Министерство на регионалното развитие и благоустройството наредба № рд-02-20-14 от 29 септември 2011 г



страница1/3
Дата09.12.2017
Размер0.63 Mb.
#36411
  1   2   3
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

НАРЕДБА № РД-02-20-14
от 29 септември 2011 г.
за обхвата и съдържанието на оценката на въздействието върху пътната безопасност и на одита за пътна безопасност, условията и реда за извършването им и за придобиване и признаване на професионална квалификация „одитор по пътна безопасност”
(ДВ, бр. 78 от 2011 г.)
Раздел I
Общи положения
Чл. 1. Наредбата урежда обхвата и съдържанието на оценката на въздействието върху пътната безопасност и на одита за пътна безопасност, условията и реда за извършването им, за придобиване и признаване на професионалната квалификация „одитор по пътна безопасност” и за преминаване на периодични курсове за допълнително обучение на одиторите по пътна безопасност.

Чл. 2. (1) Оценката на въздействието върху пътната безопасност е стратегически сравнителен анализ на въздействието на нов път или на съществено изменение на съществуващата пътна мрежа върху безопасността на пътната мрежа.

(2) Оценката на въздействието върху пътната безопасност се извършва на началния етап на планиране преди одобряване на инфраструктурния проект.

(3) Оценката на въздействието върху пътната безопасност е със съдържание и се изготвя на основата на информация, посочена в приложение № 1.

Чл. 3. Администрацията, управляваща пътя, организира планирането и възлагането на оценки на въздействието върху пътната безопасност.

Чл. 4. (1) Одитът за пътна безопасност e независима, подробна систематична проверка за техническа безопасност, свързана с проектните характеристики на пътен инфраструктурен проект, която обхваща всички етапи от планирането до началната експлоатация.

(2) Одитът на пътната безопасност завършва с доклад, който е неразделна част от инвестиционния проект.

Чл. 5. (1) В одита за пътна безопасност се посочват проектните елементи, които могат да се окажат критични за безопасността. Когато в хода на проверката се установи, че има недостатъци на проекта и той не бъде коригиран преди края на съответния етап, се посочват причините за това в приложение, което е неразделна част от проекта.

(2) Одитът има за цел намаляване на вероятността за възникване на пътнотранспортни произшествия чрез идентифициране на потенциално опасни пътни участъци и проектни характеристики и предписване на мерки за тяхното отстраняване.

Чл. 6. (1) Одит за пътна безопасност се извършва задължително за републикански пътища, които са част от трансевропейската пътна мрежа на територията на Република България.

(2) Одит по реда на тази наредба може да се извършва и за републикански пътища извън тези по ал. 1, както и за общинските пътища.

(3) На одит за пътна безопасност подлежат проектите за ново строителство, реконструкция и основен ремонт (рехабилитация).

Чл. 7. Одит за пътна безопасност се извършва на следните етапи:

1. прединвестиционни проучвания;

2. идейни проекти;

3. технически и/или работни проекти;

4. преди въвеждане на пътя в експлоатация;

5. по време на началната експлоатация на пътя.

Чл. 8. Участници в одитния процес са:

1. администрацията, управляваща пътя;

2. проектантът;

3. одиторът по пътна безопасност.

Чл. 9. Одитът за пътна безопасност се възлага по реда на Закона за обществените поръчки от администрацията, управляваща пътя.

Чл. 10. Одитор по пътна безопасност може да бъде всяко физическо лице, което притежава сертификат за професионална квалификация „одитор по пътна безопасност” и отговаря на изискванията на чл. 36д от Закона за пътищата.

Чл. 11. (1) Одиторът представя на администрацията, управляваща пътя, одитен доклад по образец съгласно приложение № 2.

(2) Одитният доклад съдържа:

1. кратко описание на проекта;

2. етап на проекта;

3. детайлно аргументирано описание на установените недостатъци на проекта по отношение на осигуряване на пътна безопасност в случай, че има такива;

4. препоръки за отстраняване на констатираните недостатъци;

5. копия на чертежите, използвани по време на одита, и списък на проверените документи, които да бъдат заверявани по реда на чл. 36е, ал. 2 от Закона за пътищата;

6. попълнени въпросници по образец съгласно приложение № 3;

7. заключителни препоръки;

8. сертификата на одитора за придобита професионална квалификация „одитор по пътна безопасност”.

Чл. 12. Администрацията, управляваща пътя, е длъжна да вземе решение по направените в доклада предложения.

Чл. 13. Одитният доклад, решението по чл. 12 и съгласувателният лист по чл. 20, т. 4 са неразделна част от проекта по чл. 6, ал. 3.
Раздел II
Възлагане, извършване и приключване на одитите за пътна безопасност
Чл. 14. (1) Изпълнението на одити за пътна безопасност се възлага на физически и/или юридически лица.

(2) В екипа на юридическите лица за изпълнение на одита за пътна безопасност задължително участва физическо лице със сертификат за придобита професионална квалификация „одитор по пътна безопасност”.

Чл. 15. Одиторът по пътна безопасност няма право да извършва одит на инфраструктурен проект, в който е участвал самостоятелно или като част от юридическо лице при неговото планиране, проектиране, строителство или експлоатация.

Чл. 16. Администрацията, управляваща пътя, изработва техническо задание за одит за пътна безопасност.

Чл. 17. Изходната информация за техническото задание се осигурява от проектантите по заявка на администрацията, управляваща пътя.

Чл. 18. (1) Одиторът извършва проверки и докладва само за проблеми, свързани с пътната безопасност на инвестиционния проект, и не извършва проверки за съответствието на проекта по отношение на други критерии, различни от пътната безопасност.

(2) При извършване на проверките одиторът спазва критериите, посочени в приложение № 4.

Чл. 19. Одиторът носи отговорност за препоръките, дадени в одитния доклад, пред администрацията, управляваща пътя.

Чл. 20. Одитите се извършват чрез анализ на:

1. изходната информация;

2. проектната документация по чл. 7, т. 1 - 3;

3. информацията, получена от огледите на място по чл. 7, т. 4 - 5;

4. информацията от попълнения съгласувателен лист - приложение № 5.

Чл. 21. Администрацията, управляваща пътя, взема решение по одитния доклад, в което се отразяват:

1. препоръките, които се приемат;

2. препоръките, които не се приемат, и причините за това;

3. очакваните проектни изменения във връзка с приетите препоръки.

Чл. 22. В следващите фази на проектирането се взема предвид решението по чл. 21.
Раздел III
Състав и квалификация на членовете на одитния екип
Чл. 23. Одитът по пътна безопасност може да се извършва от физическо лице по чл. 10 или от одитен екип.

Чл. 24. Ръководителят на одитния екип трябва да притежава сертификат за придобита професионална квалификация „одитор по пътна безопасност” и да отговаря на изискванията, предвидени в чл. 36д, ал. 1 - 3 от Закона за пътищата.

Чл. 25. (1) Обучението по професионална квалификация „одитор по пътна безопасност” се извършва от висши училища, акредитирани по реда на Закона за висшето образование и провеждащи обучение по специалност „строителен инженер”.

(2) Програмата за обучение за придобиване на сертификат за професионална квалификация „одитор по пътна безопасност” се разработва от висшето училище и се утвърждава по реда на чл. 36д, ал. 1, т. 2 от Закона за пътищата.

Чл. 26. Сертификатът за професионална квалификация „одитор по пътна безопасност” съдържа:

1. наименование на висшето училище, което го издава;

2. трите имена и единен граждански номер на лицето, на което се издава;

3. снимка на лицето, на което се издава;

4. предмет на сертификата;

5. основание за издаване на сертификата (изпитен протокол № и дата);

6. дата на издаване;

7. регистрационен номер;

8. приложение към сертификата с посочено съдържание на учебната програма, по която одиторът е преминал обучение;

9. подпис и печат на висшето училище.

Чл. 27. (1) Професионалната квалификация „одитор по пътна безопасност” се поддържа чрез курсове за допълнително обучение, провеждани на всеки две години. След преминаването на тези курсове одиторът по пътна безопасност получава удостоверение от висшите училища по чл. 25, ал. 1 и то е неразделна част от сертификата по чл. 26. В удостоверението е посочена програмата по ал. 2.

(2) Програмата на курса за допълнително обучение се предлага и утвърждава от ръководителя на съответното висше училище и се съгласува от министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на вътрешните работи.

(3) Висшите училища по чл. 25, ал. 1 имат задължението да изпращат на Министерството на регионалното развитие и благоустройството поне веднъж в годината актуализирани списъци на преминалите обучение за професионална квалификация „одитор по пътна безопасност”, както и за преминалите периодични курсове за допълнително обучение по ал. 1.

Чл. 28. (1) Одит по пътна безопасност може да се извършва и от лице, представило заверено копие от документ, удостоверяващ правото да се извършва такава дейност, издаден от компетентен орган на държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по споразумението за Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария.

(2) Лицата по ал. 1 представят пред администрацията, управляваща пътя, доказателства относно компетентността на органа, издал документа, удостоверяващ правото да се извършва одитна дейност.

Чл. 29. Документът, удостоверяващ правото да се извършва одит по пътна безопасност по чл. 28, се предоставя на администрацията, управляваща пътя, която може да проверява дали същият е издаден от компетентен орган на държава - членка на Европейския съюз, или на държава - страна по споразумението за Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ



§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 36д, ал. 3 и 4 от Закона за пътищата.

§ 2. Наредбата е съгласувана с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на вътрешните работи.
Приложение № 1

към чл. 2, ал. 3
Оценка на въздействието върху пътната безопасност за инфраструктурни проекти
1. Елементи на оценката на въздействието върху пътната безопасност:

а) определение на проблема;

б) текущо състояние на пътната безопасност в разглежданата регионална пътна мрежа и сценарий на „бездействие”;

в) цели за пътна безопасност;

г) анализ на въздействието върху пътната безопасност на предложените алтернативи;

д) сравнение на алтернативите, включително анализ на разходите и ползите;

е) представяне на набор от възможни решения.

2. Елементи, които следва да бъдат взети под внимание:

а) данни за количествените показатели на аварийност за отделните класове пътища и при възможност за основните типове кръстовища, определени за брой ПТП за 1 милион пропътувани километри и броя загинали за 1 милион пропътувани километри, изчислени на национално ниво и преизчислени за съответната пътна мрежа; съпоставка на целеви мерки за намаляването им и сценарий на „бездействие”;

б) избор на маршрут и модели на движението;в) възможни въздействия върху съществуващата мрежа (например изходи, пресечни точки, железопътни прелези);

г) участници в движението на пътя, включително уязвими участници в движението (например пешеходци, велосипедисти, мотоциклетисти);

д) движение (например интензивност на движението, категоризация на движението по тип);

е) сезонна зависимост и климатични условия;

ж) наличие на достатъчен брой безопасни зони за паркиране;

з) сеизмична активност.
Приложение № 2

към чл. 11, ал. 1


Образец

 

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ

 

Име на проекта

 

ОДИТЕН ДОКЛАД ПО ПЪТНА БЕЗОПАСНОСТ НА ЕТАП

(въвежда се етапът на одитът)

 

ОДИТ ПО ПЪТНА БЕЗОПАСНОСТ НА ЕТАП (въвежда се етапът на одита)

Страници 1/........

 

 

I. Общи положения:

1. Етап: ...........................................................................................................................................................................................................................

2. Възложител: ........................................................................................................................................................................................................................

3. Договор за одит (№ ): ...............................................................................................................................................................................................................

4. Одитът е проведен в периода от: ................ до........... [начална и крайна дата на одита].

5. Одитен екип:

5.1. Водещ одитор: ....................................... [име, квалификации].

5.2. Членове на одитния екип .................... [име, квалификации].

6. Одитът обхваща проверка на чертежи и всяка друга, предоставена от възложителя информация, имаща отношение към одита (както е изброена в приложение А). Посещение на място бе реализирано на .........................(въвежда се датата на посещението на място). По време на посещението климатичните условия бяха, както следва: ................................................ (въвежда се описание на климатичните условия по време на посещението на място). Условията на пътното движение бяха, както следва: ................................................(описват се условията на движение).

Други лица, присъстващи при посещението през деня:

 ......................................................................... [име и организация на присъстващото лице извън одитния екип]

 ............................................................................ [име и организация на присъстващото лице извън одитния екип]

Одитният екип извърши посещение на място при условия на здрач на ............................................................: (въвежда се датата на посещението).

По време на посещението климатичните условия бяха, както следва: .......................................................... (въвежда се описание на климатичните условия по време на посещението на място).

Условията на пътното движение бяха, както следва: ..................................................... (описват се условията на движение).

Други лица, присъстващи при посещението през деня:

 ........................................................................... (име и организация на присъстващото лице извън одитния екип)

 ........................................................................... (име и организация на присъстващото лице извън одитния екип)

7. Екипът извърши проверки и докладва само за проблеми, свързани с пътната безопасност на проекта, и не е извършвал проверки за съответствието на проекта по отношение на други критерии, различни от пътната безопасност.

8. Всички описани в доклада проблеми са обсъдени от одитния екип и съобразно обсъжданията налагат коригиращи действия с оглед безопасността на обекта и минимализиране на вероятността от възникване на пътнотранспортни произшествия.

Местоположението на проблемните места е в съответствие с проекта и е представено в приложение Б.

9. [Описание на проекта]

 

ІІ. Проблеми, идентифицирани при провеждане на одита по пътна безопасност

(Подразделят се по разделите, показани по-долу, или ако е по- подходящо, проблемите се представят по реда, по който са установени по дължината на трасето. В зависимост от етапа на одита т. 2.2 може да не се включва.)

1 ОБЩА ЧАСТ

1.1. Ситуация, надлъжен профил, скорост.

1.2. Кръстовища и връзки (на ниво и на различни нива).

1.3. Уязвими участници на пътя (пешеходци, велосипедисти, мотоциклетисти и др.).

1.4. Пътни съоръжения (водостоци, мостове, виадукти, естакади, надлези, подлези, тунели, подпорни и декоративни стени, укрепителни и водоотвеждащи устройства и пречиствателни съоръжения).

1.5. Пътни принадлежности /бази за поддържане на републиканските пътища, пътните знаци, пътната маркировка, светофарните уредби, автономните телефонни колонки, крайпътните насаждения, аварийните площадки, крайпътните чешми и площадките за краткотраен отдих, енергозахранващите и осветителните съоръжения заедно с прилежащите им терени, предпазните огради, направляващите стълбчета, снегозащитните съоръжения, защитните огради и другите технически средства за организация и регулиране на движението.

2. ПРОБЛЕМ

Местоположение 2.1 - [описва се точното местоположение]

Резюме: [резюмира се проблемът за възникване на произшествие/я, включително кой е в риск и защо]

ПРЕПОРЪКА

[препоръка за мерки за разрешаване на проблема]

2.2. ПРОБЛЕМ

Местоположение 2.2 - [описва се точното местоположение]

Резюме: [резюмира се проблемът за възникване на произшествие/я, включително кой е в риск и защо]

ПРЕПОРЪКА

[препоръка за мерки за разрешаване на проблема]

......................................................................................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................................................................................

Изготвили одитния доклад:

Водещ одитор: (автор на доклада)

[име на водещия одитор], [квалификации];

[име на организацията].

Подпис .................................................................................................................................................................................................................................

Дата .................................................................................................................................................................................................................................

Член на одитния екип:

[име на втория одитор], [квалификации];

[име на организацията].

Подпис .................................................................................................................................................................................................................................

Дата .................................................................................................................................................................................................................................

ДЕКЛАРАЦИЯ НА ОДИТНИЯ ЕКИП

Ние, долуподписаните, декларираме, че одитът по пътна безопасност на етап (въвежда се етапът на одита) е проведен в съответствие с Наредба № РД-02-20-14 от 2011 г. за обхвата и съдържанието на оценката на въздействието върху пътната безопасност и на одита за пътна безопасност, условията и реда за извършването им и за придобиване и признаване на професионална квалификация "одитор по пътна безопасност".

Водещ одитор (автор на доклада):

[име на водещия одитор], [квалификации];

[име на организацията].

Подпис .................................................................................................................................................................................................................................

Дата ................................................................................................................................................................................................................................

Член на одиторския екип:

[име на втория одитор], [квалификации];

[име на организацията].

Подпис .................................................................................................................................................................................................................................

Дата ................................................................................................................................................................................................................................

 

Приложение А

 

Списък на проверените чертежи:

 Чертеж № (номер на чертежа, включително изменението)

 Чертеж № (номер на чертежа, включително изменението)

Друга предоставена информация

 [ако такава не е предоставена, не се изброява].

 

Приложение Б

 

Планове, чертежи и скици, показващи местоположението на проблемите, идентифицирани като част от провеждането на одита по пътна безопасност (посочва се номерът на местоположението, съответстващ на номера в доклада от одита).

 

Каталог: static -> media -> ups -> articles -> attachments
attachments -> График за провеждане на първите заседания на Регионалните съвети за развитие
attachments -> Министерство на регионалното развитие и благоустройството
attachments -> Република българия министерство на регионалното развитие и благоустройството
attachments -> Изисквания при устройството на зоните за стрелба на открито спортно стрелбище извън урбанизирани територии за динамична стрелба
attachments -> Институции и административна уредба на средновековна българия
attachments -> 9 декември 2005 11. 30 – 11. 45 Откриване на дискусията
attachments -> Министерство на регионалното развитие и благоустройството наредба № рд-02-20-6 от 19 декември 2016 г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница