olymp.org
І кръг
Ученици от 11-12 клас
Задачите можете да решавате сами в къщи, или да ги обсъждате със съученици и приятели. За решаването на някои от тях ще са ви нужни числени данни, които не са дадени в условията. Ще ви потрябват знания, които не се учат в училище, или пък ще срещнете думи, чието значение може би не знаете. Потърсете необходимата информация в книги, учебници, Интернет. Обърнете се за помощ към вашите учители.

1 задача. През настоящата година се навършиха 50 години от изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята. Спътникът е бил в орбита около нашата планета от 4 октомври 1957 г. до 4 януари 1958 г. Орбитата му е била с наклон 65.1 към равнината на земния екватор. Перигеят на орбитата му е бил над северното полукълбо на височина 228 km над земната повърхност, а апогеят е бил на височина 947 km. Спътникът е преминавал по небето като малка светеща точка и земните жители са могли да видят първото сътворено от тях самите космическо тяло.

Имало ли е области по земното кълбо, където спътникът не се е появявал над хоризонта? Ако е имало, какви са техните граници? Обяснете своя отговор и го подкрепете с пресмятания.


2 задача.

  • Кой край на слънчевия диск започва да се закрива в началото на слънчевото затъмнение – източният или западният?

  • Кой край на лунния диск започва да се закрива в началото на лунното затъмнение – източният или западният?

Обяснете своите отговори.
3 задача. Разделителната способност на космическия телескоп Хъбъл (Hubble Space Telescope) е около 0.1 (дъгови секунди). Това е най-малкото видимо ъглово отстояние мeжду две звезди, при което те биха могли да се различат като отделни звезди с телескопа.

  • На какво разстояние от вас трябва да застане ваш приятел, за да го виждате под такъв ъгъл? При пресмятанията посочете ръста на вашия приятел.

  • Определете разделителната способност на вашите очи. Нарисувайте върху чист бял лист две отчетливи черни кръгчета с диаметър 3 mm. Разстоянието между центровете на кръгчетата нека бъде 5 mm. Поставете листа на добре осветено място и се отдалечете от него. Измерете разстоянието, на което преставате да различавате кръгчетата като две. Направете необходимите измервания и определете ъгъла, под който се вижда разстоянието между кръгчетата в този момент. В случай, че носите очила, можете да ги сложите по време на измерването.



  • Колко пъти разделителната способност на телескопа Хъбъл е по-добра от тази на очите ви?


4 задача. Древногръцкият философ Филолай смятал, че Луната е прекрасен свят, където времето винаги е приятно и безоблачно. Според него там живеят красиви животни, 15 пъти по-едри от земните, защото лунният ден е 15 пъти по-дълъг от земния ден.

  • Има ли нещо вярно в предположенията на Филолай?

  • Колко време продължава лунното денонощие?

  • От какви фактори зависи продължителността на лунното денонощие? Обяснете качествено как се изменя тази продължителност в зависимост от всеки от факторите.


5 задача. Древногръцкият астроном Анаксагор, живял в V в.пр.н.е., е бил убеден, че Земята е плоска. Още тогава се знаело, обаче, че за даден момент от едно денонощие височината на Слънцето над хоризонта зависи от положението на наблюдателя по меридиана. Анаксагор обяснява това с паралактично отместване на Слънцето. Дори са били правени опити, като се използва обяснението на Анаксагор, да се определи разстоянието до Слънцето.

  • Какво минимално разстояние до Слънцето би се получило при такъв опит? (Упътване: Изберете момента на наблюдението да е пладне и точки на наблюдение, за които Слънцето е близо до зенита.)

  • С какви наблюдения бихте опровергали теорията на Анаксагор?


6 задача. Двама пилоти се състезават със своите самолети. Те излитат от Санкт Петербург (  60 с.ш.,   30 и.д.) в Русия. Целта им е да стигнат най-бързо до Анкоридж (Anchorage,   60 с.ш.,   150 з.д.) в Аляска. Самолетите им се движат със скорост 1000 km/h. Единият пилот избира източния път – движи се през цялото време само на изток. Другият избира западния път.

  • Пресметнете времената, за които пилотите са стигнали до Анкоридж.

  • Ако вие трябваше да се състезавате, кой път бихте избрали? Подкрепете отговора си с пресмятания.



Разгледайте страницата на олимпиадата в Интернет:

http://astro-olymp.org

В нея можете да видите задачите за всички кръгове на последните няколко астрономически олимпиади, заедно с техните решения. В раздела, наречен “Пищов” има информация, която ще ви помогне да решавате астрономически задачи. Засега тази информация е изложена във вид, който е подходящ повече за учениците от VІІ до ХІІ клас.

Решенията на задачите предайте на вашите учители по предмета “Човекът и природата” за V-VІ клас, или по физика за VІІ-ХІІ клас.

По ваш избор можете да участвате в олимпиадата и индивидуално, като изпратите решенията на адрес:

Народна астрономическа обсерватория и планетариум “Николай Коперник”,



п.к. 120, гр. Варна 9000
Краен срок за предаване на решенията – 15 януари 2008 г.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница