Министерство на вътрешните работи



Дата20.08.2018
Размер40.04 Kb.
#81310




РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

УРИ______________________, екз. №__

_____________2015 г.

ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА



НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА


ДО

Г-Н СВЕТОСЛАВ БЕЛЕМЕЗОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

На Ваш № 654-06-523/24.03.2016 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БЕЛЕМЕЗОВ,


Безспорно едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправена Европа днес са терористичните актове, на които станахме свидетели през последните месеци и седмици, а и заплахата от нови. В тази връзка правителството на Република България предприе необходимите мерки по отношение на превенцията и противодействието на тероризма и радикализацията. С решение на Министерския съвет са приети Стратегия за противодействие на радикализацията и тероризма (2015 – 2020 г.) и План за изпълнение на Стратегията. Документите са разработени от работна група под ръководството на заместник-министър на вътрешните работи и с представители на ВКП, министерства, Администрацията на президента и на МС, както и на неправителствени организации.

Планът определя секторни дейности по линия на противодействието на радикализацията и тероризма за целия период на Стратегията от 2015 г. до 2020 г., както и отвъд него. Всеки отделен сектор на държавата с отношение по противодействието на горепосочените престъпни дейности и негативни явления има ангажимент да изработи планове, в рамките на които да се планират цели, задачи и конкретни мероприятия с времева рамка до 24 месеца.

Допълнително, в отговор на устойчивото нарастване на нивата на терористична заплаха в глобален мащаб с решение № 1 на Министерски съвет от 05.01.2016 г. бе приет и Национален план за противодействие на тероризма. Той е в изпълнение на изискванията на чл. 5 от Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност и е в съответствие със Стратегията за национална сигурност на Република България, Стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма, Стратегията за вътрешна сигурност на Европейския съюз, Стратегията на Европейския съюз за борба срещу радикализацията и набирането на терористи (Документ 9956/14) и Насоките за нейното прилагане (Документ 13469/1/14).

Планът създава организация за оповестяване, информиране, реагиране и управление на силите и средствата на органите на изпълнителната власт за предотвратяване и неутрализиране на терористични заплахи, и за овладяване на последствията при осъществен терористичен акт. Предмет на плана са и процедурите и отговорностите за информиране на международни организации и други структури по ред, определен в международни договорености и споразумения. Основните задачи по изпълнението му се осъществяват както от Министерство на вътрешните работи, така и от редица други министерства, агенции, областни управители и кметове на общини.

Общото ръководство на дейностите по плана се осъществява от Министерския съвет на Република България, подпомаган от Съвета по сигурността.

Планът се поддържа в актуално състояние от Националния контратерористичен център. Данните в него се актуализират при настъпили промени, както и при изводи от анализ на опита от действителни ситуации, проведени учения и тренировки. За усвояване на плана най-малко един път годишно се провеждат пълномащабни учения, за да се оценят възможностите за реакция и координацията между отделните институции и обмена на информация в реално време.

С проведеното учение на 22-ри март тази година, което съвпадна и с терористичния акт в Брюксел, имахме реалната възможност да активираме мерките, заложени в Националния план за противодействие на тероризма. Повишихме нивото на сигурност по всички национални транспортни обекти – летища, жп гари, пристанища, както и на метростанциите в София. Със съдействието на Столичната община бяха проверени и възлови обекти в столицата. Задействани бяха и всички необходими мерки, които се утвърдиха на заседанието на Националния оперативен щаб по сигурността и миграцията, който се състоя в същия ден.

В отговор на конкретно зададения от Вас въпрос -Специализираният отряд за борба с тероризма е специализирана структура на МВР, която има функции по предотвратяването и пресичането на терористични действия. Към настоящия момент броят на работещите служители в СОБТ не покрива щатната численост. В тази връзка е издадено писмо на главния секретар на МВР от 07.12.2015 г., с което е указано на ръководителите на структурите по чл. 37 от ЗМВР да осъществяват управленско съдействие за кадровото обезпечаване на Специализирания отряд за борба с тероризма.

Освен това, ежемесечно със заповед на командира на СОБТ се определят дати, на които се провежда вътрешен подбор на служители в системата на МВР. Предвид липсата на задължителна военна подготовка към момента в България, е направена преценка, че за нуждите на СОБТ е необходимо да се търсят служители, които имат първоначален професионален опит в структурите на полицията.

След етапите на вътрешен подбор следва сформиране на отделни групи най-малко от осем души от издържалите кандидати, а впоследствие и тяхното обучение в рамките на три месеца. Целият този процес отнема време и прецизност и не е въпрос на управленско решение за попълване на щатната численост, а по-скоро изискване, отговарящо на спецификата на специализираната структура.

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ

И МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ: /п/


Румяна Бъчварова




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница