Министерство на здравеопазването



Дата01.04.2017
Размер50.33 Kb.
#18275

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

РЕГИОНАЛНА ИНСПЕКЦИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ И КОНТРОЛ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ЗДРАВЕ

БЛАГОЕВГРАД

ул. „Братя Миладинови” №2; тел./факс.:073/830963;

e-mail: riokozbl@mbox.contact.bg; web: riokoz-blagoevgrad.my.contact.bg

ИНФОРМАЦИЯ

ОТ ДИРЕКЦИЯ „ЗДРАВЕН КОНТРОЛ”, ОТДЕЛ „КХОХ”

Във връзка с прилагането на Наредба № 37 за здравословно хранене на учениците, публ. в Д.В. бр. 63 от 07.08.2009 г.

Във връзка с писмо на МЗ №32-00-49/09.10.09 г. при посещение на обектите -ученически столове, кафе-сладкарници, бързи закуски и павилиони, разположени на територията контролирана от РИОКОЗ Благоевград, заедно със собствениците се уточняват промените в групите храни (храни които отпадат и евентуално новите храни, които те искат да включат), разяснява им се тълкуването на отделни текстове от Наредбата. На място собствениците попълват ново заявление , което се извършва нова регистрация, без да се заплаща нова такса.

Като разяснение към Наредба № 37 за здравословно хранене на учениците, публ. в Д.В. бр. 63 от 07.08.2009 г.посочваме към:



Член 4, т. 4

Регламентирането на количеството на добавените плодове, плодово пюре, натурален плодов сок към киселото мляко трябва да е най-малко 6% не се отнася за киселите млека за пиене, при които количеството на плодовете е по-малко, за да може млякото да е пивко.



Член 5

Към изброените напитки може да се има предвид освен топъл шоколад и мляко с какао, но не и кафе. Кафето не се препоръчва за консумация от деца, поради ефекта, който предизвиква кофеинът при много по-ниски дози, отколкото при възрастните – повишена нервност, тревожност, тремор, безсъние, главоболие, сърцебиене дихателни нарушения, ерозивни промени на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Би могло да се допусне „безкофеиново кафе”, в случаите, когато на автоматите за продажба има поставен надпис.



Член 5, т. 2

При контрола по спазването на изискването плодовите и зеленчуковите сокове да са 100% натурални е необходимо да се провери процентното съдържание, изписано на опаковката. На българския пазар има налични 100% натурален сок от ябълка, портокал, ананас, касис и други.



Член 5, т. 5

Към тази точка се включват топли напитки от натурален плодов и билков чай, бутилиран студен плодов чай, включващ натурален плодов компонент, без консерванти и синтетични оцветители (допуска се и с екстракт от зелен/черен чай, ако съдържанието на кофеин е минимално – до 6 мг/100 мл напитка, колкото е съдържанието на кофеин в топъл шоколад, като информацията следва да се изиска от производителя).



Член 6, т. 1

Към групата на пържените картофени и зърнени изделия се отнасят: картофен чипс, тортила чипс, пържен снакс и др.



Член 6, т. 2

Към групата на екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина се отнасят: продукти тип „Зрънчо”, хрупанки, екструдиран снакс и др. Ако на етикета е отбелязано, че предлаганият продукт е без добавена мазнина, той може да се предлага. Допускат се също асортименти, при които има минимални количества добавена мазнина, при условие, че добавената мазнина не е хидрогенирана и прилаганата технология не е пържене, като количеството на общите мазнини, включващо натурално съдържащата се мазнина в продукта и тази, която е добавена, не надвишава 3 г/100 г продукт. В този случай продуктът отговаря на определението “храна с ниско съдържание на мазнина”, съгласно Наредба № 23 на МЗ от 2001 г. за условията и изискванията за представяне на хранителната информация при етикетиране на храните. Технологията за приготвяне на корн-флейкс не е на база пържене, а сушене и печене, което позволява неговото предлагане, в случай, че добавена мазнина не надвишава 3 г/100 г продукт. Като доказателство в съответствие с горното, производителите следва да предоставят на търговците необходимите документи (копие от технологична документация, протоколи от лабораторни изследвания и др.) които да бъдат показвани на контролните органи в хода на проверката.



Член 6, т. 3

Към групата на пържените ядки се отнасят: пържени фъстъци, пържена царевица, пържена соя и др.



Член 6, т. 4

Към групата на пържените тестени изделия се отнасят: понички, пирожки, тулумбички, мекици.

Тази забрана не влиза в противоречиe с действащия в момента Сборник рецепти за ученическите столове и бюфети на издателство „Техника”, в който са регламентирани рецепти за мекици, пържени филии, понички и пирожки (рецепти №№ 18, 19, 24, 25, 28, 29), тъй като те могат да бъдат предлагани до два пъти седмично в училищните столове, осигуряващи целодневно хранене (чл.16, т.7).

Член 6, т. 5

Към групата на захарни и шоколадови изделия, с изключение на шоколад се отнасят: близалки, суха паста, вафли, бонбони карамелажни, бонбони дражета, бонбони дъвчащи, локум и др.



Член 6, т. 6

Към групата на сладкарски продукти с високо съдържание на мазнина и захар - торти и пасти със сметанов и/или маслен крем, сиропирани сладкиши се отнасят: торти/пасти със сметанов и/или маслен крем, като се включват и тези с шоколадов крем, когато е приготвен със сметана или масло. Сиропирани сладкиши са: тулумбички, баклави, саралии, тригуни, саварини, реване, кадаиф.



Член 7

Към изброените храни могат да се причислят и тунквани бисквити с шоколад, кроасани и кифли с шоколад и конфитюр, както и вафли с ниско съдържание на въглехидрати, съгласно изискванията на Наредба № 23 на МЗ от 2001 г. за условията и изискванията за представяне на хранителната информация при етикетиране на храните.



Член 8

Изискването по чл. 8 не се отнася за бюфети, където се продава само готова, пакетирана храна, но се отнася за фирмите, които осигуряват на бюфетите пакетираната храна (например пакетирани сандвичи). Изискването се отнася за училищни столове и бюфети, в които се приготвя храна, както и за организирано училищно хранене по селата и от типа на “зелени училища”, социални домове за деца, детски лагери и други.



Член 12

Изискването се отнася за хляб, приготвен от пълнозърнести видове брашна, например хляб тип Грахам.



Член 16, т. 2

За предлагане на птиче месо без кожа, следва да се използва възможността за закупуване на предлаганите на пазара разфасовки без кожа, използвани в рецепти от 269 до 286 от Сборник рецепти за ученическите столове и бюфети.



Член 16, т. 3

Изискването за изключване на колбасите като основни ястия противоречи на подраздел “Ястия с колбаси” (рецепти № 342 - 346), раздел „Основни ястия” от Сборник рецепти за ученическите столове и бюфети. Тъй като сборникът е публикуван през 2002 г., се предвижда неговата актуализацията, съгласно изискванията на новата наредба. Дотогава следва да се спазват изискванията на чл. 16, т. 3 от наредбата.



Член 16, т. 4

Под месни продукти и колбаси с намалено съдържание на мазнини, включени в подкрепителни закуски, следва да се имат предвид постно филе, нетлъста шунка, колбаси, на чийто етикет е отбелязано, че са с намалено съдържание на мазнини.



Член 16, т. 6

Прилагане на кулинарни технологии (варене, задушаване, печене), ограничаващи вноса на мазнини, означава, че освен пържените храни, посочени в чл. 6, не се допускат и всички останали видове пържени храни (например пържени кюфтета, пържени филийки, пържени зеленчуци и др.), ако столът осигурява хранене само за обяд и/или подкрепителна закуска.



Член 16, т. 7

Предлагане на пържени храни до два пъти седмично в училищните столове, осигуряващи целодневно хранене, означава, че децата се хранят целодневно в училищния стол (закуска, обяд, подкрепителна закуска и вечеря), например в социалните домове за деца, “зелени училища”, детски лагери и др. При такова целодневно хранене се допускат пържени храни (например пържени филийки, пържени картофи и др.) до 2 пъти седмично, независимо от вида на пържената храна (напр. в продължение на една седмица може да се предложи един път пържени кюфтета и един път пържени филии). Това допускане е свързано с препоръката, че пържените храни трябва да се ограничават, като се консумират рядко, но не и да се изключват напълно.



15.10.09 г.
Каталог: NEWS
NEWS -> Община пловдив пловдив, 4000, пл. “Стефан Стамболов” №1 тел: (032) 656 701, факс: (032) 656 703
NEWS -> Закон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. От рождения си ден 1 юни 1996 г., Закона за общинската собственост претърпя множество промени, основните от които бяха през 1999 г и 2004 г
NEWS -> Тема: здравеопазване
NEWS -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
NEWS -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети
NEWS -> Уважаеми колеги, Лятото е при нас и ето, че е време да помислим къде ще прекараме лятната отпуска
NEWS -> Новости в програмен продукт Заплати – версия 12
NEWS -> Проф д-р Георги Ончев, дмн
NEWS -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница