Министерство на земеделието и продоволствието



страница1/5
Дата08.05.2018
Размер0.82 Mb.
#68938
  1   2   3   4   5




МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ПРОДОВОЛСТВИЕТО






УТВЪРЖДАВАМ :




ЗАМ. - МИНИСТЪР НА




ЗЕМЕДЕЛИЕТО И




ПРОДОВОЛСТВИЕТО




/БЮРХАН АБАЗОВ/









РЪКОВОДСТВО

ЗА ДЕШИФРИРАНЕ НА

ЦВЕТНА ЦИФРОВА ОРТОФОТОКАРТА

ПРИ СЪЗДАВАНЕ НА

ПЪЛНО ПОКРИТИЕ НА СТРАНАТА

С ФИЗИЧЕСКИ

БЛОКОВЕ

НОЕМВРИ 2007
СЪДЪРЖАНИЕ:
І. ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СИЗП

І.1. ГРАНИЦИ И ИДЕНТИФИКАТОРИ

І.1.1. Граници

І.1.2. Идентификационните кодове (Идентификатори)

І.2. ПЪЛНО ПОКРИТИЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА С ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ
ІІ. СИЗП – ПЪЛНО ЗЕМНО ПОКРИТИЕ

ІІ.1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

ІІ.2. НОМЕНКЛАТУРА НА КЛАСОВЕТЕ ЗЕМНО ПОКРИТИЕ

ІІ.3. ДЕФИНИЦИИ НА КЛАСОВЕТЕ ЗЕМНО ПОКРИТИЕ

ІІ.4. НОМЕНКЛАТУРА ПО НАЧИН НА ТРАЙНО ПОЛЗВАНЕ (на земеползване)

ІІ.5. ВРЪЗКА МЕЖДУ КЛАСИФИКАЦИИ ПО ЗЕМНО ПОКРИТИЕ И НАЧИН НА ТРАЙНО ПОЛЗВАНЕ

ІІ.5. ГРУПИ ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ от гледна точка на регистрацията на ползвани земеделски площи
ІІІ. ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ ПО НАЧИН НА ТРАЙНО ПОЛЗВАНЕ

ІІІ.1. ГРАНИЦИ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ

ІІІ.1.1. Видове граници

ІІІ.1.2. Приоритети по времева стабилност

ІІІ.2. ПРИОРИТЕТИ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ

ІІІ.2.1. Физически блокове в и край населени места

ІІІ.2.2. Физически блокове в гори

ІІІ.2.3. Физически блокове „Трайни насаждения”

ІІІ.2.4. Физически блокове „Водни площи”
ІV. ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТА ПРИ СЪЗДАВАНЕ НА ПЪЛНО ПОКРИТИЕ НА СТРАНАТА С ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ

ІV.1. ПРЕКОДИРАНЕ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ СЪС (ДО)СЕГАШЕН КОД „ДЗП”

ІV.2. ФОРМИРАНЕ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ В ТЕРИТОРИИ, ОТГОВАРЯЩИ НА ЗЕМНО ПОКРИТИЕ „УРБАНИЗИРАНИ ТЕРИТОРИИ – СЕЛИЩНИ ТЕРИТОРИИ”:

ІV.2.1. „Непрекъснати селищни територии” и „Прекъснати селищни територии”

ІV.2.2. „Нееднородни урбанизирани територии”

ІV.3. ФОРМИРАНЕ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ В ТЕРИТОРИИ, ОТГОВАРЯЩИ НА ЗЕМНО ПОКРИТИЕ „СЕЛСКОСТОПАНСКИ ОБЛАСТИ”:

ІV.4. ФОРМИРАНЕ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ В ТЕРИТОРИИ, ОТГОВАРЯЩИ НА ЗЕМНО ПОКРИТИЕ „НЕ СЕЛСКОСТОПАНСКИ ОБЛАСТИ”:

ІV.4.1. Области с преобладаващо покритие от „ГОРИ”.

ІV.4.2. Области със значително покритие от „Групи шубраци и/или тревиста растителност” и частично покритие от „Гори”.

ІV.5. ФОРМИРАНЕ НА ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ В ТЕРИТОРИИ, ОТГОВАРЯЩИ НА ЗЕМНО ПОКРИТИЕ „ВЪТРЕШНИ ВОДИ”:



ІV.6. ФОРМИРАНЕ НА ИЗКЛЮЧЕНИ ПОЛИГОНИ ВЪВ ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ
V- ОРГАНИЗАЦИЯ НА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТТА НА РАБОТА:
VІ. ПРАВИЛА ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЯ
І. ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СИЗП
Система за Идентификация на Земеделските парцели СИЗП е част от Интегрираната Система за Администриране и Контрол (ИСАК), която беше развита във всички страни членки съобразно основните регламенти на ЕС и ЕК
Всяка една страна – членка създава и поддържа в актуално състояние базите данни на СИЗП за да осигури коректно изпълнение на процедурите по предоставяне на земеделски субсидии от страна на Европейската общност.
Една част от тези субсидии трябва да бъдат разпределени на земеделците според площите, ползвани от тях по схеми и мерки, свързани с плащане на площ. (преки плащания); друга част е предназначена за развитието на селските райони (мероприятия за развитие на земята, опазване на околната среда и др.).
Определящи за изграждането и функционирането на СИЗП са изискванията, свързани със Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). Допълнителни изисквания се налагат от схемите за национални доплащания, доплащания за енергийни култури, плащания за площ в необлагодетелствани райони и др.
Всяка страна – членка определя основата, върху която се изгражда нейната СИЗП. България е определила за основа цифрова орто фото карта от самолетно заснемане и като референтен парцел – физически блок.
ФИЗИЧЕСКИ БЛОК

Физически блок е непрекъсната площ земя, ограничена от трайни топографски елементи.
За нуждите на СИЗП физическите блокове се разделят на два основни класа – физически блокове земеделски площи и физически блокове неземеделски площи.
Земеделски площи са площи (части) от територията на страната, отговарящи едновременно на следните условия:

  • пригодни (подходящи по природни дадености) за използване за земеделски нужди,

  • разрешени за използване за земеделски нужди, съобразно действащата в страната нормативна уредба.



Физически блокове земеделски площи

Физически блок е непрекъсната земна площ, ограничена от трайни топографски елементи, преобладаващата част от която е с еднакъв начин на трайно ползване и може да включва един или няколко блока на земеделски стопани.
Блокове на земеделския стопанин

Блок на земеделското стопанство е физически блок или част от него, регистриран в СИЗП, притежаващ уникална идентификация и стопанисван от един земеделски стопанин
Земеделски парцели

Земеделски парцел е блок на земеделското стопанство или част от него, върху който се отглежда една или група земеделски култури или е оставен като угар през текущата стопанска година.

І.1. ГРАНИЦИ И ИДЕНТИФИКАТОРИ
Създаването на ФБ. се извършва чрез дешифриране (разпознаване и тълкуване) на ЦОФК, при което се определят различните видове земно покритие, респ. площи с различен начин на трайно ползване и се извършва очертаване на техните граници.
І.1.1. Граници


  • За граници на физически блокове задължително служат границите на т.н. трайни топографски елементи (пътища, жп линии, реки и водни площи, дерета, канали, граници на гори и др.) - ясно различими на ортофотокартата трайни елементи на терена. Доколкото границите на землищата в страната не винаги следват такива трайни топографски елементи, то физическите блокове „излизат” извън границите на землищата и не се влияят от тях.

  • За граници на блокове на земеделските стопани (БЗС) трябва да служат границите на физическите блокове, в които се намират те. Доколкото границите на землищата не са граници на физически блокове, то те не са и граници на БЗС.

  • За граници на земеделски парцели (ЗП) трябва да служат границите на съответното БЗС, в което се намират те. Доколкото границите на землищата не са граници на БЗС, то те не са и граници на ЗП.

Ясно е, че границата на един физически блок не може да пресича площта на един реален земеделски парцел, защото би го разделила на два отделни земеделски парцела. В противен случай е възможно площта на реалния земеделски парцел да се окаже неотговаряща на всички условия за подпомагане.


За да бъде признат за подходящ за подпомагане по схемата за единно плащане на площ, земеделският парцел трябва да отговаря на следните изисквания:

  • минимална площ от 0.1 ха;

  • начинът му на трайно ползване трябва да е един от следните видове: Обработваема земя, Трайни насаждения, Пасища и ливади, Семейни градини;

  • да бъде поддържан в състояние, отговарящо на „Добрите земеделски и екологични условия”.

Ако обработвана от земеделски стопанин площ от, напр., 0.15 хектара се разделя на две от граница на физически блокове (например на две части от по 0.075 хектара всяка), тогава, макар и всяка от тези две площи да е подходяща (легитимна) за субсидиране по другите условия, тя няма да се подпомага, защото всеки от земеделските парцели ще има площ под 0.1 хектара.


Внимание:
Границите на административно-териториални единици (землища, общини и области) не са граници на физически блокове-земеделски площи. Когато определен (разпознат) по ортофотокартата физически блок преминава административната граница (когато тя е нематериализирана на терена) между две или повече землища, той се дигитализира като един блок и се регистрира към землището, в което попада по-голямата част от неговата площ. Изключение от това правило са държавните граници – те са граници на всички видове физически блокове – земеделски площи.

І.1.2. Идентификационните кодове (Идентификатори)
Според изискванията на Европейските регламенти, касаещи функционирането на СИЗП и ИСАК всяка заявена от земеделските стопани площ за подпомагане трябва да има уникален географски идентификатор в рамките на страната – членка. Този географски идентификатор (геокод) трябва да осигурява еднозначно „намиране” на въпросната площ върху територията на съответната страна.
Следвайки наложилите се в България традиции за формиране по подобни идентификатори, в СИЗП е прието формиране на идентификаторите на физическите блокове, блоковете на земеделските стопанства (\БЗС) и на земеделските парцели (ЗП):
Всеки физически блок има уникален в рамките на страната идентификационен код (идентификатор), формиран като позиционен код от три части: ЕКАТТЕ на землището, в което попада по-голямата част от него, тире и пореден номер на физическия блок в това землище.

Пример: 72114 – 28.
Всеки БЗС има уникален идентификатор, формиран като позиционен код от три части: код на физическия блок, в който попада, тире и пореден номер на БЗС-то в този физически блок.

Пример: 72114 – 28 – 18.
Всеки ЗП има уникален идентификатор, формиран като позиционен код от три части: код на БЗС, в който попада, тире и пореден номер на ЗП в този БЗС

Пример: 72114 – 28 – 18 – 3.

І.2. ПЪЛНО ПОКРИТИЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА С ФИЗИЧЕСКИ БЛОКОВЕ
Друго основно изискване на Европейските регламенти, отнасящо се до функционирането на СИЗП, е осигуряване възможност на кандидатите за подпомагане на площ да заявяват площи в рамките на цялата територия на страната, без налагане на каквито и да е ограничения. За да могат обаче тези БЗС и ЗП да получат коректен идентификатор, трябва цялата територия на страната да бъдат покрити с непресичещи се физически блокове.
През 2006 г., поради наличието на ред обективни ограничения, бяха формирани предимно физически блокове – земеделски площи, в които би трябвало да се намират ползваните от земеделските стопани земи. Това правеше невъзможно заявяването на площи извън създадените до сега физически блокове.
Резултатът от очертаване на физически блокове – земеделски площи е, че оставащите извън тях части от територията също са площи с неземеделско предназначение и много често представляват площи, заети от самите трайни топографски елементи, по които става формирането на физическите блокове..
От друга страна очертаването на площите, заети от самите трайни топографски елементи, създава физически блокове (площи) с определено неземеделско предназначение, като в същото време формира (части от) границите на съседните физически блокове.
Забележка:

Не всички трайни топографски елементи формират площи-физически блокове. Някои от тях служат за граница на физически блокове, без да се отделят като площни обекти.


Всичко това позволява при запълване на покритието на страната с физически блокове, когато се формира даден нов физически блок, да се използват границите на вече съществуващи такива блокове. С помощта на допълнителни линии се очертава площта на новия физически блок и той се формира автоматично със средствата на системата.
Изрично се препоръчва използването на този подход, вместо изцяло ново очертаване на граници (дори и със захващане за съществуващи), защото само той гарантира, че двете граници ще съвпадат напълно и няма да се получават разминавания, отстраняването на които изисква допълнителна последваща редакция.
Този подход осигурява бързо постигане на пълно покритие на онези части от територията, в които преобладават земеделските площи и наличните физически блокове покриват по-голяма част от нея.
За онези части от територията на страната, в които има значителни площи, които не са включени до момента във физически блокове, се препоръчва да се формират физически блокове – неземеделска площ, включващи:

  • части от населени места, в които не се извършва земеделска дейност или обработваните площи са под 1 дка и са разделени с огради, сгради, улици и други трайни топографски елементи;

  • териториите на транспортната инфраструктура;

  • водни площи;

  • реки и речни корита.

Тези (нови) физически блокове ще разделят териториите на по-малки области, които могат да се попълват (покриват) с физически блокове с използване на границите на вече съществуващи.


В територии от страната, в които преобладават гори, е удачно да се очертаят горските масиви (като се игнорира наличието в тях на съществуващи физически блокове). Тези горски масиви се разделят на по-малки по видимите на ЦОФК трайни топографски елементи. Останалата част от територията се попълва (покрива) с физически блокове с използване на границите на вече съществуващи.
Напомняме, че при създаване на физическите блокове още от 2006 г. е възприет подхода „отвън – навътре”. Това значи, че по лесно различими трайни топографски елементи се очертава един голям полигон, който в последствие, на стъпки, се разделя на по-малки полигони, до получаване на отделните физически блокове. Този подход осигурява следните предимства.

  • При всяка следваща стъпка да се използват вече съществуващи линии – граници на полигони.

  • Да се очертават физически блокове от по-високо ниво, които впоследствие, при необходимост, да се доразделят (прецизират).

Като цяло – при използване на подхода „отвън – навътре” „Работните” физическите блокове ще бъдат подразделяни на по-малки площи, докато вече не съдържат подлежащи на дешифриране постоянни граници, които могат да се използват за по-нататъшно подразделяне (за земеделски площи) или докато не се достигне един приемлив размер на физическия блок (за неземеделски площи).



ІІ. СИЗП – ПЪЛНО ЗЕМНО ПОКРИТИЕ
ІІ.1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Идеологията на покриване територията на страната с физически блокове, всеки от които има за характеристика начин на трайно ползване, следва идеологията на изграждане на пълно земно покритие, формиране на физически блокове и тяхното кодиране съобразно приетата номенклатура.
Поради натрупаният в страната опит при изпълнение на проекта на ЕС „КОРИН – Земно покритие”, при създаване на СИЗП – Земно покритие са използвани основните елементи, номенклатура и дефиниции от КОРИН. Те са претърпели незначителни промени и допълнения, за да се отрази спецификата на целите и задачите на СИЗП.
По така определените класове земно покритие са разработени класове по земеползване (по начин на трайно ползване).
Една от основните цели, поставена при разработване на тези номенклатури, е да осигури впоследствие по начинът на трайно ползване на даден физически блок да се определи, дали регистрирана в него площ (като БЗС) е по принцип е подходяща (е легитимна) или не е подходяща (е нелигитимна) за подпомагане.
На практика с разработената номенклатура физическите блокове се разделят на три големи групи:
Група 1 – Физически блокове – земеделски площи, в които регистрираните (като БЗС) площи са по принцип подходящи (легитимни) за подпомагане.

Група 2 – Физически блокове – неземеделски площи, в които е възможна земеделска дейност. Регистрираните (като БЗС) площи са по принцип неподходящи (нелегитимни) за подпомагане, но е възможно да се обработват и, след проверка, да бъдат признати за подходящи за подпомагане.



Група 3 – Физически блокове – други площи, в които земеделска дейност не е разрешена (или дори – забранена) и регистрираните (като БЗС) площи са неподходящи (нелегитимни) за подпомагане.

ІІ.2. НОМЕНКЛАТУРА НА КЛАСОВЕТЕ ЗЕМНО ПОКРИТИЕ


НИВО І

НИВО ІІ

НИВО ІІІ




1. Урбанизирани територии

1.1. Селищни (градски )

1.1.1. Непрекъснати селищни структури




(Изкуствени повърхности)

структури

1.1.2. Прекъснати селищни структури










1.1.3. Нееднородни урбанизирани структури



















1.2. Индустриални, търговски

1.2.1. Индустриални и търговски участъци







и транспортни участъци

1.2.2. Пътни и ж.п. мрежи и съоръжение и сервитутите им










1.2.3. Пристанища (морски и речни)










1.2.4. Летища



















1.3. Мини, кариери, сметища

1.3.1. Кариери и открити рудници







и строителни площадки

1.3.2. Сметища










1.3.3. Строителни площадки



















1.4. Области с изкуствена,

1.4.1. Зелени градски (селищни) зони







неселскостопанска растителност

1.4.2. Съоръжения за спорт и отдих
















2. Селскостопански области

2.1. Орна земя

2.1.1. Ненапоявана орна зема










2.1.2. Постоянно напоявана орна зема



















2.2. Многогодишни култури

2.2.1. Лозя










2.2.2. Овощни и плодни насаждения










2.2.3. Маслинови горички










2.2.4 Черупкови насаждения (горички)










2.2.5. Маслодайна роза и други многогодишни



















2.3. Пасища

2.3.1. Пасища, мери и ливади










2.3.2. Вторично затревени площи



















2.4. Нееднородни селско-

2.4.1. Едногодишни куртури, с трайни насаждения







стопански области (площи)

2.4.2. Комплексни култивирани участъци










2.4.3. Земя, основно използвана за селскостопански култури, със значителни области (площи) с естествена растителност










2.4.4. Агро-горски области
















3. Гори и полуестествени

3.1. Гори

3.1.1. Широколистни гори




области (площи)




3.1.2. Иглолистни гори










3.1.3. Смесени гори



















3.2. Асоциации от шубраци

3.2.1. Естествени тревисти територии







и/или тревиста растителност

3.2.2. Храсти и затревени терени










3.2.3. Преходни области с гори и храсти



















3.3. Горски пасища и ливади






















3.4. Открити области с малко

3.3.1. Плажове, дюни, пясъчни равнини, голи скали







или без растителност

3.3.2. Области с рядка (бедна) растителност
















4. Влажни области (площи)

4.1. Вътрешни влажни зони

4.1.1. Вътрешни блата, мочурища и тресавища



















4.2. Крайбрежни влажни зони

4.2.1. Солени блата










4.2.2. Солници
















5. Водни пространства

5.1. Вътрешни води

5.1.1. Реки и речни корита










5.1.2. Водни басейни



















5.2. Морски води

5.2.1. Крайбрежти лагуни










5.2.2. Естуарии










5.2.3. Морета и океани




Каталог: doc -> aktualno
aktualno -> Споразумения и договорености в търговията със селскостопански стоки
aktualno -> Плодове и зеленчуци
aktualno -> Физически блок
aktualno -> Основни елементи на Общата организация на пазара в сектора
aktualno -> Регламент на Съвета 1208/1981 относно класификацията на кланичните трупове. Частно и публично складиране (интервенция): частно складиране
aktualno -> Обща политика в рибарството на Европейския Съюз
aktualno -> Важен елемент с отражение върху винопроизводството е класифицирането на лозарските терени в България, в определени лозарски зони на базата на комплексни фактори като: географско разположение на страната, почвено-климатични условия, разположение на лозовите


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница