Модел на стандарт за университетските библиотеки проект



Дата10.04.2018
Размер107.39 Kb.
#65835
МОДЕЛ НА СТАНДАРТ ЗА УНИВЕРСИТЕТСКИТЕ БИБЛИОТЕКИ

Проект
Стандартът регламентира основните критерии за статута и дейността на университетските библиотеки. На тази база институциите-основатели (висшите училища) на университетски библиотеки могат да разработват и приемат собствени документи, съобразени с техните специфични особености.


  1. Основни положения




    1. Университетските библиотеки са основни звена в структурата на висшите училища, без статут на юридическо лице и осъществяват своята дейност въз основа на единни библиотечни стандарти. Те осъществяват научно комплектуване, обработват, съхраняват, създават и предоставят за ползване библиотечно-информационни ресурси и системи.

    2. Университетските библиотеки обслужват академични програми при висшите училища




  1. Основни цели и функции на университетските библиотеки




    1. Издирват, комплектуват, обработват и изграждат фондове от различни видове библиотечни документи и бази данни в една или няколко области на знанието в съответствие с политиката за развитие и според задачите и профила на институцията-основател (висшето училище), към която функционират, и според читателските потребности.

    2. Осигуряват широкообхватно обслужване със собствени библиотечно-информационни ресурси, чрез междубиблиотечно заемане и чрез осигуряване на достъп до бази от данни и интернет ресурси.

    3. Поддържат материалната база и извършват дейности по съхранение и опазване на фондовете си.

    4. Поддържат автоматизирана библиотечно-информационна система и формират справочно-библиографски апарат.

    5. Осъществяват сътрудничество с други библиотеки в страната и чужбина чрез обмен на библиотечни и е-документи, участват в национални и международни програми, проекти, комисии, консорциуми и сдружения.

    6. Извършват научноизследователска, научно-приложна и експертно-консултантска дейност в областта на библиотечно-информационните науки.

    7. Създават библиографски и информационни бази данни и издания и извършват издателска дейност. Публикуват научни, справочни и др. издания: каталози, библиографии, бюлетини, алманаси, отчети, листовки, пътеводители в традиционен и електронен формат.

    8. Университетските библиотеки със статут на централни, определен с Правилника на библиотеката и утвърден от институцията-основател (ВУ), управляват, координират и подпомагат методически дейността на филиалните библиотеки.

    9. Служат като учебна база за студенти от специалности по библиотечно-информационни дейности.

    10. Обединяват се за съвместно ползване на информационни ресурси.

    11. Членуват в национални и международни организации и участват в тяхната дейност.




  1. Откриване, реорганизиране и закриване на университетските библиотеки




    1. Университетските библиотеки се откриват, реорганизират и закриват с решение на институцията-основател (ВУ), която финансира тяхната дейност.

    2. Откриването на университетска библиотека се извършва при следните условия:

      1. Научнообоснован профил за комплектуване;

      2. Наличен фонд, който гарантира документоосигуреност от 8-12 документа на потенциален читател (брой студенти, преподаватели и потенциални външни потребители на ВУ);

      3. Самостоятелно, специално обзаведено помещение или помещения, които съответстват на правилата за противопожарна и аварийна безопасност;

      4. Наличие на автоматизирани работни места за библиотечния персонал и за потребителите;

      5. Копирна техника;

      6. Средства за комуникация: телефони, факс, интернет връзка;

      7. Библиотекар на основен трудов договор с образователна степен бакалавър или магистър по библиотечно-информационни науки или по други науки с библиотечна квалификация.




  1. Правен статут на университетските библиотеки




    1. Правният статут на университетските библиотеки се определя от институцията-основател (ВУ). Библиотеките са основно структурно звено в състава на висшето училище.

    2. Университетските библиотеки изработват Правилник за своята дейност, който се утвърждава от ръководния орган на институцията-основател (ВУ).

    3. Институцията-основател (ВУ) делегира права и задължения на една ръководеща (централна) библиотека. Централната библиотека определя реда за създаване филиали към факултети и специалности и ги управлява.

    4. Университетските библиотеки отчитат своята дейност ежегодно пред ръководството на съответната институция-основател (ВУ).

    5. Дейността на университетските библиотеки се ръководи от Директор или Ръководител на библиотека в зависимост от големината на библиотеката

    6. Препоръчително е към университетските библиотеки да има Експертен библиотечен съвет.

    7. Университетските библиотеки се акредитират, съгласно реда, определен от Закона за висшето образование.



  1. Задължения на университетските библиотеки




    1. Да спазват законовите актове на институцията-основател (ВУ) и библиотечните нормативни документи, действащи в страната.

    2. Да изработят Правилник, който да регламентира техния статут, права, задължения, и който е утвърден от ръководството на институцията-основател (ВУ).

    3. Да осигуряват текущо научно комплектуване, обработка и достъп до библиотечните единици;

    4. Да организират, представят и популяризират библиотечните фондове (чрез каталогизация, класификация, предметизация, подреждане на документите, изложби, бюлетини и т.н.).

    5. Да извършват инвентаризация (проверка) на библиотечните документи, съгласно действащата финансова нормативна уредба.

    6. Да осигуряват подходящи условия за опазване на библиотечните фондове.

    7. Да изработят Правилници за организацията и дейността на университетската библиотека, за вътрешния ред и за обслужване на читателите.

    8. Да осигуряват неограничен достъп до библиотечните фондове.

    9. Да осигуряват оперативно и качествено обслужване на читателите със собствени информационни ресурси, чрез междубиблиотечно заемане и достъп до бази от данни и интернет ресурси.

    10. Да спазват Закона за авторското право при копиране и сканиране на документи.

    11. Да организират текущо продължаващо обучение на библиотечния персонал.

    12. Да въвеждат нови информационни технологии.

    13. Да популяризират своите постижения и да представят бъдещите си стратегии пред институцията –основател (ВУ) и обществеността.

    14. Университетските библиотеки, които управляват филиали, са задължени да развиват техните структури, да дават препоръки за откриване, закриване, преструктуриране, промяна на профила на комплектуване, да консултират ги и да им предоставят експертно-методически становища.

    15. Да изготвят годишни отчети за дейността си и ги представят на институцията-основател (ВУ) и на Националния статистически институт.




  1. Права на университетските библиотеки




    1. Да получават и да се разпореждат с дарения от институции или частни лица, в съответствие с нормативните уредби и с волята на дарителя или спонсора.

    2. Да получават компенсации (глоби) за несъбираеми или повредени библиотечни документи съгласно нормативните документи и да се разпореждат с тях.

    3. Да организират обучение на потребителите за работа в условията на новите информационни технологии.

    4. Да поддържат междубиблиотечно сътрудничество за обмен на документи с библиотеките в страната и в чужбина, чрез структурите за междубиблиотечно заемане, международно междубиблиотечно заемане и обмен на документи.

    5. Да се обединяват в асоциации, съвети, съюзи, консорциуми и други организации на доброволни начала.

    6. Да получават отстъпка от пощенските разходи при изпращане на библиотечни документи, ако е предвидено в нормативен документ на съответното централно ведомство.

    7. Да публикуват свои издания.

    8. Да членуват в национални и международни организации.




  1. Финансиране на университетски библиотеки




    1. Финансират се от институцията-основател (ВУ), според ЗВО, като бюджетът им не може да бъде по-малък от предходната година.

    2. Получават финансови средства и от външни институции, организации, асоциации, фондации, частни лица, търговски дружества, чрез участие в проекти, програми, дарения или чрез допълнително целево финансиране от държавни и недържавни фондове.

    3. Университетските библиотеки могат да придобиват средства и от такси за извършени библиотечно-информационни услуги, изготвяне на информационни продукти, такси за регистриране на читателите, глоби за забавени, невърнати и повредени библиотечни документи, дарения и завещания, доброволни вноски и постъпления от организации и частни лица – спонсори и други приходи.

    4. Осигуряват пълна прозрачност за изразходваните средства, получени от външни финансови източници.

    5. Подпомагат финансирането си, чрез осъществяване на стопанска дейност, наеми и др., когато това е разрешено от институцията-основател (ВУ). Отчетността се осъществява съгласно нормативните документи на институцията-основател (ВУ), Правилника за дейността на библиотеката, Наредбата за запазване на библиотечните фондове и общите нормативни документи, действащи в страната.




  1. Материално-техническа база на университетските библиотеки




    1. Материално-техническата база включва: библиотечни сгради или части от сгради, обзавеждане, системи за сигурност и друго специфично оборудване (климатични, вентилационни, овлажняващи, подсушаващи и др. инсталации) за опазване на библиотечните документи.

    2. Всяка библиотека поддържа и развива собствена материално-техническа база, съобразена с информационните ресурси и читателските потребности и според гласуваните средства в бюджета на институцията-основател (ВУ) за нея.




  1. Библиотечни фондове




    1. Фондовете на университетските библиотеки са част от Националния библиотечен фонд.

    2. Библиотечните фондове се изграждат и организират в съответствие със задачите на библиотеката, нейния профил, читателското търсене и потребности.

    3. Те включват различни видове документи: публикувани и непубликувани, печатни и електронни, микрофилми и микрофишове, първични и вторични документи.

    4. Комплектуват се чрез: покупка (в т. ч. абонамент), книгообмен, дарение, депозит (за университетски библиотеки, които са депозитни).

    5. Регистрацията на библиотечните документи се извършва в съответствие с библиотечните нормативни документи, действащи в страната.

    6. Прочистването на библиотечните фондове се извършва съгласно библиотечните нормативни документи, действащи в страната.

    7. Инвентаризацията (проверката) на библиотечните фондове се извършва съгласно Закона за счетоводството на Р България и библиотечните нормативни документи, действащи в страната.

    8. Опазването на библиотечните фондове се осъществява чрез организирането им в книгохранилища и читални, в зависимост от техния обем, вида на библиотечните документи и читателското предназначение.

      1. Университетските библиотеки осигуряват необходимите условия за правилно съхраняване на библиотечните документи, за неутрализиране на факторите, които ги увреждат (механични, физико-химични, биологични, стихийни бедствия);

      2. Дигитализират редки и ценни документи или колекции с оглед на тяхното опазване и предоставяне на широк кръг потребители.




  1. Библиотечни каталози




    1. Университетските библиотеки изработват и поддържат система от традиционни (азбучни, систематични, топографски и др.) и електронни каталози, чрез които представят наличните библиотечни фондове.

    2. Предават информация за новите постъпления в Народна библиотека “Св. св. Кирил и Методий” за включването им в националните сводни каталози.




  1. Библиотечно-библиографско и информационно обслужване




    1. Университетските библиотеки осигуряват достъп на потребителите си до свои и чужди библиотечно-информационни ресурси, до които библиотеката има достъп; предоставят фактографски и библиографски справки – писмени, устни и в електронен формат.

    2. Редът за ползване се регламентира с Правилник за обслужване на читателите.

    3. Права на читателите. Читател (потребител) е всяко физическо лице, което официално се регистрира в библиотеката. Той има следните права:

      1. Да ползва библиотечните колекции и да има достъп до бази от данни;

      2. Да бъде запознат с реда и начините за използване на библиотечните и информациони ресурси;

      3. Да получава печатни и електронни документи или техни копия от фонда на библиотеката или от фондовете на други библиотеки;

      4. Да получава указания за работа с традиционните и електронните каталози, картотеки и библиографии и др.

      5. Да бъде своевременно информиран за промените, свързани с обслужването;

      6. Да използва техническите средства на библиотеката: апарати за четене, компютри, копирна техника и др., според правилата, обявени на видно място в тях.

      7. Да участва в провежданите от университетските библиотеки инициативи.

11.4. Задължения на читателите:

      1. Да са запознати и да спазват Правилника за вътрешния ред и за обслужване на читателите;

      2. При нарушения читателят се санкционира съгласно Правилника за обслужване, изготвен от съответната библиотека, според Наредбата за запазване на библиотечните фондове и по реда на Гражданския процесуален кодекс.




  1. Експертен библиотечен съвет.




    1. Експертният библиотечен съвет е консултативен орган, избран и одобрен от ръководството на институцията-основател (ВУ).

    2. Председателят на библиотечния съвет е редовен професор или доцент, избран от ръководството на институцията-основател (ВУ) с мандат, съответстващ на изборния мандат на ректора на висшето училище. Мандатът му може да бъде прекратен предсрочно по реда на нормативните документи на институцията-основател (ВУ).

    3. В състава му се включва и директорът на университетската библиотека.

    4. Библиотечният съвет обсъжда:

      1. Политиката и стратегията за развитие на университетската библиотека, за състоянието и развитието на фондовете й – комплектуване, обслужване, координация, коопериране, автоматизация, опазване на библиотечния фонд.

      2. Изследователската дейност на библиотеката.

      3. Възможности за допълнително финансиране на университетската библиотека.



  1. Библиотечен персонал




    1. Управлението на университетските библиотеки се осъществява от Директор (или ръководител).

    2. Директорът ръководи цялостната дейност на университетската библиотека.

    3. Назначава се от ректора на институцията-основател (ВУ).

    4. В изпълнение на правомощията си носи отговорност за цялостното състояние на библиотеката

    5. Отговаря за финансовата издръжка и е материалноотговорно лице.

    6. Има задължения и отговорности, възложени от институцията-основател (ВУ) за изграждане, организиране, опазване на библиотечните фондове и за библиотечно-информационно обслужване.

    7. Осъществява кадровата политика на университетската библиотека.

    8. Осъществява взаимоотношенията на университетската библиотека лично с български и чуждестранни институции и защитава нейните интереси.

    9. Решава всички въпроси относно управлението на библиотеката, извън изключителната компетентност на ръководството на институцията-основател (ВУ).

    10. Директорът се отчита за дейността си пред ръководството на институцията-основател (ВУ).

    11. За Директор на университетска библиотека се назначава специалист с висше образование по библиотечно-информационни науки или с библиотечно-информационна квалификация, с или без научна степен и звание, в зависимост от статута, структурата и отговорностите на библиотеката.

    12. Библиотечният персонал се избира от Директора на библиотеката и се предлага за назначение от ръководството на институцията-основател (ВУ).

    13. Броят на библиотечния персонал зависи от:

      1. Функциите и задачите на университетската библиотека;

      2. Обема на библиотечния фонд;

      3. Броя на потенциалните и реални читатели.

13.15. Библиотечният персонал трябва да има висше образование в областта на библиотечно-информационните науки.

13.16. Статутът, правата и отговорностите на професионалния библиотечен персонал трябва да бъде регламентиран в Правилника за устройство и дейността на университетската библиотека, съобразен с Правилника на институцията-основател (ВУ) и библиотечните нормативни документи, действащи в страната.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница