Министерство на околната среда и водите методика



Дата26.12.2017
Размер36.7 Kb.
#37555
МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

МЕТОДИКА

за определяне разсейването на емисиите на вредни вещества от превозни средства и тяхната концентрация в приземния атмосферен слой





  1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ




  1. Тази методика е разработена като програмен продукт, наречен Трафик Оракул, за персонални компютри под WINDOWS 98, NT и XP.

  2. Тази Методика се използва при изчисляване съдържанието на вредни вещества в отработилите газове (емисиите) от двигателите с вътрешно горене на моторните превозни средства (МПС), както и при определяне разсейването (очакваните концентрации) на тези вещества в приземния слой на атмосферата.

  3. Методиката (програмният продукт) следва да се използва от съответните Общински органи и Регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) при разработване и изпълнение на програмите за намаляване на нивата на замърсителите и за достигане на установените норми за районите с нарушено качество на атмосферния въздух, съгласно разпоредбите на Наредби №7 и №9 (обн., ДВ, бр. 45/1999г. и 46/1999г.) към Закона за чистотата на атмосферния въздух (обн., ДВ, бр. 45/1996, с посл. изм. и доп.) и Наредба №14 за норми за пределно допустимите концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух на населените места (обн., ДВ, бр. 88/1997г., с посл. изм. и доп.).

  4. Методиката (програмният продукт) следва да се използва при извършване на оценки на въздействието върху околната среда (ОВОС) и при преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС на инфраструктурни инвестиционни предложения (при строителство на нови и при реконструкция на съществуващи автомагистрали и пътища) по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда (обн., ДВ, бр. 91/2002г., попр., бр. 98/2002г.) и Наредбата за реда и условията за извършване на ОВОС на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии (ПМС №59/07.03.03г., обн., ДВ, бр. 25/2003г.).




  1. СЪЩНОСТ НА МЕТОДИКАТА




  1. Емисиите и разсейването на вредни вещества (замърсители) от МПС, при движението им по автомагистрали, пътища, конкретни улици и сложна улична мрежа, се апроксимират като линейни или площни източници.

  2. Методиката се състои от два основни програмни модула: ЕМИСИИ (изпълнява се първи за изчисляване на емисиите) и ДИФУЗИЯ (изпълнява се втори за определяне на типовите оценки на очакваните концентрации).

  3. Модул ЕМИСИИ пресмята емисиите от линейни и площни източници по два подхода:

  1. опростен (използва Методика за изчисляване по балансови методи на емисиите на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферния въздух, раздели Б85 и Б86, отнасящи се за инвентаризация на емиисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от автомобилния транспорт).

  2. детайлен (развит на базата на Joint EMEP/CORINAIR Atmospheric Emission Inventory Guidebook, Third Edition, B710 (Road Transport), Copenhagen, EEA, 2001).

  1. Модул ДИФУЗИЯ е основан на струен Гаусов модел и изчислява замърсяването от линейни или площни източници, в приземния слой на атмосферата, чрез следните типови оценки:

  1. Изчисляване на очакваните моментни концентрации на вредни вещества;

  2. Изчисляване на очакваните климатично средни (средномесечни или средногодишни) концентрации, чрез съответната “роза на вятъра”;

  3. Изчисляване на очакваните осреднени по период (средночасови, средноденонощни, средномесечни или средногодишни) концентрации, чрез съответен почасови метеорологичен файл;

  4. Изчисляване на максималното възможно еднократно замърсяване при съответните най-неблагоприятни метеорологични условия.

  1. Подробно описание на теоретичните основи на методиката - модул ЕМИСИИ и модул ДИФУЗИЯ, е дадено в Приложение №1.

  2. Начинът на работа с модул ЕМИСИИ и модул ДИФУЗИЯ, необходимата входна информация за всяка една от решаваните с тях задачи, начинът за набиране, обработване и въвеждане в съответния модул на тази информация, както и конкретни тестови примери, са дадени в Инструкциите към програмния продукт “Трафик Оракул” (Приложение №2).

  3. При прилагане на методиката за изчисления, към официални документи (общински програми, ОВОС, екологични експертизи и др.), входните данни трябва да бъдат от официален информационен източник (НИМХ, ИА “Пътища”-ЦЛПМ, ДНС “Полиция”-НПП, общини и др.). Когато се използват данни от собствени измервания, проучвания и т.н., те трябва да бъдат получени чрез прилагане на стандартизирани методи и апаратура, както и съобразно изискванията, описани в Инструкциите, дадени в Приложение №2.

  4. Стойностите на емисиите на вредни вещества от МПС (представят се в g/(m.s) при линеен, респективно в g/s при площен източник) и на техните концентрации в приземния атмосферен слой (представят се в mg/m3), определени съответно по т.2.3 и т.2.4, се отнасят за условията, описани в Инструкциите, дадени в Приложение №2.



  1. Допълнителни разпоредби

Моторно превозно средство” е пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства и колесните трактори.


Линейни източници” са автомагистрали, пътища и конкретни улици или части от тях, които се разглеждат като отделни пътни участъци.
Площни източници” са населени места (град, село, община) или части от тях, в които се разглежда цялата пътна мрежа от улици, попадаща в обхвата им.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница