Министерство на земеделието и храните



Дата25.05.2017
Размер56.57 Kb.
#22027


МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ


ЮГОЗАПАДНО ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ“ ДП БЛАГОЕВГРАД
ТП „ДЪРЖАВНО ГОРСКО СТОПАНСТВО ЯКОРУДА”

2790, гр. Якоруда, ул. „Хаджи Никола Вардев” № 1, тел.: 07442/ 2227; email: dgsyakoruda@abv.bg

АНАЛИЗ НА ИЗВЪРШЕНИЯ МОНИТОРИНГ В ПЕРИОДА ЯНУАРИ - ДЕКЕМВРИ 2016г.


Настоящото проучване е извършено в периода януари -декември 2016 година, във връзка с мониторинг на горите с висока консервационна стойност (ГВКС) за територията на ТП ”Държавно горско стопанство „Якоруда”. Инвентаризацията и мониторинг са направени, съгласно Система за провеждане на мониторинг на биологичното разнообразие и горите с висока консервационна стойност на територията на ТП ”ДГС Якоруда” и Програма за управление на елементи на биоразнообразието и горите с висока консервационна стойност, установени на територията на ТП „ДГС Якоруда”.

ТП ”ДГС Якоруда” управлява територия от 16 077 ха, която е разделена от река Места на две части. Едната обхваща южните и югоизточните склонове на Рила, а другата северозападните склонове на Белишко - Виденишкия дял на Западни Родопи. Разнообразието на релефа, почвените характеристики и климата обуславят значително биологично разнообразие. Горските екосистеми в района са много ценни в икономически, екологичен и социален аспект, тъй като поддържат богат растителен и животински свят и имат важна водорегулиращи, противоерозионни, рекреационни и естетически функции.

Основната част от горите на територията на ТП ”ДГС Якоруда са включени в различните категории ВКС. В някои случаи един и същи подотдел попада в повече от една консервационна стойност. Това прави гората в този подотдел особено значима за поддържане и повишаване на всички идентифицирани консервационни стойности. В такива случаи се прилагат препоръките и ограниченията за стопанисване и мониторинг, които имат най-строг режим по отношение на прилагането на горскостопанските дейности. Мониторингът на тези Гори с висока консервационна стойност, включва извършване на периодични наблюдения и анализ на състоянието на вида гора, чрез теренни наблюдения и разработване и прилагане на Система за провеждане на мониторинг на биологичното разнообразие и горите с висока консервационна стойност на територията на ТП ”ДГС Якоруда. Системата за мониторинг на биологичното разнообразие е система, проследяваща и обобщаваща промените в биологичното разнообразие в горите управлявани от ТП ”ДГС Якоруда” в дългосрочен план. Това се осъществява чрез систематизирани дългосрочни наблюдения на елементите на биологичното разнообразие, съпроводени със събиране, обработка, съхранение на данни от една страна и чрез системата си за оценка и анализ на въздействията върху биологичното разнообразие, неговото състояние и мерките, които се предприемат за предотвратяване на загубата му от друга. Провеждането на мониторинг е основен инструмент в помощ при взимане на управленчески решения, имащи отношение към опазването на биологичното разнообразие на територията на ТП ”ДГС “Якоруда”, като заедно с това обслужва нуждите от информация на възможно най-широк кръг ползватели.

Разработени са формуляри за теренно попълване от работещите в горите, управлявани от ТП ”ДГС Якоруда”. Приложени са и снимки в доклада за ГВКС за правилното разпознаване на установените растителни и животински видове с консервационна стойност за територията на стопанството.

Във връзка с мониторинга за наличие на ВКС 1.1. ежегодно се проверява в РИОСВ или на интернет страницата им за новосъздадени защитени територии и /или зони, както и за ограничения посочени в заповедите за обявяването им и изискванията на плановете им за управление.Разработени са формуляри за мониторинга на видовете от ВКС 1.2, 1.3 и местообитанията от ВКС 3. Тези формуляри са приложими и за всички останали важни от природозащитна гледна точка видове, които не попадат в споменатите по-горе стойности.

За видовете обект и на ловностопаска дейности, мониторинга може да се извършва и съобразно изискванията на ловоустройствения проект. Формулярите се попълват от горския

надзирател, старши лесничей или лицензирания лесовъд при всяко теренно посещение и преди маркиране на насаждение предвидено за провеждане на горско -стопански дейности. Обобщават се и се съхраняват от началниците ГСУ. Обобщават се съобразно предписанията в доклада за ГВКС. Предоставят се при поискване от заинтересованите страни.

При всяка подготовка на технологичен план се отразяват съответните видове и консервационни стойности в карнет – опис на съответния подотдел. На базата на проведените мониторингови наблюдения се разписват и специфични предписания за изпълнение на горско -стопанските дейности с цел съхраняване на установените консервационни стойности. На терен от служителите на ТП” ДГС Якоруда” се следи за правилното прилагане на поставените за спазване на допълнителните изисквания по отношение на ГВКС, видовете и местообитанията.

Горите с висока консервационна стойност/ ГВСК / на територията на ТП” ДГС Якоруда" и извършения мониторинг до момента показва, че горите в обособените ВКС са в добро здравословно състояние, дължащо се на добрите практики на правилно поддържане и стопанисване на горите в тях. Добивите на дървесина в ТП „ДГС Якоруда” за 2016 г. е 27 990 кум. м3. Във връзка с недървесните продукти ТП” ДГС Якоруда” има издадени за 734 лв. позволителни за паша на домашни животни и общо 60 лв. добив на горски плодове и гъби. Като цяло здравословното състояние на територията на ТП „ДГС Якоруда” е много добро. Резултатите от лесопаталогичните обследвания и сигнални листове се изпращат всяка седмица в Лесозащитна станция гр. София. Хидрографската мрежа в района на стопанството се отличава с голяма гъстота, разчлененост и често големи наклони на надлъжните профили и променлив воден режим в ниските части. Територията на стопанството обхваща водосборите на реките Черна Места и Бяла Места , които над град Якоруда се събират и образуват река Места. В Рило -Родопския масив колебанията на речния отток са много разнообразни, поради големите разлики в хидроложките условия на планините. В басейна на Рила, юнския отток е най-голям, а в Западни Родопи - се колебае в периода май - юни, което се дължи на пролетното стопяване на снеговете. Река Места и по-големите й притоци са със сравнително постоянен дебит, като най-пълноводният им период обхваща месеците от април до юни. Водите намаляват през засушливите летни месеци август и септември.

ТП „ДГС Якоруда" се отличава и с широко почвено разнообразие въпреки големият диапазон на надморските височини, поради еднородните почво-образуващите скали. Срещат се два основни почвени типа - кафяви горски почви и планинско -горски тъмноцветни почви. Кафявите горски почви са представени от три подтипа - тъмни, преходни и светли.

ТП” ДГС Якоруда” провежда ежемесечни срещи с местните общности във връзка с изпълнение на горско стопанските мероприятия и по отношение стопанисване на горите.

През периода са извършени наблюдения на следните застрашени, изчезващи и ендемични растителни и животински видове и екосистеми:

Попълнени са Формуляри за мониторинг на биологичното разнообразие на ВКС 1.2- растения – Балканска пищялка,(Angelica pancicii Vandas),Обикновена кандилка (Aquilegia nigricans) Родопско крайречно звънче (Soldanella rhodopea), Българско вятърче (Jasione bulgarica) Сплеснат плаун (Diphasiastrum complanatum Дребна чаровница (Circaea alpina L.) и др.

Попълнени са Формуляри за мониторинг на биологичното разнообразие на ВКС 1.3- животни – Осояд (Pernis apivorus), Южен белогръб кълвач (Dendrocopos leucotos lilfordi); Лещарка (Tetrastes bonasia); Черен кълвач (Dryocopus martius); Голям ястреб (Accipiter gentilis); Видра (Lutra lutra); Сив кълвач (Picus canus) и др. Съгласно Докладът на гори с висока консервационна стойност на територията на ТП ”ДГС Якоруда” са идентифицирани 9 типа редки, застрашени или изчезващи екосистеми. Направено е и теренно обследване на част от съобществата. Насажденията са в добро здравословно състояние. Има констатирани засегнати територии от върхов корояд с площ 284 дка.Мониторинга обхваща и естественото възобновяване на горите на територията на ТП ”ДГС Якоруда”. През последното десетилетие се наблюдава много добро естествено възобновяване, което се дължи на социалният ефект /намаляване броя на дребния и едрия рогат добитък/. Това оптимално възобновяване отговаря на екологичните фактори на местообитания и типа гора в ТП ”ДГС Якоруда” и предполага по висока продуктивност на гората. От анализа на извършения мониторинг , ТП” ДГС Якоруда” приключва 2016 година с положителен финансов резултат и много висока оценка на ефективност и продуктивност на горското стопанство.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница