Моделиране на технологическите процеси в сервизи с цел подобряване на работата



Дата13.01.2018
Размер67.8 Kb.
#44872
ТипИзложение
Моделиране на технологическите процеси в сервизи с цел подобряване на работата

Моделирование технологических процессов в цехах по улучшению работы
Modelling of technological processes in the workshops to improve work
Николай Колев, Тончо Балбузанов, Михаил Милчев

Summary

Are discussed some statistics data on the work of the service workshop. It’s defined a need for better organization of the processes of maintenance and repair service. Are discussed issues related to the modeling of technological processes in maintenance and repair of motor vehicles. Developed an algorithm.



Въведение

В основата на организацията на техническото обслужване и ремонт на гаранционните и извънгаранционните автомобили при прилагането на планово-предупредителна система за ремонт, която предвижда задължителен списък с операции за техническо въздействие през определен пробег или през определени периоди от време. Основната задача на тази система е предотвратяване възникване на откази и предупреждаване за възникване на постепенните откази. Това обаче не изключва появата на внезапни откази в периодите преди профилактичните въздействия.

Непредвидените откази могат да възникнат по-всяко време в зависимост от надеждността на автомобилите и условията на тяхната експлоатация.

Изложение

За провеждането на профилактични и ремонтни въздействия са необходими ремонтно-техническа база, трудови и финансови ресурси. Мощността на производствено-техническата база зависи от заложената програма на сервиза за дадена фирма.

Използването на аналитични зависимости от теорията на масовото обслужване [3], налага определяне интензивността на нуждаещите се автомобили за техническо обслужване и текущ ремонт и интензивността на възстановяването на автомобилите. В тази връзка за производствената програма броят автомобили може да се каже, че при известна денонощна трудоемкост в зоната за ремонт, броят постове за текущ ремонт , броят работници работещи на един пост и коефициента на използване на работното време , е аналитична зависимост на тези параметри

(1)

Във връзка с казаното до тук бе направена оценка на постъпилите автомобили в даден сервиз за период от три години (2008 г. - 2010 г.) и характера на изменение на използвания труд.



Фиг. 1. Брой поръчки за изледваният период фиг. 2. Използване на труда


Същественото в случая е това, че имаме големи колебания и на двата параметъра , които вероятно се дължат на влиянието на икономическата криза и други случайни величини[4].

На основата на направени статистически наблюдения, като резултат от които е определен средния брой автомобили, постъпващи в зоната за едно денонощие при средна трудоемкост . Тогава денонощната трудоемкост се определя по израза [1]:



(2)

Тогава:


(3)

Броят ремонти, извършени по един пост за една седмица са:



(4)

Където: е продължителността на един ремонт

На свой ред продължителността и трудоемкостта са свързани в следното съотношение:

(5)

Тогава в окончателния вид на денонощната интензивност на възстановяване на един автомобил в зоната за ремонт на един пост е равна на:



(6)

Ако вземем под внимание, че във зависимостите за пресмятане на елементи като СМО участва и отношението: . В следствие на това може да се запише:



(7)
По този начин получаваме един обобщен параметър за зоната на ремонтните дейности с достатъчна информация за трудоемкостите, за броя работещи, за продължителността на смяната, за броя на смените и за коефициента на използване на работното време.

Минималния брой постове, които осигурят нормалното функциониране на зоната за ремонт при направените допускания е:



(8)

Този метод за получаване на изходните параметри може да се използва и за техническото обслужване при известни допускания:



(9)

(10)

Където: е денонощната програма за даден вид обслужване; - средната трудоемкост за даден вид обслужване.

При посочения метод на ТО интензивността се определя по израза:

(11)

Където: е трудоемкостта на работа на един пост; - броят работниците на един пост; - броят линии за обслужвания



(12)

При разработването на работен алгоритъм трябва да се вземе под внимание, че количеството и качеството на работата не трябва да се влияе от случайни, смущаващи фактори (наличието на необходимите резервни части, повредено основно оборудване, отсъствие на работници за ремонт на работното място и т.н.).

Независимо от пълната или частична неопределеност, в реалните системи на ремонта и техническото обслужване, винаги съществува елементът на управлението, който се стреми да намали влиянието на отрицателните фактори. По този начин върху организацията на ремонта на автомобилите оказва влияние наличието на голямо количество променливи и различно ограничение на параметрите, характеризиращи системата.

Структурата и особеностите на моделиращия алгоритъм са представени на фиг. 3 [3].



Блок 1 е предназначен за въвеждане на: масив, характеризиращ вида ремонт;брой количеството автомобили приемани за обслужване или ремонт; брой на постовете за обслужване или ремонт, брой на изпълнителите по постовете.

Блок 2 е предназначен за описване на стратегии за управление на системата за обслужване или ремонт.

Блок 3 служи за избор на поредния номер на стратегията и преминаване към блок 4.

Блок 4 започва моделиране на работата на i-я автомобил в j-я ден.

Блок 5 формира изискванията за ремонта на j-я ден, а също извършва тяхното разпределяне по ремонтни участъци и постове.

Блок 6 моделира различни стратегии за управление на фонда. Ако е избрана стратегия k, примерно текущ ремонт, тогава се приема пълна осигуреност с резервни части и при това се оценява ефективността на работата на системата за ремонт. Освен това се определя разхода по време и по отделни модели.

Блок 7 формира дисциплината за потребността на постъпване на автомобилите за обслужване или ремонт по единия от възможните критерии, а също така и управлението на мощността на зоната за ремонт, като се има предвид дневната и седмичната променливост на потока от автомобили.

Блок 8 моделира разпределянето на трудовите ресурси в системата за ремонт. В този случай могат да бъдат разгледани организацията на ремонт с комплексни или специализирани звена.


Фиг. 3. Блок-схема на алгоритъма на системата за ремонт на автомобилите.

Разглеждат се различни варианти за равнището на специализация на участъка. Моделът на разпределяне на трудови ресурси може да бъде разгледан като система с “взаимопомощ” от обслужващите апарати и без тях, а също и различни междинни варианти. Решаването на тези задачи е от голямо теоретическо и практическо значение.



Блок 9 представлява непосредствен математически модел на системата за ремонт, състояща се от N постове и свързана последователно с другите системи за обслужване и ремонт. Пред всяка система за ремонт се допуска изчакване до не определено време.

Блок 10 произвежда пресмятане на основните показатели за работа на система за ремонт на j-тия ден.

Блок 11 прверка броя на влизащите автомобили, дали не е по-голям от броя на възможните за обслужване автомобили.

Блок 12 проверка на броя нужни дни за извършване на стратегията.

Блок 13 промяна на работните дни до достигане на нужният броя за изпълнение на стратегията.

Блок 14 проверка на възможността за реализиране на стратегията.

Блок 15 промяна на стратегията.

Блок 16 позволява по определен ред да се прави оценка на работата на системата за обслужване или ремонт при различни стратегии на управлението

Изводи

С помощта на разработения алгоритъм може да се изследва влиянието на различни фактори върху ефективността на функционирането на системата за ремонт и техническо обслужване.

Обобщените параметри () за отделните зони представлява отношението между средно сменна продължителност на работата спрямо фонда на работното време на поста.

Разработената методика за получаване на вероятностни изходни параметри на отделните участъци при използване на зависимости от СМО позволява да се направи количествено оценяване на различни технико икономически решения.


Изследванията са подкрепени по договор № BG051PO001-3.3.04/28, „Подкрепа за развитие на научните кадри в областта на инженерните научни изследвания и иновациите”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз“.
Литература
[1] Н.Колев, Ръководство по Организация и управление на сервизната дейност в транспорта, Русе 2005г.

[2] Ошниведский, ЮТ., Техническая Эксплуатация, обслуживания и ремонт автомобилей, М., 2005г.

[3] В.Мутовкин, Управление авторемонтным производством Москва „Транспорт” 1980

[4] Moto-Pfohe LTD, Scorecard – Service Operation 2008, 2009 and 2010.

Контакти:

Доц. Д-р Николай Колев, катедра „Транспорт” Русенски университет „Ангел Кънчев” тел. 082 888 231

Инж. Тончо Балбузанов катедра „Транспорт” Русенски университет „Ангел Кънчев” тел. 082 888 231

Инж. Михаил Милчев катедра „Транспорт” Русенски университет „Ангел Кънчев” тел. 082 888 605





Каталог: files -> article
article -> Характеристики на горивата за двигатели с вътрешно горене ic engines fuel characteristics
article -> Утвърдил весела неделчева
article -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
article -> Христо Смирненски
article -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
article -> Алгоритми за настройване триточково осветление при наблюдение или заснемане на сценични обекти
article -> Analysis of reliability of the chassis of light lorry during operation
article -> A decision for plant- growing in large agricultural farms by spreadsheets
article -> International Scientific Conference 18 – 19 November 2011, gabrovo


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница