Министерство на регионалното развитие и благоустройството министерство на енергетиката и енергийните ресурси наредба №6



страница1/6
Дата24.07.2016
Размер1.12 Mb.
#4408
  1   2   3   4   5   6
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

МИНИСТЕРСТВО НА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЕНЕРГИЙНИТЕ РЕСУРСИ

НАРЕДБА № 6
от 25 ноември 2004 г.
за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за пренос, съхранение, разпределение и доставка на природен газ

(В сила от 7.12.2004 г.)

(Обн., ДВ, бр. 107 от 2004 г.; изм., бр. 1 от 2012 г.)
Г л а в а п ъ р в а

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се определят техническите правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за пренос, съхранение, разпределение и доставка на природен газ, наричани по-нататък „обекти и съоръжения за природен газ”, които образуват:

1. газопреносната мрежа, наричана по-нататък „преносната мрежа”;

2. подземните газохранилища (ПГХ);

3. газоразпределителните мрежи, наричани по-нататък „разпределителните мрежи”;

4. промишлените газови инсталации;

5. сградните газови инсталации;

6. автомобилните газоснабдителни станции за компресиран (сгъстен) природен газ.

Чл. 2. При проектирането на обектите и съоръженията за природен газ се осигуряват:

1. безопасност при изграждането, нормалната експлоатация и аварийните режими, които е възможно да бъдат предвидени;

2. надеждност при експлоатацията;

3. възможност за ремонтиране на сградите, газопроводите и другите съоръжения;

4. сервитутите, определени с наредбата по чл. 64, ал. 9 от Закона за енергетиката (ЗЕ).

Чл. 3. При изграждането на обектите и съоръженията за природен газ се спазват одобрените инвестиционни проекти и в строежите се влагат строителни продукти (материали и изделия), съоръжения и уреди за природен газ, които съответстват на техническите спецификации, предвидени с проекта, на действащите в Република България нормативни актове за оценяване на съответствието на продуктите и уредите за природен газ и на изискванията за изпълнение, контрол и приемане, като се осигуряват безопасни условия на труд в съответствие с плана за безопасност и здраве.

Чл. 4. В състояние на нормална експлоатация и при аварийни режими, които е възможно да бъдат предвидени, обектите и съоръженията за природен газ осигуряват защита на живота и здравето на хората и опазване на тяхното имущество основно чрез:

1. безопасна експлоатация и технически надзор на газопроводите, съоръженията и уредите за природен газ, представляващи съоръжения с повишена опасност, при спазване изискванията на Наредбата за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ, приета с Постановление № 171 на Министерския съвет от 2004 г. (ДВ, бр. 67 от 2004 г.), наричана по-нататък „наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ”;

2. анализи за техническото състояние и оценка на сигурността на сградите, постройките, инсталациите и строителните съоръжения, които са свързани с експлоатацията на съоръженията с повишена опасност.

Чл. 5. (1) За газопроводите, газовите съоръжения, газовите инсталации и влаганите в тях тръби, арматури и други елементи, както и за газовите уреди, чието устройство, монтаж и експлоатация съответстват на изискванията на българските стандарти, се приема, че съответстват на техническите изисквания, правилата и нормите на тази наредба и на наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.

(2) За продуктите, използвани за изграждане на обектите и съоръженията по ал. 1, които отговарят на техническите спецификации (български стандарти или български технически одобрения), се счита, че отговарят на изискванията на тази наредба и на наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.

(3) Продуктите, предназначени за влагане в обектите и съоръженията по ал. 2, трябва да имат оценено съответствие със съществените изисквания, определени в наредбите по чл. 7 от Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП), или да се придружават от документи (сертификати и удостоверения за качество, протоколи от изпитвания и резултати от контрола на заваръчните работи и др.), удостоверяващи съответствието им, когато няма издадени наредби по реда на чл. 7 ЗТИП.

(4) Съответствието на строителните продукти със съществените изисквания към строежите, предназначени за сградни газови инсталации, се оценява и удостоверява при условията и по реда на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на строителните продукти, приета с Постановление № 230 на Министерския съвет от 2000 г. (обн., ДВ, бр. 93 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 75 от 2001 г.; изм., бр. 115 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 109 от 2003 г.).
Г л а в а в т о р а

ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ НА ОБЕКТИТЕ И СЪОРЪЖЕНИЯТА НА ПРЕНОСНАТА МРЕЖА

Раздел I

Общи изисквания

Чл. 6. Обекти и съоръжения на преносната мрежа са преносните газопроводи с налягане над 1,6 МРа, компресорните станции (КС), газоизмервателните станции (ГИС), газорегулиращите станции (ГРС), автоматичните газорегулиращи станции (АГРС) и газохранилищата, които се проектират в съответствие с правилата и нормативите на тази наредба, наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ и предвижданията на подробните устройствени планове.

Чл. 7. Обектите и съоръженията на преносната мрежа се предвиждат на разстояния от съществуващите и предвидените с действащите устройствени планове жилищни сгради и самостоятелно обособени зони за събиране на хора (детски площадка, зони за отдих, открити театри или други места за обществени събирания), определени с чл. 13 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.

Чл. 8. За надземните обекти и съоръженията на преносната мрежа се проектира мълниезащита, а при необходимост и физическа защита срещу нерегламентирана намеса на трети лица на отделни участъци на преносните газопроводи и на прилежащите към тях съоръжения и арматури.
Раздел II

Преносни газопроводи

Чл. 9. Преносните газопроводи в зависимост от експлоатационните условия се проектират при спазване на правилата и нормативите на чл. 14 - 27, чл. 30 - 45 и чл. 50 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.

Чл. 10. (1) Участъците на преносни газопроводи в свлачищни райони се проектират под плоскостта на пълзенето на земния масив или надземно, с опори, които са фундирани под плоскостта на пълзене.

(2) Обратното засипване, укрепване и/или анкериране на участъците на преносния газопровод се проектират така, че по време на експлоатацията газопроводът да не променя местоположението си, с изключение на допустимите премествания съгласно одобрения инвестиционен проект поради натоварвания и температурни разширения.

Чл. 11. Строителните конструкции и елементите, свързани с полагането и монтажа на подземните и надземните преносни газопроводи, се проектират при спазване изискванията на нормите за натоварвания и въздействия, на нормите за фундиране, на нормите за проектиране на строителни конструкции и на изискванията за пожарна безопасност.

Чл. 12. (1) В райони с високо ниво на подземни води или изкуствено наводнени участъци, както и при преминаване на водни прегради се предвиждат мероприятия срещу изплуване на газопровода (затежняване или анкериране).

(2) При наличие на други защити на газопроводите по ал. 1 те не трябва да намаляват ефективността на електрохимичната им защита.

Чл. 13. На мястото на пресичане от газопроводи с диги, други хидротехнически съоръжения и насипи се проектира надеждна защита срещу наводняване на земите зад съоръженията.
Раздел III

Технологична далекосъобщителна мрежа на преносните газопроводи

Чл. 14. За осигуряване на оперативното управление на преносната мрежа към преносните газопроводи се проектира технологична далекосъобщителна мрежа.

Чл. 15. (1) Кабелните линии с медни жила на технологичната далекосъобщителна мрежа на преносните газопроводи се проектират при спазване на следните изисквания:

1. полагане на дълбочина не по-малко от 0,4 до 1,0 m в зависимост от категорията на почвата;

2. полагане от дясната страна на газопровода по посока на движението на природния газ на разстояние най-малко 6 m от оста на газопровода при номинален диаметър на тръбите до 500 mm включително и най-малко 7 m при номинален диаметър на газопровода над 500 mm;

3. кабелната линия може да се предвиди за полагане и отляво на газопровода, но след техническа обосновка на решението;

4. в горски участъци се допуска разстоянието по т. 2 да се намали до 5 m независимо от диаметъра на газопровода;

5. при преминаване през стръмни терени кабелната линия се полага в отделна траншея, разположена откъм по-високата страна на газопровода, на разстояние не по-малко от 3 m от оста му.

(2) Оптичните кабелни линии на технологичната далекосъобщителна мрежа се проектират при спазване на следните изисквания:

1. полагане на дълбочина съгласно ал. 1, т. 1;

2. оптичният кабел се защитава, като се полага в тръба от полиетилен с външен диаметър най-малко 40 mm;

3. оптичната линия се маркира със сигнална лента на разстояние най-малко 0,4 m над линията, което се определя с проекта;

4. допуска се полагане на оптичния кабел в траншеята на газопровода на дълбочина най-малко 0,1 m под горната образуваща на газопровода;

5. за оптичните надземни кабели се предвижда защита чрез полагането им в метална тръба.

(3) При подводно преминаване на газопровода се допуска в траншеята му да се положи кабелната линия за технологичната далекосъобщителна мрежа.

(4) При пресичане на газопровода с трасета на железопътни линии и републикански пътища кабелите на технологичната далекосъобщителна мрежа може да се проектират заедно с газопровода в общ защитен кожух, като медният кабел се поставя в защитни стоманени тръби, а оптичният кабел - допълнително в тръби от полиетилен с висока плътност.

(5) Съоръженията на технологичната далекосъобщителна мрежа могат да се разполагат на територията на ГРС, ГИС и КС, както и по трасето на газопровода.

Чл. 16. Пресичането на електрически кабели и на кабели на технологичната далекосъобщителна мрежа с преносния газопровод е под ъгъл 90° спрямо оста на газопровода. Кабелите се поставят в стоманена тръба, чиито краища са на разстояние най-малко 5 m от оста на газопровода.

Чл. 17. Допуска се надземните кабелни далекосъобщителни линии и газопроводи да се проектират върху общи опори, като кабелната линия се полага в стоманена тръба.

Чл. 18. За кабелите на технологичната далекосъобщителна мрежа при необходимост се осигурява мълниезащита.

Чл. 19. При необходимост от защита на кабелните линии на технологичната далекосъобщителна мрежа от електрохимична корозия такава се проектира едновременно със защитата на газопровода.

Чл. 20. (1) Необслужваеми усилвателни пунктове на технологичната далекосъобщителна мрежа може да се изграждат на разстояние най-малко 7 m от оста на газопровода.

(2) Вратата на надземната част на необслужваемите усилвателни пунктове се ориентира откъм противоположната на газопровода страна.
Раздел IV

Компресорни станции

Чл. 21. Компресорните станции са взривоопасни съоръжения към преносните мрежи, предназначени за повишаване на налягането на природния газ с цел транспортирането му в преносната мрежа.

Чл. 22. (1) Сградите на територията на КС, в които има газови технологични съоръжения, се проектират от негорими материали при спазване изискванията на раздел VI от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ и на нормите за пожарна безопасност.

(2) За сгради, в които са монтирани технологичните съоръжения на КС, не се допуска да бъдат проектирани с П-, Т- или Ш-образна конфигурация.

(3) Пътищата на и до територията на КС се проектират с твърда настилка.

(4) Около газовите съоръжения на КС се изгражда противопожарен път в съответствие с изискванията на нормите за пожарна безопасност.

(5) Територията на КС се осигурява със система за физическа защита.

Чл. 23. Помещенията на КС, в които са монтирани газови съоръжения, се осигуряват със:

1. аварийна вентилация, осигуряваща безопасност на персонала срещу възможни инциденти, свързани с натрупвания на газ в помещенията;

2. далекосъобщителни връзки;

3. мълниезащитна и заземителна инсталация;

4. постоянно електрозахранване;

5. водопроводна и канализационна инсталация - при необходимост.

Чл. 24. При проектирането на КС освен изискванията на тази наредба се спазват и правилата и нормативите на чл. 52 - 58 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.
Раздел V

Газорегулиращи станции и автоматични газорегулиращи станции

Чл. 25. Газорегулиращите станции и АГРС са взривоопасни съоръжения за регулиране на налягането на природния газ при постъпването му от преносната мрежа в разпределителните мрежи.

Чл. 26. (1) Газорегулиращите станции и АГРС се проектират на открито, под технологични навеси или в закрити помещения.

(2) Технологичните навеси и помещенията на ГРС и АГРС се проектират от негорими материали и неискрообразуващи подови настилки.

(3) В помещенията с монтирани газови съоръжения се проектира аварийна вентилация във взривобезопасно изпълнение, включването на която се дублира със звуков и светлинен сигнал.

(4) Пътищата на и до територията на ГРС и АГРС се проектират с твърда настилка.

(5) Газорегулиращите станции и АГРС се осигуряват с огради и други средства за защита в съответствие с изискванията на Наредба № 7 от 1998 г. за системите за физическа защита на строежите (обн., ДВ, бр. 70 от 1998 г.; попр., бр. 82 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 52 от 1999 г. и бр. 84 от 2000 г.; попр., бр. 93 от 2000 г.).

Чл. 27. В ГРС и АГРС може да се проектира отопление в зависимост от климатичните условия и конструкцията на прилаганите регулатори и контролно-измервателни прибори (КИП).

Чл. 28. Помещенията и площадките на съоръженията на ГРС и АГРС се осигуряват с инсталациите по чл. 23, т. 2 - 5.

Чл. 29. При проектирането на ГРС и АГРС освен изискванията на тази наредба се спазват и правилата и нормативите на чл. 60 - 63 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.
Раздел VI

Газоизмервателни станции

Чл. 30. Газоизмервателните станции са съоръжения за измерване на количеството на преминалия природен газ. Те се монтират в близост до или на газопроводите от преносната мрежа.

Чл. 31. Газоизмервателните станции се проектират надземно.

Чл. 32. Около сградата и съоръженията на ГИС се осигурява свободен достъп за противопожарната техника.

Чл. 33. При проектирането на ГИС се прилагат и правилата и нормативите на раздел V от тази глава и чл. 67 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.
Раздел VII

Подземни газохранилища

Чл. 34. Подземните газохранилища се използват за регулиране потреблението на природен газ и за съхраняване на резервен (стратегически) и/или оперативен резерв от природен газ.

Чл. 35. (1) Устройството и съоръженията на ПГХ се проектират в съответствие с технологичната схема за изграждане и експлоатация.

(2) С проекта на всеки сондаж на ПГХ се определят техническите спецификации за сондиране в съответствие със следните параметри:

1. предназначение и конструкция на сондажа;

2. максимално пластово налягане на газонаситения пласт;

3. максимално работно налягане на газонаситения пласт;

4. максимално устиево налягане;

5. температурни условия при изграждане и експлоатация на сондажите;

6. експлоатационни параметри на сондажа;

7. метод за разкриване и експлоатация на газоносните пластове;

8. корозионна активност на пластовите флуиди.

(3) Конструкцията на сондажите на ПГХ се проектира така, че да гарантира сигурна и безопасна експлоатация на газохранилището при утвърдените проектни технологични параметри, като се предвижда възможност и за:

1. изолиране на технологично несъвместими зони за експлоатация;

2. херметичност на обсадните лифтови колони и извънтръбните пространства;

3. извършване на ремонтни работи на сондажите.

(4) Конструкцията на обсадните колони се проектира така, че да поема екстремалните натоварвания на разкъсване, смачкване, огъване и на статично и динамично натоварване на опън при продължителна експлоатация в съответствие с изискванията на техническите спецификации.

Чл. 36. Чрез прилаганите технологии и технологични средства за укрепване на сондажите се осигурява надеждно изолиране на газоносния пласт и на останалите проницаеми пластове.

Чл. 37. При проектирането на ПГХ освен изискванията на тази наредба се спазват и правилата и нормативите на чл. 70 - 80 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ.
Г л а в а т р е т а

ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ НА ОБЕКТИТЕ И СЪОРЪЖЕНИЯТА НА РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНИТЕ МРЕЖИ

Раздел I

Общи изисквания

Чл. 38. Обектите и съоръженията на разпределителните мрежи се проектират в съответствие с правилата и нормативите на тази наредба, наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ и предвижданията на подробните устройствени планове (план-схемите за газоснабдяване към подробните устройствени планове на урбанизираните територии и парцеларните планове на газопроводите, проектирани извън границите на урбанизираните територии).

Чл. 39. Разпределителните мрежи по чл. 38 включват разпределителни газопроводи и съоръжения, необходими за транспортиране на природния газ от ГРС или АГРС до границата на собственост на потребителите и за поддържане на параметрите на природния газ на изхода на мрежата в предварително зададени граници.

Чл. 40. В урбанизирани територии или части от тях с неприложена улична регулация разпределителните мрежи могат да се изграждат за временно захранване по съществуващо положение на терена при условията на чл. 73, ал. 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ).

Чл. 41. За надземните обекти и съоръженията на разпределителните мрежи се предвижда мълниезащита, както и физическа защита срещу нерегламентирана намеса на трети лица (по преценка на възложителя).

Чл. 42. (1) Проектирането на разпределителните мрежи или на отделни техни участъци се съобразява със:

1. очаквания дебит на газ;

2. работното налягане;

3. диаметрите на изградените разпределителни газопроводи;

4. необходимите материали за изграждане;

5. разположението на съществуващата газопроводна мрежа;

6. необходимостта от регулиране на налягането;

7. осигуряването на безопасността при аварийни ситуации.

(2) При определянето на капацитета на разпределителната мрежа се отчитат:

1. разположението и броят на действителните и очакваните потребители, предполагаемият характер на потребителите, структурата на консумация, както и климатичните условия в обслужваната територия, когато природният газ се използва за отопление;

2. изискването за поддържане на налягането в рамките на стойностите, позволяващи правилно функциониране на регулаторите и уредите при потребителите във всички части на мрежата;

3. изискването за поддържане на минимално налягане в разпределителната мрежа и нормалните граници на изменение на налягането за осигуряване на безопасно използване на природния газ;

4. ограничението в скоростта на природния газ за предотвратяване на ерозионно износване.

Чл. 43. (1) В зависимост от работното налягане разпределителните мрежи и газовите инсталации се класифицират на мрежи и инсталации с работно налягане, както следва:

1. от 0,5 до 1,6 МРа включително;

2. от 0,2 до 0,5 МРа включително;

3. от 0,01 до 0,2 МРа включително;

4. до 0,01 МРа включително.

(2) Зависимостите между работното налягане и другите налягания се определят съгласно БДС ЕN 12007-1 и БДС EN 12279.

Чл. 44. Разпределителните мрежи, включително отклоненията и съоръженията за присъединяване на промишлените газови инсталации, сградните газови инсталации, автомобилните газоснабдителни станции и газонапълващите станции, се проектират от продукти, предназначени за транспортиране на природен газ за определено налягане, както следва:

1. стоманени тръби за налягане, съответстващи на изискванията на БДС EN 10208, БДС EN 12007-3 или притежаващи одобрение за материали съгласно изискванията на глава трета, раздел I от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на съоръженията под налягане, приета с Постановление № 204 на Министерския съвет от 2002 г. (ДВ, бр. 87 от 2002 г.);

2. тръби от полиетилен с висока плътност за максимално работно налягане съгласно БДС EN 12007-2 и БДС 17395-97;

3. тръби от пластифициран поливинилхлорид и от други материали, предназначени за транспортиране на природен газ за определено налягане;

4. преминаването на разпределителния газопровод от един в друг вид материал се осъществява посредством специални преходни фасонни елементи на заварка или чрез механична връзка, които отговарят на същите изисквания както съответните тръби.
Раздел II



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница