Министъра на труда и социалната политика и председател на Националния съвет за интеграция



Дата26.10.2018
Размер84.53 Kb.
#99615
НАЦИОНАЛНО ПРЕДСТАВИТЕЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ

НА И ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ


Членове на Национален Съвет за Интеграция на хората с Увреждания към министерски съвет
Гр. София, ул. Г.С.Раковски N 112, ет.1, тел/факс 02/ 9817855

До

Министъра на труда и социалната политика и

председател на Националния съвет за интеграция

на хората с увреждания към Министерски съвет

ПРОТЕСТНА НОТА


от Национално представителните организации на и за хора с увреждания

членове на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания

към Министерски съвет


Уважаеми г-н министър,
НАЙ-ПОСЛЕ МАСКИТЕ ПАДНАХА!
На проведеното на 22.02.2018г. съвместно заседание на Комисията по труда, социалната и демографска политика и Комисията по здравеопазването към Народното събрание за първи път публично беше заявено, че планираната реформа в областа на медицинската експертиза и оценката на работоспособността предвиждат кардинална промяна на действащият модел, която ще доведе до отнемане правото на инвалидна пенсия на 100-150 хиляди български граждани.
Национално представителните организации на и за хора с увреждания считаме, че:

● Реформата в областта на медицинската експертиза на вида и степента на увреждането не трябва да въвежда медицински стандарти на здравния статус на лицата с увреждания в България, различни от действащите в Европейския съюз.


● Включването в решението на ТЕЛК само на водещото заболяване с цел намаляване степента на увреждането е неправилно. Никой медицински експерт не може да отрече, че има заболявания които са в причинно следствена връзка за друг вид тежки увреждания. Тази комбинация от множествени увреждания дава нова по –тежка здравна и функционална картина и води до намаляване възможностите на лицето за интеграция и потребност от по-широк кръг подкрепящи политики. Ние сме за преустановяване на практиката чрез добавка на проценти за други незначителни заболявания да се търси постигане на по-висока степен на увреждане и ползване на права от друг порядък. Настояваме за изключително прецизно от медицинска гледна точка разписване на Методиката за оценка на вида и степента на увреждането.
● Заглавието на предложеният документ за обсъждане: „КОНЦЕПЦИЯ ЗА РЕФОРМИРАНЕ НА СИСТЕМАТА ЗА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА” е некоректно. До сега в България винаги се е оценявала степента на неработоспособност и никога не е правена експертиза на работоспособността. Няма как да бъде реформирано нещо, което не е съществувало. Опита да се внуши на нас и обществото, че е необходимо усъвършенстването на действаща система от правила е абсолютна манипулация. Трябва ясно да заявим, че в случая се касае за опит да бъде въведен кардинално нов подход при оценката на функционалноста, увреждането и здравето на хората със специфични възможности в нашата страна. Според нас правилното наименование на документа е:

КОНЦЕПЦИЯ ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА СИСТЕМА ЗА ЕКСПЕРТИЗА НА РАБОТОСПОСОБНОСТТА“


● В стремежа си да бъде реформирана действащата система на медицинска експертиза и с въвеждането на оценката на работоспособността с цел единствено постигане на икономии в бюджета на НОИ, ще бъде премината обществено допустимата граница на справедливост и солидарност. В обозримото бъдеще се очертава диаметрално погрешното решение - „хората с увреждания от неработоспособни да се превърнат в най-работоспособните граждани на страната”. В това си ново качество една част ще загубят правото на инвалидна пенсия придобита на основание осигурителен принос, а друга част ще я получават в намален размер. Политиката ”чрез силов натиск отнемащ доход да се постигне заетост” е непродуктивна, дискриминационна и силно демотивираща.
● Предложената за обществено обсъждане реформа в областа на медицинската експертиза и оценката на работоспособността не дава отговор на генералните въпроси:

Какви права ще се ползват в резултат на телковото решение за вида и степента на увреждането“?



„Какви права ще произтичат от оценката на работоспособността“ ?
● При разработване на планираната реформа трябва да бъде приложен комплексен подход, който да даде ясен отговор на бъдещата политика в областа на правото на получаване на интеграционна добавка и нейният размер обвързан със минималната работна заплата или линията на бедноста. Яснотата по този важен въпрос ще даде на хората с увреждания представа за намеренията на правителството относно необходимият компенсиращ доход обвързан със увеличените разходи на лицето с увреждане за: медикаментозно лечение, диетично хранене, редица допълнителни изследвания за следене на здравословното състояние, които трябва да се провеждат редовно, за да се избегне допълнително увреждане на здравето, психологическа консултация, медицинска и социална рехабилитация, обучение и преквалификация, транспорт, достъп до информация, личен асистент и много други.
Стотици хиляди граждани с трайни увреждания чакат ясен отговор на въпросите:
1. Лице, което придобие трайно увреждане и изпълнява същата работа ще получава ли инвалидна пенсия?
2. Лице, което придобие трайно увреждане и поради невъзможност да изпълнява работата, на която е било назначено и бъде пренасочено към друга по-ниско платена работа ще получава ли инвалидна пенсия и в какъв размер?
3. Лице, което в резултат на тежкото увреждане бъде освободено от работа и положи усилие да придобие нова образователна степен или квалификация да усвои нови умения за предвижване, достъп до информация и др. умения за независим живот и в резултат на това си намери работа, ще получава ли инвалидна пенсия и в какъв размер?
4. Каква ще бъде съдбата на лице, което придобие трайно увреждане и работи след което бъде прекратено трудовото му правоотношение в резултат на: свиване производствената дейност на фирмата, фалит на компанията, тежък дискомфорт и намалена производителност при изпълнение на служебните му задължения в резултат на увреждането и други. Каква ще е бъдещата политика за хора увреждания попаднали в цикъла: „работи-безработен“, „работи-безработен“, „работи-безработен“ и т.н.?
5. Как ще бъде оценявана работоспособноста на лица, които никога не са работили и какви ще бъдат техните права?
6. Каква ще бъде съдбата на лица с трайни увреждания, които са оценени като напълно или частично работоспособни и немогат да се реализират на пазара на труда - ще имат ли право на инвалидна пенсия и в какъв размер?
7. Как ще бъдат калкулирани в оценката на работоспособността: депресията, отчаянието, загубата на вяра в личните възможности, страхът от провал, липсата на мотивация, системният отказ да бъдеш приет на работа и много други психологически състояния, възникнали в резултат на трайното увреждане?
8. Няма ли да бъде категорична дискриминация, различното третиране на лица с един и същ вид и степен на увреждане преди и след въвеждане на реформата. Не приемаме практиката на „заварените” случаи, която ще раздели обществото и ще противопостави различни групи хора с увреждания.
9. И много други.....
Национално представителните организации на и за хора с увреждания представляващи над 200 хиляди български граждани искаме да получм отговори на тези много други подобни въпроси, които сме поставяли в работните групи обсъждащи модела на реформата.

Умишленото премълчаване в процеса на двугодишният ни диалог, на многобройните проблеми, които произтичат от предвижданите законодателни промени не съответства на декларациите за открит и честен диалог. Оправданието, че това е концепция а не правни норми, не отменя задължението ви като управляващи да имате ясна визия за пътя по който трябва да минем. Мълчанието, кулоарните игри и бягството от отговори не е решение!

Недопустимо е под претекст, че действащата система за медицинска експертиза позволява инцидентно неправомерно получаване на нереална степен на увреждане от недобросъвестни граждани в резултат на корупционни схеми, да се организира от правителството посегателство върху десетилетни права на хората с увреждания. Подобна политика ще доведе до драстично влошаване качеството на живот на тази част от обществото и окончателното и изхвърляне в социалната периферия.

При бъдещата реформа трябва да бъде облекчена бюрократичната процедура и лицата с увреждания трябва да преминават на една комисия, която да извършва медицинската експертиза, оценката на работоспособността и социалната оценка.

Крайно време е социално инвалидната пенсия, която не е обвързана с осигурителен принос и има характер на социална помощ да излезе от бюджета на НОИ и в бъдеще да бъде изплащана от АСП към МТСП (което впрочем беше решено от парламента, но не е изпълнено).
Предложената Концепция за оценка на работоспособността по никакъв начин не гарантира подобряването на жизнения статус на хората с увреждания в България.

Уважаеми господин министър,


Ние считаме, че възможностите за диалог по изключително важната реформа за оценка на вида и степента на увреждането и експертиза на работоспособността на този етап са изчерпани.
Декларираме, че:
1. Напускаме заседанията на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет и работните групи, в които участваме.

2. Преминаваме към подготовка на протестни действия, разрешени от закона, в цялата страна.


Национално представителни организации на и за хора с увреждания:
Адриана Стоименова – Стефанова

Изпълнителен директор

на Център за психологически изследвания

и Заместник - Председател на Национален съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет


Веска Събева

Асоциация на родители на деца с епилепсия
Красимир Коцев

Съюз на инвалидите в България

Васил Долапчиев



Съюз на слепите в България
Георги Георгиев

Национален алианс за социална отговорност
Димитър Парапанов

Национална асоциация на сляпо-глухите в България
Любка Александрова

Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения

Маринела Ангелова



Национално сдружение на работодателите на хората с увреждания
Мая Викторова

Българска асоциация “Диабет”
Петър Велчев

Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите в РБългария
Николай Нинов

Съюз на глухите в България
Лазар Живанкин

Асоциация на родители на деца с нарушено зрение
Мария Кръстева

Асоциация на родителите на деца с увреден слух
Стилиян Баласопулов

Националния съюз на трудово-производителните кооперации

Виолета Антонова



Българска асоциация за невромускулни заболявания
Стефан Данчев

Национален център за рехабилитация на слепи

Светослав Чернев



Национална организация „Малки български хора”

Павел Савов



Българска асоциация за рекреация, интеграция и спорт
Михаил Кърлин

Национална потребителна кооперация на слепите в България
Златомир Стоянов

Национална асоциация на хора с придобити увреждания






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница